*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική η παρουσία στις εθνικές επετείους 28ης Οκτωβρ.& 25ης Μαρτίου?  (Αναγνώστηκε 14041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Ακριβώς, fgx, αυτό μας απάντησε και το Υπουργείο. Ότι συμμετέχουμε στον εορτασμό και την παρέλαση όταν η εθνική μας συνείδηση το επιτάσσει. Αν δεν συμμετέχει κάποιος, δεν σημαίνει ότι δεν έχει εθνική συνείδηση. Απλώς δεν έχει αυτό τον τύπο εθνικής συνείδησης που θα ήθελε το ΥΠΕΠΘ να έχουν οι λειτουργοί της Εκπαίδευσης...
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, πέρυσι το σχολείο όπου ήμουν έστειλε επίσημα στο ΥΠΕΠΘ ερώτημα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Η απάντηση που λάβαμε ήταν διφορούμενη: ναι μεν είναι αργία (αλλά δεν δίνεται το επιμίσθιο) αλλά αυτό που μας υποχρεώνει να παρευρισκόμαστε είναι η εθνική μας συνείδηση. Δεν αναφερόταν στην απάντηση ρητά η υποχρέωσή μας (πλην των Γυμναστών) να παρευρισκόμαστε (όπως συμβαίνει και με τους μαθητές, οι οποίοι δεν παίρνουν απουσία αν δεν είναι στην παρέλαση) αλλά έμμεσα ως υποχρέωση που απορρέει από το εκπαιδευτικό μας λειτούργημα.
’ρα πράττουμε κατά συνείδηση.

hmmmm.....να άλλη μια χρήσιμη πληροφορία που ίσως μου χρειαστεί  ;D ;D ;)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
fgx δεν ειχα καταλαβει οτι δεν μπορεις να πας, ειχα καταλαβει οτι δεν θες.με αυτη τη λογικη ομως δεν θα μπορει κανενας και το σχολειο πρεπει στην παρελαση να εχει μια καλη εικονα.σε αυτην την  εικονα περιλαμβανονται και οι καθηγητες του..αν λειπουν οι περισσοτεροι θα ειναι εικονα διαλυμενου σχολειου με αδιαφορους καθηγητες που δεν συμμετεχουν στις κοινες εκδηλωσεις..εγω ετσι το βλεπω.δεν μπορει ο καθενας να κοιταει μονο τον εαυτο του και να αποφευγει τις εκδηλωσεις..δεν ειμαστε στα σχολεια μονο για το μαθημα..ουτε πρεπει να αφηνουμε μονο τους αλλους να αναλαμβανουν αυτες τις υποχρεωσεις.τωρα..αν ειναι καποια περιπτωση οπου δεν μπορεις με τιποτα να πας..ενταξει..

δεν είναι εκδήλωση, είναι αργία. για κάνε αίτηση για άδεια για εκείνη τη μέρα. θα στην προωθήσει ο διευθυντής στη δ/νση;δε μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια επειδή είναι αργία.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Είδατε, κύριε Ντάφυ Ντακ, πώς σας προσέχω; ;) Ούτε ο Χατζηνικολάου δεν με φτάνει στην ενημέρωση!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος yiannvass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:23:01 πμ »
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι προβλέπεται για την 28η Οκτωβρίου. Ένας φίλος μου υπηρετεί σε σχολείο στη Β Ευρυτανίας και ο διευθυντής επιμένει ότι οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι να παρευρεθούν στην παρέλαση που θα γίνει στο Καρπενήσι. Προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που πρόκειται για επίσημη αργία του κράτους?

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:32:58 μμ »
’στο είναι πίκρα αυτό.Για τους εκπαιδευτικούς δεν είναι αργία.Εγώ είμαι νηπιαγωγός κ τις 3 χρονιές που δουλεύω κανουμε παρέλαση.Μάλλον είναι στο χέρι του διευθυντή να σας μοιράσει τις γιορτές για να μη πηγαίνετε όλοι χωρίς ουσιαστικά να έχετε να κανετε κάτι.Υπομονή!!!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:24:54 μμ »
Συμφωνώ με την προλαλήσασα..
Με κάλυψε εντελώς...  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:30:46 μμ »
’στο είναι πίκρα αυτό.Για τους εκπαιδευτικούς δεν είναι αργία.Εγώ είμαι νηπιαγωγός κ τις 3 χρονιές που δουλεύω κανουμε παρέλαση.Μάλλον είναι στο χέρι του διευθυντή να σας μοιράσει τις γιορτές για να μη πηγαίνετε όλοι χωρίς ουσιαστικά να έχετε να κανετε κάτι.Υπομονή!!!
Kαι γω ανάλογη εμπειρία έχω
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:07:01 μμ »
Γειά σας

Σύμφωνα με το διευθυντή του σχολείου μου  , οι εκπαιδευτικοί είναι οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι υποχρεούνται να παρίστανται στις εκδηλώσεις για τις Εθνικές επετείους ( δηλαδή εκκλησιασμό και παρέλαση ανήμερα την 28η Οκτωβρίου και 25η Μαρτίου) και μάλιστα χωρίς να πληρώνονται επιπλέον την αργία . Μπορεί κάποιος να μου πεί υπέυθυνα αν ισχύει σύμφωνα με το νόμο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στο σχετικό άρθρο του νόμου  ; Προσοχή , δεν αναφέρομαι στις σχολικές εορτές την προηγουμένη κάθε Εθνικής επετείου αλλά στις εκδηλώσεις που συμμετέχουν οι μαθητές ανήμερα .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

UPDATE : Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν φαίνεται να γνωρίζει το νόμο για αυτό το θέμα  , οπότε αν θέλετε απαντήστε μου σε τούτο : Εσείς παρίστασθε στις παρελάσεις και τους εκκλησιασμούς της 25ης και της 28ης , και αν ναι εθελοντικά ή "με το ζόρι;" .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2009, 08:39:32 μμ από johngreek »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:59:05 μμ »
Οι διευθυντές ενίοτε παραπληροφορούν για δικούς τους σκοπούς... Οι αργίες είναι αργίες

Π.Δ. 104/1979: http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/pdf/pd_104_1979.pdf

"Η΅έραι αργίας των Γυ΅νασίων και Λυκείων ορίζονται :
α) ’πασαι αι Κυριακαί, β) αι θρησκευτικαί εορταί των Τριών Ιεραρχών και του
Αγίου Πνεύ΅ατος, γ) αι εθνικαί επέτειοι της 28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου, δ) η
Καθαρά ∆ευτέρα, ε) η 1η Μαϊου και στ) η κατά τας κει΅ένας διατάξεις η΅έρα αργίας
διά την έδραν εκάστου σχολείου λόγω τοπικής θρησκευτικής ή εθνικής εορτής.
4. Κατά την παρα΅ονήν των εθνικών επετείων της 28ης Οκτωβρίου και της 25ης
Μαρτίου πραγ΅ατοποιούνται εις τα Γυ΅νάσια και Λύκεια εορταστικαί εκδηλώσεις.
Εάν η παρα΅ονή συ΅πίπτη ΅ε η΅έραν αργίας, αι ανωτέρω εκδηλώσεις
πραγ΅ατοποιούνται την προηγου΅ένην της αργίας ταύτης.
5. Την 26ην Οκτωβρίου πραγ΅ατοποιείται η εορτή της Ση΅αίας"

Όπως βλέπεις οι εθνικές εορτές της 28ης Οκτωβρίου και της 25ης Μαρτίου βρίσκονται στην ίδια κατηγορία με τις Κυριακές και τη Πρωτομαγιά (το ίδιο και η γιορτή των Τριών Ιεραρχών)

Εγώ στις πιο πολλές πηγαίνω, γιατί είμαστε μικρό σχολείο, είμαστε πιο κοντά με τα παιδιά και αποφασίζουμε σαν σύλλογος.
Υπό άλλες συνθήκες βέβαια δεν θα πήγαινα.

Οι αργίες δεν έχουν αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια, δες και το αντίστοιχο έγγραφο του 2006 για τα ΕΠΑΛ: http://www.ypepth.gr/docs/sxoliko_didaktiko_etos.doc
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2009, 09:03:57 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:02:35 μμ »
Καταρχήν αναφέρεσαι σε πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια;Στη Πρωτοβάθμια το Προεδρικο διάταγμα που ορίζει τη λειτουργία νηπιαγωγείων και δημοτικών αναφέρει την 25η και την 28η ως επίσημες αργίες, αναφέρει όμως επίσης πως τα σχολεία και νηπιαγωγεία μπορούν να παίρνουν μέρος στο γενικό εορτασμό των εθνικών και τοπικών εορτών, σύμφωνα με το πρόγραμμα της Νομαρχίας ή της δημοτικής αρχής. Βέβαια και να μην πας τι μπορούν να σου κάνουν;Αν θέλεις δηλαδή να λείψεις παίρνεις άδεια; Δε νομίζω.Πηγαίνεις όμως για να μην δυσαρεστήσεις την τοπική κοινωνία.Αυτό συμβαίνει στα χωριά.Για τη δευτεροβάθμια τώρα πρώτη φορά ακούω να είναι υποχρεωτικό να παρίστασαι στην παρέλαση.Δηλαδή τι ακριβώς θα κάνει ο διευθυντής σας, θα πάρει τους δρόμους να δει αν παρακολουθείτε την παρέλαση;Ή μήπως θα συνοδεύσει την παρέλαση όλος ο σύλλογος;Για τον εκκλησιασμό,κανονικά παρίστανται οι εκπαιδευτικοί αλλά δεν ξέρω για τις εθνικές εορτές ανήμερα.Θα πάτε τα παιδιά εκκλησιασμό ανήμερα την 25η;Θα τα συνοδεύσετε δηλαδή από το σχολείο στην εκκλησία; Αυτό το "υποχρεούνται" δεν ξέρω κατά πόσο είναι υποχρέωση μας μιας και ο νόμος δεν το θέτει ως υποχρέωση.Θα κοιτάξω και για τη δευτεροβάθμια και αν βρω κάποιο σχετικό νόμο θα σου πω.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:13:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Γουίζαρντ πολύ χρήσιμο το ΠΔ που παραπέμπεις , με ανησυχεί μόνο το οτι είναι 20 ετών . Ελπίζω να μην υπάρχει κάτι νεότερο .

Ράνια αναφέρομαι σε δευτεροβάθμια , αν βρέις κάτι περισσότερο καλοδεχούμενο.

Μια ερώτηση : Αν είναι έτσι όπως τα λέτε  ,τοτε οι γυμναστές που συμμετέχουν στις παρελάσεις το κάνουν εθελοντικά ; Δεν βλέπω να υπάρχει καμιά διευκρίνηση για αυτή την περίπτωση.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:20:11 μμ »
johngreek, κοίτα και το αντίστοιχο που σου έγραψα για το ΕΠΑΛ, είναι του 2006 και είναι ίδιο  ;)

Οι γυμναστές είναι υποχρωμένοι.

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_fa/2_parelaseis_synthesi_tmimaton.htm
"Τα σχολεία Ιδιωτικής και Δημόσιας Β/βάθμιας Εκπ/σης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του Ελληνικού Έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά τη παρέλαση θα παρουσιάζουν, ένα ομοιόμορφο σύνολο και η εμφάνιση θα είναι αυτή που θα αρμόζει σε μαθητές - τριες. Οι επικεφαλείς των τμημάτων καθηγητές Φυσικής Αγωγής, οφείλουν να ακολουθούν τα τμήματά τους από το αριστερό μέρος σε όλη τη διαδρομή της παρέλασης. Επειδή η παρέλαση γίνεται για ανάμνηση αλλά και για τιμηθούν πρόσωπα και γεγονότα μιας ορισμένης χρονικής περιόδου που έχει αξία για μας σήμερα θα πρέπει η ποιότητα αυτής της εκδήλωσης να είναι η υψηλότερη."

Αποσυνδεδεμένος johngreek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Παρουσία στις Εθνικές επετείους - 25η Μαρτίου & 28η Οκτωβρίου
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:23:56 μμ »
Γουίζαρντ με ανησυχεί που αναφέρεται μόνο στα ... ΕΠΑΛ . Δεν πιστεύω πάντως να ισχύει κάτι άλλο για τα Λύκεια , θα ήταν χαζό ( στην Ελλάδα ζούμε ΄βέβαια ) . ΜΕ ανησυχεί επίσης το οτι η διευκρίνηση για τους γυμναστές είναι θαμένη σε άλλο ΠΔ από αυτό που ορίζει τις αργίες .Λές να υπάρχει θαμένο και τίποτε άλλο για τους υπόλοιπους κλάδους

Σε ευχαριστώ θερμά πάντως . Πάω άυριο για μάχη εξοπλισμένος !! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160066
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.