*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!  (Αναγνώστηκε 10080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 04:54:22 μμ »
Pepe δεν νομίζω ότι ξέφυγα από το θέμα, ίσα-ίσα ΑΥΤΟ είναι το θέμα μας-ΑΠΟ ΠΟΥ να προκύψουν οργανικές θέσεις πληροφορικής, αφού τις κρατάνε οι διορισμένοι φιλόλογοι, θεολόγοι, μαθηματικοί και πάει λέγοντας, που διορίστηκαν με τα σεμινάρια πληροφορικής που είχαν κάνει; Επαναλαμβάνω εγώ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ότι ισχύει το καθεστώς αυτό μέχρι που είδα το αντίστοιχο θέμα να συζητιέται στο φόρουμ του ΚΕΠ (αρχές καλοκαιριού). Έπεσα από τα σύννεφα, το θεωρώ πέρα ως πέρα απαράδεκτο και εξευτελιστικό για την επιστήμη μας. (Και επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν κατηγορώ τους συναδέλφους, αλλά το υπουργείο που διαιωνίζει το καθεστώς αυτό). Υπάρχουν λοιπόν ένα σωρό υπεράριθμοι ΠΕ19-20 που περιφέρονται από γραφείο σε γραφείο περιμένοντας να δουν τελικά με ΤΙ θα απασχοληθούν. Με ποια λογική δεν τους βάζει στα κενά, που θα δημιουργηθούν αν εκκενωθούν οι θέσεις που είναι κατειλλημένες από άσχετες ειδικότητες; Είναι π.χ. σαν ξαφνικά να παρουσιαστεί η ανάγκη για πολλές ώρες αρχαίων στο λύκειο, να πάω εγώ ως μηχανικός πληροφορικής σε ένα σεμινάριο αρχαίας ελληνικής γλώσσας και να διοριστώ στο σχολείο για να κάνω το μάθημα των Αρχαίων στην τάξη μέσα, και στο διάδρομο να περιφέρονται οι φιλόλογοι χωρίς αντικείμενο!!! Πραγματικά, ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ να μην είναι αλήθεια αυτό και να με διαψεύσει κάποιος (εγώ δεν το έχω συναντήσει, αλλά από συζητήσεις που έχω κάνει, είναι υπαρκτό καθεστώς).
Μηχανικέ Η/Υ, αν δεις στο θέμα "Εσπερινά Γυμνάσια" αλλα και σε άλλα, θα διαβάσεις για το που έχω διοριστεί και τις εντυπώσεις μου. Μια χαρά είναι... 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 07:00:55 μμ »
Pepe δεν νομίζω ότι ξέφυγα από το θέμα, ίσα-ίσα ΑΥΤΟ είναι το θέμα μας-ΑΠΟ ΠΟΥ να προκύψουν οργανικές θέσεις πληροφορικής, αφού τις κρατάνε οι διορισμένοι φιλόλογοι, θεολόγοι, μαθηματικοί και πάει λέγοντας, που διορίστηκαν με τα σεμινάρια πληροφορικής που είχαν κάνει; Επαναλαμβάνω εγώ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ότι ισχύει το καθεστώς αυτό μέχρι που είδα το αντίστοιχο θέμα να συζητιέται στο φόρουμ του ΚΕΠ (αρχές καλοκαιριού). Έπεσα από τα σύννεφα, το θεωρώ πέρα ως πέρα απαράδεκτο και εξευτελιστικό για την επιστήμη μας. (Και επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν κατηγορώ τους συναδέλφους, αλλά το υπουργείο που διαιωνίζει το καθεστώς αυτό). Υπάρχουν λοιπόν ένα σωρό υπεράριθμοι ΠΕ19-20 που περιφέρονται από γραφείο σε γραφείο περιμένοντας να δουν τελικά με ΤΙ θα απασχοληθούν. Με ποια λογική δεν τους βάζει στα κενά, που θα δημιουργηθούν αν εκκενωθούν οι θέσεις που είναι κατειλλημένες από άσχετες ειδικότητες; Είναι π.χ. σαν ξαφνικά να παρουσιαστεί η ανάγκη για πολλές ώρες αρχαίων στο λύκειο, να πάω εγώ ως μηχανικός πληροφορικής σε ένα σεμινάριο αρχαίας ελληνικής γλώσσας και να διοριστώ στο σχολείο για να κάνω το μάθημα των Αρχαίων στην τάξη μέσα, και στο διάδρομο να περιφέρονται οι φιλόλογοι χωρίς αντικείμενο!!! Πραγματικά, ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ να μην είναι αλήθεια αυτό και να με διαψεύσει κάποιος (εγώ δεν το έχω συναντήσει, αλλά από συζητήσεις που έχω κάνει, είναι υπαρκτό καθεστώς).
Μηχανικέ Η/Υ, αν δεις στο θέμα "Εσπερινά Γυμνάσια" αλλα και σε άλλα, θα διαβάσεις για το που έχω διοριστεί και τις εντυπώσεις μου. Μια χαρά είναι... 8)

Tο υπουργείο φταίει ή η νοοτροπία μας πριν απο μερικά χρόνια. Τότε που νομίζανε όλοι οι πληροφορικάριοι
πώς είναι οι εκλεκτοί, πως θα πάνε στον ιδιωτικό τομέα και θα καθαρίζουν κανά 2000 € (ή προτιμάς σε δραχμές;;) το μήνα. Πόσοι απο εμάς σε συζητήσεις στις σχολές με συμφοιτητές μας παραδέχοταν ότι τους ενδιαφέρει αποκλειστικά η εκπαίδευση;;Που ήταν μέχρι το 2003 οι ενώσεις της πληροφορικής (αει και τει) να αγωνιστούν για να μην κάνουν μάθημα στα ολοήμερα μαθηματικοί,φυσικοί κτλ....Πόσα είναι αυτά τα άτομα που ενώ δούλευαν χρόνια στον ιδωτικό τομέα στραφήκαν ξαφνικά στήν εκπαίδευση; Πόσοι είναι οι πληροφορικάριοι που έχουν μεταπτυχιακό; ΠΟΛΛΟΙ...Πόσοι έχουν μεταπτυχιακό στη εκπαίδευση;;;; Σχεδόν κανένας.......
Δηλαδή τι θες να πεί το υπουργείο;;;; Ωραία τότε που δεν βρίσκαμε πληροφορικάριους μας είσασταν χρήσιμοι, τώρα σιγά σιγά αδειάστε μας τη γωνιά. Όπως οι πρώτοι καθηγητές πληροφορικής στα πανεπιστήμια δεν ήταν καθαροί πληροφορικάριοι (μαθηματικοί φυσικοί κτλ) έτσι δεν είναι και οι πρώτοι καθηγητές στα σχολεία. Που το κακό;;
O κορεσμός στον κλάδο μας δεν προήλθε απο τους παλιούς καθηγητές αλλά απο τη μεγάλη στροφή ΟΛΩΝ ΜΑΣ προς την εκπαίδευση!!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 07:46:47 μμ »
O κορεσμός στον κλάδο μας δεν προήλθε απο τους παλιούς καθηγητές αλλά απο τη μεγάλη στροφή ΟΛΩΝ ΜΑΣ προς την εκπαίδευση!!

Μπράβο. Και επιπρόσθετα αντί να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου (ΠΕ19 εναντίον ΠΕ20, ΠΕ20 μεταξύ τους, κλπ), ας πιέσουμε όλοι μαζί ενωμένοι για περισσότερες ώρες Πληροφορικής στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 01:08:59 πμ »
gioas, πολύ σωστά τα λες, και με παρρησία σπάνια στον κλάδο μας :)
Σιγά-σιγά θα ξεκαθαρίσει το τοπίο θέλω να πιστεύω, και στην εκπαίδευση θα κατευθύνονται όσοι πληροφορικάριοι πραγματικά "λατρεύουν την εκπαίδευση", και όχι αυτοί που μπούχτισαν τα εξοντωτικά ωράρια και τις πενιχρές αποδοχές του (σχεδόν ανύπαρκτου) τεχνολογικού ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα.
Η αντίρρησή μου όμως έγκειται στο εξής: οι μαθηματικοί και οι φυσικοί οδηγήθηκαν στους υπολογιστές-οταν οι τεχνολογίες ήταν ακόμη "στα σπάργανα"-από μεράκι και πάθος, και όχι από την ανάγκη του διορισμού (αυτό τουλάχιστον, σε διεθνή κλίμακα) - από κάπου έπρεπε να ξεκινήσει η έρευνα στο πυρίτιο (χημεία) για να βγει η θεωρία των ημιαγωγών (φυσική), τα ολοκληρωμένα κυκλώματα (ηλεκτρονικά), οι αλγόριθμοι και ο προγραμματισμός (μαθηματικά)...για να καταλήξουμε στα δίκτυα και τα σύγχρονα υπολογιστικά και τηλεπικοινωνιακά συστήματα που διαπραγματευόμαστε πλέον εμείς οι ΠΕ19-20. Σόρρυ, αλλά αδυνατώ να βρω το πως ο επιστήμονας θεωρητικής κατεύθυνσης ειδικά θα δώσει βάσιμες και έγκυρες απαντήσεις στις απορίες των πιο "ψαγμένων" μαθητών σχετικά με την ΕΠΙΣΤΗΜΗ των υπολογιστών, και όχι τη χρήση τους...όπως εγώ αντίστοιχα, θα μπορούσα μια χαρά να διδάξω (με κάποιες ώρες επιμόρφωσης) αρχαίο ελληνικό κείμενο από πρωτότυπο κιόλας...για να με ρωτούσε όμως ένα αστέρι να του απαριθμήσω τους κυριότερους σταθμούς της αρχαίας ελληνικής ιστορίας από τη μυκηναϊκή μέχρι τη κλασική εποχή-με έχει στήσει στον τοίχο κανονικά :o
Επαναλαμβάνω-οι υπολογιστές στο σχολείο-γνώμη μου-πρέπει να διδάσκονται ως επιστήμη, όχι "skills" (δεξιότητες). Αυτό δε σημαίνει ότι θα μάθουμε στα πιτσιρίκια ψηφιακή λογική, αλλά έχοντας τέτοιο "υπόβαθρο" μπορείς να μεταδώσεις τη γνώση των 4 ή 5 χρόνων της σχολής σου με τρόπο που να γίνει προσιτή στο κοινό σου. Οι απόφοιτοι των φιλοσοφικών σχολών στα 4 χρόνια κάνουν πράγματα πολύ πιο πέρα από αυτά που θα χρειαστούν στη διδασκαλία, αλλά βγαίνουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ του κλάδου τους. Με σεμινάριο 100 και 200 ωρών, κανείς δεν έγινε ποτέ επιστήμονας, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Dr Michael, ΝΑΙ περισσότερες ώρες πληροφορική στο σχολείο, η μία ώρα του γυμνασίου βλέπω τώρα ότι δεν φτάνει ούτε για ζήτω... :(
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:40 »

Αποσυνδεδεμένος sepouko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 03:32:18 πμ »
Εχω βαρεθει να ακουω παραπονα απο ΠΕ19 για τους ΠΕ20 που υποτιθεται ειναι πιο ευκολα να διοριστουν δηλαδη επειδη
διοριζονται με 100 ωρες περισσοτερες το κανουν θεμα 583 διοριστηκαν ποσοι επιτελουν πρεπει να ειναι τη να πουν και αλλοι κλαδοι δηλαδη που θελουν 20 μορια για να διοριστουν και το χτυπανε και επειτα ενας καταρτησμενος ΠΕ20 ειναι σιγουρο δεν υστερει σε τιποτα απο ενα Π19 γι΄αυτο
βγαλτε την καραμελα το προβλημα ειναι οπως το εθεσε ο Dr. Η Ε.Π.Ε εστειλε μια επιστολη στο Υπουργειο και προσδιοριζει
πολυ σωστα το θεμα διαβαστε την. Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 08:42:28 πμ »
sepouko φιλικότατα μια παράκληση: μην το ξαναγυρίσεις το θέμα στην κόντρα ΠΕ19-20, το λύσαμε το θέμα αυτό και είμαστε ενωμένοι. Το πρόβλημα είναι πως θα γίνει ένα ξεκαθάρισμα και στις οργανικές θέσεις πληροφορικής να είναι αποκλειστικά και μόνο επιστήμονες πληροφορικής, και όχι "επιμορφωμένοι" επιστήμονες άλλων κλάδων. Αυτοί που διορίστηκαν από ανάγκη του υπουργείου τότε που διορίστηκαν, ας απορροφηθούν αλλού και ας μπουν στη θέση τους οι υπεράριθμοι πληροφορικάριοι. Και μη μου πείτε τι θα γίνουν αυτοί οι άνθρωποι, εκεί που ηρέμησαν θα βγουν στους δρόμους πάλι: ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ το υπουργείο όταν ανακοίνωνε νούμερα διορισμών ΠΕ19-20. Ας φρόντιζαν να μην υπάρχουν υπεράριθμοι, χώρια όλοι αυτοί που μπήκαν στο "τριπάκι" και περιμένουν φέτος να πάρουν ώρες ολοήμερα μπας και διοριστούν: παιδιά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δωθούν ώρες στους ωρομίσθιους αλλά θα βάλουν στα ολοήμερα τους υπεράριθμους ΠΕ19-20 με απόσπαση ή συμπλήρωση ωραρίου από Β/βάθμια σε Αβαθμια. Ήδη με ρώτησαν εμενα τι σκοπεύω να κάνω (προτίμησα να συμπληρώσω ωράριο με δεύτερες και τρίτες αναθέσεις στο εσπερινό, μήπως και μείνει μια θέση κενή για ωρομίσθιο στα ολοήμερα ώστε να βολευτεί κάποιος συνάδελφος που δεν έχει διοριστεί. Αν σου το επιβάλλουν όμως, δεν μπορείς να πεις όχι φαντάζομαι).
Ας το ψάξουμε λίγο το θέμα μας-και επαναλαμβάνω, είναι "αποκλειστικά και μόνο ΠΕ19-20 σε οργανικές θέσεις Πληροφορικής", αν μη τι άλλο προστατεύουμε τον κλάδο και την επιστήμη μας 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 09:33:49 πμ »
Από ότι θυμάμαι οι τελευταίες προσλήψεις των ΠΕ19-20 έχουν γίνει σε νησιά, Έβρο και γενικότερα περιοχές εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων και δεν αναφέρομαι μόνο σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα. Οπότε το πρόβλημα, σε ότι αφορά αυτούς που θέλουμε να πάρουμε κάποιες ώρες στα ολοήμερα, θα το έχουν όποιοι ουσιαστικά κατοικούν εκτός μεγάλων πόλεων και ακόμη περισσότερο σε νησιά. Βέβαια λόγο ελάττωσης των ωρών πληροφορικής στα ΕΠΑΛ ίσως και αστικά κέντρα να δημιουργηθεί, πρόβλημα αλλά πιστεύω μικρό.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 10:51:28 πμ »
Από ότι θυμάμαι οι τελευταίες προσλήψεις των ΠΕ19-20 έχουν γίνει σε νησιά, Έβρο και γενικότερα περιοχές εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων και δεν αναφέρομαι μόνο σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα. Οπότε το πρόβλημα, σε ότι αφορά αυτούς που θέλουμε να πάρουμε κάποιες ώρες στα ολοήμερα, θα το έχουν όποιοι ουσιαστικά κατοικούν εκτός μεγάλων πόλεων και ακόμη περισσότερο σε νησιά. Βέβαια λόγο ελάττωσης των ωρών πληροφορικής στα ΕΠΑΛ ίσως και αστικά κέντρα να δημιουργηθεί, πρόβλημα αλλά πιστεύω μικρό.

έπεσες μέσα φίλε, κι εγώ σε νησί είμαι (Κεφαλονιά)
Εγώ πάντως ως διορισμένη φέτος, θα κάνω ότι μπορώ να ΜΗΝ πάρω ολοήμερα, ΠΔΣ ενισχυτική (αν παίζουν κι αυτά) ώστε να μείνει πιθανό κενό στο Αργοστόλι (στα χωριά θα μείνουν σίγουρα κενά, το ξέρω καλά αφού εγώ έτρεχα πέρυσι στα χωριά γιατί η Δ.Υ. πάνω από μένα στον πίνακα Β πήρε όλο το Αργοστόλι και κατόπιν ειδικής παράκλησης μου άφησε εμένα το ένα)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 09:58:27 μμ »
Spaceoddity αν δε σου κάνει κόπο θέλω εν τάχει να με ενημερώσεις για τα παρακάτω

α)Σε ό,τι αφορά τον τρόπο κλήσης των ωρομισθίων από τα Ολοήμερα Σχολεία:Σε παίρνουν από τη Ββάθμια τηλ.νο με βάση τη σειρά σου στον  πίνακα Β και κατά πόσο τηρείται η εν λόγω σειρά?
β)Δεδομένης της κριτικής σου ικανότητας (Πολυτεχνιτισα Ηλεκτρολόγος είσαι..) θεωρείς ότι θα καλέσουν και από τον πίνακα Γ ή ουτε καν από τον Β (ο Β έχει κάπου 800σιους)
γ)Πως είσαι τόσο σίγουρη  ότι θα  μείνουν κενά σε χωριά ?
δ)Για τη ΠΔΣ χρειάζεται βύσμα, δοντάκιι, Μπάρμπα στη Κορώνη έτσι δεν είναι?
ε)Οι υπεραριθμίες αφορούν στα νησιά-παραμεθόριο κυρίως ή αποτελεί γενικό φαινόμενο? γιατί αν ισχύει το δεύτερο...

Και για να τα συνδέσω με το θέμα...Οι απαντήσεις σου θα καθορίσουν τις Οργανικές θέσεις πληροφορικής των επόμενων χρόνων  :P :P :P

Παράθεση
"Η ανεπιτήδευτη αλαζονεία είναι προτιμότερη από την επιδεικτική μετριοφροσύνη" Βολταίρος
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 02:57:11 πμ »
Spaceoddity αν δε σου κάνει κόπο θέλω εν τάχει να με ενημερώσεις για τα παρακάτω

α)Σε ό,τι αφορά τον τρόπο κλήσης των ωρομισθίων από τα Ολοήμερα Σχολεία:Σε παίρνουν από τη Ββάθμια τηλ.νο με βάση τη σειρά σου στον  πίνακα Β και κατά πόσο τηρείται η εν λόγω σειρά?

Η κανονική διαδικασία είναι η εξής: στέλνει η δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια ένα δελτίο με τους υποψήφιους του Πίνακα Β και Γ που έχουν δηλώσει τη συγκεκριμένη Διεύθυνση για απασχόληση ως ωρομίσθιοι. Παίρνουν τηλέφωνο τον πρώτο και συμπληρώνει το ωράριό του. Μετά παίρνουν τον δεύτερο και ούτω καθ'εξής. Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι με ποια λογική δίνουν στον πρώτο την πλήρη ελευθερία να πάρει π.χ. όλα τα σχολεία της πρωτεύουσας της Διεύθυνσης, και ότι χωριά απομένουν πάνε αναγκαστικά στον δεύτερο, τρίτο κ.ο.κ. Για μένα κάναν ειδική εξαίρεση πέρυσι επειδή συνέτρεχαν σοβαρότατοι οικογενειακοί λόγοι που δεν μπορούσα στην αρχή της χρονιάς να παω σε χωριό, οπότε μου παραχώρησε η πρώτη κατόπιν συνεννόησης το ένα σχολείο της πρωτεύουσας. Μετά δυο μήνες πήρα και άλλα δυο σχολεία σε δυο χωριά, που είχαν μείνει έως τότε χωρίς πληροφορική, αφού κανείς δεν ήθελε να πάει. Για να είσαι 100% σίγουρος ότι θα τηρηθεί η σειρά, ενδεχομένως θα πρέπει να παρακολουθείς από κοντά και καθημερινά τις εξελίξεις. Αν είναι μικρό μέρος είναι εύκολο, αν είναι Αθήνα, τρέχα γύρευε...(γνώμη μου)


β)Δεδομένης της κριτικής σου ικανότητας (Πολυτεχνιτισα Ηλεκτρολόγος είσαι..) θεωρείς ότι θα καλέσουν και από τον πίνακα Γ ή ουτε καν από τον Β (ο Β έχει κάπου 800σιους)

Εξαρτάται από το μέρος (όπως σου είπα εδώ πέρυσι υπήρχε περοσσότερη προσφορά από ζήτηση! δεν ξέρω φέτος τι γίνεται) και απ'ότι φαίνεται, εξαρτάται από το πόσοι υπεράριθμοι θα παραμείνουν στο μέρος αυτό (σήμερα-χτες δηλ, ξέχασα ότι ξημέρωσε 15!- έληξε η προθεσμία για τους υπεράριθμους να δηλώσουν περιοχές που επιθυμούν να αποσπαστούν)

γ)Πως είσαι τόσο σίγουρη  ότι θα  μείνουν κενά σε χωριά ?

Εξήγησα παραπάνω, με βάση τις περσινές ενδείξεις

δ)Για τη ΠΔΣ χρειάζεται βύσμα, δοντάκιι, Μπάρμπα στη Κορώνη έτσι δεν είναι?

Μάλλον...δεν χρειάστηκε να κάνω ΠΔΣ, ωστόσο αν δεν διοριζόμουν φέτος ήμουν έτοιμη (όσο κι αν το σιχαίνομαι...) να πάω να βρω τη διευθύντρια ενός λυκείου (το λύκειο από το οποίο αποφοίτησα κι εγώ), που μου έκανε πριν 22 χρόνια ιδιαίτερα μαθηματικά πολύ πριν διοριστεί

ε)Οι υπεραριθμίες αφορούν στα νησιά-παραμεθόριο κυρίως ή αποτελεί γενικό φαινόμενο? γιατί αν ισχύει το δεύτερο...

Μα αν δεις τα κενά, μόνο σε νησιά-παραμεθόριο ήταν!!! Βάλε όμως ότι θα αποσπαστούν ήδη κάμποσοι από τους υπεράριθμους της παραμεθορίου, και κάπου θα πρέπει να απασχοληθούν κι αυτοί (ειδικά όσοι βρεθούν σε αστικό κέντρο λόγω Barba Koroni...)...παντού το ίδιο θα γίνεται

Και για να τα συνδέσω με το θέμα...Οι απαντήσεις σου θα καθορίσουν τις Οργανικές θέσεις πληροφορικής των επόμενων χρόνων  :P :P :P

Επιμένω, η λύση για τις οργανικές είναι να δοθούν σε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και όχι επιμορφωμένους.
Υπάρχει κανείς που να το έχει ερευνήσει το θέμα; Θα δω μήπως μπορέσει να βρει κανένα στοιχείο συνάδελφος από το ΥΠΕΠΘ...πόσοι είναι οι (ΠΕ01-Ν) - ΠΕ19 - ΠΕ20 με οργανικές θέσεις πληροφορικής; Και για τελευταία φορά, πραγματικά δεν θέλω να νομίσει κανείς ότι έχω "βεντέτα" εναντίον τους (μπορεί να παρακολουθεί τις συζητήσεις μας κάποιος στην κατηγορία αυτή, ας μας πει τη γνώμη του!)

Παράθεση
"Η ανεπιτήδευτη αλαζονεία είναι προτιμότερη από την επιδεικτική μετριοφροσύνη" Βολταίρος
Είναι αργά, πάω για ύπνο, δεν μου πέτυχαν τα tags, μη με παρεξηγήσεις ;)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος demiets

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικές θέσεις πληροφορικής!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 03:54:20 μμ »
παιδια καλησπερα! ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα των σθμπληρωματικων διορισμων?
ευχαριστω!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.