*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 864706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η μιρκροδιδασκαλία πρέπει να είναι 20λεπτη ή 30λεπτη?

20λεπτη,το λέει στις οδηγίες που έχουν ανεβει στο site του ΕΟΠΠΕΠ
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
20λεπτη,το λέει στις οδηγίες που έχουν ανεβει στο site του ΕΟΠΠΕΠ


ΟΔΗΓΙΕΣ:
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/odigies_exams_ekp_eparkeia.pdf
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/anakoinwsi_ex_ekp_eparkeia.pdf

να μπαίνετε συχνα στο site του ΕΟΠΠΕΠ!!!

Υπήρχαν ατομα που δεν γνώριζαν τις οδηγίες..................................................

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΟΔΗΓΙΕΣ:
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/odigies_exams_ekp_eparkeia.pdf
http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/anakoinwsi_ex_ekp_eparkeia.pdf

να μπαίνετε συχνα στο site του ΕΟΠΠΕΠ!!!

Υπήρχαν ατομα που δεν γνώριζαν τις οδηγίες..................................................
to uποδειγμα φανταζομαι είναι ενδεικτικο. Χρησιμοποίησα παρόμοιο και οι αξιολογητές δεν το απέρριψαν

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πού υπάρχει το υπόδειγμα;

to uποδειγμα φανταζομαι είναι ενδεικτικο. Χρησιμοποίησα παρόμοιο και οι αξιολογητές δεν το απέρριψαν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sonata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλά αποτελέσματα σε όσους  τελείωσαν με τις εξετάσεις ,καλή ξεκούραση( σας ζηλεύω που ξεμπερδέψατε!) και καλή επιτυχία στους επόμενους!
Θέλω να ρωτήσω πόσες ώρες ήσασταν στο εξεταστικό κέντρο? Ισχύει το 9 το πρωί με 9 το βράδυ?
Τις μικροδιδασκαλίες σε πόσα άτομα τις παρουσιάσατε  ? Η μικροδιδασκαλία μου έχει εργασία σε ομάδες , θα είναι τουλάχιστον 9 με 12 άτομα ή να αλλάξω μέθοδο ?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Καλά αποτελέσματα σε όσους  τελείωσαν με τις εξετάσεις ,καλή ξεκούραση( σας ζηλεύω που ξεμπερδέψατε!) και καλή επιτυχία στους επόμενους!
Θέλω να ρωτήσω πόσες ώρες ήσασταν στο εξεταστικό κέντρο? Ισχύει το 9 το πρωί με 9 το βράδυ?
Τις μικροδιδασκαλίες σε πόσα άτομα τις παρουσιάσατε  ? Η μικροδιδασκαλία μου έχει εργασία σε ομάδες , θα είναι τουλάχιστον 9 με 12 άτομα ή να αλλάξω μέθοδο ?

Κάθε άτομο χρειάζεται 35-40 λεπτά (παρουσίαση - συνέντευξη) Χ 10 άτομα = 400 λεπτά (6,5 ώρες)...
Βάλε το γραπτό (1 ώρα) το πρωί, την καθυστέρηση της εκκίνησης, δύο (τουλάχιστον) μισάωρα διαλείμματα να φάτε και να πιείτε κάτι... Βγάλε συμπέρασμα...

(Αν τα άτομα είναι 12-13... Κλάφτα Χαράλαμπε)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πού υπάρχει το υπόδειγμα;


στις οδηγίες....
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!!Όσοι δώσατε μπορείτε να μας διευκρινήσετε αν στην 5λεπτη αυτοπαρουσίαση μας(που ειναι εκτος 20λεπτου) συμπεριλάβατε και την εισαγωγή στην μικροδιδασκαλία ή είναι απλά η γνωριμία μας με τους υπόλοιπους συνυποψηφιους( δλδ ποιο ειναι το επαγγελμα μας, σπουδές κτλ?)Πώς τα είδατε γενικά τα πράγματα?Υπάρχει διάθεση απο τους συνυποψήφιους να συμμετέχουν σε ενεργητικές μεθόδους που θα χρησιμοποιήσουμε?Μπορούμε να τους μοιράσουμε έντυπο με το περιεχόμενο της ενότητας ώστε να είναι σε θέση να απαντούν σε αυτά που τους ρωτάμε αν δεν έχουν σχέση με την ειδικότητα μας?

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Κάθε άτομο χρειάζεται 35-40 λεπτά (παρουσίαση - συνέντευξη) Χ 10 άτομα = 400 λεπτά (6,5 ώρες)...
Βάλε το γραπτό (1 ώρα) το πρωί, την καθυστέρηση της εκκίνησης, δύο (τουλάχιστον) μισάωρα διαλείμματα να φάτε και να πιείτε κάτι... Βγάλε συμπέρασμα...

(Αν τα άτομα είναι 12-13... Κλάφτα Χαράλαμπε)
Εν τέλει για να μην πιάσω κομπιουτεράκι τι ώρα τελείωσε το πανηγύρι?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Καλημέρα!!Όσοι δώσατε μπορείτε να μας διευκρινήσετε αν στην 5λεπτη αυτοπαρουσίαση μας(που ειναι εκτος 20λεπτου) συμπεριλάβατε και την εισαγωγή στην μικροδιδασκαλία ή είναι απλά η γνωριμία μας με τους υπόλοιπους συνυποψηφιους( δλδ ποιο ειναι το επαγγελμα μας, σπουδές κτλ?)Πώς τα είδατε γενικά τα πράγματα?Υπάρχει διάθεση απο τους συνυποψήφιους να συμμετέχουν σε ενεργητικές μεθόδους που θα χρησιμοποιήσουμε?Μπορούμε να τους μοιράσουμε έντυπο με το περιεχόμενο της ενότητας ώστε να είναι σε θέση να απαντούν σε αυτά που τους ρωτάμε αν δεν έχουν σχέση με την ειδικότητα μας?

Ακριβώς όπως το είπες... αυτοπαρουσιάζεσαι σύντομα. Αναφέρεις επίσης από ποιους αποτελείται η τάξη σου (άνεργοι ή εργάτες βιομηχανίας ή γιατροί κλπ) και αναφέρεις ελάχιστα για το θέμα για να τους ψιλοβάλεις λίγο στο κλίμα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι 5λεπτο. Μπορεί να είναι 2λεπτο. Το 5λεπτο είναι το max. Η κάμερα έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ γράφει και ΔΕΝ υπολογίζεται ο χρόνος αυτός στο 20λεπτο. Δε πάιζει ρόλο το απαντήσει κάποιος σωστά. Σημασία έχει η διαδικασία (πιστή ακολούθηση του πλάνου μαθήματος).
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβώς όπως το είπες... αυτοπαρουσιάζεσαι σύντομα. Αναφέρεις επίσης από ποιους αποτελείται η τάξη σου (άνεργοι ή εργάτες βιομηχανίας ή γιατροί κλπ) και αναφέρεις ελάχιστα για το θέμα για να τους ψιλοβάλεις λίγο στο κλίμα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι 5λεπτο. Μπορεί να είναι 2λεπτο. Το 5λεπτο είναι το max. Η κάμερα έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ γράφει και ΔΕΝ υπολογίζεται ο χρόνος αυτός στο 20λεπτο. Δε πάιζει ρόλο το απαντήσει κάποιος σωστά. Σημασία έχει η διαδικασία (πιστή ακολούθηση του πλάνου μαθήματος).
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Δλδ αν κάνεις κάποια ερώτηση και δεν βρεθεί κάποιος να απαντήσει(λεω εγω τωρα) τι κάνεις?προχωρας κανονικά λές και πήρες απαντήσεις???

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Καλημέρα!!Όσοι δώσατε μπορείτε να μας διευκρινήσετε αν στην 5λεπτη αυτοπαρουσίαση μας(που ειναι εκτος 20λεπτου) συμπεριλάβατε και την εισαγωγή στην μικροδιδασκαλία ή είναι απλά η γνωριμία μας με τους υπόλοιπους συνυποψηφιους( δλδ ποιο ειναι το επαγγελμα μας, σπουδές κτλ?)Πώς τα είδατε γενικά τα πράγματα?Υπάρχει διάθεση απο τους συνυποψήφιους να συμμετέχουν σε ενεργητικές μεθόδους που θα χρησιμοποιήσουμε?Μπορούμε να τους μοιράσουμε έντυπο με το περιεχόμενο της ενότητας ώστε να είναι σε θέση να απαντούν σε αυτά που τους ρωτάμε αν δεν έχουν σχέση με την ειδικότητα μας?
Φυσικά και υπάρχει διάθεση από τους άλλους για συμμετοχή και βοηθάνε :) Εξάλλου το ίδιο κάνεις κι εσύ, συμμετέχεις στις δικές τους παρουσιάσεις. Βασικά είστε μαζί όλη μέρα, όλοι πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά και μετά το τέλος της δικής τους παρουσίασης για να κάνουν το κοινό, οπότε... όλα όσα σκέφτηκες μπορείς να τα κάνεις. Κι αυτό με το έντυπο που λες το έκανα κι εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικά έγινε κανονικό μάθημα, οπότε προληπτικά και έντυπο με τις απαντήσεις τους έδωσα (λέγοντάς τους "όταν θα ρωτήσω αυτό, θα απαντήσετε ό,τι λέει το έντυπο) αλλά στην ουσία και κανονικό μάθημα (πριν δλδ την παρουσίαση), όταν τους είπα 2 πράματα για την προφορά για να μπορούν να απαντήσουν (ξένη γλώσσα το αντικείμενό μου). Απλά δεν υπάρχει στην ουσία πολύς χρόνος για την παρουσίασή σου (άσε τι λένε οι οδηγίες), οπότε όλα πρέπει να τα κάνεις πολύ γρήγορα μέχρι ν'αρχίσει να γράφει η κάμερα. Θα έλεγα να διαλέξεις κάτι απλό για να μην έχεις να εξηγήσεις πολλά στους συνυποψήφιους. Αυτό που μετράει εξάλλου δεν είναι ο βαθμός δυσκολίας του υποτιθέμενου διδακτικού στόχου της μικροπαρουσίασης αλλά η μεθοδολογία που χρησιμοποιείς.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Δηλαδή ανακοινώνεται από πριν ποιοι θα είναι οι εκπαιδευόμενοί σου οπότε γνωρίζεις από πριν και μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους για να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα κατά την μικροδιδασκαλία σου;Και εγώ ξένη γλώσσα κάνω και έχω το άγχος μην κάνω κάτι, δεν το καταλάβουν και δεν μου απαντήσουν...
Επιπλέον μπορείς να τους μοιράσεις και τις απαντήσεις για να ξέρουν τι να απαντήσουν;
Εγώ τους ετοίμασα έντυπο αλλά με τις ασκήσεις που θα κάνουν,όχι τις απαντήσεις...αλλά αν ισχύει αυτό να τους μοιράσω και τις απαντήσεις για να είμαι σίγουρη

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Δηλαδή ανακοινώνεται από πριν ποιοι θα είναι οι εκπαιδευόμενοί σου οπότε γνωρίζεις από πριν και μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους για να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα κατά την μικροδιδασκαλία σου;Και εγώ ξένη γλώσσα κάνω και έχω το άγχος μην κάνω κάτι, δεν το καταλάβουν και δεν μου απαντήσουν...
Επιπλέον μπορείς να τους μοιράσεις και τις απαντήσεις για να ξέρουν τι να απαντήσουν;
Εγώ τους ετοίμασα έντυπο αλλά με τις ασκήσεις που θα κάνουν,όχι τις απαντήσεις...αλλά αν ισχύει αυτό να τους μοιράσω και τις απαντήσεις για να είμαι σίγουρη
1. Φυσικά γιατί όλη τη μέρα είστε χωρισμένοι σε ομάδες ανά αίθουσα και εκεί γίνεται και η γραπτή εξέταση και η παρουσίαση της μικροδιδασκαλίας, 2. ναι, εγώ μοίρασα και τις απαντήσεις
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160244
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.