*

Αποστολέας Θέμα: Καθημερινό διάβασμα - τιμή  (Αναγνώστηκε 9217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καθημερινό διάβασμα - τιμή
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 10:28:34 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής: Θα αναλάβω 2 αδέρφια στο καθημερινό τους διάβασμα, σε τάξεις Α΄ Γυμνασίου, Α΄ Λυκείου. Αν και αντικείμενό μου είναι τα φιλολογικά μαθήματα, οι γονείς ενδιαφέρονται περισσότερο να είναι διαβασμένα τα παιδιά για την άλλη μέρα. Εσείς πόσα χρήματα θα ζητούσατε; Πάντως οι γονείς δε φαίνεται να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο οικονομικό πρόβλημα απ' όσο καταλαβαίνω... 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:48:24 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:50 »

Αποσυνδεδεμένος Mαίρη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 10:33:26 πμ »
Καλά για Α γυμνασίου αλλά το λύκειο δε πάει έτσι.. Μήπως να εξηγήσεις στους γονείς πρώτα πως γίνονται τα ιδιαίτερα ειδικά στο λύκειο; Εντάξει κάποια θεωρητικά αλλά πως θα λύνεις τις απορίες στα μαθηματικά ας πούμε;;
CARPE DIEM!!!

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 04:17:25 μμ »
Για να γίνω πιο συγκεκριμένη: οι γονείς ενδιαφέρονται για τα φιλολογικά και δευτερεύοντα μαθήματα. Τα θετικής φύσεως μαθήματα θα αναλάβει αντίστοιχης ειδικότητας καθηγητής. 

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 05:49:45 μμ »
Εννοείς Θρησκευτικά, Οικιακή Οικονομία και τέτοια? Μπορείς να τα διδάξεις? Εγώ ομολογώ πως έχω μαύρα μεσάνυχτα...

Μου φαίνεται πάντως λίγο "κάπως" η καθημερινή μελέτη σε μαθητές Γυμνασίου και ιδίως για μαθητές Λυκείου. Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για δύσκολα παιδιά... Όσο για την τιμή...

Τί να σου πω... Λογικά θα τρως ένα 3ωρο την ημέρα στο σπίτι τους. Οπότε γύρω στα 12-13 ευρώ την ώρα νομίζω ότι είναι καλά. Ας πούμε 12 για το Γυμνάσιο και 15 για το Λύκειο.  Πάντως σε καμία περίπτωση μην πέσεις κάτω από 10, είναι ξεφτίλα να είσαι "το παιδί για όλες τις δουλειές" για 10 ευρώ (χωρίς παρεξήγηση).

Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:50 »

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:01:31 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Δυστυχώς οι γονείς - εμμέσως πλην σαφώς - μου έθεσαν όριο της τάξεως των 5€ την ώρα και είμαι προβληματισμένη, γιατί από τη μια δε θέλω η ίδια να απαξιώνω τη δουλειά μου, από την άλλη οι λογαριασμοί με περιμένουν στοιβαγμένοι...Με βλέπω σπίτια να καθαρίζω, 5€ δε δίνω ούτε στην κοπέλα που με βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού...

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:17:43 μμ »
ε νομίζω ότι είναι "ξεφτίλα" τα 5 ευρώ/ώρα.....

να σου προτείνω μια άλλη τιμή

5 ευρώ/ βδομάδα!!!  >:(

ντροπή!!!

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:47:06 μμ »
Μην το συζητάς καν! Για 5 ευρώ την ώρα!!! Αν είναι δυνατόν!!!Ακόμα και για έλεγχο να πηγαίνεις, δηλαδή να τα έχουν διαβάσει όλα και εσύ απλά να τα ελέγχεις δεν αξίζει αυτό το ποσόν!!! Μα καλά κορόιδα ψάχνουν? Απορώ!!!
Να μην σχολιάσω βέβαια ότι είναι απαράδεκτο να ''διαβάζεις'' έναν μαθητή της πρώτης Λυκείου!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:50:30 μμ »
zikulini, εφόσον οι γονείς σε θέλουν και για άλλα μαθήματα και δεν είναι "αυστηρά" για τα φιλολογικά, σημαίνει ότι έχουν την ευχέρεια να πληρώσουν και τις ώρες για τα υπόλοιπα... Νομίζω ότι θα νιώσεις και μόνη σου ότι είναι η τιμή που ζητούν ίσως και να μην καλύψεις τις οικονομικές ανάγκες σου... Καλή τύχη πάντως!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:56:59 μμ »
Τα 5 ευρώ είναι υπερβολικά χαμηλή τιμή. Καλά όλοι αυτοί οι γονείς δε ντρέπονται λίγο να προτείνουν/ζητάνε τέτοια πράγματα και τέτοιες τιμές;;

Χτες με πήρε μία μαμά για να κάνω ενισχυτική διδασκαλία στο παιδί της για τα Αγγλικά του σχολείου και της ζήτησα 10 ευρώ/ώρα παρ'όλο που ήθελα να ζητήσω περισσότερα γιατί η απόσταση ήταν και μεγάλη... και μου είπε "Έεεεελα μωρεεεεέ, 10 ευρώ για αγγλικά δημοτικού;"  >:(  Εγώ θα πάντως θα ντρεπόμουν να ζητήσω εξευτελιστικά χαμηλές τιμές από καθηγητή για ιδιαίτερο, ή να κάθομαι να του λέω στο τηλ πως είναι ακριβός, κτλ.

Έχουμε αποθρασυνθεί εντέλως..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:58:36 μμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 07:23:52 μμ »
Αφου απ'οτι φαινεται δε θελουν να πληρωσουν, γιατι δεν καθονται οι ιδιοι να βοηθησουν και να επιβλεπουν τα παιδια τους;Δε μπορουν να εχουν και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο! >:(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:39:16 μμ »
Μιλώντας για μένα και μόνο, για 5 ευρώ δε θα έκανα ούτε στο παιδί της κολλητής μου. Στον ανιψιό μου παίρνω 10 ευρώ την ώρα για έκθεση και ουσιαστικά πληρώνει μόνο τις φωτοτυπίες μου. Και έρχεται και στο σπίτι μου. Θεωρώ πως πρόκειται για εξευτελιστική τιμή, και μάλιστα από ανθρώπους που -όπως φαίνεται- δεν έχουν ιδέα από το τί σημαίνει επιστήμη και διδασκαλία και γνωστικό αντικείμενο. Τί θα πει "όλα τα μαθήματα"; Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω; Ό,τι πάρεις 100;

Και επιπλέον, ρε παιδιά... Από πότε την τιμή την διαμορφώνει ο "πελάτης"; Εγώ ξέρω ότι όταν είμαι πελάτης ρωτάω "πόσο κάνει";

Αν έχω τα χρήματα, το επιλέγω, αν όχι φεύγω.

Αν ήμουν στη θέση σου δε θα δεχόμουν, αλλά το τί θα κάνεις είναι δική σου απόφαση.


Πφφφφφ... συγχίστηκα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:41:23 μμ από gringa »

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 11:21:51 πμ »
Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για το ενδιαφέρον. Τελικά ξεκίνησα δοκιμαστικά αυτή την εβδομάδα κι έμεινα ευχαριστημένη από τη συμπεριφορά και την προσπάθεια των παιδιών - βέβαια αρχή είναι ακόμη. Λέω λοιπόν να το δεχτώ κι ας είναι τα χρήματα αμελητέα, γιατί δυστυχώς πολύ λίγα παιδιά μ' έχουν πάρει τηλέφωνο μέχρι τώρα για αποκλειστικά φιλολογικά μαθήματα, οπότε γιατί να απορρίψω κάτι που μου έχει έρθει από τόσο νωρίς και δίπλα σχεδόν στο σπίτι μου. Κι επειδή ο πατέρας είναι γνωστός συγγενών μου, εξήγησα ότι την τιμή αυτή την κάνω χαριστικά για εκείνον, κι ότι σαφώς δε χρεώνω τόσο το μάθημα. Τέλος πάντων, σημαντικότερο θεωρώ να είναι τα παιδιά συνεργάσιμα, γιατί, αν μ'αυτές τις συνθήκες είχα να κάνω και με διαολάκια, τότε σίγουρα δε θα είχα κανένα κίνητρο. Βέβαια, όπως είπα, αρχή είναι ακόμη... 

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:36:09 μμ »
Καλή αρχή σου εύχομαι και καλή υπομονή!!!Ο χειμώνας προβλέπεται δύσκολος για όλους μας και μόνο εσύ γνωρίζεις τις ανάγκες σου!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθημερινό διάβασμα - τιμή
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:40:46 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Τάνια84! Αχ, ας όψεται η άτιμη η κρίση που βρήκαν ευκαιρία ορισμένοι κι εκμεταλλεύονται, κι εμείς πέφτουμε στην ανάγκη τους... Σε λίγο θα πληρώνουμε για να κάνουμε μάθημα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159929
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.