*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3153206 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1456 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 09:56:33 πμ »
Ευχαριστώ. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο. Υπάρχει επαρκής ενημέρωση για ενα που ξεκινάει τώρα ή πρέπει να κρατάς συνέχεια το τηλέφωνο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antihatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1457 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:09:02 πμ »
Καλημέρα! Προσωπικά πληρώνω μέσω winbank Πειραιώς με 0.50 επιβάρυνση ανά κατάθεση. Το βρίσκω βολικό. Αρχικά είχα κάνει μια τραπεζική κατάθεση μέσω εμβάσματος με 8 ευρώ. Όσον αφορά τα τηλ. εγώ επικοινωνούσα μέσω email και όλα οκ. Αρχικά απ' ότι θυμάμαι με πήραν 2 φορές τηλ. από Ελλάδα για με ενημερώσουν οι ίδιοι για πρόσθετα επικυρωμένα αντίγραφα και προκαταβολή. Νομίζω ότι όλα κυλούν ομαλά μέσω email , αρκεί να περιμένεις απάντηση 1-3 ημέρες. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1458 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:09:50 πμ »
Στην αρχή μέχρι να σου λυθούν κ κάποιες απορίες σίγουρα θα πρέπει να κάνεις κάποια τηλέφωνα. Γενικά ενημερώνουν κ αυτοί ή με mail ή τηλεφωνικά. Υπομονή στην αρχή γιατί είναι λίγες οι ακαδημαικοί σύμβουλοι κ πέφτει μαζεμένη δουλειά... Η πληρωμή μέσω jcss είναι πολύ βολική κ έχει χρέωση 0,50€ και τα χρήματα φαίνονται αμέσως στο παν/μιο κ κάνουν εξόφληση του λογαριασμού σου. Τώρα αν αξίζει στις μέρες που διανύουμε κ έτσι όπως είναι τα πράγματα στην εκπαίδευση δεν ξέρω. Παίρνεις όμως πολλές γνώσεις κ είναι πολύ ενδιαφέρον σαν μεταπτυχιακό. Καλή αρχή!!

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1459 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:57:31 πμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τώρα είμαι τελείως σε θολά νερά. Σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσουν όλα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1460 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:21:45 μμ »
Σύμφωνα με νέα τροπολογία :

http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/nea_tropologia_.pdf

αν διαβάσετε την σελίδα 12 του pdf, παράγραφος 2β, θα δείτε ότι λέει: μετατίθεται για το σχολικό έτος 2014-2015 η εφαρμογή της ισχύουσας στην γενική εκπαίδευση νομοθεσία και στην ειδική αγωγή σχετικά με θέματαπροσλήψεων και διορισμών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαιδευσης.

Με λίγα λόγια αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τη φράση αυτή, στην γενική εκπαίδευση ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΕΡ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ Με λίγα λόγια καταργείται επίσημα όπως αφήνει να εννοηθεί οποιοδήποτε μαστερ στην ειδική !!!!!!!!!!!!!

Το θεωρώ τελείως παράλογο τόσο για την γενική όσο και για την ειδική αγωγή αυτή την νέα τροπολογία. Πρέπει να μετράνε όλα τα προσόντα των υποψηφίων που είναι σχετικά με την εκπαίδευση σε μια εποχή μάλιστα αποφοίτων που έχουν αυξανόμενα προσόντα.

Πολύ φοβάμαι ότι μετά την κατάργηση του τομέα ειδικής αγωγής του Υπιυργείου, θα βγαινει μια προκήρυξη για αναπληρωτες ειδικης και γενικης οπου όλοι θα μπορουν να κανουν τα χαρτια τους ανεξαρτητα αν εχουν μαστερ η όχι. Αυτο αδικεί κατάφορα όλους τόσο στην γενική όσο και στην εδική εκπαίδευση, μιας και υπάρχουν πολλά άτομα στην γενική που έχουν παιδαγωγικα μαστερ τα οποία δεν μετράνε καθόλου στους πίνακες κατάταξης αναπληρωτών γενικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:45:18 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1461 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:06:57 μμ »
Σύμφωνα με νέα τροπολογία :

http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/nea_tropologia_.pdf

αν διαβάσετε την σελίδα 12 του pdf, παράγραφος 2β, θα δείτε ότι λέει: μετατίθεται για το σχολικό έτος 2014-2015 η εφαρμογή της ισχύουσας στην γενική εκπαίδευση νομοθεσία και στην ειδική αγωγή σχετικά με θέματαπροσλήψεων και διορισμών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαιδευσης.

Με λίγα λόγια αν διαβάσει κανείς προσεκτικά τη φράση αυτή, στην γενική εκπαίδευση ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΕΡ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ Με λίγα λόγια καταργείται επίσημα όπως αφήνει να εννοηθεί οποιοδήποτε μαστερ στην ειδική !!!!!!!!!!!!!

Το θεωρώ τελείως παράλογο τόσο για την γενική όσο και για την ειδική αγωγή αυτή την νέα τροπολογία. Πρέπει να μετράνε όλα τα προσόντα των υποψηφίων που είναι σχετικά με την εκπαίδευση σε μια εποχή μάλιστα αποφοίτων που έχουν αυξανόμενα προσόντα.

Πολύ φοβάμαι ότι μετά την κατάργηση του τομέα ειδικής αγωγής του Υπιυργείου, θα βγαινει μια προκήρυξη για αναπληρωτες ειδικης και γενικης οπου όλοι θα μπορουν να κανουν τα χαρτια τους ανεξαρτητα αν εχουν μαστερ η όχι. Αυτο αδικεί κατάφορα όλους τόσο στην γενική όσο και στην εδική εκπαίδευση, μιας και υπάρχουν πολλά άτομα στην γενική που έχουν παιδαγωγικα μαστερ τα οποία δεν μετράνε καθόλου στους πίνακες κατάταξης αναπληρωτών γενικής.


Καλησπέρα, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά τα θέματα της εκπαίδευσης, τι σημαίνει ότι :ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΕΡ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ? δηλαδή π.χ. το μεταπτυχιακό που δίνει παιδαγωγική επάρκεια, δεν θα μετράει για να προσληφθείς αναπληρωτής ?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1462 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:30:11 μμ »

Καλησπέρα, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά τα θέματα της εκπαίδευσης, τι σημαίνει ότι :ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΕΡ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ? δηλαδή π.χ. το μεταπτυχιακό που δίνει παιδαγωγική επάρκεια, δεν θα μετράει για να προσληφθείς αναπληρωτής ?

Αν το πτυχίο σου είναι μη καθηγητικής σχολής και ανήκει σε τεχνικές ειδικότητες, τότε ένα μαστερ σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Επίσης και το ετήσιο πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια αλλά δεν είναι μαστερ. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία αν είσαι απόφοιτος μη καθηγητικής σχολής είτε τελειώσεις το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ είτε πάρεις μαστερ το ίδιο και το αυτό είναι, μιας και δεν παίρνεις κανένα απολύτως μόριο παραπάνω έναντι ενός που έχει απλά ΑΣΠΑΙΤΕ. Με λίγα λόγια μαπίνεις σε ένα πίνακα που έχετε όλοι ΑΣΠΑΙΤΕ είτε μαστερ παιδαγωγικών (χωρίς να ξεχωρίζει τι έχει ο καθένας) και από αυτού προηγείστε ανάλογα μετά με τα μόρια.

Αν τώρα το πτυχιο σου ανήκει σε καθηγητική σχολή είτε έχεις μαστερ είτε δεν έχεις δεν μετράει καν για να μπεις στους πίνακες αναπληρωτών της γενικής εκπαίδευσης. Με λιγα λόγια κάποια ηλίθια άτομα στο Υπουργείο θεωρούν τόσα χρόνια ότι ένας που έχει μαστερ παιδαγωγικών, είναι χημικός π.χ.,  δεν χρειάζεται καν να παίρνει μόρια ή να προηγείται έναντι άλλων που δεν έχουν ακόμα μαστερ, μιλάω για τους πίνακες γενικής αγωγής.

Τώρα όσο αφορά την ειδική αγωγή μέχρι φέτος τα μαστερ στην ειδική αγωγή μετρούσαν γι ανα προσληφθείς ως αναπληρωτής. Δηλαδή ένας με μαστερ στην ειδική αγωγή προηγούνταν έναντι άλλου που δεν είχε μαστερ στην ειδική αγωγή, αλλά είχε απλά ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής. Επίσης ο κάτοχος μάστερ προηγούνταν στους πίνακες αναπληρωτών ακόμα και άνενατι ατόμων που είχαν μόνο προυπηρεσία αλλά όχι μάστερ.

Σύμφωνα με νέα τροπολογία που ανήρτησα στο link αν ισχυσουν από το νεο ετος ότι ισχύει στην γενική αγωγή για πρόσληψη αναπληρωτών, τότε επειδή στην γενική αγωγή όπως είπα δεν μετράει κανένα μαστερ για να προσληφθείς (εφόσον είσαι από καθηγητική σχολή) ε προφανώς το ίδιο θα ισχύσει και στην ειδική, σύμφωνα με την επίμαχη φράση της τροπολογίας !!!!!!!

Προφανώς τα άτομα είναι βλήματα στο Υπουργείο αν εφαρμόσουν κάτι τέτοιο. Για εμένα όλα τα μαστερ παιδαγωγικά πρέπει να μετράνε στην γενική αγωγή για να προσληφθείς και τα μαστερ ειδικής αγωγής πρέπει να μετράνε στην ειδική αγωγή επίσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:33:45 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1463 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 10:03:52 πμ »
Θα μπορούσε κάποιος που έχει πάρει διπλωματική να μας ενημερώσει; Ρώτησα μια σύμβουλο αλλά μου είπε ότι θα οι πληροφορίες θα δοθούν στο τελευταίο τετράμηνο που θα έχω δικαίωμα να τη δηλώσω.
Θα ήθελα να μάθω αν διαλέγουμε εμείς καθηγητή ή διαλέγουμε θέμα και μετά μας αναλαμβάνει κάποιος.
Επίσης, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να την τελειώσουμε σε 4 μήνες!!!! Πόσα ερωτηματολόγια ή πόσες συνεντεύξεις χρειάζονται;
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει....please!!!!

Αποσυνδεδεμένος BILL1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1464 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 10:36:57 πμ »
Καλημέρα είμαι καινούριος και θα ήθελα κάποια βοήθεια.Σημειώσεις για άλα τα μαθήματα που μπόρω να βρω; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος nickolasmi88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1465 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 03:26:01 πμ »
καλησπέρα,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τους ήδη εγγεγραμμένους μεταπτυχιακούς φοιτητές: μου είπαν απο τη σχολή πως υπάρχει η δυναντότητα αναγνώρισης μαθημάτων που συνάπτουν με μαθήματα που ήδη κάποιος έχει τυχόν παρακολουθήσει σε προηγούμενες σπουδές. Εγω προσωπικά έχω τουλάχιστον δυο μαθήματα εισαγωγικά απο το πρώτο μου μεταπτυχιακό και απο το προπτυχιακό που είναι συναφή προς το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών. Έχει αναγνωριστεί σε κάποιον απο εσάς; ποιά είναι η ακριβής διαδικασία;
δεκτή κάθε γνώμη
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1466 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 12:39:10 μμ »
Καλημέρα είμαι καινούριος και θα ήθελα κάποια βοήθεια.Σημειώσεις για άλα τα μαθήματα που μπόρω να βρω; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

χρόνια πολλά. Από όλα τα μαθήματα σημειώσεις δεν δίνουν από το παν/μιο. Μόνο αυτά που θα παρακολουθήσεις. Από συμφοιτητές σου μόνο αν μπορείς να ζητήσεις για μαθήματα που δεν θα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1467 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 12:46:36 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος που έχει πάρει διπλωματική να μας ενημερώσει; Ρώτησα μια σύμβουλο αλλά μου είπε ότι θα οι πληροφορίες θα δοθούν στο τελευταίο τετράμηνο που θα έχω δικαίωμα να τη δηλώσω.
Θα ήθελα να μάθω αν διαλέγουμε εμείς καθηγητή ή διαλέγουμε θέμα και μετά μας αναλαμβάνει κάποιος.
Επίσης, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να την τελειώσουμε σε 4 μήνες!!!! Πόσα ερωτηματολόγια ή πόσες συνεντεύξεις χρειάζονται;
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει....please!!!!
Το θέμα σου το στέλνεις προς έγκριση. Αν εγκριθεί σου ανακοινώνουν κ τον καθηγητή με τον οποίο θα συνεργαστείς. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο σε 4 μήνες ανάλογα όμως κ τον χρόνο που έχεις. Εγώ προσωπικά ήθελα πολύ να κάνω διπλωματική αλλά λόγω χρόνου επέλεξα τελικά τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1468 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 05:23:45 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ melpo.
Πως έμαθες λεπτομέρειες αφού δεν έχεις πάρει διπλωματική; Εμένα μου είπαν ότι θα τα πούμε στην ώρα τους.
Μήπως ξέρεις (ή αν ξέρει κάποιος άλλος) πόσα ερωτηματολόγια ή πόσες συνεντεύξεις χρειάζονται για τη διπλωματική; Αν δεν χρειάζονται πολλά και άρα έχεις και λιγότερες αναλύσεις, ίσως να φτάνουν οι 4 μήνες. Η βιβλιογραφική ανασκόπηση, με λίγη προσπάθεια, βγαίνει....

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1469 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 10:54:59 πμ »
έχουν πάρει φίλοι κ συμφοιτητές κ το γνωρίζω. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω ακριβώς μόνο για μία διπλωματική μίας φίλης που της είπε ο Αγγελίδης ότι χρειάζεται το λιγότερο 15 εκπαιδευτικούς για συνέντευξη/ερωτηματολόγιο για να κάνει την έρευνα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160544
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 684
Σύνολο: 711

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.