*

Αποστολέας Θέμα: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!  (Αναγνώστηκε 4100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 03:12:01 μμ »
Έχω ένα πρόβλημα. Πέρυσι στο σχολείο είχα μια καθαρίστρια η οποία ήταν ακατάλληλη και φέτος ήθελα να την αλλάξω. Έκανα λοιπόν προκύρυξη όπως μου είπαν από το δήμο, γιατί την θέση την διεκδικούσε και άλλη. Μέσα στην προθεσμία, μου έκανε αίτηση μόνο μία καινούργια. Κατέθεσα τα χαρτιά της λοιπόν στο δήμο και τώρα με ενοχλούν από εκεί συνέχεια να κάνω έκθεση γιατί έκανα την προκύρυξη και γιατί δεν προτίμησα την παλιά καθαρίστρια. Επίσης μου λένε ότι έχει δικαίωμα να κάνει τα χαρτιά της στο δήμο εκπρόθεσμα και όχι στο σχολείο. Όπως καταλάβατε, η παλιά καθαρίστρια έχει γνωστούς εκεί και θέλουν οποσδήποτε να την ξαναπροσλάβουν ενώ είναι απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω? Είναι νόμιμα τα όσα μου λένε από το δήμο? Αν προσληφθεί τι μπορώ να κάνω? Παιδιά βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:58 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:11:59 μμ »
Έχω ένα πρόβλημα. Πέρυσι στο σχολείο είχα μια καθαρίστρια η οποία ήταν ακατάλληλη και φέτος ήθελα να την αλλάξω. Έκανα λοιπόν προκύρυξη όπως μου είπαν από το δήμο, γιατί την θέση την διεκδικούσε και άλλη. Μέσα στην προθεσμία, μου έκανε αίτηση μόνο μία καινούργια. Κατέθεσα τα χαρτιά της λοιπόν στο δήμο και τώρα με ενοχλούν από εκεί συνέχεια να κάνω έκθεση γιατί έκανα την προκύρυξη και γιατί δεν προτίμησα την παλιά καθαρίστρια. Επίσης μου λένε ότι έχει δικαίωμα να κάνει τα χαρτιά της στο δήμο εκπρόθεσμα και όχι στο σχολείο. Όπως καταλάβατε, η παλιά καθαρίστρια έχει γνωστούς εκεί και θέλουν οποσδήποτε να την ξαναπροσλάβουν ενώ είναι απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω? Είναι νόμιμα τα όσα μου λένε από το δήμο? Αν προσληφθεί τι μπορώ να κάνω? Παιδιά βοήθεια!
να ρωτησεις τον προισταμενο της εκπαιδευσης που ανηκεις η να απευθυνθεις στην περιφέρεια

Αποσυνδεδεμένος semeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:40:51 μμ »
οκ. Μήπως υπάρχει και κάποιος νόμος σχετικά με αυτές τις προσλήψεις? Γιατί από το γραφείο πρωτοβάθμιας, τι περίεργο, δεν μπορώ να βγάλω άκρη..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:53:27 μμ »
οι καθαρίστριες επί συμβάσει έχουν περάσει απο πέρισυ στους δήμους. Πάρε πάντως και στη δ/θμια της περιοχής σου γιατί ίσως να ξέρουν καλύτερα.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:58 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 06:49:13 μμ »
μπορείς επίσης να ζητήσεις εγγράφως εξηγήσεις για ποιο λόγο καθυστερεί η πρόσληψη της καθαρίστριας στο σχολείο σου , και να δεις τι απ' όλα αυτά που σου λένε είναι διαθετιμένοι να το βάλουν πάνω σε χαρτί. Και ανάλογα κινείσαι.

Αποσυνδεδεμένος DDVA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 08:49:48 μμ »
Οι μόνιμες καθαρίστριες έχουν περάσει στους δήμους και όχι οι επί συμβάσει. Τις συμβασιούχες τις προσλαμβάνει η σχολική επιτροπή και τις συμβάσεις τους τις υπογράφει ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής ο οποίος είναι δημοτικός σύμβουλος φυσικά. Ωστόσο η άποψη του Διευθυντή υπερισχύει για το ποια θα προσληφθεί διότι εκείνος γνωρίζει εάν κάνει σωστά τη δουλειά της ή όχι. Ο νόμος λέει να προτιμούνται οι παλιές εφόσον είμαστε ευχαριστιμένοι από αυτές. Το τι ισχύει νομικά είναι γραμμένο στον κανονισμό λειτουργίας των σχολικών επιτροπών. Εάν δεν τον έχουν στην Διεύθυνση που ανήκεις ζήτα τον από το Δήμο είναι υποχρεωμένοι να στον δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος semeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:51:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μίλησα και με την διευθύντρια του νομού και μου είπε να μην δεχτώ καμία άλλη καθαρίστρια εκτός απ' αυτή που έκανε τα χαρτιά της στο σχολείο μέσα στην προθεσμία, ειδάλλως να κάνω αναφορά. Πιστεύω να αλλάξουν στάση τώρα όταν τους ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS Πρόβλημα με Καθαρίστρια!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 11:43:24 μμ »
Οι μόνιμες καθαρίστριες έχουν περάσει στους δήμους και όχι οι επί συμβάσει. Τις συμβασιούχες τις προσλαμβάνει η σχολική επιτροπή και τις συμβάσεις τους τις υπογράφει ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής ο οποίος είναι δημοτικός σύμβουλος φυσικά. Ωστόσο η άποψη του Διευθυντή υπερισχύει για το ποια θα προσληφθεί διότι εκείνος γνωρίζει εάν κάνει σωστά τη δουλειά της ή όχι. Ο νόμος λέει να προτιμούνται οι παλιές εφόσον είμαστε ευχαριστιμένοι από αυτές. Το τι ισχύει νομικά είναι γραμμένο στον κανονισμό λειτουργίας των σχολικών επιτροπών. Εάν δεν τον έχουν στην Διεύθυνση που ανήκεις ζήτα τον από το Δήμο είναι υποχρεωμένοι να στον δώσουν.

Από πριν το καλοκαίρι δεν υπάρχουν σχολικές επιτροπές. Κάθε δήμος έχει μία σχολική επιτροπή με πρόεδρο συνήθως τον αντιδήμαρχο παιδείας. Οι επι συμβάσει καθαρίστριες πληρώνονταν μέχρι τώρα από το ΕΙΝ (Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας) το οποίο ΑΠΑΙΤΕΙ έκθεση καλής εργασίας (ή κάπως έτσι) ώστε να δώσει λεφτά. Είναι καλό φόβητρο για αρκετές που δεν κάνουν αποδεδειγμένα τη δουλειά τους. Από φέτος παιρνούν όλες στο Δήμο, σύμβαση ή ΙΔΑΧ.
Γενικώς πλέον, η υλικοτεχνική υποδομή, καθαρίστριες, σχολικοί τροχονόμοι κλπ παιρνούν στο δήμο. Μόνο το προσωπικό μένει στο ΥΠΔΒΜΘ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160088
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.