*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:14:12 πμ »

Η απορία για εμένα που δεν έχω καπνίσει ποτέ μου είναι τόσο απλή αλλά και τόσο εκνευριστικά μη λογική.

Γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει τι κακό κάνει πρώτα στον εαυτό του και μετά στους άλλους........

αν δεν ήξερε δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά ξέρει.  Εθισμός θα πει κάποιος δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, όπως δεν μπορεί και ο ναρκομανής. Η νικοτίνη επιδρά με συγκεκριμένο τρόπο
στο εγκέφαλος τους όπως με τον δικό της αντίστοιχο τρόπο επιδρά η ναρκωτική ουσία.

γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει..... γιατί να αντιστέκεται και αφήνετε στην καταστροφή του εαυτού του και της οικογένειας του.....

είχα μια συνάδελφο πριν 3 χρόνια περίπου ήταν τότε που πρωτοαπαγορεύτικε το τσιγάρο νομίζω..... αναπληρώτρια, μαζί με μια άλλη μόνιμη ντουμάνιαζε το γραφείο. Βγήκε ο νόμος και το έθεσα στην Δ/ντρια και συμφώνησε να μην καπνίζουν στον σύλλογο αλλά να βρεθεί κάπου να καπνίζουν αλλού. Αλλά υπήρχαν αντιδράσεις και απο την υποδ/ντρια τέλος πάντων σε ένα σύλλογο που κάνουμε το θέτω ως θέμα και ζητάω να μην καπνίζουν μέσα στον σύλλογο για διάφορους λόγους (όπως η εικόνα που έχουμε σε παιδί που μπαίνει μέσα, ή ένα γονέα κλπ) πετάγεται η αναπληρώτρια και ψιλοφωνάζει, εκνευρίζομαι τις λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την δική μου υγεία. Πέρασε το δικό μου, άλλωστε ο νόμος ήταν υπερ και δεν τους έπαιρνε και πολύ. Απο τότε στραβοκοιτούσε ο ένας τον άλλο.....

Κάποια στιγμή μετά από καιρό την άκουσα να λέει ότι έπρεπε να πάει την μικρή της στο γιατρό γιατί είχε άσθμα...... Να με συγχωρέσει ο Θεός αλλά το θεώρησα απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, αφού ακόμα και αν πρόσεχε να μην καπνίζει στο σπίτι της (λέμε τώρα) το τσιγάρο σε ποτίζει και οι ουσίες του μένουν πάνω σου, οι περισσότερες άοσμες. Όταν το αγκαλιάζει δεν περνάει από το μυαλό της τη του κάνει ?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:20:22 πμ »
Άσθμα έχω και εγώ χωρίς να καπνίζει κανένας από τους δυο γονείς μου.Το άσθμα τις περισσότερες φορές είναι κληρονομικό και εκδηλώνεται κάτω από ιδιαίτερες για τον καθένα συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:38:19 πμ »

Πολύ γρήγορο γκουγκλινγκ έδωσε από http://www.elladanews.gr/article/111723-brogxiko-asthma-apo-to-pathitiko-kapnisma.html  το παρακάτω
"Επτά στα 10 παιδιά εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα.
Τα παιδιά αυτά παρουσιάζουν βρογχίτιδες και βρογχικό άσθμα.
Αξίζει να αναφερθεί ότι η συχνότητα του άσθματος είναι 7% και ανεβαίνει στο 12% για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε καπνιστικό περιβάλλον."

και εδώ  http://www.ygeia12n.gov.gr/web/guest/smoking

"Το κάπνισμα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρείται ότι ευθύνεται για το 20-30% των παιδιών που γεννιούνται με χαμηλό βάρος, για το 14% των πρόωρων τοκετών και το 10% των νεογνικών θανάτων. Επίσης, σχετίζεται με την ανάπτυξη άσθματος στα νεογνά και στα μικρά παιδιά."

και εδώ http://www.mynewbaby.gr/articles/peripoiese_morou/astma

"Ένας επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία κάθε παιδιού είναι η παρουσία στον αέρα μολυσματικών ουσιών, όπως είναι κυρίως ο καπνός του τσιγάρου και οι αναθυμιάσεις από χημικά παράγωγα. Ο καπνός του τσιγάρου μπορεί να αποτελέσει το έναυσμα για την εμφάνιση του άσθματος σε ένα παιδί και στην πορεία να είναι η αιτία για έντονες κρίσεις άσθματος. "

και είμαι σίγουρος ότι όσο ψάχνεις θα βρεις και άλλα, φυσικά μπορεί να μην φταίει ο λόγος αυτός.... αλλά εαν εγώ ήξερα ότι υπήρχε μια πιθανότητα από κάτι που κάνω να αρρωστήσω το παιδί μου απλά θα το έκοβα μαχαίρι......

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:14:56 πμ »

Η απορία για εμένα που δεν έχω καπνίσει ποτέ μου είναι τόσο απλή αλλά και τόσο εκνευριστικά μη λογική.

Γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει τι κακό κάνει πρώτα στον εαυτό του και μετά στους άλλους........

αν δεν ήξερε δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά ξέρει. Εθισμός θα πει κάποιος δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, όπως δεν μπορεί και ο ναρκομανής. Η νικοτίνη επιδρά με συγκεκριμένο τρόπο
στο εγκέφαλος τους όπως με τον δικό της αντίστοιχο τρόπο επιδρά η ναρκωτική ουσία
.

γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει..... γιατί να αντιστέκεται και αφήνετε στην καταστροφή του εαυτού του και της οικογένειας του.....

είχα μια συνάδελφο πριν 3 χρόνια περίπου ήταν τότε που πρωτοαπαγορεύτικε το τσιγάρο νομίζω..... αναπληρώτρια, μαζί με μια άλλη μόνιμη ντουμάνιαζε το γραφείο. Βγήκε ο νόμος και το έθεσα στην Δ/ντρια και συμφώνησε να μην καπνίζουν στον σύλλογο αλλά να βρεθεί κάπου να καπνίζουν αλλού. Αλλά υπήρχαν αντιδράσεις και απο την υποδ/ντρια τέλος πάντων σε ένα σύλλογο που κάνουμε το θέτω ως θέμα και ζητάω να μην καπνίζουν μέσα στον σύλλογο για διάφορους λόγους (όπως η εικόνα που έχουμε σε παιδί που μπαίνει μέσα, ή ένα γονέα κλπ) πετάγεται η αναπληρώτρια και ψιλοφωνάζει, εκνευρίζομαι τις λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την δική μου υγεία. Πέρασε το δικό μου, άλλωστε ο νόμος ήταν υπερ και δεν τους έπαιρνε και πολύ. Απο τότε στραβοκοιτούσε ο ένας τον άλλο.....

Κάποια στιγμή μετά από καιρό την άκουσα να λέει ότι έπρεπε να πάει την μικρή της στο γιατρό γιατί είχε άσθμα...... Να με συγχωρέσει ο Θεός αλλά το θεώρησα απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, αφού ακόμα και αν πρόσεχε να μην καπνίζει στο σπίτι της (λέμε τώρα) το τσιγάρο σε ποτίζει και οι ουσίες του μένουν πάνω σου, οι περισσότερες άοσμες. Όταν το αγκαλιάζει δεν περνάει από το μυαλό της τη του κάνει ?


εδωσες μονος σου την απαντηση.. ειμαστε εθισμενοι ας μας συμπεριφερεστε αναλογα λοιπον..
αυτο το κολλημα σου...ειχα θεια που δεν ειχε καπνισει ΠΟΤΕ,ζουσε σε περιβαλλον μη καπνιζοντων ειχε ασθμα και τελικα πεθανε απο καρκινο στους πνευμονες.. οτι και να κανουμε ο θανατος ειναι παντα νικητης τι το ψαχνεις ...πες μας μονο σε ποιες περιοχες συχναζεις να τις αποφευγουμε γιατι σε βλεπω με το κινητο στο χερι.. ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:18:59 πμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 10:49:00 πμ »
... ..... γιατί να αντιστέκεται και αφήνετε στην καταστροφή του εαυτού του και της οικογένειας του.....
..... εκνευρίζομαι τις λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την δική μου υγεία.
Όταν το αγκαλιάζει δεν περνάει από το μυαλό της τη του κάνει ?
Πρόσεχε λίγο την ορθογραφία σου!!  :P Δεν σε παρεξηγώ, ΠΕ03 είσαι, και εγώ κάνω αρκετά ορθογραφικά αλλά όχι και τέτοια λάθη βρε συνάδελφε!!


Στο θέμα μας τώρα. Αυτό που αναρωτιέμαι εγώ σαν μη καπνιστής, και που σίγουρα θα παίξει μεγάλο ρόλο στην εφαρμογή του μέτρου, είναι κατα πόσο ένας καπνιστής θέλει να κόψει το τσιγάρο ή όχι!
Αν η πλειοψηφία είναι υπέρ του να θέλει να το κόψει, τότε το μέτρο ίσως βοηθήσει σε αυτήν την κατεύθυνση και θα υπάρχει αποτέλεσμα.
Αν όμως η πλειοψηφία των καπνιστών υποστηρίζει ότι το κάπνισμα είναι απόλαυση για αυτούς και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελαν να το κόψουν, τότε θα έχουμε πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:36:41 μμ »
Οι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι η ευφορία, ή ακριβέστερα η ηδονή, είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις: μια ιδιαίτερα ευχάριστη και μια εξαιρετικά αρνητική. Η σκοτεινή όψη της ηδονής σχετίζεται άμεσα με τη δράση των ναρκωτικών ουσιών: αλκοόλ, νικοτίνη, οπιούχα, όπως η μορφίνη και η ηρωίνη, κ.ο.κ. Αυτές οι ουσίες λειτουργούν στον οργανισμό ως δούρειος ίππος. Εκμεταλλεύονται τους βιολογικούς μηχανισμούς της ηδονής, προκαλώντας μια κατάσταση ολοκληρωτικής υποδούλωσης του ατόμου: την "εξάρτηση".

Η εξάρτηση είναι μια παθολογική κατάσταση του εγκεφάλου που οδηγεί αναπόδραστα εκατομμύρια ανθρώπους σε μια διαρκή και απελπισμένη αναζήτηση του αισθήματος ηδονής, που μόνο η χρήση και, συνήθως, η κατάχρηση αυτών των ουσιών μπορεί να τους εξασφαλίσει. Αντίθετα, η έλλειψή τους προκαλεί μια μεγάλη γκάμα από οργανικές αντιδράσεις - από την έντονη ανησυχία και νευρικότητα, μέχρι τις σοβαρές κρίσεις στέρησης.

πηγή http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=11033

killbill τα συμπτώματα δυσλεξίας που έχω εντείνονται όταν είμαι κουρασμένος (και ήταν αργά όταν έγραφα), βάλε ότι είμαι και ΠΕ03 όπως λες. Νομίζω παρόλα αυτά ότι είναι λίγο αγενές να κάνουμε παρατηρήσεις για την ορθογραφία κάποιου. Άλλωστε δεν ήμαστε οι δάσκαλοι του.

Αναστασια 76 ο εθισμός όπως περιγράφετε παραπάνω είναι μια παθολογική κατάσταση, και φυσικά ακόμα και αν ο ίδιος ο εθισμένος αρνείται να θεραπευτεί η κοινωνία οφείλει να προσπαθήσει να τον προστατεύσει αλλά και να προστατεύσει όλους τους υπόλοιπους από αυτόν.
Όσο αφορά το επιχείρημα με την γιαγιά σου εστιάζεις σε μια περίπτωση για να βγάλεις καθολικά συμπεράσματα, πράγμα που δεν θα έκανες αν την λογική σου δεν είχε θολώσει η νικοτίνη και η ανάγκη του εγωισμού σου να βρει από κάπου να πιαστεί.
Σαν εμένα υπάρχουν πια χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη, αν πάω σε ένα μαγαζί για να διασκεδάσω και κάποιοι καπνίζουν, θα πω στον υπεύθυνο να τους σταματήσει. Αν κάτι τέτοιο δεν γίνει, τότε ναι θα πάρω το κινητό μου. Οφείλω να προστατέψω τον εαυτό μου και άλλους που δεν θα έχουν το θάρρος το να εφαρμόζουν τον νόμο.



Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:47:32 μμ »

Η απορία για εμένα που δεν έχω καπνίσει ποτέ μου είναι τόσο απλή αλλά και τόσο εκνευριστικά μη λογική.

Γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει τι κακό κάνει πρώτα στον εαυτό του και μετά στους άλλους........

αν δεν ήξερε δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά ξέρει.  Εθισμός θα πει κάποιος δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, όπως δεν μπορεί και ο ναρκομανής. Η νικοτίνη επιδρά με συγκεκριμένο τρόπο
στο εγκέφαλος τους όπως με τον δικό της αντίστοιχο τρόπο επιδρά η ναρκωτική ουσία.

γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει..... γιατί να αντιστέκεται και αφήνετε στην καταστροφή του εαυτού του και της οικογένειας του.....

είχα μια συνάδελφο πριν 3 χρόνια περίπου ήταν τότε που πρωτοαπαγορεύτικε το τσιγάρο νομίζω..... αναπληρώτρια, μαζί με μια άλλη μόνιμη ντουμάνιαζε το γραφείο. Βγήκε ο νόμος και το έθεσα στην Δ/ντρια και συμφώνησε να μην καπνίζουν στον σύλλογο αλλά να βρεθεί κάπου να καπνίζουν αλλού. Αλλά υπήρχαν αντιδράσεις και απο την υποδ/ντρια τέλος πάντων σε ένα σύλλογο που κάνουμε το θέτω ως θέμα και ζητάω να μην καπνίζουν μέσα στον σύλλογο για διάφορους λόγους (όπως η εικόνα που έχουμε σε παιδί που μπαίνει μέσα, ή ένα γονέα κλπ) πετάγεται η αναπληρώτρια και ψιλοφωνάζει, εκνευρίζομαι τις λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την δική μου υγεία. Πέρασε το δικό μου, άλλωστε ο νόμος ήταν υπερ και δεν τους έπαιρνε και πολύ. Απο τότε στραβοκοιτούσε ο ένας τον άλλο.....

Κάποια στιγμή μετά από καιρό την άκουσα να λέει ότι έπρεπε να πάει την μικρή της στο γιατρό γιατί είχε άσθμα...... Να με συγχωρέσει ο Θεός αλλά το θεώρησα απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, αφού ακόμα και αν πρόσεχε να μην καπνίζει στο σπίτι της (λέμε τώρα) το τσιγάρο σε ποτίζει και οι ουσίες του μένουν πάνω σου, οι περισσότερες άοσμες. Όταν το αγκαλιάζει δεν περνάει από το μυαλό της τη του κάνει ?

Ποπόόό...
Κι εμένα ο ανιψιός μου από νεογέννητο είχε άσθμα, το οποίο αν δεν πρόσεχαν, θα γινόταν χρόνιο...
Ο μπαμπάκας του ήταν, βλέπετε, πολύ θεριακλής...

Πολύ σωστά έπραξες...
Νομίζω ότι και γω το ίδιο θα κάνω...
Κι ας με λοξοκοιτάζουν...
Κοινώς: "Ευχαρίστως ναι, αλλά ...όχι!"  ;)

Εφόσον κάνουμε το σωστό, δεν έχει μεγάλη σημασία τελικά πώς θα το δουν οι άλλοι...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:52:39 μμ »
Άσθμα έχω και εγώ χωρίς να καπνίζει κανένας από τους δυο γονείς μου.Το άσθμα τις περισσότερες φορές είναι κληρονομικό και εκδηλώνεται κάτω από ιδιαίτερες για τον καθένα συνθήκες.
Αν είναι κληρονομικό, ε, εντάξει, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να το αποφύγεις.

Αλλά όταν μπορείς να λάβεις κάποια μέτρα προστασίας, γιατί να μην το κάνεις;
Στο κάτω-κάτω, αν έχεις την προδιάθεση, η έκθεση σε τέτοιο περιβάλλον επισπεύδει την εκδήλωση της ασθένειας.
Πρόκειται για πολύ συνηθισμένη βλάβη που προκαλεί το κάπνισμα (τόσο το άσθμα όσο και η ΧΑΠ (Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια)...
Και μη αναστρέψιμη μάλιστα.  :( :( :(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 01:54:48 μμ »

Πολύ γρήγορο γκουγκλινγκ έδωσε από http://www.elladanews.gr/article/111723-brogxiko-asthma-apo-to-pathitiko-kapnisma.html  το παρακάτω
"Επτά στα 10 παιδιά εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα.
Τα παιδιά αυτά παρουσιάζουν βρογχίτιδες και βρογχικό άσθμα.
Αξίζει να αναφερθεί ότι η συχνότητα του άσθματος είναι 7% και ανεβαίνει στο 12% για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε καπνιστικό περιβάλλον."

και εδώ  http://www.ygeia12n.gov.gr/web/guest/smoking

"Το κάπνισμα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρείται ότι ευθύνεται για το 20-30% των παιδιών που γεννιούνται με χαμηλό βάρος, για το 14% των πρόωρων τοκετών και το 10% των νεογνικών θανάτων. Επίσης, σχετίζεται με την ανάπτυξη άσθματος στα νεογνά και στα μικρά παιδιά."

και εδώ http://www.mynewbaby.gr/articles/peripoiese_morou/astma

"Ένας επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία κάθε παιδιού είναι η παρουσία στον αέρα μολυσματικών ουσιών, όπως είναι κυρίως ο καπνός του τσιγάρου και οι αναθυμιάσεις από χημικά παράγωγα. Ο καπνός του τσιγάρου μπορεί να αποτελέσει το έναυσμα για την εμφάνιση του άσθματος σε ένα παιδί και στην πορεία να είναι η αιτία για έντονες κρίσεις άσθματος. "

και είμαι σίγουρος ότι όσο ψάχνεις θα βρεις και άλλα, φυσικά μπορεί να μην φταίει ο λόγος αυτός.... αλλά εαν εγώ ήξερα ότι υπήρχε μια πιθανότητα από κάτι που κάνω να αρρωστήσω το παιδί μου απλά θα το έκοβα μαχαίρι......
Πολύ καλά τα λες.  ;)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:08:10 μμ »
και καλά στο σχολείο και τις δημόσιες υπηρεσίες κλπ
εκεί πραγματικά προσαρμόζεσαι και όλα οκ
όταν βγαίνεις για ποτό;;;
μας βλέπω όλους έξω αγκαλιά με τα μανιτάρια και την μπύρα στο χέρι χειμώνα καλοκαίρι
ευτυχώς δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα,κρύο δεν έκανε ποτέ
θα ευδοκιμήσει και το smirting ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:15:54 μμ »

Η απορία για εμένα που δεν έχω καπνίσει ποτέ μου είναι τόσο απλή αλλά και τόσο εκνευριστικά μη λογική.

Γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει τι κακό κάνει πρώτα στον εαυτό του και μετά στους άλλους........

αν δεν ήξερε δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά ξέρει.  Εθισμός θα πει κάποιος δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, όπως δεν μπορεί και ο ναρκομανής. Η νικοτίνη επιδρά με συγκεκριμένο τρόπο
στο εγκέφαλος τους όπως με τον δικό της αντίστοιχο τρόπο επιδρά η ναρκωτική ουσία.

γιατί να καπνίζει κάποιος που ξέρει..... γιατί να αντιστέκεται και αφήνετε στην καταστροφή του εαυτού του και της οικογένειας του.....

είχα μια συνάδελφο πριν 3 χρόνια περίπου ήταν τότε που πρωτοαπαγορεύτικε το τσιγάρο νομίζω..... αναπληρώτρια, μαζί με μια άλλη μόνιμη ντουμάνιαζε το γραφείο. Βγήκε ο νόμος και το έθεσα στην Δ/ντρια και συμφώνησε να μην καπνίζουν στον σύλλογο αλλά να βρεθεί κάπου να καπνίζουν αλλού. Αλλά υπήρχαν αντιδράσεις και απο την υποδ/ντρια τέλος πάντων σε ένα σύλλογο που κάνουμε το θέτω ως θέμα και ζητάω να μην καπνίζουν μέσα στον σύλλογο για διάφορους λόγους (όπως η εικόνα που έχουμε σε παιδί που μπαίνει μέσα, ή ένα γονέα κλπ) πετάγεται η αναπληρώτρια και ψιλοφωνάζει, εκνευρίζομαι τις λέω ότι δεν έχει δικαίωμα να παίζει με την δική μου υγεία. Πέρασε το δικό μου, άλλωστε ο νόμος ήταν υπερ και δεν τους έπαιρνε και πολύ. Απο τότε στραβοκοιτούσε ο ένας τον άλλο.....

Κάποια στιγμή μετά από καιρό την άκουσα να λέει ότι έπρεπε να πάει την μικρή της στο γιατρό γιατί είχε άσθμα...... Να με συγχωρέσει ο Θεός αλλά το θεώρησα απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, αφού ακόμα και αν πρόσεχε να μην καπνίζει στο σπίτι της (λέμε τώρα) το τσιγάρο σε ποτίζει και οι ουσίες του μένουν πάνω σου, οι περισσότερες άοσμες. Όταν το αγκαλιάζει δεν περνάει από το μυαλό της τη του κάνει ?

Ποπόόό...
Κι εμένα ο ανιψιός μου από νεογέννητο είχε άσθμα, το οποίο αν δεν πρόσεχαν, θα γινόταν χρόνιο...
Ο μπαμπάκας του ήταν, βλέπετε, πολύ θεριακλής...

Πολύ σωστά έπραξες...
Νομίζω ότι και γω το ίδιο θα κάνω...
Κι ας με λοξοκοιτάζουν...
Κοινώς: "Ευχαρίστως ναι, αλλά ...όχι!"  ;)

Εφόσον κάνουμε το σωστό, δεν έχει μεγάλη σημασία τελικά πώς θα το δουν οι άλλοι...

Αντί να ντρεπόμαστε εμείς να τους πούμε να μην καπνίζουν μπροστά μας θα έπρεπε αυτοί να ντρέπονται να καπνίζουν μπροστά σε ανθρώπους που δεν το αντέχουν...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:55:27 μμ »
και καλά στο σχολείο και τις δημόσιες υπηρεσίες κλπ
εκεί πραγματικά προσαρμόζεσαι και όλα οκ
όταν βγαίνεις για ποτό;;;
μας βλέπω όλους έξω αγκαλιά με τα μανιτάρια και την μπύρα στο χέρι χειμώνα καλοκαίρι
ευτυχώς δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα,κρύο δεν έκανε ποτέ
θα ευδοκιμήσει και το smirting ;D ;D ;D

Να δεις γνωριμιες που θα γινουν!!! Το τσιγαρο μας φερνει πιο κοντα!  ;D
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 05:31:22 πμ »
Στο σχολείο μας ο διευθυντής καπνίζει στο γραφείο του (και μάλιστα πούρο) σα να μην άλλαξε τίποτα. Τι λέτε, να την κάνουμε την καταγγελία;

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 06:12:54 πμ »
ΠΑΡΑΥΤΑ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 732
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.