*

Αποστολέας Θέμα: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή  (Αναγνώστηκε 42842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 17, 2013, 12:17:54 πμ »
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, είναι πως μερίδα εκπαιδευτικών βρίσκουν πάντα να ασχοληθούν με κάτι στο σχολείο.
Ενώ άλλη μερίδα.. θεωρεί ότι οι δουλειές κάποτε τελειώνουν..

Κι όμως.. ΠΑΝΤΑ υπάρχουν δουλειές στο σχολείο.

Διαβάζοντας τα ποστ, αναρωτιέμαι, μήπως ελλείψει πυρκαγιών...
ούτε οι πυροσβέστες να πηγαίνουν στους πυροσβεστικούς σταθμούς.

Βρισκόμαστε μόλις μερικά 24ωρα από την κορύφωση των επιθέσεων εναντίον μας
με κύριο επιχείρημα την λούφα..

Με αυτό το ποστ.. εξακολουθούμε να δίνουμε θρεπτική τροφή στους αδηφάγους "μικρούς γίγαντες"
των ΜΜΕ και όχι μόνο...


Συμφωνώ απόλυτα!
ΠΑΝΤΑ υπάρχουν δουλειές σε ένα σχολείο!
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 17, 2013, 12:41:15 πμ »
Μόλις έμαθα από έγκυρη και καλά πληροφορημένη πηγή που ποτέ δεν μου έχει  δώσει άκυρο, κάτι που κατά πασα πιθανότητα θα δείτε και όλοι σας αύριο στα σχολεία

το 8-2 ισχύει και υπάρχει και καλύτερο : το κάθε σχολείο θα στέλνει ένα excel με παρόντες/απόντες , θα το στέλνει στη ΔΔΕ, η ΔΔΕ στην περιφέρεια και απο εκεί στο υπουργείο!!! καλό ;;;;;;;;

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 17, 2013, 12:54:33 πμ »
Αν αληθεύει αυτό, μιλάμε για φοβερούς εγκέφαλους σε αυτό το Υπουργείο.

Μανούλα αυτό το Υπουργείο να σου τρώει τον ανθρωποχρόνο (κατά το ανθρωπομήνας).

Πόσος άραγε χρόνος θα χαθεί με αυτή τη σαχλαμάρα σε κάθε σχολείο/ΔΔΕ/ΠΔΕ;

Και στο τέλος, κάποιος ταλαίπωρος θα αθροίζει Excel ( πόσα άραγε; ) με 80.000+ εκπαιδευτικούς;

Μήπως ξέρεις αν θα έχει και χρωματάκια το Excel; (το συνηθίζουν οι φωστήρες του Αμαρουσίου)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 17, 2013, 01:01:22 πμ »
το σχέδιο ειναι διαβολικό! Σου λέει "κατηγορούν τον εκπαιδευτικό ότι δεν κάνει τίποτα; θα του βρω εγώ κάτι να κάνει ...."

θα χαθει τόσος χρόνος όσος χρειάζεται για να γίνει και να αποσταλεί το αρχείο (εντάξει, την πρώτη μέρα θα πάρει λίγο παραπάνω...μετά να υποθέσω copy-paste-forward θα ειναι η υπόθεση)

αν ειναι έξυπνοι εκεί πάνω στο Μαρούσι, θα βάλουν κάποιον ταλαιπωρο να τα αθροίσει σε επίπεδο διεύθυνσης, μετά έναν άλλο ταλαιπωρο σε επίπεδο περιφέρειας και μετά 13 εξελάκια βγαίνουν άνετα για έναν ταλαίπωρο στο υπουργειο...

για χρωματάκια δεν ξέρω. Εγώ πάντως θα έβαζα γαλάζιο τα αγοράκια, ροζ τα κοριτσάκια, κιτρινο τους δικαιολογημένα απόντες (με άδειες πχ ) και με κόκκινο τους συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ. 8) 8) 8)

Θα σου έκανα μετά ένα στατιστικό μούρλια!! Τύφλα να χει η AGB

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:56 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 17, 2013, 01:28:38 πμ »
Πάντως το υπουργείο έχει εντελώς ξεφύγει!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 17, 2013, 08:03:29 πμ »

Προκειται για κεντρικη οδηγια του υπουργειου που στοχευει στο μαντρωμα των εκπαιδευτικων στα σχολεια υπηρέτησής τους, ωστε να αποτραπει ο κινδυνος εκπαιδευτικοι να παρακωλυσουν τη διαδικασια των πανελλαδικων, πχ αποκλειοντας τα εξεταστικα κεντρα.

όταν το γράφει ο Damien ότι πρόκειται για κεντρική οδηγία είναι Νόμος.

Απο εκει και πέρα, ειναι παράλογο να πηγαινεις το πρωι επιτήρηση, το απόγευμα βαθμολογικό και στο ενδιάμεσο να πρέπει να τσακιστείς για να καλύψεις 1.5 ώρα ωραρίου... Και ξέρεις οτι γενικά ειμαι πολυ τυπική σε κάτι τέτοια αλλά εδώ διακρίνω έναν υπερβάλοντα ζήλο που καταληγει εν πολλοίς σε ανοησία.

Ειναι κεντρικη οδηγια του υπουργειου οπως λες....ΟΝΤΩΣ ο Διευθυντης μας εστειλε παροντες και αποντες 3 φορες μεσα στην ημερα και οχι μονο 1.
μετα την επιτηρηση μας το δηλωσε ρητα οτι θα γυρναμε σχολειο...και οταν ερωτηθηκε η ΔΔΕ μας απαντησε ρητα οτι λεει το εγγραφο που σας σταλθηκε το οποιο παρεμπιπτοντως για να γελασουμε γραφει πανω (ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ και οχι ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ)..οποτε ολοι ΤΙΜΩΡΙΑ κακα παιδακιαπου σκεφτηκατε ασχημα....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 17, 2013, 08:29:22 πμ »
Τίποτα δεν έχει έρθει εδώ πάντως, εγώ πιστεύω ότι σας δουλεύουν ψιλό γαζί στην περιοχή σας. Κεντρική οδηγία από το Υπουργείο και κουραφέξαλα, δεν υπάρχει τίποτα. Τοπικά σας κάνουν την πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 17, 2013, 08:42:50 πμ »
Τίποτα δεν έχει έρθει εδώ πάντως, εγώ πιστεύω ότι σας δουλεύουν ψιλό γαζί στην περιοχή σας. Κεντρική οδηγία από το Υπουργείο και κουραφέξαλα, δεν υπάρχει τίποτα. Τοπικά σας κάνουν την πλάκα.
Πηγε σε πολλα σχολεια συναδελφε..το χαρτι υπαρχει αναρτημενο στο σχολειο..εχει παει και σε αλλες περιοχες παντως οπως ακους

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 17, 2013, 08:59:16 πμ »
Τίποτα δεν έχει έρθει εδώ πάντως, εγώ πιστεύω ότι σας δουλεύουν ψιλό γαζί στην περιοχή σας. Κεντρική οδηγία από το Υπουργείο και κουραφέξαλα, δεν υπάρχει τίποτα. Τοπικά σας κάνουν την πλάκα.

θα έρθει σε όλους μέσω μέιλ - εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Και μετά σε θέλω να τους  στελνεις απαντητικό μέιλ με τίτλο " κουραφέξαλα"  :P :P :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 17, 2013, 09:29:19 πμ »
Εγω που πηγα χτες κανεις δεν μου ειπε τιποτα, ουτε ο διευθυντης, και δεν ηταν σχεδον κανεις απο τους υπολοιπους καθηγητες (μονο οσοι ειχαν καποια δουλεια) επομενως το εκλαμβανω οτι ειτε ο διευθυντης το γνωριζει αλλα δεν το πηρε στα σοβαρα ειτε οτι δεν το γνωριζει. Μαλιστα πηγα και κατα τις 10 και εφυγα κανα μισαωρο αργοτερα και αφου τον ρωτησα αν μπορω να φυγω τωρα που τελειωσα τη δουλεια μου. Δε θα μου ελεγε να κατσω στ' αβγα μου η εστω να με ρωτουσε γιατι δεν ηρθα απο τις 8; Οσο ο διευθυντης μου δεν εχει δωσει καποια τετοια οδηγια, προσωπικα δε θα ασχοληθω. Τελοσπαντων προτεινω να μην αγχωνομαστε, οι διευθυντες τα τηλεφωνα μας τα γνωριζουν, αν ειναι θα μας παρουν τηλεφωνο να παμε  8-2 οπως εκαναν με τους υπολοιπους εδω περα που τους ενημερωσαν και πηγαν.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 17, 2013, 11:34:05 πμ »
Ούτε και σ'εμάς πάντως έχει έρθει κάτι, ρώτησα, διασταύρωσα, ξαναρώτησα, ξαναδιασταύρωσα -τίποτα, σε κανένα σχολείο της περιοχής. Όσοι δεν ειμαστε ανακατεμένοι ούτε σε λυκειακή επιτροπή ούτε σε επιτήρηση σήμερα είμαστε σπίτια μας και κανείς δεν μας έχει καλέσει να παρουσιαστούμε πουθενά.

Αν κάποιος δει το έγγραφο με την περίφημη κεντρική οδηγία, ας το δημοσιεύσει εδώ να δούμε και για τι ακριβώς μιλάμε.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 17, 2013, 12:38:27 μμ »
Σχετικά off topic αλλά εφόσον συζητάτε το θέμα ωραρίου 8-2, στο ν. 1566/85 αναγράφεται το ακόλουθο:

"8. Όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ΄ του άρθρου 11. Από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσονται οι μητέρες παιδιών μέχρι δύο ετών. Τα δύο τελευταία εδάφια της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και για τους δασκάλους."

Η απαλλαγή των μητέρων εκπαιδευτικών με παιδιά κάτω των δύο ετών από τις εξωδιδακτικές εργασίες, σκοπό έχει την παροχή περισσότερου ελεύθερου χρόνου για την γονική μέριμνα και είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με την § 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και την Δ2/22120/6.11.89 εγκύκλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 01:00:54 μμ από soch »
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 17, 2013, 12:59:19 μμ »
Τίποτα δεν έχει έρθει εδώ πάντως, εγώ πιστεύω ότι σας δουλεύουν ψιλό γαζί στην περιοχή σας. Κεντρική οδηγία από το Υπουργείο και κουραφέξαλα, δεν υπάρχει τίποτα. Τοπικά σας κάνουν την πλάκα.

θα έρθει σε όλους μέσω μέιλ - εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Και μετά σε θέλω να τους  στελνεις απαντητικό μέιλ με τίτλο " κουραφέξαλα"  :P :P :P :P

Είναι 13:00 και περιμένω να έρθει, χαχαχαχα
Σε εσάς ήρθε bitch? και αν ναι από που.

Επιμένω, σε όσους έχουν πάρει τέτοια οδηγία, ότι σας κάνουν τους έξυπνους σε τοπικό επίπεδο (Περιφέρεια ή η Β/θμια Δ/νση)

Το τελευταίο που θα ήθελε τώρα το υπουργείο είναι να ανοίγει με ΔΙΚΟ του έγγραφο νέα μέτωπα. Στην τελική γιατί δεν το ανέφεραν στο έγγραφο για τις διευκρινήσεις που λέει ότι παρουσιαζόμαστε στο σχολείο μας, άραααααα   :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 01:16:09 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 17, 2013, 01:09:48 μμ »
Σε εμάς παιδιά δούλεψε μία χαρά το με βάρδιες! Και τη Δευτέρα έτσι θα πάμε με εντολή της διευθύντριας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160764
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.