*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #854 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 08:38:17 μμ »
νικη μου μην αγχωνεσαι!!!μια χαρουλα ειναι τα σχολικα!!και γω αυτα μαθαινω νερακι και μετα οτι μπορω συμπληρωνω απο ολα τα αλλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:26 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #855 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:31:35 μμ »
οπως το χω πει θα το ξαναπω...οι παραπανω γνωσεις ποτε δεν εβλαψαν κανεναν...τωρα οσον αφορα τον ασεπ ολοι ξερουμε οτι ολα πιθανα,οποτε ο καθενας απο εμας προσπαθει να συγκρατησει οτι περισσοτερο γινεται.και γω δεν πιστευω οτι θα ρωτησουν για το ποτε δολοφονησαν τον φιλιππο αλλα δεν ξερεις καμια φορα :-\
Όποιος πιστεύει ότι θα βάλουν τον μήνα από την ημερομηνία στην αρχαία ιστορία μάλιστα, είναι εκτός κλίματος και πνεύματος ασεπ, ας μη χάνει το χρόνο του με αυτά τα ανούσια... Αν πια τα έχει μάθει όλα και του έμειναν οι μήνες, καλύτερα να βγει να πάρει λίγο αέρα...

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #856 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:39:21 μμ »
Υπάρχει κάποιος που θα πάει να γράψει έχοντας διαβάσει μόνο τα νέα σχολικά ή θα'μαι η μόνη? :( :( :( :(
Εγω θα παω αποκλειστικα με τα σχολικα σε ολα τα μαθηματα (εννοειται για οσα υπαρχουν στα σχολικα)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #857 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 11:25:10 μμ »
οπως το χω πει θα το ξαναπω...οι παραπανω γνωσεις ποτε δεν εβλαψαν κανεναν...τωρα οσον αφορα τον ασεπ ολοι ξερουμε οτι ολα πιθανα,οποτε ο καθενας απο εμας προσπαθει να συγκρατησει οτι περισσοτερο γινεται.και γω δεν πιστευω οτι θα ρωτησουν για το ποτε δολοφονησαν τον φιλιππο αλλα δεν ξερεις καμια φορα :-\
Όποιος πιστεύει ότι θα βάλουν τον μήνα από την ημερομηνία στην αρχαία ιστορία μάλιστα, είναι εκτός κλίματος και πνεύματος ασεπ, ας μη χάνει το χρόνο του με αυτά τα ανούσια... Αν πια τα έχει μάθει όλα και του έμειναν οι μήνες, καλύτερα να βγει να πάρει λίγο αέρα...

Syllas, συμφωνώ μαζί σου.
Ωστόσο, δεδομένου ότι οι θέσεις είναι εξαιρετικά λίγες και εμείς οι υποψήφιοι πάρα μα πάρα πολλοί, μήπως βρεθούμε προ εκπλήξεων κι αρχίσουν να ζητούν μέσω των τιθέμενων ερωτημάτων, τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:26 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #858 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 10:52:04 πμ »
λεπτομέρειες θα ζητήσουν, χωρίς αμφιβολία, αλλά όχι αυτού του είδους. Εδώ μας έβαλαν για το δόγμα σημαντικές ημερομηνίες 1839, 1856 και πάλι οι περισσότεροι δώσαμε λάθος απάντηση (γι' αυούς λάθος!), και με χτυπητές ημερομηνίες μας μπερδεύουν, δε χρειάζεται να καταφύγουν σε μήνες από χρονολογίες για να το πετύχουν αυτό (εντάξει το πότε φεύγον οι Γερμανοί από Αθήνα είναι εξαίρεση, αλλά το απάντησαν οι περισότεροι, ίσως και κάποιες ημερομηνίες στη βυζαντινή γύρω από την Άλωση και λίγες από τη σύγχρονη- τίποτε άλλο). Εδώ άνθρωποι που ήξεραν τους πρωθυπουργούς της περιόδου 1946-69 δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στην ερώτηση για το ποιος έκανε τις διαπραγματεύσεις για το Νάτο. Στους θεματοθέτες αρέσουν ιδιαίτερα οι συνδυαστικές ερωτήσεις, εκ πρώτης όψεως απλές, με περίεργη και παραπλανητική διατύπωση, όπως φυσικά και οι λεπτομέρειες, αλλά όχι μήνες από χρονολογίες.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #859 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 12:27:23 μμ »
sylla  εσυ που τα ξερεις ολα δεν λες και σε μας τι θα μπει και τι οχι??!!! ;)οπως ειπα ο καθενας κανει το καλυτερο για τον εαυτο του.εγω περα του ασεπ ειμαι ενα ατομο που θελω να μαθαινω παραπανω πραγματα για μενα πχ σιγουρα δεν θα ρωρησουν γιατι ο παυσανιας σκοτωσε τον φιλιππο αλλα μ αρεσει να μαθαινω καινουρια πραγματα.οσον αφορα τον ασεπ κανενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα.διαφορετικα θα διαβαζαμε ολοι τα ςος τι να πω :-\

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #860 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:33:01 μμ »
και εγώ μόνο με σχολικά σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #861 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:47:01 μμ »
sylla  εσυ που τα ξερεις ολα δεν λες και σε μας τι θα μπει και τι οχι??!!! ;)οπως ειπα ο καθενας κανει το καλυτερο για τον εαυτο του.εγω περα του ασεπ ειμαι ενα ατομο που θελω να μαθαινω παραπανω πραγματα για μενα πχ σιγουρα δεν θα ρωρησουν γιατι ο παυσανιας σκοτωσε τον φιλιππο αλλα μ αρεσει να μαθαινω καινουρια πραγματα.οσον αφορα τον ασεπ κανενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα.διαφορετικα θα διαβαζαμε ολοι τα ςος τι να πω :-\
δεν είπα ότι τα ξέρω όλα και ούτε θέλω να τα μάθω. Κάτσε κα μάθε μήνες, μέρες και ώρες από τις ημερομηνίες, αυτό είναι το καλύτερο για σένα...

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #862 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:47:21 μμ »
το 2005 αν θυμαμαι καλα ζητουσαν μερες και μηνες

Ναι αλλά το ζητούσαν για το πότε έφυγαν οι Γερμανοί από την Αθήνα που είναι σημαντικό. Τώρα να ρωτήσουν για το ποιο μήνα πέθανε κάποιος.... Αυτό να δω ακόμα και τίποτε άλλο δε θέλω.

Εγώ αν δω τέτοια θέματα το πιο πιθανό είναι να βγάλω τα παπούτσια μου και να τα πετάξω στα κεφάλια των επιτηρητών ως ένδειξη διαμαρτυρίας.Και ας έρθουν τα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #863 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 02:40:13 μμ »
sylla μου ειπα πως οτι μπορει ο καθενας κανει...δεν ειπα πως θα μαθω απεξω τα παντα!!!μακαρι να μπορουσα!!!αλλα οτι μπορω διαβαζω και μαθαινω για να μεγιστοποιω τις πιθανοτητες επιτυχιας...αυτο ειναι ολο ;)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #864 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:21:19 μμ »
διαβαζω ιστορια και τωρα που εχω αρκετα πραγματα στο μυαλο μου ειμαι σε θεση να αντιλαμβανομαι πολλες παρεκλισεις απο βιβλιο σε βιβλιο και εχω αγχωθει :'(λοιπον
1)η μαχη στον ευρημεδοντα εγινε το 465 ή το 468???
2)η μεταφορα του συμμαχ ταμειου στην αθημα εγινε το 453 ή το 454???
3)η καλλιειος ειρηνη εγινε 448 ή 449??
4)μαχη ιμερας 480 ή 479??
5)εξοστρακισμος θεμιστοκλη 471 ή 473???
επειδη μου παρα πολυ δυσκολο να αποστηθιζω χρονολογιες καταβαλλω μεγαλες προσπαθειες και οσο βλεπω αυτα πραγματικα εκνευριζομαι γιατι κανουν το εργο μου παρα πολυ δυσκολο >:( >:(
εσεις τι κανετε???να εμπιστευτω μπονια?σχολικα παλια?νεα?βασιλιεφ??τι ισχυει τελος παντων σε τετοιες περιπτωσεις???? >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #865 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:36:46 μμ »
διαβαζω ιστορια και τωρα που εχω αρκετα πραγματα στο μυαλο μου ειμαι σε θεση να αντιλαμβανομαι πολλες παρεκλισεις απο βιβλιο σε βιβλιο και εχω αγχωθει :'(λοιπον
1)η μαχη στον ευρημεδοντα εγινε το 465 ή το 468???  467
2)η μεταφορα του συμμαχ ταμειου στην αθημα εγινε το 453 ή το 454??? 454
3)η καλλιειος ειρηνη εγινε 448 ή 449?? 449
4)μαχη ιμερας 480 ή 479??[font=Verdana]479[/font]
5)εξοστρακισμος θεμιστοκλη 471 ή 473??? 471
επειδη μου παρα πολυ δυσκολο να αποστηθιζω χρονολογιες καταβαλλω μεγαλες προσπαθειες και οσο βλεπω αυτα πραγματικα εκνευριζομαι γιατι κανουν το εργο μου παρα πολυ δυσκολο >:( >:(
εσεις τι κανετε???να εμπιστευτω μπονια?σχολικα παλια?νεα?βασιλιεφ??τι ισχυει τελος παντων σε τετοιες περιπτωσεις???? >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
:-*
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2008, 04:41:11 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #866 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:44:14 μμ »
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!απο που τα διαβασες εσυ αυτα??εισαι σιγουρη δλδ οτι ετσι εχουν???γιατι οπως ειπα στα βιβλια επικρατει ΧΑΟΣ >:(

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #867 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:50:43 μμ »
από άλλο εγχειρίδιο-από φροντιστήριο - αν κάποιος άλλος έχει άλλη άποψη ας το πει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.