*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1064 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 09:28:40 μμ »
Είναι κάτι που έχω αναφέρει στο ίδιο topic και θα το επαναλάβω. Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς ως προς την ύλη που έχουμε, θεωρώ ότι είναι εν μέρει λάθος να μεταφράζουμε τον τίτλο: "Οι εξωτερικές σχέσεις της Ελλάδας από το 1830 έως το τέλος του 20ου αιώνα", μόνον ως εξωτερική πολιτική. Σαφώς, το μεγαλύτερο και κύριο βάρος θα πρέπει να δοθεί στην εξωτερική πολιτική, αλλά όταν λέμε εξωτερικές σχέσεις, αυτές δεν μπορούν να αφορούν μόνο σε πολιτικό επίπεδο αλλά και σε κοινωνικό, οικονομικό, πολιτισμικό κτλ... Θεωρώ δηλ. ότι η έκφραση "εξωτερικές σχέσεις" ειναι όρος ευρύτερος. Διαφορετικά, γιατί να μην τίθεται ως: "η εξωτερική πολιτική της Ελλάδος από το 1830 έως το τέλος του 20ου αιώνα";

συμφωνω  απολυτα. εννοειται οτι οπου εχει εμπλακει ξενη δυναμη ή καναμε κατι εχουντας ως προτυπο ξενη δυναμη (οργανωση κρατους στα χρονια οθωνα κτλ) ειναι μεσα στην υλη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1065 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 09:44:29 μμ »
νομίζω ότι η ύλη είναι ευρύτερη, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω το χάος.. συμφωνώντας με marion θα πω, ότι στις¨"εξωτερικές σχέσεις", συμπεριλαμβάνονται και καλλιτεχνικά ή λογοτεχνικά ρεύματα (βλ. σχολή Μονάχου κλπ.) ΄Εχει ξαναειπωθεί στο φόρουμ εδώ, απλά το υπενθυμίζω, τονίζοντας ότι προσωπικά "i have enough" με τις 2 Γραμματολογίες, οπότε με αυτά τα ρεύματα δεν ξέρω κατά πόσο θα ασχοληθώ.
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1066 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 10:24:44 μμ »
Εφόσον δεν λέει η διατύπωση για εξωτερική πολιτική ξεκάθαρα αλλά  για σχεσεις ,νομιζω πως οι τέχνες κ κάθε είδους επιδράσεις,επιρροές είναι μέσα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1067 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:40:34 πμ »
Είπα ότι δε θα ξαναρωτήσω για τη Βυζαντινή, αλλά παιδιά το ορκίζομαι δε φταίω εγώ, αλλά ένα τεστ που βρήκα στο ίντερνετ.
Υπάρχουν δύο μάχες Ποιμανηνού μεταξύ Λατινικής αυτοκρατορίας και αυτοκρατορίας Νίκαιας;
Μία το 1204 και μία άλλη το 122+ (μου διαφεύγει ακριβώς); Και στις δυο έχασαν οι λατίνοι; στην 1η αναγκάστηκαν να αναγνωρίσουν τη Νίκαια και στη 2η έχασαν τις μικρασιατικές κτήσεις τους;
Είναι έτσι; Και φανταστείτε ένιωθα αρκετά σίγουρη για τη Βυζαντινή... :(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1068 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:46:43 πμ »
 το 1204 ο Θ. Λάσκαρης νικήθηκε στο ποιμανηνό ενώ το 1224 ο Βατατζής νίκησε...

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1069 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:51:59 πμ »
Είπα ότι δε θα ξαναρωτήσω για τη Βυζαντινή, αλλά παιδιά το ορκίζομαι δε φταίω εγώ, αλλά ένα τεστ που βρήκα στο ίντερνετ.
Υπάρχουν δύο μάχες Ποιμανηνού μεταξύ Λατινικής αυτοκρατορίας και αυτοκρατορίας Νίκαιας;
Μία το 1204 και μία άλλη το 122+ (μου διαφεύγει ακριβώς); Και στις δυο έχασαν οι λατίνοι; στην 1η αναγκάστηκαν να αναγνωρίσουν τη Νίκαια και στη 2η έχασαν τις μικρασιατικές κτήσεις τους;
Είναι έτσι; Και φανταστείτε ένιωθα αρκετά σίγουρη για τη Βυζαντινή... :(

Η Βυζαντινή είναι ένα χάος  >:(

Ναι, έχεις δίκιο. Έχουμε δύο μάχες. Η πρώτη το 1204 όταν ο Ερρίκος της Φλάνδρας μαζί με τον de Blois εξεστράτευσαν εναντίον του Θεόδωρου Λάσκαρη και τον νίκησαν. Η δεύτερη έγινε το 1225 όταν Ιωάννης Βατάτζης νίκησε τους Λατίνους και τους σφετεριστές αδελφούς του Θέοδωρου Α' Λάσκαρη..

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1070 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 01:13:29 πμ »
Είπα ότι δε θα ξαναρωτήσω για τη Βυζαντινή, αλλά παιδιά το ορκίζομαι δε φταίω εγώ, αλλά ένα τεστ που βρήκα στο ίντερνετ.
Υπάρχουν δύο μάχες Ποιμανηνού μεταξύ Λατινικής αυτοκρατορίας και αυτοκρατορίας Νίκαιας;
Μία το 1204 και μία άλλη το 122+ (μου διαφεύγει ακριβώς); Και στις δυο έχασαν οι λατίνοι; στην 1η αναγκάστηκαν να αναγνωρίσουν τη Νίκαια και στη 2η έχασαν τις μικρασιατικές κτήσεις τους;
Είναι έτσι; Και φανταστείτε ένιωθα αρκετά σίγουρη για τη Βυζαντινή... :(

Η Βυζαντινή είναι ένα χάος  >:(

Ναι, έχεις δίκιο. Έχουμε δύο μάχες. Η πρώτη το 1204 όταν ο Ερρίκος της Φλάνδρας μαζί με τον de Blois εξεστράτευσαν εναντίον του Θεόδωρου Λάσκαρη και τον νίκησαν. Η δεύτερη έγινε το 1225 όταν Ιωάννης Βατάτζης νίκησε τους Λατίνους και τους σφετεριστές αδελφούς του Θέοδωρου Α' Λάσκαρη..

!!! Εγώ σε αυτές τις ερωτήσεις θα απαντούσα με 1-2-Χ!!! Μπράβο πάντως που απομνημονεύσταε τόσες πληροφορίες!! Σας θαυμάζω και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1071 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 01:21:20 πμ »
Για να πω την αλήθεια θυμόμουν μόνο τις δύο μάχες και τα πολύ βασικά...Αυτό με τον de blois και τους σφετεριστές το τσέκαρα πριν ποστάρω μπας και πάρω κανα χριστιανό στο λαιμό μου δίνοντας λάθος πληροφορίες. Πάντως, ένας καλός τρόπος να θυμάσαι τέτοιας φύσεως πληροφορίες είναι να κρατάς σημειώσεις για ο,τιδήποτε σου κινεί την προσοχή. Πχ μάχες που δόθηκαν στην ίδια τοποθεσία, σημειώσεις σχετικά με τη γεωγραφία περιοχών, ο τρόπος που συνδέονται κάποια γεγονότα..Δεν γίνεται και αλλιώς. Ένα μυαλό είναι αυτό βρέξει χιονίσει, δεν είναι και σκληρός δίσκος να αποθηκεύει τα πάντα  :(

και κάτι άλλο: Αλλού αναφέρεται ότι η δεύτερη μάχη του Ποιμανηνού έγινε το 1224 και αλλού το 1225  >:(

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1072 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:21:21 πμ »
Καλημέρα κι από εμένα. Πού είδες να αναφέρεται ότι η μάχη στο Ποιμανηνό έγινε το 1225; Μπερδεύτηκα τώρα... Εγώ αυτό που ήξερα ήταν ότι η μάχη έγινε το 1224, ο Βατάτζης νίκησε και το 1225 υπογράφηκε συνθήκη ειρήνης με την οποία "οι Λατίνοι διατήρησαν πάνω στο ασιατικό έδαφος μόνο τα παράλια απέναντι από την Κωνσταντινούπολη με τα περίχωρα της Νικομήδειας". Αυτά από Ostrogorsky. Αν ξέρετε κάτι περισσότερο, ενημερώστε κι εμάς γιατί μέχρι να γίνει τελικά αυτός ο διαγωνισμός θα ξεχάσουμε και αυτά που (νομίζουμε) ότι ξέρουμε! Ευχαριστώ και καλό κουράγιο σε όλους!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1073 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:40:32 πμ »
δίκιο έχεις, αλλά όντως κάποιοι (μάλλον ταυτίζοντας την μάχη με την συνθήκη) αναφέρουν το 1225
αν λάβεις για παράδειγμα ότι στην ίδια ιστοσελίδα (και σχετικά έγκυρη) αναφέρονται και οι 2 ημερομηνίες... μην τρελαίνεσαι..

http://www.fhw.gr/chronos/projects/fragokratia/gr/webpages/konstant.html

http://www.fhw.gr/chronos/10/gr/p/pa3/pa3a.html
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:44:29 πμ από latifov »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1074 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:44:52 πμ »
Εφόσον δεν λέει η διατύπωση για εξωτερική πολιτική ξεκάθαρα αλλά  για σχεσεις ,νομιζω πως οι τέχνες κ κάθε είδους επιδράσεις,επιρροές είναι μέσα.
Αν ηταν ετσι οπως το λες η υλη θα ελεγε νεοελληνικη ιστορια απο το 1830 εως σημερα ή παγκοσμια ιστορια απο το 1830 εως σημερα. Ποια περσινη ερωτηση θεωρειτε οτι ξεφυγε απο αυτο που ελεγε η υλη και εαν συμβει αυτο πιστευετε οτι μπορει να γινει για περισσοτερες απο 1-2 ερωτησεις ωστε να αξιζει το διαβασμα που προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1075 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 11:25:39 πμ »
για τις τεχνες ειναι παρατραβηγμενο...επισης θα συμφωνησω με το σκεπτικο του ζιζουλη.ακομα κι αν πουμε οτι μπορει και να πεσει μια τετοια ερωτηση,αξιζει τοσο διαβασμα??βεβαια αν καποιος πιστευει οτι πηγαινει για τους 480 ας μαθει τα παντα για να ειναι  σιγουρος ;)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1076 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:03:43 μμ »
παιδια ασχετο  αλλα μπορει  καποιος να μου απαντησει  για την τεχνικη 'in media res' στον Ομηρο...τι ακριβως ειναι

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1077 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:10:09 μμ »
παιδια ασχετο  αλλα μπορει  καποιος να μου απαντησει  για την τεχνικη 'in media res' στον Ομηρο...τι ακριβως ειναι

in medias res ειναι οταν δεν ξεκιναει την ιστορια απο την αρχη αλλα στη μεση περιπου μας πηγαινει πισω για να μαθουμε πώς ξεκινησε η ιστορια. πχ στην οδυσσεια ξεκιναει απο την α συνελευση θεων, μαθαινουμε οτι ο οδυσσεας ειναι στο νησι της καλυψως. οταν παμε περιπου στη μεση εχουμε την εγκιβωτισμενη αφηγηση του οδυσσεα, τους απολογους τους, στους οποιους εξηγει ο,τι ειχε προηγηθει μεχρι να φτασει εκει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.