*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1075312 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6300 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:37:13 μμ »
Καλε γιατι τόσα νεύρα;  :o
Δε νομιζω οτι ειπαμε να μην μιλάει κάποιος και προφανώς ο καθένας κοιτάζει να κανει το καλύτερο για τον ίδιο ( και την οικογένεια του, αν εχει).Προσωπικη εκτίμηση ειναι οτι επειδή οι νησιωτικές περιοχές ειναι πιο δύσκολες στην κάλυψη, νομιζω θα κοιτάξει να καλύψει πρώτα αυτές και βεβαια ανάλογα την ειδικότητα και πόσες θέσεις εχει προς διάθεση.Αν δούμε λίγο τις νέες οργανικές παντως που ανέβασε ο Πατρέας η Αττική Π.χ. δεν εχει δώσει πολλές οργανικές.Εγω διαφωνώ με το οτι απλως όσοι ακολουθούν δεν εχουν κουραστεί πηγαίνοντας σε ραχουλες.Αν πάρει Π.χ. 1300 κατι φιλολόγους αυτο σημαίνει οτι ο 1400 δεν εχει παει ποτε στις εσχατιες ας πουμε;


Καθόλου νεύρα αλλά και χαρακτηρισμούς δεν σηκώνω...τα νεύρα του η την πικρία του οποίος έμεινε εκτός δεν θα την ξεσπάει όπου θέλει.....σαφώς κι όσοι μένουν πίσω κάποιοι όχι όλοι,έχουν κι αυτοί χρόνια στην πλάτη τους αλλά όπως είπε άλλος παραπάνω είναι δίκαιο η πρώτη φάση αναπληρωτών να πηγαίνει στους διαόλου τη μάνα και η δεύτερη φουρνιά πιο κοντά;;όχι φυσικά άρα γιατί να γίνει αυτό τώρα;;;;σαφώς και θα καλυφθούν μακρινές και δύσκολες περιοχές...όχι όμως μόνο τέτοιες....δηλαδή όσοι μένουν πίσω θεωρούν σωστό να πάνε μόνο σε τέτοιες οι διορισθέντες κι είμαστε εμείς που λέμε αναλογικά να ανοίξουν τα κενά που κοιτάμε την πάρτη μας κι δεν είμαστε αλληλέγγυοι;;αυτοί όταν λένε ο μόνιμος να πάει στου βοδιού το κέρατο είναι αλληλέγγυοι;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6301 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:38:00 μμ »
Υπάρχουν και αυτοί που διορίζονται αλλά όχι από τους πρώτους. Αν τα κενά δοθούν όλα και καλυφθουν αναρχα, τότε ο μόνιμος που θα βρεθεί στην άλλη άκρη δύσκολα θα μπορέσει να βρει περιοχή μετάθεσης μετά από δύο χρόνια. Απλά γίνεται ανακάτεμα το οποίο δύσκολα ξεμπερδευεται μετα. Και το λέω αυτό ενώ θα μείνω αναπληρώτρια και βρίσκομαι σε επαρχία σε νομό με πολλά κενά που αν τα καλύψουν μόνιμοι θα έχω πρόβλημα.


Και είναι δλδ λογικό κάποιος που διορίζεται (και μάλιστα από τους πρώτους) να μην έχει δυνατότητα επιλογής από όλα τα κενά κ να αναγκαστεί να πάει μακριά ? Όπως γίνονταν δλδ με τους αναπληρωτές,-η πρώτη φουρνιά με τους ψηλά στον πίνακα  μακριά και οι επόμενες με πιο χαμηλά νούμερα κοντά? Και στην τελική , πολύς κόσμος έτρεχε από την α φάση όπου να ναι για να έχει κάποτε τη δυνατότητα επιλογής.Κ τώρα τι λέμε? Να κρατηθούν τα κοντινά κενά για τους αναπληρωτές? Με όλο το σεβασμό προς τους μη διοριστεους(στην ίδια θέση είμαστε όλοι εξάλλου εδώ και 15 χρόνια και μέχρι πριν μερικές μέρες) αλλά για μένα το δίκαιο είναι η ιεραρχία στον πίνακα να συμβαδίζει αναλογικά με το εύρος επιλογών.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6302 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:41:15 μμ »
Νομιζω οτι οτιδήποτε και να λεμε το Υπουργείο θα δώσει οτι θελει τελικά ,κατι που ειδαμε και με την κατανομή.Προσωπικα εχω προετοιμαστεί για τα «χειροτερα».Αν και το χειροτερα ειναι σχετικό.
Επισης μια και το εχουμε δει το έργο πρώτα να καλύπτονται τα μακριά στους αναπληρωτες , μηπως πρέπει να μας προβληματίσει ( για να μην πω βασικα προϊδεάσει) για την γενική γραμμή που ακολουθείτε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 03:43:35 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6303 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:43:11 μμ »
Δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ. Αν δοθούν όλα τα κενά και καλυφθουν αναρχα...
Πιο πάνω αναφέρθηκε η ισοκατανομη. Για παράδειγμα αν καλύπτει το 50% των οργανικών κενών μιας ειδικότητας ας δώσει πάνω κάτω το 50% των κενών κάθε περιοχής.
Αλλά όντως το πιο σύντομο ανέκδοτο σε σχέση με την εκπαίδευση φέτος είναι η ισοκατανομη.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6304 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:43:28 μμ »
Αν πάρει Π.χ. 1300 κατι φιλολόγους αυτο σημαίνει οτι ο 1400 δεν εχει παει ποτε στις εσχατιες ας πουμε;
ν
Να το θέσω λίγο αλλιώς συναδελφισσα...αν ο 1400 που αναφέρεις ήταν στο 1300 κ άρα διοριστεος θα το έβλεπε δίκαιο να πάει ο ίδιος μακριά επειδή υπήρχαν μεν οργανικά κενά κοντά στην περιοχή του αλλά δεν δόθηκαν για διορισμό και δόθηκαν για αναπλήρωση στο νούμερο πχ 1400 μια εβδομάδα μετά?

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6305 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:46:13 μμ »
Ποια νεύρα και πικρία ούτε καν πλησιάζω στους διοριστέους ούτε καν το σκέφτηκα στην παρούσα φάση για διορισμό αλλά ούτε εγώ σηκώνω υφάκι κι απαξίωση ούτε προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου απλώς την παραθέτω,δεν κατάλαβα δεν έχω το δικαίωμα;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6306 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:49:06 μμ »
Προσωπικά οπως είπα περιμένω τα «χειροτερα».Οπως εχω ξαναπεί σε ειδικότητες που εχει δώσει λιγότερους διορισμούς σε σχέση με τα οργανικά νομιζω θα προτιμήσουν κάλυψη νησιων ,κατι που βλέπαμε και στις πρώτες φάσεις ως αναπληρωτές.Επισης εαν θυμάστε όλοι εμείς οι μαθουσάλες εχουμε ζησει τους νεοδιόριστους ( δεν θυμαμαι καν πότε) που είχαν τοποθετηθεί τότε σε μεγάλο ποσοστό σε νησια (ειδικά σε καποιες ειδικότητες).
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6307 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:49:24 μμ »
Ποια νεύρα και πικρία ούτε καν πλησιάζω στους διοριστέους ούτε καν το σκέφτηκα στην παρούσα φάση για διορισμό αλλά ούτε εγώ σηκώνω υφάκι κι απαξίωση ούτε προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου απλώς την παραθέτω,δεν κατάλαβα δεν έχω το δικαίωμα;
[/quote


Όταν η γνώμη σου είναι χαρακτηρισμό προς εμένα η την άποψη μου ναι δεν νομίζω να σου έχω δώσει εγώ το δικαίωμα..εσύ δεν είπες άποψη χαρακτηρίσες..κι έχει διαφορά το ένα με το άλλο...υφακι λοιπόν είχες εσύ κι απαξίωση.....κι όπως ισχυρίζεται ότι έχεις δικαίωμα εσύ να λες την άποψη σου το ίδιο έχουν κι οι υπόλοιποι ..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6308 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:50:37 μμ »
Δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ. Αν δοθούν όλα τα κενά και καλυφθουν αναρχα...
Πιο πάνω αναφέρθηκε η ισοκατανομη. Για παράδειγμα αν καλύπτει το 50% των οργανικών κενών μιας ειδικότητας ας δώσει πάνω κάτω το 50% των κενών κάθε περιοχής.
Αλλά όντως το πιο σύντομο ανέκδοτο σε σχέση με την εκπαίδευση φέτος είναι η ισοκατανομη.

Και πάλι το ίδιο είναι στο δικό μου το μυαλό, διότι αν δωσει το 50 τοις εκατό κάθε περιοχής αυτομάτως κόβει από τους διοριστεους το 50 τοις εκατό των επιλογών το οποίο κρατάει για αναπλήρωση.Να το θέσω λίγο αλλιώς.Εστω ότι εσύ ήσουν στους διοριστεους  (πράγμα που δεν αποκλείω με τη σειρά που έχεις ,όπως ξαναεγραψα εξάλλου)και στην περιοχή σου έδινε το 50 τοις εκατό των κενων για διορισμό.Με αυτό το 50 δεν πιάνεις την περιοχή σου (θα την έπιανες όμως αν τα έδινε όλα) και φεύγεις μακριά.Μθα εβδομάδα μετά καλεί στα κενά που δεν έδωσε για διορισμό στον τόπο σου αναπληρωτές.Σου φαίνεται δίκαιο αυτό?

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6309 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:52:10 μμ »
Επίσης δεν με αφορά πόσα κενά θα σας δοθούν, να σας τα δώσουν όλα μα όλα όμως, η απάντηση που δόθηκε στον συνάδελφο Serraios,ηταν προσβλητική και όσον αφορά σε αυτήν απάντησα!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6310 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:53:23 μμ »
Προσωπικά οπως είπα περιμένω τα «χειροτερα».Οπως εχω ξαναπεί σε ειδικότητες που εχει δώσει λιγότερους διορισμούς σε σχέση με τα οργανικά νομιζω θα προτιμήσουν κάλυψη νησιων ,κατι που βλέπαμε και στις πρώτες φάσεις ως αναπληρωτές.Επισης εαν θυμάστε όλοι εμείς οι μαθουσάλες εχουμε ζησει τους νεοδιόριστους ( δεν θυμαμαι καν πότε) που είχαν τοποθετηθεί τότε σε μεγάλο ποσοστό σε νησια (ειδικά σε καποιες ειδικότητες).
Μεταξύ μας τώρα , και γω τα χειρότερα περιμένω απλώς δεν μου φαίνεται δίκαιο(οπως κ τόσα πολλά άλλα εξάλλου τόσα χρόνια) .

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6311 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:57:06 μμ »
Επίσης δεν με αφορά πόσα κενά θα σας δοθούν, να σας τα δώσουν όλα μα όλα όμως, η απάντηση που δόθηκε στον συνάδελφο Serraios,ηταν προσβλητική και όσον αφορά σε αυτήν απάντησα!


Ποια ακριβώς ήταν η προσβολή ;;το όπως πήγαν οι πρώτοι μακριά να πάνε κι οι δεύτεροι;;το να ακολουθήσουν όλοι την ίδια σειρα όπως την ακολουθήσαμε κι εμείς;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6312 στις: Ιούλιος 15, 2021, 03:57:27 μμ »
Παντως εαν διαβάσουμε παλαιότερα νήματα εδω στο pde θα δούμε μόνιμους που παραπονιοντουσαν για τοποθετηση αναπληρωτων σε κενά που έπρεπε να εχουν πάρει οι ίδιοι ως μόνιμοι.Εχω ξαναγράψει οτι οταν πήγα κάποτε αναπληρώτρια στη Ροδο ήρθε μια μόνιμη και άρχισε να με βρίζει γιατι λέει της πηρα τη θέση σε σχολειο της Ρόδου.Της εξήγησα ουτε είμαι απο Ροδο και την είχα ως τελευταία επιλογη, οποτε ουτε εγω έφταιγα που της πηρα τη θέση αλλα και εκείνη εφόσον μπορούσε γιατι δεν της δόθηκε η θέση; Ειλικρινα μετα απο τόσα χρονια δεν ξερω πως οι διευθύνσεις ( το Υπουργείο) επεξεργάζονται τις τοποθετήσεις.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6313 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:01:39 μμ »

Δηλαδη τι προτεινεις ;;αυτος που ετρεχε τοσα χρονια για να ειναι στα καλα μερη οι τοτε μονιμοι , να εξακολουθουν να πηγαινουν στην ακρη του κοσμου ωστε να βολευτουν τωρα οι εναπομειναντες αναπληρωτες;;εμεις τοσα χρονια δεν ακουγαμε "προηγουνται σε ολα οι μονιμοι" τωρα να ακουμε "μονιμοποιηθηκατε τι αλλο θελετε κριμα οι απο πισω;;;"για ποια απαξιωση μιλας ;;δεν θεωρεις σωστο δηλαδη να ανοιξουν παντου περιοχες κι οχι μονο κρητη κυκλαδες δωδεκανησα;;απαξιωση δεν ειναι και το μονιμοποιηθηκες μη μιλας;;;ναι οπως τρεξαμε εμεις να τρεξουν κι οι αλλοι...γιατι τι ειναι οι αλλοι;;ολοι θα κουραστουν οπως κουραστηκαν και οι προηγουμενοι τους..δεν καταλαβα με την ιδια λογικη ας κατσει ο αλλος ανεργος..εγω που ειχα αναγκη πηγα ..δεν μου αρεσε αλλα εκατσα στα  νησακια για να εχω την προυπηρεσια τωρα να μονιμοποιηθω..για ποιον ηταν ευκολο;;τι ειναι οι επομενοι;;;ιδιαιατερη καστα;;μηπως να μην αποδεχτω διορισμο για να ερθει ο απο κατω μου στον πινακα;
Συμφωνώ απόλυτα,το θεωρώ ανήθικο να δοθούν επιλεκτικά κενά σε ανθρώπους που δεν είναι χθεσινοι αλλά παλεύουν χρόνια με την αναπλήρωση.Τοσα χρόνια ακούγαμε πρώτα οι μόνιμοι κι ο,τι μείνει εσείς,πάλι τα ίδια θα σκουσουμε;Εφόσον υπάρχουν τα κενά,να δοθούν,αυτό λέμε δε λέμε να τα δημιουργήσουν για χάρη μας.Οι υπόλοιποι ο,τι απομείνει παιδιά.Αυτο δεν κάναμε κι εμείς τόσα χρόνια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160633
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.