*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #630 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:14:28 μμ »
Έχω διαβάσει εδώ ή σε άλλο θέμα για ένα βιβλίο για τους θεσμούς ή για βιβλίο που περιέχει κεφάλαιο σχετικό με τους θεσμούς-στην αρχαία Ελλάδα νομίζω. Εννοείτε το "Εισαγωγή στο δίκαιο και στους πολιτικούς θεσμούς" της Β λυκείου ή είναι κάποιο άλλο που δεν βρήκα; Αν μπορεί κάποιος ας μου γράψει τον τίτλο-αν είναι κάτι διαφορετικό!  :)

" Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην αρχαία Ελλάδα " των Γρυντάκη , Δάλκου & Χόρτη. (Β' ενιαίου Λυκείου Θεωρ. κατευθ.).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #631 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:17:28 μμ »
τον βακαλοπουλο τον αφηνω για του χρονου.δεν προλαβαινω τωρα αλλα τον εχω δει και μου φαινεται καλος...

Αποσυνδεδεμένος iridax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #632 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 11:46:36 μμ »
Eπειδή αυτό το βιβλίο της β' λυκείου με έχει μπερδέψει πολύ, μπορεί κάποιος να μου πει τον ακριβή τίτλο του κ συγγραφέα;
Γεια! Εγώ αυτό που έχω έχει τίτλο "Θέματα ιστορίας" (Το μακεδονικό ζήτημα, Ελληλοναλβανικές σχέσεις, Ελληνοτουργικές σχέσεις κτλ)Β ενιαίου λυκείου, μάθημα επιλογής. Αυτά γράφει στο εξώφυλλο. Οι συγγραφείς (είναι μεγάλη ομάδα) είναι στην πρώτη σελίδα. Δεν νομίζω να βγήκε κάτι νέο. Για τη Γ λυκείου έχει βγει μια καινούρια ιστορία που αντικατέστησε το δίτομο.

Σ'ευχαριστώ zlapaki. Δεν το έχω τελικά αυτό το βιβλίο...άντε πάλι αρχίζει το ψάξιμο! :(
αυτό το βιβλίο είναι καινούργιο ή είναι από τα λεγόμενα παλιά?Μου φαίνεται θα πάρω στη σειρά τα σχολεία κάτι θα έχουν φυλάξει!!

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #633 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:17:58 πμ »
Δε νομίζω να είναι από τα παλιά. Το έχω απο τον προηγούμενο ΑΣΕΠ αλλά στα βιβλιοπωλεία της Αθήνας το είχε πάρει το μάτι μου νομίζω το καλοκαίρι, αν ήταν θα το είχαν αποσύρει όπως το δίτομο της Γ λυκείου. Σε Πατάκη+Πολιτεία βρίσκεις σχολικά. Αλλά υπάρχει ένα άλλο βιβλιοπωλείο στη Σόλωνος,όπως πας προς Κάνιγγος στα δεξιά, από τα τελευταία βιβλιοπωλεία, δεν θυμάμαι όνομα, Νικολο...κάτι νομίζω, έχει χαρτικά έξω, παλιό μαγαζί. Εκεί είχα βρει όλα τα σχολικα και μερικά παλιά που τους είχαν μείνει. Καλή λύση είναι και η αναζήτηση στα σχολεία ή από κανέναν μαθητή. Παλιά έφτασε η χάρη μου μέχρι τον Οργανισμό εκδόσεων στη Μητροπόλεως, εκεί κι αν είχαν βιβλία! Αλλά του καθηγητή δεν μου τα έδιναν, μόνο σχολικά!
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #634 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 04:43:40 μμ »
Έχω πάρει ένα βιβλίο του Μπόνια για την ιστορία. Έκανα το λάθος να αρχίσω από εκεί το διάβασμά μου και το μετάνιωσα. Ευτυχώς που έχω τελειώσει και το Ιστορικό, διαφορετικά δε θα καταλάβαινα. Ειδικά το πρώτο κεφάλαιο είναι πολύ σχεδιαγραμματικά γραμμένο. Σκέφτομαι να διαβάσω Wilcken για Αρχαία Ιστορία και Ostrogorsky για βυζαντινή και συμπληρωματικά το βιβλίο του Μπόνια. Βέβαια για την τελευταία περίοδο λέω να διαβάσω μόνο του Μπόνια και ό,τι γίνει, αφού έχω ακόμη να διαβάσω και παιδαγωγικά και εκεί δεν ξέρω τίποτα. Άλλωστε, αν πέσουν ερωτήσεις του τύπου "πότε αποδευσμεύτηκε η δραχμή από το δολάριο", τύχη πρέπει να έχεις και όχι ιστορικές γνώσεις. Δεν ξέρω, πρώτη φορά θα δώσω. Ελπίζω να πράττω σωστά!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #635 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 04:54:42 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει πότε γίνεται επίσημα η πρώτη επίσημη υιοθέτηση της πρότασης διχοτόμησης της Κύπρου; Με το σχέδιο Ράντκλιφ το 1956 (όπως λέει ο Σβολόπουλος "πρώτη επίσημη καταγραφή της") ή με το σχέδιο ΜcMillan (όπως λέει το βιβλίο της β' λυκείου);

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #636 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:10:22 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει πότε γίνεται επίσημα η πρώτη επίσημη υιοθέτηση της πρότασης διχοτόμησης της Κύπρου; Με το σχέδιο Ράντκλιφ το 1956 (όπως λέει ο Σβολόπουλος "πρώτη επίσημη καταγραφή της") ή με το σχέδιο ΜcMillan (όπως λέει το βιβλίο της β' λυκείου);

  1955-56: Η πρώτη νύξη περί διχοτόμησης της νήσου γίνεται με τα αλλεπάλληλα σχέδια (Ράντκλιφ και Χάρτιγκ). Με το σχέδιο Μακμίλαν απ' την άλλη, στα 1958, προβάλλεται ευθέως και απεριφράστως η λύση περί διχοτόμησης. Χρονολογικά πάντως, προηγούνται τα σχέδια Ράντκλιφ-Χαρτινγκ. Άρα, συμφωνώ με τον Σβολόπουλο. Ας μας πει όμως και κάποιος άλλος την άποψή του.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #637 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:36:17 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει πότε γίνεται επίσημα η πρώτη επίσημη υιοθέτηση της πρότασης διχοτόμησης της Κύπρου; Με το σχέδιο Ράντκλιφ το 1956 (όπως λέει ο Σβολόπουλος "πρώτη επίσημη καταγραφή της") ή με το σχέδιο ΜcMillan (όπως λέει το βιβλίο της β' λυκείου);

  1955-56: Η πρώτη νύξη περί διχοτόμησης της νήσου γίνεται με τα αλλεπάλληλα σχέδια (Ράντκλιφ και Χάρτιγκ). Με το σχέδιο Μακμίλαν απ' την άλλη, στα 1958, προβάλλεται ευθέως και απεριφράστως η λύση περί διχοτόμησης. Χρονολογικά πάντως, προηγούνται τα σχέδια Ράντκλιφ-Χαρτινγκ. Άρα, συμφωνώ με τον Σβολόπουλο. Ας μας πει όμως και κάποιος άλλος την άποψή του.
Το ένα  προτάθηκε τον Δεκέμβριο του 1956 από τον Άγγλο συνταγματολόγο Ράντκλιφ προς τον Μακάριο, που ήταν εξόριστος στις Σεϋχέλλες . Με το σχέδιο αυτό εισάγεται για πρώτη φορά η αρχή της διχοτόμησης.
Το άλλο προτάθηκε από τον  Άγγλο πρωθυπουργό Μακμίλλαν το 1958 και καθιέρωνε και αυτό το διαχωρισμό ανάμεσα στις δύο κοινότητες .
Άρα, η πρόταση διχοτόμησης εισάγεται μεν για πρώτη φορά το 1956, αλλά για πρώτη φορά από Άγγλο πρωθυπουργό (με άλλη βαρύτητα) το 1958.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2008, 11:52:32 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #638 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:51:51 πμ »
Ευχαριστώ πολύ marion και syrrahm για τις απαντήσεις. Ξέρετε κάτι τέτοιες ερωτήσεις φοβάμαι, όταν απολύτως ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #639 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 08:17:58 πμ »
Καλημέρα. Στη βυζαντινή είναι καλό να διαβάσουμε και για την 4η σταυροφορία? (σκεφτόμουνα ποτέ δε ξέρεις με αυτούς!!!!! :P)
Χτες έκανα μια ερώτηση για τα αρχαία κατεύθυνσης β λυκείου στο θέμα μαθήματα κατ οίκον. Όποιος μπορεί ας το κοιτάξει και ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 09:28:07 πμ »
εγω, διαβασα για την 4η σταυροφορια,μονο τα πολυ βασικα.(ονοματα πρωταγωνιστων,αποτελεσματα) γιατι οπως λες και συ ποτε δεν ξερεις......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος iridax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:52:42 πμ »
Δε νομίζω να είναι από τα παλιά. Το έχω απο τον προηγούμενο ΑΣΕΠ αλλά στα βιβλιοπωλεία της Αθήνας το είχε πάρει το μάτι μου νομίζω το καλοκαίρι, αν ήταν θα το είχαν αποσύρει όπως το δίτομο της Γ λυκείου. Σε Πατάκη+Πολιτεία βρίσκεις σχολικά. Αλλά υπάρχει ένα άλλο βιβλιοπωλείο στη Σόλωνος,όπως πας προς Κάνιγγος στα δεξιά, από τα τελευταία βιβλιοπωλεία, δεν θυμάμαι όνομα, Νικολο...κάτι νομίζω, έχει χαρτικά έξω, παλιό μαγαζί. Εκεί είχα βρει όλα τα σχολικα και μερικά παλιά που τους είχαν μείνει. Καλή λύση είναι και η αναζήτηση στα σχολεία ή από κανέναν μαθητή. Παλιά έφτασε η χάρη μου μέχρι τον Οργανισμό εκδόσεων στη Μητροπόλεως, εκεί κι αν είχαν βιβλία! Αλλά του καθηγητή δεν μου τα έδιναν, μόνο σχολικά!
ευχαριστώ πολύ zlapaki για τις οδηγίες σου.Θα ανεβώ αύριο και θα πάω προς εύρεση των βιβλίων.Την πολιτεία την είχα ακούσει και εγώ αλλα το άλλο βιβλιοπ. όχι.Εκεί πιστεύω ότι θα έχει κάτιΚαλή επιτυχία και καλό κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:43:46 μμ »
Aπορία:
Θα διαβάσετε τον Παρευξείνιο ελληνισμό; Γιατί ο τίτλος της ύλης μας είναι "το ελληνικό κράτος...." κι αυτές οι περιοχές ποτέ δεν υπήρξαν μέρος του ελληνικού κράτους. Εσείς τι λέτε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 10:07:58 μμ »
Στο κεφάλαιο αυτό γίνονται αναφορές σε ελληνικές ενέργεις(πχ. διπλωματικές) και αυτό πιστεύω ότι ανήκει στις εξωτερικές σχέσεις του ελληνικού κράτους. Μια άποψη βεβαία είναι αυτή.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.