*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antigone87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #350 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:27:06 πμ »
Και να νιώσεις ακόμα καλύτερα γιατί εσύ έδωσες τον καλύτερό σου εαυτό!!!
Δεν ξέρω τι τιμή είχες συμφωνήσει αλλά εδώ ακούγονται και ότι οι γονείς δίνουν μέχρι 5 €!!!
Αν και έχω διαβάσει όλες τις σχετικές συζητήσεις σας στο pde είχα κανονίσει 7 €/ώρα για 4 ώρες τη βδομάδα, έτσι ώστε να μη μπορούν να μου πούν τίποτα από θέμα τιμής και παρόλα αυτά η μητέρα είχε ψιλοξινίσει στο τηλ!!!! Και επειδή ήταν η πρώτη μου φορά ήθελα να σιγουρέψω οτι θα το κρατήσω αυτό το ιδιαίτερο, εξ ου και η τραγικά χαμηλή (όπως θα μου πείτε) τιμή. Δε μιλάμε για Αθήνα και Αττική. Αν και όπως έχει ξαναειπωθεί στο φόρουμ, όποιος δεν έχει λεφτά δεν επιλέγει ιδιαίτερα (και η προσωπική μου εμπειρία αυτό λέει καθώς και γω στο σχολείο έκανα μόνο τα απολύτως απαραίτητα για οικονομικούς λόγους). Παλιά το έβλεπα πιο αθώα το πράγμα αλλά δεν είναι έτσι. Απλά όταν είσαι αρχάριος κομπλάρεις στην τιμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #351 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:33:01 πμ »
Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες και αυτό είναι που έχει σημασία!! Όπως θα διεπίστωσες οι γονείς που θέλουν τα λιγότερα για το παιδί τους είναι αυτοί που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα! Πολλές φορές λέμε να ρίξουμε την τιμή αλλά και πάλι δεν τους ικανοποιούμε!! Το έχω βιώσει και γι' αυτό σου το λέω!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #352 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:35:13 πμ »
εχω ενα θεματακι αν και το ελυσα εστω και με βαρεια καρδια...
οταν αγοραζουμε καινουργια βιβλια ζητω απο τους γονεις - λογω κρισης - να αγοραζουν students και workbook και να φωτοτυπουν - αν θελουν - testbook και companio.
Εγραψα λοιπον σε ενα φυλλο χαρτι τον τιτλο και τα βιβλια που ηθελα φωτοτυπημενα. Ενα απογευμα με παιρνει τηλεφωνο απο το βιβλιοπωλειο ο πατερας οτι εχει χασει το χαρτακι και δεν θυμαται ποια βιλβια ηθελα φωτοτυπια. Μεσα στην βιασυνη μου αντι για testbook του ειπα workbook. Και ενω το θυμηθηκα σε 1 ωρα και τον πηρα τηλ , το βιβλιοπωλειο ειχε ηδη φωτοτυπησει τα βιβλια. Τι να εκανα? Ανελαβα το κοστος των workbook (εβγαλε 2 και για τα  2 παιδια στο γρουπ) συνολο 19 ευρω, λεγοντας οτι θα τα δωσω μαλλον του χρονου σε αλλο γκρουπακι αφου δικο μου ηταν το λαθος.
καλα δεν εκανα? βεβαια μαλλον θα μου μεινουν τα βιβλια, αλλα ....το θεωρησα σωστο

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #353 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:14:49 πμ »
catwoman, δυστυχως, καλά εκανες, και λέω δυστυχώς γιατί δεν ξέρω αν θα στο αναγνωρισει κανείς πια, ωστόσο κι εγώ στην θέση σου, αυτό θα έκανα. αλλά αυτές οι συμπεριφορές μας έφαγαν, επειδή έχουμε φιλότιμο! Δεν αναφέρομαι στη δική σου περίπτωση, γιατί δεν ξέρω και τι γονείς είναι αυτοί, αλλά γενικά εγώ έχω χάσει πια κάθε εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και προσπαθώ απλώς να είμαι τυπική πλέον στα μαθήματά μου και να φεύγω.. δεν μπορεί να λες στο γονιό με ευγενικό τρόπο ότι το παιδί σου εδώ και καιρό δεν κάνει αυτά που πρέπει και να σου απαντάει χαζογελώντας "εμένα μην μου τα λες, γκρινιάζει πως την πιέζω"! και πού να τα πω;; στον φούφουτο; μη χειρότερα... αμα δεν τους ενδιαφέρει να μην τους ενημερωνουμε κιόλας...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:46 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #354 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:39:35 πμ »
catwoman, σαφώς κ έπραξες σωστά. Δεν ήταν λάθος του μαθητή/γονιού.

planety δυστυχώς αυτό που περιγράφεις είναι πραγματικότητα... αλλά προσπαθώ καμιά να το δικαιολογήσω μέσα μου λέγοντας ότι σημασία τελικά έχει το παιδί να είναι χαρούμενο, βέβαια καλό είναι να γνωρίζει κ τις υποχρεώσεις του κ τα όρια... και σε αυτό συμβάλουμε όλοι, πρωτίστως όμως οι γονείς.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #355 στις: Μάρτιος 16, 2013, 04:37:10 μμ »
Ανελαβα το κοστος των workbook (εβγαλε 2 και για τα  2 παιδια στο γρουπ) συνολο 19 ευρω, λεγοντας οτι θα τα δωσω μαλλον του χρονου σε αλλο γκρουπακι αφου δικο μου ηταν το λαθος.
καλα δεν εκανα? βεβαια μαλλον θα μου μεινουν τα βιβλια, αλλα ....το θεωρησα σωστο

Εννοειται οτι αυτο επρεπε να κανεις, διοτι εκεινος μεν εχασε το χαρτακι, αλλά μετα εσυ του εδωσες λαθος τιτλο. Μη στενοχωριεσαι, δε θα σου μεινουν τα βιβλια - θα βρεις αλλα παιδια του χρονου!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #356 στις: Μάρτιος 16, 2013, 05:18:29 μμ »
απλα , σκεφτομουν να αλλαξω βιβλια και να δοκιμασω τα one-year course . το ace from space ειναι πολυ καλο αλλα καθε 3-4 χρονια αλλαζω βιβλια ....μαλλον θα καθυστερησω ενα χρονο ακομα .

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #357 στις: Απρίλιος 21, 2013, 02:32:01 μμ »
τα προβλήματα συνεχίζονται, μην αναλαμβάνετε άντρες ενήλικες μαθητές (ειδικά ξένους!) και εξηγούμαι. Μαθητής IELTS απαίτησε να του κάνω μάθημα μόνο μια 1 ώρα την φορά (λέγοντας τα ξέρω, τα έκανα με Άγγλο κτλ), και όταν ζήτησα να πληρωθώ (γιατί στο τελευταίο μάθημα λέει δεν έχω), βγαίνει η μάνα του στο τηλέφωνο λέγοντας τίποτα δεν του κάνατε δεν πληρώνουμε!! ΕΛΕΟΣ, φταίω εγώ που δεν λέω 1 μάθημα χωρίς πληρωμή οκ, 2ο στην αρχή του μαθήματος η αμοιβή μου αλλιώς μάθημα δεν έχει ΥΓ ο Άγγλος τον χρέωνε 45 ευρώ και του έδινε κανένα CD με listening, καθώς και 2-3 σελίδες εκτυπωμένες από το Internet, εγώ 12 μόνο  :(

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #358 στις: Απρίλιος 21, 2013, 03:12:10 μμ »
Πραγματικά έχουν ξεφύγει! Και το κακό είναι ότι όσο λιγότερα ζητάμε τόσο περισσότερο μας πατάνε! Σε αυτούς που ζητούν πάρα πολλά δεν κάνουν τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #359 στις: Απρίλιος 21, 2013, 04:55:12 μμ »
Πραγματικά έχουν ξεφύγει! Και το κακό είναι ότι όσο λιγότερα ζητάμε τόσο περισσότερο μας πατάνε! Σε αυτούς που ζητούν πάρα πολλά δεν κάνουν τίποτα!

ναι, βασικά ένα απλήρωτο άντε να το δεχτώ πλέον, λέγοντας πάντα την 2η φορά θέλω να με εξοφλήσετε, αν ανέβει ο λογαριασμός άστα να πάνε  >:( η απατεωνιά του Έλληνα, τι να πεις. 

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #360 στις: Απρίλιος 21, 2013, 05:03:56 μμ »
Έχω ένα θεματάκι κι εγώ.. Γύρω στον Οκτώβρη με είχε πάρει μία μητέρα τηλ για μάθημα αγγλικών στα 2 παιδιά της. Τους κάνει εκείνη μάθημα αγγλικών τουλάχιστον μέχρι να τα φτάσει επίπεδο lower (FCE), μετά θα δει. Βρήκε όμως εμένα να τους κάνω μόνο το speaking, 1 ώρα τη βδομάδα με το κάθε παιδί που πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ λίγος χρόνος για εξάσκηση του speaking και μάλιστα για παιδιά που είχαν κάνει ελάχιστο speaking συνολικά σε όλες τις προηγούμενες τάξεις και δεν είχαν καθόλου ευχέρεια στον προφορικό λόγο. Και τα δύο παιδιά (ηλικίας 11 και 13) είναι επίπεδο B1, πνιγμένα στο διάβασμα, στις δραστηριότητες, τους διαγωνισμούς, κτλ. Το θέμα μου είναι ότι δεν το απολαμβάνω καθόλου αυτό το μάθημα, δεν έχω καμία ελευθερία κινήσεων, πιστεύω ότι η μητέρα με έχει βρει μικρή και άπειρη και με έχει σηκώ-πάνω-κάτσε-κάτω, μου αλλάζει συνεχώς το πρόγραμμα και το πλάνο του μαθήματος πάντα τελευταία στιγμή, μου κάνει έμμεσες υποδείξεις, παρατηρήσεις, δεν έχω τον πλήρη έλεγχο του μαθήματος, κτλ.

1. Σε εκείνο το πρώτο τηλεφώνημα μου τόνιζε επί 5 λεπτά πόσο σημαντικό είναι να μη χάνονται μαθήματα, ούτε ένα μάθημα για την ακρίβεια, ότι δε θέλει να αναβάλλω μαθήματα γιατί τα παιδιά έχουν πολύ γεμάτο και αυστηρό πρόγραμμα, πόσο μάλλον να ακυρώσω μάθημα! Όλους αυτούς τους μήνες έχω ακυρώσει μόνο ένα μάθημα και αυτό γιατί ήμουν άρρωστη και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Εκείνη έχει αναβάλλει δεκάδες μαθήματα όλη τη χρονιά λόγω των δραστηριοτήτων των παιδιών και τουλάχιστον τα μισά δεν αναπληρώθηκαν ποτέ.

2. Με ενημερώνει πάντα τελευταία στιγμή του στυλ "oh, by the way.. από σήμερα κιόλας  εκτός από το speaking θα κάνετε και το writing με την μικρή, τις τάδε σελίδες" ή "σήμερα θα κάνεις μία ώρα μάθημα μόνο/ σήμερα θα κάνεις και τις 2 ώρες με το ένα παιδί μόνο/κτλ". Με την μικρή πλέον κάνουμε speaking και writing μαζί και με τον μικρό speaking, listening και τώρα θέλει να του κάνω και ένα βιβλίο με practice tests για το FCE που φωτοτύπησε από κάπου. Όλα αυτά χωρίς καμία αύξηση ωρών, όλα να γίνονται εντός της ώρας!

Το ότι μου τα λέει όλα τελευταία στιγμή, το ότι με βάζει να διδάσκω ύλη που βλέπω πρώτη φορά γιατί δεν έχω το βιβλίο (δε μου έδωσε καν χρόνο να αγοράσω το βιβλίο, μάλλον πιστεύει πως ο καθηγητής δε χρειάζεται να έχει το υλικό/βιβλίο από πριν ή δε χρειάζεται να κάνει την οποιαδήποτε προετοιμασία), και το ότι δεν έχω τον πλήρη έλεγχο επηρρεάζουν αρνητικά το μάθημα.. γίνεται ένα μάθημα με τους μαθητές κουρασμένα, αδιάφορα στρατιωτάκια κι εμένα απροετοίμαστη, χωρίς να έχω ετοιμάσει εκπαιδευτικό υλικό (αφού εκείνη αποφασίζει τι θα γίνει σε κάθε μάθημα και απλά μου το ανακοινώνει) και χωρίς ελευθερία κινήσεων. Εξαιτίας και μόνο της μητέρας και όλου αυτού του κλίματος δεν απολαμβάνω καθόλου αυτό το μάθημα, κάθε φορά που πάω εκεί πέρα αρρωσταίνω, το μάθημα πιστεύω πως δεν είναι καλό ή ευχάριστο και πολύ εύλογα δε βλέπω καμία σημαντική βελτίωση όσον αφορά την ευχέρεια λόγου στα δύο παιδιά.

Από τη μία, επειδή μου έχουν γίνει τα νεύρα κρόσια, σκέφτομαι σοβαρά να πω σε αυτήν την κυρία πως θα σταματήσω τα μαθήματα με κάποια πρόφαση και να ψάξει να βρει κάποια άλλη. Από την άλλη όμως, είναι το πρώτο μάθημα επιπέδου 'πτυχίου' που έχω και θέλω να το κρατήσω ώστε να αποκτήσω εμπειρία στα πιστοποητικά γλωσσομάθειας. Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω;;

Υ.Γ. Συγγνώμη για τη φλυαρία και το κείμενο "σεντόνι", αλλά το είχα μεγάλο άχτι!   
 

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #361 στις: Απρίλιος 21, 2013, 06:34:34 μμ »
Τι να σου πω Αντιγόνη; Από τη μια είναι πάρα πολύ δύσκολες εποχές για να διώχνουμε μαθητές από την άλλη η περίπτωση που σου έτυχε κοινώς δεν παίζεται. Μίλησε της ευγενικά  αλλά με τρόπο που να καταλάβει ότι έχει περάσει τα όρια και βλέπεις.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #362 στις: Απρίλιος 21, 2013, 07:20:08 μμ »
Τι να σου πω Αντιγόνη; Από τη μια είναι πάρα πολύ δύσκολες εποχές για να διώχνουμε μαθητές από την άλλη η περίπτωση που σου έτυχε κοινώς δεν παίζεται. Μίλησε της ευγενικά  αλλά με τρόπο που να καταλάβει ότι έχει περάσει τα όρια και βλέπεις.

Ναι, είναι μεν εποχή κρίσης, αλλά νιώθω πως η ποιότητα του συγκεκριμένου μαθήματος έχει πέσει πλέον στο μέτριο και δε βοηθάει όπως θα έπρεπε τα παιδιά και με βασανίζει το γεγονός ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά για να το αλλάξω αυτό πολύ απλά γιατί δεν έχω εγώ τον έλεγχο, σαν να μην είμαι καθηγήτρια, απλά 'εκτελώ εντολές' της κυρίας(!), και όποτε πήρα πρωτοβουλία ή έκανα κάτι διαφορετικό εκείνη ξίνιζε! Δεν μπορώ να συμβιβάζομαι με τέτοιες συνθήκες στις οποίες ούτε εγώ αλλά ούτε και τα παιδιά αποδίδουν, μόνο και μόνο για τα λεφτά και επειδή έχουμε οικονομική κρίση και είναι δύσκολο να βρεις αλλού. Δεν ξέρω, ίσως το έχω πάρει βαρέως.. αλλά με τη στάση της στο τελευταίο μάθημα ξεχύλισε το ποτήρι. Απορώ, αφού τα ξέρει τόσο "καλά" και έχει στο μυαλό της έναν πολύ συγκεκριμένο, φοβερό και καταπληκτικό τρόπο με τον οποίο θέλει να γίνεται το μάθημα, γιατί δεν κάνει εξ ολοκλήρου εκείνη το μάθημα στα παιδιά;;

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #363 στις: Απρίλιος 21, 2013, 09:29:54 μμ »
Συμβουλή μου: Παράτατο.
Σιγά την εμπειρία που θα αποκτήσεις με ένα μάθημα που δεν προγραμματίζεις εσύ, που δεν επιλέγεις το βιβλίο εσύ και έχεις χάσει και πόσες ώρες. Στο κάτω κάτω είναι και θέμα αξιοπρέπειας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161133
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.