*

Ψηφοφορία

Δεδομένης της ελλειπής εκπροσώπισης του κλάδου μας σε όλα τα επίπεδα, τι από τα παρακάτω θα σας αντιπροσώπευε και θα συμμετείχατε ενεργα;

Σύσταση Επιστημονικής Ένωσης Προσχολικής/ Πρωτοσχολικής Εκπαίδευσης (ΠΕ60)
30 (40%)
Ενεργοποίηση Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών Νηπιαγωγών (ΠΕΑΝ)
38 (50.7%)
Δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
7 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 74

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 30, 2013, 06:26:00 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 44296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 12:57:58 μμ »
Καλημέρα!
    Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την συμπαράστασή σας αλλά για να σας ξαλαφρώσω , δεν τρέχω και τόσο πολύ, στο τηλέφωνο μιλάω που είμαι και τύπος του τηλεφώνου άλλωστε, επομένως...μετά χαράς!!Δεν ήταν καθόλου κουραστικό μέχρι τώρα,απο'δω και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται.
     Αυτό που με φοβίζει και σας το ξαναλέω είναι ότι είμαστε η καθεμιά στην άλλη άκρη της χώρας.Η συνέλευση που πρέπει αρχικά να κάνουμε,πρέπει να είναι συγκεντρωτική, όχι κατά τόπους μικρές συνελεύσεις.Και αυτό ειδικά στις μέρες μας είναι εξαιρετικά δύσκολο.Απελπίζομαι ώρες ώρες , γιατί η πλειοψηφία των συναδέλφων που μπαίνουν σ'αυτό το θέμα είναι κυρίως από επαρχία.Θυμάμαι η evdokia είχε αναφέρει ότι τα στοιχεία που είχε μαζέψει ήταν κοντά 300.Δείτε πιο πάνω τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας και τα συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 03:08:37 μμ »
Καλημέρα!
    Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την συμπαράστασή σας αλλά για να σας ξαλαφρώσω , δεν τρέχω και τόσο πολύ, στο τηλέφωνο μιλάω που είμαι και τύπος του τηλεφώνου άλλωστε, επομένως...μετά χαράς!!Δεν ήταν καθόλου κουραστικό μέχρι τώρα,απο'δω και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται.
     Αυτό που με φοβίζει και σας το ξαναλέω είναι ότι είμαστε η καθεμιά στην άλλη άκρη της χώρας.Η συνέλευση που πρέπει αρχικά να κάνουμε,πρέπει να είναι συγκεντρωτική, όχι κατά τόπους μικρές συνελεύσεις.Και αυτό ειδικά στις μέρες μας είναι εξαιρετικά δύσκολο.Απελπίζομαι ώρες ώρες , γιατί η πλειοψηφία των συναδέλφων που μπαίνουν σ'αυτό το θέμα είναι κυρίως από επαρχία.Θυμάμαι η evdokia είχε αναφέρει ότι τα στοιχεία που είχε μαζέψει ήταν κοντά 300.Δείτε πιο πάνω τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας και τα συμπεράσματα δικά σας...

Ακόμη και που τηλεφωνείς είναι πολύ σημαντικά τα νέα που μας φέρνεις.Πολλές φορές ,ξέρεις,δεν παίζει ρόλο ο τρόπος άλλα το αποτέλεσμα.
Όσο για τη μαζική συνέλευση νομίζω πως είναι δύσκολο να γίνει.Μια συνέλευση από όλη την Ελλάδα.Γιατί τα οικονομικά είναι δύσκολα για κάποιους,άλλοι έχουν παιδιά και δεν έχουν που να τα αφήσουν,άλλοι πάλι δουλεύουν και είναι δύσκολο να παρευρεθουν.Γνώμη μου είναι πως αν γίνει μία συγκέντρωση στην Αθήνα(με όσους μπορούν να έρθουν και απο τους διπλανούς νομούς)και μετά ενημερωθούμε(αυτοί που μένουν πολύ μακρια) από εδώ για τις αποφάσεις της συνέλευσης,μπορούμε μετά μέσα από τις κατα τόπους συνελεύσεις να δοθεί το οκ και να συνεχίσουμε ανάλογα.
Σχετικά με το θέμα της μικρής συμμετοχής στην ψηφοφορία, το είχα θέσει και εγώ εδώ μέσα.Από τη μία όμως άρχισε να αυξάνετε ο αριθμός των ψηφοφόρων και από την άλλη σκέφτηκα ότι πολλά άτομα έχουν τη δυνατότητα να μας διαβάζουν εδώ,όμως δεν είναι μέλη άρα δεν μπορουν να ψηφίσουν.Σκέψου στη συνάντηση στη Θεσσαλονίκη που κάναμε,5-6 άτομα ενώ ήταν ενήμερα για τις κινήσεις καθώς και για τη συγκέντρωση,δεν μπορούσαν να στείλουν τα στοιχεία τους στην evdokia και τα έστειλε άλλη κοπέλα μαζικά για αυτά τα άτομα.Κάτι παρόμοιο ίσως γίνετε και με την ψηφοφορία.Τι να πω.....

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 05:03:20 μμ »
silken συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλά άτομα τα οποία διαβάζουν το θέμα χωρίς να είναι μέλη , άρα δεν μπορούν να ψηφίσουν.......... και εγώ θα πρότεινα με τα αποτελέσματα που θα συγκεντρωθούν μέχρι της 30 Οκτωβρίου, άσχετα αν  τα άτομα που θα ψηφίσουν είναι πολλά ή λίγα εμεις να συνεχίσουμε τις δράσεις μας................... και βλεπουμε.....
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 05:34:36 μμ »
Σύσταση Επιστημονικής Ένωσης Προσχολικής εκπαίδευσης στην οποία θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν όλες οι νηπιαγωγοί ανεξάρτητα από το αν είναι αναπληρώτριες ή αδιόριστες.
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 05:50:25 μμ »
Κι εγώ προτείνω να συναντηθούμε όσες μπορέσουμε, να ξεκινήσει η ενεργοποίηση και μετά βλέπουμε...
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος xrysakids

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:20:56 μμ »
Να συναντηθούμε

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 10:32:38 μμ »
     καλησπέρα σας!!!
 Σήμερα συναντηθήκαμε με την πρόεδρο του συλλόγου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας του νομού μας.  Ήμασταν 4 αναπληρώτριες. Της θέσαμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα νηπιαγωγεία (απομάκρυνση προνηπίων από το σχολείο, την επιλογή να παίρνουν οι γονείς το παιδί στις 2 το μεσημέρι, τα πολλά κενά  που υπάρχουν, τα κλειστά σχολεία) Ήταν ενήμερη.
 Μας είπε ότι από τον Ιούνιο έχει έρθει εγκύκλιος από το υπουργείο, σύμφωνα με την οποία μπορούν οι γονείς αν θέλουν να παίρνουν τα  παιδιά τους στις  2 και όχι στις 4 που τελειώνει το ολοήμερο...(το ίδιο είπε πως ισχύει και για τα δημοτικά). Συμφωνεί ότι έτσι έρχεται σιωπηλά η κατάργηση του ολοήμερου. Μάλιστα έδειξε ενοχλημένη με το γεγονός ότι ακόμα και οι μόνιμοι (πόσο μάλλον εμείς!!) δεν συμμετέχουν στις συγκεντρώσεις λέγοντας χαρακτηριστικά: "άμα το πρόβλημα δε σου χτυπήσει την πόρτα, αδιαφορείς. αλλά όταν έρθει η ώρα να το αντιμετωπίσεις, είναι ήδη πολύ αργά..."
 Της αναφέραμε την περίπτωση επανίδρυσης της ΠΕΑΝ και ζητήσαμε συμβουλές για το τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε ώστε να "μας ακούσουν" όλοι. Έδειξε να συμφωνεί με την ίδρυση της αλλά μας πρότεινε ότι θα είναι πιο σωστό και πιο αποτελεσματικό να αποτελέσουμε κάτι σαν "παρακλάδι" της ΔΟΕ, να λειτουργήσουμε κάτω από την "ομπρέλα "της ΔΟΕ, ώστε να είναι η ένωση ακόμη πιο επίσημη.
   Μας πρότεινε επίσης να πάμε σε όλους τους βουλευτές του νομού (ανεξαρτήτως κομμάτων) και να τους θέσουμε το πρόβλημα των κενών στα νηπιαγωγεία για να το μεταφέρουν στη βουλή ως ερώτηση (είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν). Προτείνει ότι θα ναι καλό και  εύλογο να γίνει το αντίστοιχο σε όλους τους νομούς, ώστε να γίνει έντονο θέμα στη βουλή. Μόνο με διαρκή πίεση προς όλες τις κατευθύνσεις θα ακουστούν τα προβλήματα της προσχολικής αγωγής.
    Προσωπικά μου άρεσαν οι προτάσεις της. Συνεχίζω να επιμένω και να λέω ότι μόνο ενωμένοι θα καταφέρουμε πράγματα...Και σαφώς ο αγώνας μας τώρα ξεκινά..και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταματήσει....
   Περιμένω τις απόψεις σας....

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 11:41:20 μμ »
Αφού λοιπόν θα γίνει καινούριο καταστατικό, γνώμη μου είναι, επειδή είμαστε διασπαρμένοι σε όλη την Ελλάδα, εκτός από την κεντρική διοίκηση, να υπάρχει και μια αντιπρόσωπος σε κάθε μεγάλη πόλη στην οποία θα απευθύνονται οι κατά τόπους αναπληρωτές για τυχόν προβλήματα, συγκέντρωση εισφορών κ.τ.λ..
Αυτή θα είναι ο αποκεντρωμένος μεσάζοντας προς την κεντρική διοίκηση. Το θέμα είναι ότι μετακινούμαστε από δω κι από κει. Εκεί μπορούν να βοηθήσουν οι μη διορισμένες. ;)
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:52:02 πμ »
     καλησπέρα σας!!!
 Σήμερα συναντηθήκαμε με την πρόεδρο του συλλόγου εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας του νομού μας.  Ήμασταν 4 αναπληρώτριες. Της θέσαμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα νηπιαγωγεία (απομάκρυνση προνηπίων από το σχολείο, την επιλογή να παίρνουν οι γονείς το παιδί στις 2 το μεσημέρι, τα πολλά κενά  που υπάρχουν, τα κλειστά σχολεία) Ήταν ενήμερη.
 Μας είπε ότι από τον Ιούνιο έχει έρθει εγκύκλιος από το υπουργείο, σύμφωνα με την οποία μπορούν οι γονείς αν θέλουν να παίρνουν τα  παιδιά τους στις  2 και όχι στις 4 που τελειώνει το ολοήμερο...(το ίδιο είπε πως ισχύει και για τα δημοτικά). Συμφωνεί ότι έτσι έρχεται σιωπηλά η κατάργηση του ολοήμερου. Μάλιστα έδειξε ενοχλημένη με το γεγονός ότι ακόμα και οι μόνιμοι (πόσο μάλλον εμείς!!) δεν συμμετέχουν στις συγκεντρώσεις λέγοντας χαρακτηριστικά: "άμα το πρόβλημα δε σου χτυπήσει την πόρτα, αδιαφορείς. αλλά όταν έρθει η ώρα να το αντιμετωπίσεις, είναι ήδη πολύ αργά..."
 Της αναφέραμε την περίπτωση επανίδρυσης της ΠΕΑΝ και ζητήσαμε συμβουλές για το τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε ώστε να "μας ακούσουν" όλοι. Έδειξε να συμφωνεί με την ίδρυση της αλλά μας πρότεινε ότι θα είναι πιο σωστό και πιο αποτελεσματικό να αποτελέσουμε κάτι σαν "παρακλάδι" της ΔΟΕ, να λειτουργήσουμε κάτω από την "ομπρέλα "της ΔΟΕ, ώστε να είναι η ένωση ακόμη πιο επίσημη.
   Μας πρότεινε επίσης να πάμε σε όλους τους βουλευτές του νομού (ανεξαρτήτως κομμάτων) και να τους θέσουμε το πρόβλημα των κενών στα νηπιαγωγεία για να το μεταφέρουν στη βουλή ως ερώτηση (είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν). Προτείνει ότι θα ναι καλό και  εύλογο να γίνει το αντίστοιχο σε όλους τους νομούς, ώστε να γίνει έντονο θέμα στη βουλή. Μόνο με διαρκή πίεση προς όλες τις κατευθύνσεις θα ακουστούν τα προβλήματα της προσχολικής αγωγής.
    Προσωπικά μου άρεσαν οι προτάσεις της. Συνεχίζω να επιμένω και να λέω ότι μόνο ενωμένοι θα καταφέρουμε πράγματα...Και σαφώς ο αγώνας μας τώρα ξεκινά..και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σταματήσει....
   Περιμένω τις απόψεις σας....

Και εμένα μου άρεσαν οι προτάσεις της άλλα έπρεπε να της πεις ότι πρώτα αυτή έπρεπε να τα κάνει όλα αυτά ,μιας και είναι εκλεγμένη να μας αντιπροσωπεύει.Αλλά και αυτής δεν της χτύπησε το πρόβλημα την πόρτα της...Τσπ...Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ακούμε διάφορες προτάσεις και εμείς να φιλτράρουμε και να πράτουμε ανάλογα.
Τώρα για αυτό που είπε, να είμαστε κάτω από την ομπρέλα της ΔΟΕ,δεν κατάλαβα τι εννοούσε...Έχεις δίκιο που λες πως πρέπει να είμαστε ενωμένοι...Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ΄όλα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 02:04:35 πμ »
μπραβο για την κινητοποίηση και το τρέξιμο κοπέλες!
Κατα τη γνώμη μου χρειαζόμαστε έναν σύλλογο που να εκπροσωπεί όλον τον κλάδο,σε όποια φάση κι αν βρίσκεται κανείς,(πτυχιούχος-στον πίνακα-αναπληρωτης-διορισμένος )και να μπορεί να χειρίζεται όλα τα ζητήματα που μας αφορούν(εκπαιδευτικά-εργασιακά κλπ).
Ψηφίζω υπερ της σύστασης Επιστημονικής Ενωσης Προσχολικής Εκπαίδευσης,αλλά έχω μια απορία:το Πρωτοσχολική από πού προκύπτει;Επίσης μήπως να απλοποιούσαμε την ονομασία;Για παράδειγμα Πανελλήνια Ένωση Νηπιαγωγών;

ενημερώνω οτι βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης,ελπίζω να μπορέσουμε να συγκεντρωθούμε κι εδώ

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 02:14:09 πμ »

6. Καμια προσληψη από αλλον φορεα περαν του υπουργειου Παιδειας.



Δηλαδή ούτε από ΕΣΠΑ?

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:25:00 πμ »
ψηφιζω την ενεργοποιηση της ΠΕΑΝ. δεν ξερω αν ειναι αυτος ο τροπος που ψηφιζουμε . αν οχι ενημερωστε με, παρακαλω.... να πω επισης οτι μη σας απογοητευει ο αριθμος συμμετοχης γιατι αν κρινω κ απο τον εαυτο μου, (θα μετακομισω, αλλο σχολειο,κ.τ.λ.,κ.τ.λ.,) σε λιγο καιρο δεν θα εχω ιντερνετ!!! γινεται τετοιο μπαχαλο στα σχολεια κ ειναι τοσα τα προβληματα που προσωπικα οχι διαθεση ,χρονο δεν εχω να μπω στην σελιδα. ειναι η πρωτη χρονια που σκεφτομαι.........αξιζει αυτο που κανω???????????????????????  ναι , κοντευω να πεσω, να λυγισω, να σπασω, να τα παρατησω......... μια ελπιδα εδω κ καιρο κοιταω να δω κ η μονη που διαφαινεται ειστε εσεις με τις κινησεις κ τη δυναμικοτητα που εχετε!!!! θα παρω παλι τα πανω μου δεν μπορει , αλλα πρεπει να περασει αυτη η καταιγιδα........

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 08:44:47 μμ »
καλημέρα συμφώνω εν μέρη στις απόψεις που εκφράστηκαν, έχω να συμπληρώσω όμως ,ότι καλώς η κακώς(κακώς αν με ρωτάτε) θα πρέπει να έχουμε μαζί μας και κοντά μας συνδικαλιστικά όργανα της δοε ,αιρετους κ.τ.λ ανεξάρτητους η μη ,που θα μπορέσουν να μας βοηθήσουν στο να ακουστούν τα προβλήματα του κλάδου μας ,να προωθήσουν επιστολές μας προς την δοε κ.τ.λστην συνάντηση που είχαμε στον έβρο με πρώην αιρέτο αλλά ενεργό μέλος τόνισε (και το έχω ξαναπεί σε προηγούμενο τοπικ)ότι πρέπει να κινηθούμε τοπικά αρχικά ο κάθε νομός με επιστολές προς τους γονείς  με συνεντευξεις τύπου με την παρουσία μας σε συγκεντρώσεις με αναφορά σε τοπικέ ςεφημερίδες  (π.χ την άλλη εβδομάδα θα ανέβουν επάνω μέλη της δόε)και ήταν πρόθυμος να γίνει το μέσο για να γίνουν όλες αυτές οι ενέργειες(να τονίσω ότι δεν υπήρχε καμία κομμάτικη χροια σε όσα πρότεινε)και παράλληλα να γίνονται αντίστοιχες ενέργειες σε άλλους νομούς και τα αποτελέσματα θα φανούν μακροπρόθεσμα εντός της χρόνιας αλλά πρέπει να κινηθούμε οργανωμένα και όχι επιπόλαια.να γίνουν συναντήσεις σε κάθε νομό με αναπληρωτρίες και όχι μόνο ,του κλάδου μας παρουσία ανθρώπων που είναι μέσα στα πράγματα  και να ξεκινησουν οι κινητοποιήσεις.όλοι από όπου κι αν είμαστε μπορούμε να δραστηριοποιηθούμε  άμεσα .ήδη χάσαμε χρόνο πολύτιμο αλλά αν οργανωθούμε κάτι θα γίνει για του χρόνου τουλάχιστον.πρέπει αρχίκα να ευαισθητοποιήσουμε τοπικά τους γονέις και τις μόνιμες συναδέρφους για να είναι στο πλέυρο μας .ας δούμε λοιπόν πρακτικά και ρεαλιστικά τι μπορούμε να κάνουμε

Αυτό ακριβώς ειπαμε και μεις...αλλά πολύ φοβάμαι οτι οι περισσότερες (αν όχι όλες) όσες διορίστηκαν ξέχασαν εντελώς  τα οσα υποστήριζαν πιο πριν...Δυστυχώς επειδή τακτοποιήθηκαν  και φέτος, θεωρούν οτι πρέπει να απέχουν από τον αγώνα μας, και θα επανελθουν το καλοκαιρι....Τωρα δεν έχουν πρόβλημα...το καλοκαίρι θα το χουν...δεν κοιτάμε όμως μόνο το δέντρο...ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΑΣΟΣ να διαφυλαξουμε....(και για να μην παρεξηγηθώ είπα όχι όλες οι κοπέλες αλλά όλες όσες ξέρω εγώ τουλάχιστον....)
Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου happyhippo. έτσι είναι καλύτερα.....σιγά σιγά σε κάθε νομό, να ακουστουμε παντού (γονείς, έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, ραδιοφωνο), Συμφωνώ και με την επανίδρυση της ΠΕΑΝ αλλά χωρίς κομματικούς διαχωρισμούς..

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 07:47:05 πμ »
πιστευω οτι οσοι μιλουσαν απο δω κ ηταν θετικοι να συμμετεχουν ακομα το  θελουν...αν καποιοι απο αυτους κ γω μεσα σε αυτους μπηκαμε φετος κ απηχαμε αυτη τη βδομαδα απο τους ανοιχτους διαλογους ειναι λογω του ξενιτεμου , του τρεξιματος κ οχι του βολεματος..το βολεμα ηρθε μετα απο χρονο ανεργιας οποτε δε νομιζω οτι καποια πιστευει οτι ελυσε το θεμα της κ ολα καλα....η εργασια φετος ειναι παρηγορια στον αρρωστο κ οχι μονιμη λυση..κ αυτο λεω κ για μενα..η τελευταια χρονια , να το χαρεις  κ αυτο ηταν! καμια δε νομιζω οτι εθελοτυφλει..προσωπικα πιστευω οτι τρεχουν να τακτοποιηθουν σπιτια κτλ , παρακολουθουν κ σε λιγες μερες , they will be back.. ξεκινησε κατι δυναμικο εδω μεσα απο πολλες τα ονοματα ειναι γνωστα, κ δεν θα παραιτηθουμε..μονο ετσι θα υπαρξει αυριο.. αποψη μου παντα γιατι αυτο εχω σκοπο να πραξω εγω..


αν τωρα καποιες νομιζουν οτι οκ για αυτη τη χρονια, ολα καλα , κουνια που τους κουναγε!ας αραξουν..αυτοι θα χασουν!εμεις θα κανουμε αυτο που πιστευουμε σωστο για τη συνειδηση μας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2013, 07:51:31 πμ από helenintza »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.