*

Αποστολέας Θέμα: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή  (Αναγνώστηκε 42936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 17, 2013, 09:12:21 μμ »
Δηλαδή πήγατε σε άσχετο σχολείο με αυτό που υπηρετείτε και αναλάβατε υπηρεσία;πήρατε αντίγραφο πράξης ανάληψης; Δεν καταλαβαίνω πως συμβαίνει αυτό! Ξαναρωτώ είχατε γραπτή εντολή; Αν ναι με βάση ποια πράξη του πυσδε...αν όχι τότε γιατί πήγατε; Γιατί το είπε κάποιος ;! 
Aκριβώς! Πήγαμε σε άσχετο σχολείο απ' αυτό που υπηρετούμε, δεν αναλάβαμε καμιά υπηρεσία και ούτε πήραμε κανένα αντίγραφο. Είχαμε γραπτή εντολή. Ήρθε στο σχολείο, που υπηρετούμε αλλά και προσωπικό mail. Το έγγραφο, που μας καλούσε, ήταν ενυπόγραφο από τον διευθυντή της δευτεροβάθμιας. Ειλικρινά σας μιλάω, δεν είμαι τεμπέλα και αγαπώ πολύ τη δουλειά μου αλλά με πείραξε που γίνεται μόνο σ' εμάς, κάτι σαν τιμωρία. Επίσης ξέχασα να σας πω κι άλλο ωραίο: στα σχολεία της διεύθυνσής μας-επίσης με γραπτή εντολή- οι επιτηρητές δε φεύγουν μετά τη λήξη των πανελλαδικών αλλά παραμένουν έγκλειστοι στο σχολείο ως τις 2 ακόμα κι αν είναι διορθωτές! Ξέρετε πόσο σημαντικό είναι να έχουν καθαρό μυαλό...ΝΤΡΟΠΉ ΤΟΥΣ!!! Πραγματικά τους σιχάθηκα και δε με νοιάζει αν κάποιοι το διαβάζουν, γιατί είναι αλήθεια αυτά που γράφω και γι' αυτό το επάγγελμα προσωπικά έχω κάνει απίστευτες θυσίες και  έχω μετανιώσει.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 17, 2013, 09:15:20 μμ »
Θα συμφωνήσω με το Leo και θα εκφράσω και μια απορία μου...βρε παιδιά, αν ήταν κάτι επίσημο από τα κεντρικά, δεν θα ίσχυε για όλη την Ελλάδα; Στην περιφέρεια που ανήκω δεν ισχύει πουθενά αυτό (μιλώ για το να παρουσιάζεσαι στο κοντινότερο σχολείο ) Εξάλλου στο κείμενο που διάβασα από τον kinegiros γράφει στο σχολείο σου ή στο εξεταστικό κέντρο, δεν γράφει πήγαινε όπου να'ναι!!! Με τόση προχειρότητα πια βγαίνουν χαρτιά παραχαρτιά και ο καθένας από αυτούς που μας διοικούν τα ερμηνεύει όπως θέλει...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 17, 2013, 09:19:22 μμ »
magda, κοίτα... ΔΕΝ είμαι χαζή ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι 30+ συνάδελφοι του σχολείου μου και φυσικά δε σας λέω ψέματα, δεν τρολλάρω, δεν κλαίγομαι κλπ! Ξέρω να διαβάζω. Θέλετε να σας παραθέσω το έγγραφο της διεύθυνσης; Δεν έχω πρόβλημα! Και το ξαναλέω: αυτό με τρελλαίνει, το ότι δεν ισχύει για όλους! Μόνο στη διεύθυνση μας!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 17, 2013, 09:21:54 μμ »
magda, κοίτα... είμαι χαζή ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι 30+ συνάδελφοι του σχολείου μου και φυσικά δε σας λέω ψέματα, δεν τρολλάρω, δεν κλαίγομαι κλπ! Ξέρω να διαβάζω. Θέλετε να σας παραθέσω το έγγραφο της διεύθυνσης

όχι βρε προς Θεού, δεν είπα αυτό!!!!!!! ίσα ίσα από ό,τι είδα ισχύει σε πολλές διευθύνσεις!!! Δεν εννοούσα ότι φταίτε εσείς που υπακούτε εντολές, αυτοί που διατάζουν ερμηνεύοντας ό,τι να ναι φταίνε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 17, 2013, 09:27:30 μμ »
σήμερα στην Ανατολική Αττική (έμαθα και στον Πειραιά) , όσοι συνάδελφοι υπηρετούν σε σχολεία που είναι εξεταστικά κέντρα και δεν εμπλέκονται σε πανελλήνιες, παρουσιάστηκαν από τις 8 μέχρι τις 12 στο κοντινότερο μη εμπλεκόμενο με πανελλήνιες σχολείο και άσκησαν τα σοβαρότατα καθήκοντα του ξυσίματος. Η απόλυτη παράνοια. Το μεσημέρι με νεότερο έγγραφο , τονίζεται μόνο η υποχρεωτική παρουσία τους μετά τις 12 κάθε μέρας πανελληνίων στο σχολείο τους. Βέβαια , για να κλείνω, είναι σαφώς θέμα διευθυντή το τι θα γίνει. Χαιρετώ.

Και το χαρτί έγραφε από Δευτέρα 22/5... Οπότε, είτε έχει γίνει λάθος, ή μας επιστράτευσαν από τώρα για το 2017.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 17, 2013, 09:36:08 μμ »
Πάντως, για να μιλήσουμε σοβαρά, κάποιος είπε ότι και το '88 κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί.
Και κανονικά είναι εργάσιμη, δεν έχουμε και πολύ δίκιο να γκρινιάζουμε...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 17, 2013, 09:41:07 μμ »
Ναι, συνάδελφε, έχεις δίκιο, να μην γκρινιάζουμε ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ ισχύει για όλους μας και όχι επιλεκτικά. Δε θα κλαφτώ κι ούτε θα μπω σε λεπτομέρειες. Περιληπτικά σας λέω ότι έπρεπε να πάω σε νοσοκομείο τη μάνα μου για σοβαρό πρόβλημα υγείας και μου στέρησαν αυτή τη δυνατότητα. Γιατί ; Επειδή είμαι στη συγκεκριμένη διεύθυνση και όχι σε άλλη; Μήπως πληρώνομαι περισσότερο από τους άλλους και έχω περισσότερες υποχρεώσεις; Εγώ ξέρω πως οι νόμοι, οι εντολές που δίνουν τα κωλοέγγραφά τους ισχύουν για όλους και όχι για κάποιους! Κάνω λάθος; Ή μήπως ισχύει το ιδιώνυμο;;; 
(Συγνώμη για την οργή μου, καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια και ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΩ  ;) όλους τους καλούς μου τρόπους να μη μιλήσω, όπως σκέφτομαι!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 09:45:41 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 17, 2013, 09:49:09 μμ »
Δεν είναι θέμα γκρίνιας. Είναι θέμα κοινής λογικής αλλά και αξιοπρέπειας. Το 88 που το θυμάμαι πολύ καλά , ήταν μία πολύ διαφορετική περίπτωση , με μία πολύ μεγάλη απεργία που είχε οδηγήσει τα πράγματα όπου τα οδήγησε. Εδώ τώρα τι; Ήταν το σημερινό ξεκάθαρα έξω από την οποιαδήποτε λογική εξήγηση , πως να το κάνουμε ρε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 17, 2013, 09:57:03 μμ »
fotini εμένα ο πατέρας μου έκανε επέμβαση χθες και σήμερα έχασα μια σημαντική προθεσμία εργασίας στην ΑΣΟΕΕ όπου σπουδάζω. Και όχι μόνο αυτό, έκανα και 92 χιλιόμετρα για να πάω να κάθομαι από τις 8 ως τις 2.

Ωραία, ας πούμε ότι κάποιοι έκατσαν σπίτι τους γιατί σε κάποιες διευθύνσεις δεν βγήκε τέτοια εντολή.
Καλά έκαναν! Τυχεροί, φυσικά, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αν είχαν υποφέρει και οι άλλοι θα με έκανε να νιώσω καλύτερα για τα πιο ανούσια 20 ευρώ και 6 ώρες που έχω ξοδέψει στη ζωή μου...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 17, 2013, 10:04:43 μμ »
Δεν είναι θέμα γκρίνιας. Είναι θέμα κοινής λογικής αλλά και αξιοπρέπειας. Το 88 που το θυμάμαι πολύ καλά , ήταν μία πολύ διαφορετική περίπτωση , με μία πολύ μεγάλη απεργία που είχε οδηγήσει τα πράγματα όπου τα οδήγησε. Εδώ τώρα τι; Ήταν το σημερινό ξεκάθαρα έξω από την οποιαδήποτε λογική εξήγηση , πως να το κάνουμε ρε παιδιά.

Για το '88 δεν ξέρω λεπτομέρειες, απλά ακούστηκε ότι εφαρμόστηκαν παρόμοιες εντολές και ήταν η προηγούμενη φορά που είχε γίνει επιστράτευση σε εκπαιδευτικούς. Ασφαλώς δεν υποστηρίζω ότι ήταν η ίδια περίπτωση.

Ανούσιο το σημερινό, δεν μπορώ να διαφωνήσω... Αλλά όχι και τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 17, 2013, 10:06:55 μμ »
όχι, σε περίοδο επιστράτευσης δεν υπάρχουν μικρομάνες ...
προς το παρόν το μόνο που βρήκα ειναι το ανυπαίτιο κώλυμα... γιατί δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να χρησιμοποιήσεις ίδιον μέσον, άσε που άν πηγαινεις πχ στο εξεταστικό με άλλου αυτοκίνητο δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις να σε κάνει και ντελίβερι στην άνω ραχούλα μετά....

Καλά μιλάμε είσαι απίστευτη, για όλα έχεις απάντηση. Να μου δώσεις το τηλέφωνο σου να σε ρωτάω και για τα προβλήματα που προκύπτουν στο σπίτι!  :)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 17, 2013, 10:10:07 μμ »
όχι ρε συ Siobaras , δεν είπε κανείς για τραγικό , δεν μασάμε έτσι εύκολα. απλά κάτι τόσο εξώφθαλμα ανούσιο , καταντά προσβλητικό. το μάζεψαν και πάπαλα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 17, 2013, 10:27:38 μμ »
Siobaras, συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Όχι, δε με έπεισες, αυτή την άποψη είχα εξ αρχής. Σίγουρα οι συνάδελφοι που δεν έίχαν τέτοια εντολή καλά έκαναν και έκατσαν σπίτι τους, δεν τα έχω μαζί τους, είμαι μαζί τους. Τα έχω με το ότι σ' εμάς η διεύθυνση μας κάνει καψόνια. Επιστρατευμένοι, βλέπεις... Όντως ήταν τα πιο ανούσια λεφτά της ζωής μου, το ξέρω πως πληρώνομαι, μακάρι να είχα να κάνω κάτι, βαριόμουν τρομερά και προσφέρθηκα σε συναδέλφους του γυμνασίου να τους βοηθήσω με τις καρτέλες. Από ευγένεια αρνήθηκαν βέβαια! Τέλος πάντων! Την άλλη φορά θα πάρω το tablet μου και θα δω ταινία, θα ακούσω μουσική, θα διαβάσω κανένα βιβλίο. Καλό βράδυ...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: απαίτηση για ωράριο 8-2 απο διευθυντή
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 17, 2013, 10:33:08 μμ »
Την άλλη φορά θα πάρω το tablet μου και θα δω ταινία, θα ακούσω μουσική, θα διαβάσω κανένα βιβλίο. Καλό βράδυ...

Βιβλίο να πάρεις. Τα άλλα απαγορεύονται (tablet, κινητα κλπ ), μην έχεις άλλα.... ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161181
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.