*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;  (Αναγνώστηκε 146289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #532 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:12:05 μμ »
στους 725 πόσοι δάσκαλοι; αφού δεν υπάρχουν ασεπίτες ώστε να υπάρξει και 40%....νηπιαγωγοί αδιορίστοι του ασεπ υπάρχουν;
νηπιαγωγοι ναι υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #533 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:19:55 μμ »
στους 725 πόσοι δάσκαλοι; αφού δεν υπάρχουν ασεπίτες ώστε να υπάρξει και 40%....νηπιαγωγοί αδιορίστοι του ασεπ υπάρχουν;
Δεν είμαστε καλα μου φαίνεται!να δημιουργήσουν ένα φανταστικό 60 για να προσλάβουν και ένα υποτιθέμενο 40  >:( >:(.Όχι άλλο δάσκαλοι!

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #534 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:40:22 μμ »
Φυσικά και δεν πρέπει να διοριστεί κανένας από το παράθυρο. 10.000 άνεργοι δάσκαλοι (ολόκληρες γενιές) βρίσκονται εκτός σχολείων εδώ και χρόνια με μοναδικό κριτήριο ότι αποφοίτησαν 1-2 χρόνια πιο αργά από τους υπόλοιπους. Πρώτα ΑΣΕΠ να δημιουργηθεί νέο κύμα διοριστέων, στο οποίο θα έχουν δικαίωμα να κυνηγήσουν όλοι το καλύτερο δυνατό, αλλά με επαναφορά του 60-40, που θεωρώ πως θα είναι το πιο δίκαιο για όλους τους κλάδους. 

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #535 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 08:41:55 μμ »
Φυσικά και δεν πρέπει να διοριστεί κανένας από το παράθυρο. 10.000 άνεργοι δάσκαλοι (ολόκληρες γενιές) βρίσκονται εκτός σχολείων εδώ και χρόνια με μοναδικό κριτήριο ότι αποφοίτησαν 1-2 χρόνια πιο αργά από τους υπόλοιπους. Πρώτα ΑΣΕΠ να δημιουργηθεί νέο κύμα διοριστέων, στο οποίο θα έχουν δικαίωμα να κυνηγήσουν όλοι το καλύτερο δυνατό, αλλά με επαναφορά του 60-40, που θεωρώ πως θα είναι το πιο δίκαιο για όλους τους κλάδους.
Μπράβο βρε Ελένη!να κι ένας λογικός άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:42 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #536 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:04:38 μμ »
εκτός αν αποφασίσει να προχωρήσει σε διαγωνισμό ανεξαρτήτως αριθμού  θέσεων για να αλλάξει το σύστημα πρόσληψης τόσο των αναπληρωτών όσο και των μόνιμων εκπαιδευτικών.



 ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Το συστημα πρόσληψης θα αλλαξει.Να μην τα ξαναπω και γινω αηδια

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #537 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:18:37 μμ »
Μου αρέσει που ακόμα υποστηρίζουν κάποιοι τον ΑΣΕΠ μετά και την απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου για τους Ιταλούς αναπληρωτές ....προηγούνται όσοι 'εχουν τριετή προϋπηρεσία....http://www.newsnowgr.com/article/757423/apofasi-tou-dikastiriou-tis-evropaikis-enosis-i-italia-kaleitai-na-monimopoiisei-mexri-kai-300000-anaplirotes.html
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:21:28 μμ από ERTA »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #538 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:26:55 μμ »
Αφήστε τα Ευρωπαικα Δικαστηρια και παρακολουθήστε τι θα γινει στα ελληνικα, γιατι θα χρησιμοποιησω μια ατακα του Κωνστανταρα από τον Τζαναμπετη."Κι εκει στη λατινικη ατμοσφαιρα μη ξεχνατε πως εδώ εγω dum spiro spero"απευθυνόμενος στην  Μαρω Κοντου που θα εφευγε οριστικα για τη Ρωμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:31:58 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #539 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:29:43 μμ »
Τι να πούμε βρε ERTA?ποια απόφαση απο ποιο δικαστήριο απο όλα ισχυει τελικά;ΣΤΕ;ευρωπαϊκό;όλα;το τελευταίο δεν γίνεται γιατί το ένα αναιρεί το άλλο! :)
I got confused ;D

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #540 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 10:00:32 μμ »
 και πότε επιστρέφει το καμάρι μας απο το εξωτερικό...?

και 3 εγκύκλιοι τμηματικά....δλδ οσοι δεν είναι στην πρώτη φουρνιά τι να περιμένουν?...ανα πόσο θα απέχουν οι εγκύκλιοι...3μηνα?

χοντρικο ρεζουμέ δλδ οπως και να έχει μιλάμε πλέον για Ιανουάριο ...

1 εβδομαδα να έρθει
1 να βγει και να καλέσει
1 να ανακοινωση ....

εξωτερικευμενες σκεψεις...που δεν περιμένω απάντηση μιας και καταλαβαίνω οτι αυτοί που έχουν τις πληροφορίες...δεν μπορούν να φανταστούν και τις κυκλοθυμικές ορέξεις του κάθε υπουργού....

ευχαριστούμε GIOTA8 για την ενημέρωσή....ελπίζω μοναχα να τελειώνουμε σύντομα πλεον...

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #541 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 10:23:35 μμ »
Δεν ξέρω αν λέγεται παράνοια αλλά δε θέλω πια να διοριστώ. Και να πάνε στα κομμάτια οι εκατοντάδες ώρες οδήγησης, οι εκατοντάδες ώρες μελέτης για ΑΣΕΠ, τα σεμινάρια, το μεταπτυχιακό, όλα. Θέλω την αισιοδοξία και τη δύναμή μου πίσω και να πάνε να γ που τραβάμε τόσα για το αυτονόητο.
Ποσες φορες εχω πει ακριβως το ιδιο. Σιχαθηκα πια αυτο το κ...συστημα το οποιο μας εχει ρουφηξει καθε ψυχικο αποθεμα...Τοσα χρονια να ζηταμε το δικιο μας κ να μην το βρισκουμε πουθενα. Ουτε απτο κρατος, ουτε απτα συνδικαλιστικα οργανα, ουτε καν απτους ιδιους τους συναδελφους. Μας κατηγορησαν κιολας γιατι κινηθηκαμε δικαστικα κ εφτασε το ζητημα στο Στε...Δεν ξερω πια αν θελω να διοριστω. 5 χρονια μετα, με αλλες υποχρεωσεις, 500 ευρω κ μακρια απτο σπιτι μου. Ενα γαμωτο ειναι μονο που εχει απομεινει, γιατι μου-μας στερησαν αυτο που δικαιουμαδταν κ οφειλαν να εχουν πραξει. Ενα μονο θα ηθελα να πω σε συναδελφους. Το δικιο πρεπει να το αναγνωριζουμε κ να το επιζηταμε ακομα κ αν δεν συνδεεται με το στενο προσωπικο μας οφελος. Ο ατομικισμος μας ακρωτηριασε σαν κοινωνια...Μονο ολοι μαζι μπορουμε να αποκτησουμε δυναμη κ να αλλαξουμε καταστασεις.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #542 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 11:18:52 μμ »

Το συστημα πρόσληψης θα αλλαξει.Να μην τα ξαναπω και γινω αηδια

τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #543 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 11:40:32 μμ »
Ποσες φορες εχω πει ακριβως το ιδιο. Σιχαθηκα πια αυτο το κ...συστημα το οποιο μας εχει ρουφηξει καθε ψυχικο αποθεμα...Τοσα χρονια να ζηταμε το δικιο μας κ να μην το βρισκουμε πουθενα. Ουτε απτο κρατος, ουτε απτα συνδικαλιστικα οργανα, ουτε καν απτους ιδιους τους συναδελφους. Μας κατηγορησαν κιολας γιατι κινηθηκαμε δικαστικα κ εφτασε το ζητημα στο Στε...Δεν ξερω πια αν θελω να διοριστω. 5 χρονια μετα, με αλλες υποχρεωσεις, 500 ευρω κ μακρια απτο σπιτι μου. Ενα γαμωτο ειναι μονο που εχει απομεινει, γιατι μου-μας στερησαν αυτο που δικαιουμαδταν κ οφειλαν να εχουν πραξει. Ενα μονο θα ηθελα να πω σε συναδελφους. Το δικιο πρεπει να το αναγνωριζουμε κ να το επιζηταμε ακομα κ αν δεν συνδεεται με το στενο προσωπικο μας οφελος. Ο ατομικισμος μας ακρωτηριασε σαν κοινωνια...Μονο ολοι μαζι μπορουμε να αποκτησουμε δυναμη κ να αλλαξουμε καταστασεις.
Λοιπον...για τις πεντε πρωτες γραμμες...ειλικρινα σε νιωθω απιστευτα...γιατι ειμαι ενα απο αυτους που εζησαν για 4 χρονια αυτη την διαδικασια...οποτε δεν θα πω κατι αλλο...!!!
Για τις 3-4 τελευταιες γραμμες ομως...θελω να σου πω ενα...μπραβο...παρ'οτι ξερω πως ισως δεν εχει και πολυ σημασια.
Ειναι ολη η ουσια των αλλαγων που πρεπει να κανουμε σαν κλαδος, σαν επαγγελματικος χωρος, σαν κοινωνια, σαν ανθρωποι κ.ο.κ.....εαν θελουμε να δουμε κατι ναλλαζει σ'αυτην τη χωρα. Να υποστηριζουμε το δικαιο και το λογικο...ακομη και οταν δεν εξυπηρετει το προσωπικο μας συμφερον....ενα ακομη ΜΠΡΑΒΟ...οτι ουσιαστικοτερο εχω ακουσει - διαβασει ολα αυτα τα χρονια...!!!Καλη δυναμη...

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #544 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:08:38 μμ »
Δεν εχουν χρηματα για προσληψεις ε;Τα παμε ηδη ότι εχουν δρομολογηθεί προσληψεις σε αλλα Υπουργεια.
 Μονο εμεις ειμαστε οι μουτζουρηδες
 
http://www.newsit.gr/ellada/1000-proslhpseis-sto-ypoyrgeio-oikonomikon-0212

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικων ,πότε;
« Απάντηση #545 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 01:30:46 μμ »
Ανήκεις στην κατηγορία ρων αισιόδοξων και μ αρέσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.