*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385694 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim25078181

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1806 στις: Αύγουστος 24, 2012, 02:30:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία σχετικά με την διάρκεια επιδότησης.

Τι ισχύει:

1) Αναστολή περσινού επιδόματος ανεργίας στις 2/11/2011 (υπόλοιπο 98 μέρες) λόγω πρόσληψης στην Α΄Βάθμια.
2) Αίτηση για επίδομα ανέργιας στις 22/6 λόγω απόλυσης από την Α΄Βάθμια/
3) Απόφαση ΟΑΕΔ για επιδότηση από 28/06/2012 - 27/11/2011.

Η ερώτηση είναι αν τα ένσημα υπολογίζονται από την ημερομηνία πρόσληψης (2/11/2011) ή θα έπρεπε να υπολογίζονται το τελευταίο 14μηνο(εξαιρουμένων των 2 τελευταίων μηνών) που λέει ο νόμος.

Η απάντηση του ΟΑΕΔ (στον όποιο έκανα ένσταση για παν ενδεχόμενο) είναι ότι δεν κοιτάνε το 14μηνο σε μένα, γιατί έκανα αναστολή.
Κοιτάνε μόνο τα ένσημα μετά την πρόσληψη.

Υπάρχει κάποιος νόμος να το λέει αυτό? Εγώ δεν βρήκα τίποτα άλλο πέραν αυτού που λέει για το 14μηνο.

Ευχαριστώ για όποιον ξέρει να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1807 στις: Αύγουστος 24, 2012, 04:23:02 μμ »
Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς σου τα είπε ο ΟΑΕΔ. Αν το καλοκαίρι του 2011 είχες συνέχιση του υπολοίπου του ταμείου ανεργίας του 2010, τότε θα μετρούσαν προς τα πίσω τα ένσημα 14 μηνών. Εφόσον εσύ είχες κανονικά ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι του 2011 (και όχι συνέχιση) η προσμέτρηση των ενσήμων ξεκινάει από την ημερομηνία της πρόσληψης!

Έτσι σου έβγαλαν 5 μήνες ταμείο ανεργίας που σε καλύπτει μέχρι την επόμενη πρόσληψη αναπληρωτή.
Στην περίπτωση που δεν έχεις προσληφθεί μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων (πέρα από το δώρο) θα μπορείς να κάνεις αίτηση για να πάρεις και το εφάπαξ βοήθημα που δίνουν ένα μήνα μετά το τέλος της επιδότησης ανεργίας. Ελπίζω να προσληφθείς νωρίτερα και να μην πάρεις το βοήθημα, ώστε να βγάλεις νέα απόφαση για 5 μήνες ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι του 2013.

Αποσυνδεδεμένος jim25078181

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1808 στις: Αύγουστος 24, 2012, 07:32:20 μμ »
Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς σου τα είπε ο ΟΑΕΔ. Αν το καλοκαίρι του 2011 είχες συνέχιση του υπολοίπου του ταμείου ανεργίας του 2010, τότε θα μετρούσαν προς τα πίσω τα ένσημα 14 μηνών. Εφόσον εσύ είχες κανονικά ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι του 2011 (και όχι συνέχιση) η προσμέτρηση των ενσήμων ξεκινάει από την ημερομηνία της πρόσληψης!

Έτσι σου έβγαλαν 5 μήνες ταμείο ανεργίας που σε καλύπτει μέχρι την επόμενη πρόσληψη αναπληρωτή.
Στην περίπτωση που δεν έχεις προσληφθεί μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων (πέρα από το δώρο) θα μπορείς να κάνεις αίτηση για να πάρεις και το εφάπαξ βοήθημα που δίνουν ένα μήνα μετά το τέλος της επιδότησης ανεργίας. Ελπίζω να προσληφθείς νωρίτερα και να μην πάρεις το βοήθημα, ώστε να βγάλεις νέα απόφαση για 5 μήνες ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι του 2013.

LASID ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Αυτό ισχύει από φέτος ή ίσχυε ανεκαθεν?

Γιατί κάθε χρόνο έπαιρνα πάντα 8μηνη επιδότηση μετά απο αναστολή της προηγούμενης.


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1809 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:00:49 μμ »
Παρακαλώ jim. Αυτό ίσχυε πάντα. Για να πάρεις 8μηνη επιδότηση ανεργίας χρειάζεσαι 200 ένσημα τουλάχιστον από την πρόσληψη μέχρι και δύο μήνες πριν την απόλυση. Δηλαδή προκειμένου για εκπαιδευτικό πρέπει να έχεις προσληφθεί 1 Σεπτεμβρίου και να απολύεσαι 30 Ιουνίου, ώστε μέχρι 30 Απριλίου να έχεις συμπληρώσει ακριβώς 8 μήνες που σου δίνουν 200 ένσημα συνολικά...αν φυσικά είσαι ΑΚΩ με 25 ένσημα το μήνα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1810 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:15:34 μμ »
Έκανα τα χαρτια μου στις 6/7/2012. δεν ειχα παει εκκαθαριστικο.  Το εκκαθαριστικο το πήγα στις 9/7 εκτυπωμενο απο υπολογίστη μιας και έκανα δήλωση μεσώ ιντερνετ. Πρέπει να πάω για αποφάση στις 6/9. Ακόμα δεν μου έβαλαν το επίδομα.
Υπαρχει καποιος αναπληρωτής που να ανηκεί στον ΟΑΕΔ Μποτσαρη και να πληρώθηκε;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2012, 09:17:08 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος jim25078181

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1811 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:38:37 μμ »
Παρακαλώ jim. Αυτό ίσχυε πάντα. Για να πάρεις 8μηνη επιδότηση ανεργίας χρειάζεσαι 200 ένσημα τουλάχιστον από την πρόσληψη μέχρι και δύο μήνες πριν την απόλυση. Δηλαδή προκειμένου για εκπαιδευτικό πρέπει να έχεις προσληφθεί 1 Σεπτεμβρίου και να απολύεσαι 30 Ιουνίου, ώστε μέχρι 30 Απριλίου να έχεις συμπληρώσει ακριβώς 8 μήνες που σου δίνουν 200 ένσημα συνολικά...αν φυσικά είσαι ΑΚΩ με 25 ένσημα το μήνα!  ;)

Με απλά λόγια... 2 χρόνια τώρα έκαναν λάθος.. ;)

Πάντα μετά τις 14 Σεπτέμβρη πρόσληψη και πάντα 21 Ιουνίου απόλυση...

Οπότε φέτος που έγινε σωστά η δουλειά, μου φάνηκε παράξενο!

Από ότι κατάλαβα, αφού μίλησα και με άλλους συναδέλφους, αν πας στον ίδιο ΟΑΕΔ που έχουν τον φάκελο της αναστολής όλα γίνονται σωστά.

Αν πας σε άλλο ΟΑΕΔ που δεν κρατάνε αρχεία για σένα, τότε πάνε με το 14μηνο. Έτσι εξηγείται ότι συνάδερφος με τις ίδιες ακριβώς μέρες πέρυσι και φέτος πήρε 8μηνη επιδότηση.

Το πληροφοριακό τους σύστημα μπάζει από παντού!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1812 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:06:48 μμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά τώρα το εκσυγχρονίζουν και συνδέονται με τη βάση δεδομένων του ΙΚΑ και άλλους φορείς και δε θα τους ξεφεύγει τίποτα. Φαντάζομαι ότι πλέον θα συνδέονται ηλεκτρονικά και μεταξύ τους όλα τα υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ και δε θα μπορεί να γίνει αυτό που περιγράφεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1813 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:32:10 μμ »
Καλησπερα . Εγω περσι πρωτη φορα ταμειο μου εγκριναν 8μηνη επιδοτηση . Εκανα διακοπη 7/9. Φετος δουλευα ως 22/6 και μου εβγαλαν  επιδοτηση απο 27/7 ως 27/2 ( ημουν ΑΚΩ ). Στον ιδιο ΟΑΕΔ κανω παντα τα χαρτια μου λετε να εγινε κανα λαθος και να δικαιουμαι λιγοτερους μηνες ;
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1814 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:36:43 μμ »
Όχι δεν έκαναν κανένα λάθος. Απλά είχες τουλάχιστον 180 ένσημα από την πρόσληψή σου το Σεπτέμβριο, για αυτό σου ενέκριναν 7 μήνες επιδότησης. Εύχομαι να προσληφθείς και πάλι με την α' φάση για να μη χρειαστείς πολλούς μήνες από το ταμείο ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1815 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:42:20 μμ »
Μακαρι γιατι φετος δε το βλεπω να δουλευω και οσο ναναι το ταμειο ειναι μια παρηγορια . Ευχαριστω για την απαντηση.
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1816 στις: Αύγουστος 24, 2012, 11:07:23 μμ »
Παρακαλώ...να είσαι καλά. Δε γίνεται πέρυσι να είχες προσληφθεί στην α΄φάση και φέτος να μη σε προσλάβουν καθόλου. Το πολύ πολύ να προσληφθείς λίγο αργότερα. Αυτό είναι το λογικό!

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1817 στις: Αύγουστος 24, 2012, 11:17:23 μμ »
Ετσι πιστευω κι εγω , αλλα θελω να κρατω μικρο καλαθι γιατι φετος εχω βαλει μονο μια περιοχη .
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1818 στις: Αύγουστος 26, 2012, 02:34:15 μμ »
Καλησπέρα. Το 2010-2011 δούλεψα αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου πρωτοβάθμια από μέσα Σεπτεμβρίου 2010 μέχρι 21 Ιουνίου 2011. Στη συνέχεια μπήκα στον ΟΑΕΔ με την εγκριτική μου απόφαση να γράφει ότι δικαιούμαι για ένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά, το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο, στις 15 Δεκεμβρίου 2011 με κάλεσαν ξανά αναπληρώτρια κι έτσι έκοψα τον ΟΑΕΔ αφού εργάστηκα μέχρι 21 Ιουνίου 2012. Στις 24 Ιουνίου 2012 ξαναμπήκα στον ΟΑΕΔ και σήμερα ενημερώθηκα ότι δικαιούμαι επίδομα μέχρι 12 Σεπτεμβρίου (27 Ιουλίου πήρα την πρώτη μου δόση και 24 Αυγούστου θα πάρω την δεύτερη δόση). Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί δικαιούμαι επίδομα για τόσο μικρό χρονικό διάστημα; Αφού έχω συμπληρώσει 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο, γιατί δεν επιδοτούμαι ξανά για 5 μήνες; Τί δεν υπολογίζω εγώ σωστά; Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων..

Το έχω ξανακαταθέσει το ζήτημά μου εδώ στο forum, έλαβα μια απάντηση ότι απλά συνεχίζω με το υπόλοιπο που μου απομένει από την προηγούμενη χρονιά, όμως η απορία μου συνεχίζεται: αφού εργάστηκα από μέσα Δεκεμβρίου μέχρι Ιούνιο, τα ένσημα αυτά δεν μετράνε καθόλου φέτος ώστε να πάρω κι από το διάστημα αυτό επίδομα ανεργίας; Γιατί έχω μόνο τη συνέχιση του περσινού μου επιδόματος;

Αποσυνδεδεμένος Taz23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1819 στις: Αύγουστος 26, 2012, 03:03:37 μμ »
Καλησπέρα.
Έχεις απόλυση στις 21/6/2012. Η προϋπόθεση για να πάρεις ταμείο είναι 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο, χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν, τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών. Άρα το διάστημα που σου μετράνε τα ένσημα είναι από 21/4/2011 έως 21/4/2012. Εννοείται βέβαια ότι τα ένσημα που έχεις από πέρυσι (4ος 5ος και 6ος του 2011) δεν στα προσμετράνε γιατί τα έχεις ήδη χρησιμοποιήσει για το περσινό ταμείο ανεργίας. Οπότε με τις ημέρες εργασίας από τις 15/12/2011 έως 21/4/2012, δεν βγαίνει το πολυπόθητο 125αρι. Συμβαίνει συχνά αυτό στους αναπληρωτές, όταν τους καλούν από Δεκέμβριο και μετά.
Συνεπώς, ορθώς (σύμφωνα με το νόμο πάντα) σου συνέχισαν το υπόλοιπο από την περσινή επιδότηση.
Ελπίζω να σε κατατόπισα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.