*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 513405 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2324 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:07:04 πμ »
Χωρίς να θέλω να σπείρω διχόνοια μεταξύ Αβάθμιας και Ββάθμιας Εκπαίδευσης, να επισημάνω για το σημαντικά υψηλότερο ποσοστό αποσπάσεων στην Αβάθμια (63% έναντι 41%), ότι οφείλεται ΚΑΙ στο εξής (ισχύει για τους ΠΕ06, ΠΕ11, ΠΕ16):

Είναι προφανές από τα αποτελέσματα ότι ο αλγόριθμος εξετάζει ΠΡΩΤΑ τις αιτήσεις των Αβάθμιων για την Αβάθμια, των Ββάθμιων για τη Ββάθμια και ΑΝ περισσέψει κάτι στην Αβάθμια εξετάζει και ποιοι από τη Ββάθμια είχαν δηλώσει στην αίτηση «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση».

Αποτέλεσμα είναι να αποσπαστούν στην Αβάθμια ΠΕ06, ΠΕ11 και ΠΕ16 με πολύ λιγότερα μόρια από τους συναδέλφους τους της Ββάθμιας. Γνωστή μου ΠΕ06 (Ββάθμιας) είχε 1η προτίμηση Β΄ Θεσσαλονίκης με 24 μόρια (με τσεκαρισμένο το «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση».) και δεν την έπιασε, τη στιγμή που εκεί αποσπάστηκε ΠΕ06 (Αβάθμια) με 2,5 μόρια! (όχι ειδικής κατηγορίας) Τελικά βρέθηκε στην ... Αβάθμια Πελλας.

Όμως η εγκύκλιος των αποσπάσεων έλεγε ότι αν τσεκάρεις το «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση»: "Στην περίπτωση αυτή, επειδή τα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ συμπίπτουν, η αναγραφή συγκεκριμένου ΠΥΣΔΕ προτίμησης θα λαμβάνεται και ως αίτηση στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ."

Κατά συνέπεια, η ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ είναι ότι πρέπει να ξυπνήσουν οι αιρετοί της Ββάθμιας και να εξετάσουν την ορθότητα της αλγοριθμικής διαδικασίας, λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω. Φυσικά, μπορεί να μου διαφεύγει κάτι και η διαδικασία να είναι σωστή. Έχω, όμως, έντονες αμφιβολίες...
Eγώ πάλι διαφωνώ.Δεν είναι δυνατον να' σαι ειδικότητα Πρωτοβάθμιας ,να δουλεύεις όλη σου την ζωή 24 -21 ώρες ,να σε κυνηγάνε για να συμπληρώσεις 1 ώρα , να χεις τον ρατσισμό των δασκάλων που 'χουν την αποκλειστικότητα της γνώσης ,ειδικά οι παλιοί, και να σου ρχεται
φρεσκαδουρα ο συναδελφος της δευτεροβάθμιας με 12 αντε στην χειρότερη 18 ωρες διδασκαλίας ,σε περιβάλλον με αξιοπρέπεια και σεβασμό,
και να σου παίρνει την θέση γιατι έχει ενα χρόνο παραπάνω....Επίσης γιατι να μην έχουν την δυνατοτητα να αποσπούνται απο την Πρωτοβάθμια
στην Δευτεροβάθμια οι συνάδελφοι και όχι μονο το αντίστροφο?(κάποια που ΄χει υπηρετήσει σε 33 ,προς το παρόν, σχολεια όλων των βαθμίδων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2325 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:23:26 πμ »
Eγώ πάλι διαφωνώ.Δεν είναι δυνατον να' σαι ειδικότητα Πρωτοβάθμιας ,να δουλεύεις όλη σου την ζωή 24 -21 ώρες ,να σε κυνηγάνε για να συμπληρώσεις 1 ώρα , να χεις τον ρατσισμό των δασκάλων που 'χουν την αποκλειστικότητα της γνώσης ,ειδικά οι παλιοί, και να σου ρχεται
φρεσκαδουρα ο συναδελφος της δευτεροβάθμιας με 12 αντε στην χειρότερη 18 ωρες διδασκαλίας ,σε περιβάλλον με αξιοπρέπεια και σεβασμό,
και να σου παίρνει την θέση γιατι έχει ενα χρόνο παραπάνω....Επίσης γιατι να μην έχουν την δυνατοτητα να αποσπούνται απο την Πρωτοβάθμια
στην Δευτεροβάθμια οι συνάδελφοι και όχι μονο το αντίστροφο?(κάποια που ΄χει υπηρετήσει σε 33 ,προς το παρόν, σχολεια όλων των βαθμίδων)

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα και για το αντίστροφο. "Σχετικό" και το άρ.21, παρ.5α του ν.3475/2006 - ΦΕΚ 146Α:

"Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας, Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πλη­ροφορικής, οι οποίοι υπηρετούν στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώ­νουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου."

Για αυτό, όμως, πρέπει να φωνάξουν οι αιρετοί της Αβάθμιας. Επειδή, όμως, δεν τους δημιουργεί πρόβλημα στις αποσπάσεις (εξαιτίας της υλοποίησης του αλγορίθμου) δεν το έχουν κυνηγήσει.

Στο παράδειγμα που έδωσα, ΠΕ06 Αβάθμιας με 2,5 μόρια πήρε θέση που την είχαν 1η προτίμηση ΠΕ06 Ββάθμιας με 20+ μόρια. Πιστεύω ότι οι έχοντες 20+ μόρια είχαν "μεγαλύτερη ανάγκη" από την έχουσα 2,5 μόρια (Σ.Σ. τα εισαγωγικά για ευνόητους λόγους).

Πέρα από το ουσιαστικό του θέματος (σηκώνει μεγάλη κουβέντα), υπάρχει και το τυπικό, αφού σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων όποιοι Ββάθμιοι έχουν τσεκάρει ότι θέλουν να πάνε και Αβάθμια αναφέρεται ότι είναι ωσάν να έχουν κάνει αίτηση στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2326 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:29:07 πμ »
Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών ΔΕ στα Πειραματικά σχολεία για το διδακτικό έτος 2011 – 2012

http://www.pde.gr/index.php?page=3010
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:01:25 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2327 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:35:33 πμ »
Τα Χανια ειχαν 35 υπεραριθμους γυμναστες γιατι κανεις δε πηρε αποσπαση

Από την Αβάθμια Χανίων αποσπάστηκαν 11 ΠΕ11.

Από τη Ββάθμια κανένας.

Η εξήγηση στο http://www.pde.gr/index.php?topic=23642.msg478757#msg478757

Συνολικά αποσπάστηκαν 440 ΠΕ11 Αβάθμιας και 180 ΠΕ11 Ββάθμιας.

Οι αιρετοί της Ββάθμιας κοιμούνται με τα τσαρούχια...


 Το Λασίθι πάλι καμια 70αρια...
δε πηρε κανένας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:36 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2328 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:52:37 πμ »
"Ανακοινοποίηση στο ορθό"  θα γίνει για τις απο ΠΥΣΠΕ  σε ΠΥΣΠΕ ? ( τελευταία το κάνουν συχνά ..)

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2329 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 12:17:42 μμ »
Καλημέρα. Γνωρίζετε αν στην αίτηση για επανεξέταση της αίτησης απόσπασής μας θα υποβάλουμε ξανά τα δικαιολογητικά;
Στη δεν έχουν ιδέα καν τι είναι αυτή η αίτηση. Πέρυσι δε χρειάστηκε, κάποιος υπάλληλος μου είπε να τα ξανα υποβάλω.

Γνωρίζετε τι ισχύει τελικά; Είμαι στην οργανική μου και θα πρέπει να τρέχω ξανά Αθήνα για βεβαιώσεις από νοσοκομεία κλπ.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2330 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 12:56:12 μμ »
Μου είπαν...δε ξέρω κατα πόσο είναι 100% βέβαιο , οτι 12 /9 θα βγει η 2η φαση
Παράξενο μου φαίνεται που σου είπαν συγκεκριμένη ημερομηνία, αλλά μακάρι να είναι τόσο νωρίς .
Το θεμα δεν ειναι αν θα βγουν νωρις. Αλλα τι πολιτικη θα ακολουθησουν. Γιατι αν ισχυσουν τα ιδια στις επομενες δεν θα παρουν ουτε 100.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2331 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:24:23 μμ »
Καλημέρα. Γνωρίζετε αν στην αίτηση για επανεξέταση της αίτησης απόσπασής μας θα υποβάλουμε ξανά τα δικαιολογητικά;
Στη δεν έχουν ιδέα καν τι είναι αυτή η αίτηση. Πέρυσι δε χρειάστηκε, κάποιος υπάλληλος μου είπε να τα ξανα υποβάλω.

Γνωρίζετε τι ισχύει τελικά; Είμαι στην οργανική μου και θα πρέπει να τρέχω ξανά Αθήνα για βεβαιώσεις από νοσοκομεία κλπ.

Απ' όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται να επισυνάψεις ξανά τα δικαιολογητικά, εφόσον συντρέχουν οι ίδιοι λόγοι με την αρχική αίτηση για τους οποίους ζητάς επανεξέταση της απόσπασής σου (και για τους οποίους έχεις ήδη καταθέσει δικαιολογητικά με την αρχική σου αίτηση).

Αυτό που χρειάζεται είναι να γνωρίζεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της αρχικής αίτησης καθώς επίσης και σε ποια Διεύθυνση ή Γραφείο Διεύθυνσης την είχες υποβάλει για πρώτη φορά για  να τα αναφέρεις ρητά μέσα στο κείμενο που θα συντάξεις.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2332 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:35:29 μμ »
Ωχ!Και γω που δεν ανέφερα τη Διεύθυνση στην οποία την είχα υποβάλει για πρώτη φορά; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; (Στην ίδια Διεύθυνση την υπέβαλα και τώρα)
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος μαριαπ73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2333 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:53:47 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς παιδιά ποιό είναι το ωράριο για τους αποσπασμένους από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2334 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:54:12 μμ »
Ωχ!Και γω που δεν ανέφερα τη Διεύθυνση στην οποία την είχα υποβάλει για πρώτη φορά; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; (Στην ίδια Διεύθυνση την υπέβαλα και τώρα)

Θέλω να πιστεύω ότι το πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου δίνει μοναδικούς αριθμούς πρωτοκόλλου απ' όποια Διεύθυνση κι αν την υποβάλεις. Φαντάζομαι πως αφού είναι στην ίδια Διεύθυνση δεν συντρέχει κανείς λόγος ανησυχίας.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος TAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2335 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:56:33 μμ »
ΟΠΟΙΟΣ  ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ  ΑΠΟ  ΠΥΣΔΕ   ΣΕ  ΠΥΣΠΕ  ΘΑ  ΚΑΝΕΙ  21  ΩΡΕΣ!ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ  ΤΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος μαριαπ73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2336 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 02:02:56 μμ »
ευχαριστώ ΤΑΣ, γιατί στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας μου είπαν 25

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2337 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 02:11:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:11:08 μμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160552
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.