*

Αποστολέας Θέμα: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 28842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 02:34:15 πμ »
Κάποτέ το είχα ψάξει περισσότερο γιατί έβλεπα άτομα που δεν είχαν καμία σχέση με πληροφορική να διδάσκουν σε ΙΕΚ (με απαράδεκτα αποτελέσματα). Θυμάμαι οτι στην προκύρηξη το έγραφε ξεκάθαρα οτι πρέπει να έχουν βασικό τίτλο σπουδών σχετικό με το αντικείμενο που διδάσκουν. Όταν είχα κάνει σχετικό παράπονο σε διευθυντή ΙΕΚ τότε και αφού με ανάγκασε να ψάξω σε όλη τη χαρτούρα και να του δείξω που το διάβασα, με μεγάλη προθυμία σημείωσε το όνομά μου και 2-3 μέρες μετά με κάλεσαν. Η ειρωνεία είναι οτι με τοποθέτησαν σε εργαστηριακό μάθημα με συνεργάτη έναν άνθρωπο που ενώ δεν είχε επαφή με το αντικείμενο ισχυριζόταν οτι έκανε διδακτορικό στην πληροφορική και αυτό ήταν το προσόν που μέτρησε για την επιλογή του... Δυστυχώς ακόμα και φέτος βλέπω να υπάρχουν άτομα που διδάσκουν πληροφορική που τις μοναδικές τους γνώσεις στο αντικείμενο τις έχουν συλλέξει από συνδιδασκαλίες σε ΙΕΚ... Περισσότερο ακόμα με τρομάζει να βλέπω τέτοια άτομα πάλι με άσχετα πτυχία και κάτι υποτυπώδεις πιστοποιήσεις που έδιναν κάποτε με το τσουβάλι να διδάσκουν σε παιδιά σε σχολεία και να παίρνουν αρκετές ώρες και σε όλα τα ΙΕΚ (άραγε ελέγχει κανείς το όριο ωρών για τους δημοσίους υπαλλήλους ή αρκούνται σε μια "υπεύθυνη" δήλωση που υπογράφουν;)...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:01:27 πμ »
2 παρατηρήσεις:
1. Όσα αναφέρω παραπάνω αφορούν ΙΕΚ του ΟΕΕΚ και μόνο.
2. Αν κάποιος είναι διορισμένος ως ΠΕ19 εδώ και αρκετά χρόνια (πχ. με πτυχίο μαθηματικού και σεμινάριο 400 ωρών στους υπολογιστές), πως θα μπορούσε ο διευθυντής του ΙΕΚ να αμφισβητήσει τις ικανότητές του; Το ίδιο το κράτος τον αποδέχεται ως καθηγητή πληροφορικής.

Το πρόβλημα λοιπόν έχει να κάνει με το εκκαθάρισμα του κλάδου της πληροφορικής και όχι με τα ΙΕΚ αυτά καθ' εαυτά.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:22:20 μμ »
Συνάδελφοι,
ύστερα από τη συζήτησή μου με το διευθυντή του ΙΕΚ που έκανα αίτηση, στον οποίο εξήγησα ότι σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ  στο οποίο καθορίζονται οι απόφοιτοι των τμημάτων οι οποίοι έχουν το δικαίωμα να διδάσκουν πληροφορική είναι παράνομη και αντισυνταγματική η πρόσληψη εκπαιδευτών χωρίς βασικό τίτλο που να εμπίπτει στο ΠΕ19-20 μόνο και μόνο επειδή κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο στην πληροφορική, και απειλώντας με καταγγελία την προτεραιότητα ατόμων με μη βασικό τίτλο σπουδών στον πίνακα κατάταξης, σήμερα ο πίνακας αναδιαμορφώθηκε με αποτέλεσμα ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΚΟ ΤΙΤΛΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΝΑ ΕΠΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΙΕΚ ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ, όπως φυσικά είναι και το νόμιμο.
Κατόπιν αυτού σας προτείνω να κάνετε το ίδιο με σκοπό ακόμα και αν δεν είστε άμεσα θιγόμενοι να διασφαλίσουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου μας
ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ εμείς οι ίδιοι οφείλουμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας! 

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:29:11 μμ »
... και να παίρνουν αρκετές ώρες και σε όλα τα ΙΕΚ (άραγε ελέγχει κανείς το όριο ωρών για τους δημοσίους υπαλλήλους ή αρκούνται σε μια "υπεύθυνη" δήλωση που υπογράφουν;)...


να σε ρωτήσω βρε gpapage ... υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ανώτατο όριο ωρών ωρομισθίας που μπορούν να κάνουν οι μόνιμοι υπάλληλοι σε διάφορα δημόσια εκπαιδευτήρια; κι αν ναι, μπορείς να μου τον υποδείξεις σε παρακαλώ; γιατί με ενδιαφέρει για γνωστό μου. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:57:56 μμ »
... και να παίρνουν αρκετές ώρες και σε όλα τα ΙΕΚ (άραγε ελέγχει κανείς το όριο ωρών για τους δημοσίους υπαλλήλους ή αρκούνται σε μια "υπεύθυνη" δήλωση που υπογράφουν;)...


να σε ρωτήσω βρε gpapage ... υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ανώτατο όριο ωρών ωρομισθίας που μπορούν να κάνουν οι μόνιμοι υπάλληλοι σε διάφορα δημόσια εκπαιδευτήρια; κι αν ναι, μπορείς να μου τον υποδείξεις σε παρακαλώ; γιατί με ενδιαφέρει για γνωστό μου. ευχαριστώ.

Δεν γνωρίζω το Νόμο. Θα το ψάξω και θα σου πω αν είναι. Ένας γνωστός μου έλεγε οτι στα ΙΕΚ Πειραιά στη συνάντηση των εκπαιδευτών προχθές τους έλεγε ο διευθυντής οτι υπάρχει σίγουρα όριο. Κάπου 6 ώρες τους είπε για δημοσίους υπαλλήλους και 12 για τους υπόλοιπους. Σίγουρα οι δημόσιοι υπάλληλοι υπογράφουν κάποια υπεύθυνη δήλωση με κάποιο ποσοστό που τους περιορείζει στις αποδοχές. Ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος δημόσιος υπάλληλος.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 11:53:32 πμ »
Από την 1 Οκτωβρίου του 2010 τα Υπουργεία και οι δεκατρείς περιφέρειες, υποχρεούνται να αναρτούν αποφάσεις και πράξεις τους στο διαδίκτυο, μέσω του προγράμματος «Δι@ύγεια», το οποίο συντονίζει το Υπουργείο Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (ΥΕΣΑΗΔ) . Εφεξής οι πράξεις και αποφάσεις των φορέων δεν είναι εκτελέσιμες αν δεν αναρτηθούν στη Διαύγεια.


Σας προκαλώ σήμερα να μου βρείτε μια ιστοσελίδα Ι.Ε.Κ.του Ο.Ε.Ε.Κ. σε όλη την Ελλάδα που να έχει αναρτήσει την απόφαση του και τους πίνακες μορίων των εκπαιδευτών!!!

Θα μιλήσω τώρα με τον συνήγορο του πολίτη για να δω τι μπορεί να γίνει θα σας κρατήσω ενήμερους σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος να ακολουθήσει την ίδια οδό.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:28:56 μμ »
... και να παίρνουν αρκετές ώρες και σε όλα τα ΙΕΚ (άραγε ελέγχει κανείς το όριο ωρών για τους δημοσίους υπαλλήλους ή αρκούνται σε μια "υπεύθυνη" δήλωση που υπογράφουν;)...


να σε ρωτήσω βρε gpapage ... υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει ανώτατο όριο ωρών ωρομισθίας που μπορούν να κάνουν οι μόνιμοι υπάλληλοι σε διάφορα δημόσια εκπαιδευτήρια; κι αν ναι, μπορείς να μου τον υποδείξεις σε παρακαλώ; γιατί με ενδιαφέρει για γνωστό μου. ευχαριστώ.

Νομίζω ότι είναι ο ίδιος νόμος που ορίζει την εξωσχολική εργασία των εκπαιδευτικών. Δηλαδή 10 ώρες την εβδομάδα μετά από άδεια απο το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:24:20 μμ »
Από την συνήγορο του πολίτη μου είπαν να υποβάλω αίτηση στον Ο.Ε.Ε.Κ. (την οποία επίσης να κοινοποιώ στον συνήγορο του πολίτη) με την οποία να ζητώ να μου εξηγήσουν τους λόγους για τους οποίους δεν έχουν αναρτηθεί οι πίνακες εκπαιδευτών στο διαδίκτυο σε κανένα Ι.Ε.Κ. της χώρας αλλά και συγκεκριμένα στο Ι.Ε.Κ. που ενδιαφέρομαι. Ο Ο.Ε.Ε.Κ. είναι υποχρεωμένος να απαντήσει μέσα σε 50 ημέρες μου είπαν όμως ότι αν σε 30 ημέρες δεν μου έχουν απαντήσει μπορώ να κάνω καταγγελία επώνυμα ή ανώνυμα σε αυτούς για να προχωρήσουν σε περαιτέρω διαδικασίες.
 
Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι μια αίτηση από μόνη της στον Ο.Ε.Ε.Κ. δεν θα αποτελέσει και μεγάλο μέσο πίεσης αν όμως οι αιτήσεις είναι 100 ή και περισσότερες θα είναι διαφορετική η εικόνα! Γι’ αυτό σας καλώ να γνωστοποιήσετε το θέμα και να συμμετάσχετε όσο το δυνατόν περισσότεροι στην κίνηση αυτή.   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 02:02:07 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:27:38 μμ »
Από την συνήγορο του πολίτη μου είπαν να υποβάλω αίτηση στον Ο.Ε.Ε.Κ. (την οποία επίσης να κοινοποιώ στον συνήγορο του πολίτη) με την οποία να ζητώ να μου εξηγήσουν τους λόγους για τους οποίους δεν έχουν αναρτηθεί οι πίνακες εκπαιδευτών στο διαδίκτυο σε κανένα Ι.Ε.Κ. της χώρας αλλά και συγκεκριμένα στο Ι.Ε.Κ. που ενδιαφέρομαι. Ο Ο.Ε.Ε.Κ. είναι υποχρεωμένος να απαντήσει μέσα σε 50 ημέρες μου είπαν όμως ότι αν σε 30 ημέρες δεν μου έχουν απαντήσει μπορώ να κάνω καταγγελία επώνυμα ή ανώνυμα σε αυτούς για να προχωρήσουν σε περεταίρω διαδικασίες.
 
Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι μια αίτηση από μόνη της στον Ο.Ε.Ε.Κ. δεν θα αποτελέσει και μεγάλο μέσο πίεσης αν όμως οι αιτήσεις είναι 100 ή και περισσότερες θα είναι διαφορετική η εικόνα! Γι’ αυτό σας καλώ να γνωστοποιήσετε το θέμα και να συμμετάσχετε όσο το δυνατόν περισσότεροι στην κίνηση αυτή.   
Li0 σε παρακαλώ, όταν ετοιμάσεις την αίτησή σου, στείλε μου πμ να σου δώσω mail να μου την στείλεις να την στείλω και εγώ. Στο ΙΕΚ που ενδιαφέρομαι εγώ ούτε καν έχουν σελίδα. Ένα στατικο html έχουν με την διεύθυνση του mail και τπτ άλλο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 02:25:15 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανένας πιο συγκεκριμένα από την emmaki, σχετικά με αυτό που ρώτησα; Που θα μπορούσα να ψάξω λέτε για τον σχετικό νόμο; Στο ιντερνετ με μια πρώτη αναζήτηση δεν βρήκα τίποτα. Θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια  :-\

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 02:32:21 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανένας πιο συγκεκριμένα από την emmaki, σχετικά με αυτό που ρώτησα; Που θα μπορούσα να ψάξω λέτε για τον σχετικό νόμο; Στο ιντερνετ με μια πρώτη αναζήτηση δεν βρήκα τίποτα. Θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια  :-\

24824/18-12-2002
ΥΠ.ΕΣ
ΔΙΔΑΔ/ΟΙΚ.

Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή (άρθρο 31Υ.Κ)

Η άδεια ιδιωτικού έργου με αμοιβή στους δημοσίους υπαλλήλους χορηγείται με απόφαση του οικείου οργάνου διοίκησης και μετά από αιτιολογημένη γνώμη του αρμόδιου Υπηρεσιακού Συμβουλίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν.2683/1999), με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν είναι ασυμβίβαστη προς τα καθήκοντα της θέσης τους και δεν παρεμποδίζεται η ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας τους.
Παρατηρείται όμως το φαινόμενο υπάλληλοι διαφόρων ειδικοτήτων όπως π.χ. μηχανοτεχνίτες, ηλεκτροτεχνίτες κτλ να ζητούν τη χορήγηση άδειας ιδιωτικού έργου με αμοιβή για την άσκηση των αντίστοιχων επαγγελμάτων για τα οποία απαιτείται κατοχή άδειας άσκησης επαγγέλματος.
Οι αρμόδιες υπηρεσίες προσωπικού /διοικητικού καθώς και τα οικεία υπηρεσιακά συμβούλια δεν θα πρέπει να προβαίνουν στη χορήγηση της αιτούμενης άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου ή εργασίας, στην περίπτωση που οι αιτούντες υπάλληλοι έχουν στερηθεί την άδεια άσκησης του συγκεκριμένου επαγγέλματος μετά την κτήση της υπαλληλικής ιδιότητας, όπως προκύπτει από ειδικές διατάξεις:
- Β.Δ. 4/25-11-49, άρθρο 6, σχετικά με την απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτου σε δημόσιους υπαλλήλους,

- Ν. 2801/2000, άρθρο 8 παρ. 7 όσον αφορά στην ύπαρξη κωλύματος για την κτήση ειδικής άδειας οδηγού ΕΔΧ από δημοσίους υπαλλήλους

Καθίσταται λοιπόν απαραίτητο οι Δ/νσεις Διοικητικού / Προσωπικού των δημοσίων υπηρεσιών και τα αρμόδια Υπηρεσιακά Συμβούλια να ερευνούν κατά περίπτωση το ισχύον θεσμικό πλαίσιο και να μην προβαίνουν στην χορήγηση άδειας ιδιωτικού έργου η εργασίας με αμοιβή, όταν η σχετική αίτηση αφορά άακηση επαγγέλματος όπως αυτά που ενδεικτικά αναφέρθηκαν ανωτέρω.
Οι Δ/νσεις Διοικητικού των Υπουργείων που είναι αρμόδια για τον καθορισμό του θεσμικού πλαισίου όσον αφορά στη χορήγηση επαγγελματικών αδειών θα πρέπει να διαβιβάσουν την παρούσα εγκύκλιο στις αρμόδιες οργανικές μονάδες προκειμένου στη συνέχεια να ενημερώσουν τη Δ/νση / Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού του Υπουργείου Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (ΥΠΕΣΔΔΑ) σχετικά με την ύπαρξη των ειδικών διατάξεων σύμφωνα με τις οποίες η ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου αποτελεί κώλυμα για την άσκηση συγκεκριμένων επαγγελμάτων (π.χ. οδηγοί ταξί κλπ).
Οι Δ/νσεις Δ/κού των Υπουργείων, Γενικών και Ειδικών Γραμματειών, των Περιφερειών καθώς και η Δ/νση Οργάνωσης και Λειτουργίας των ΟΤΑ του ΥΠΕΣΔΔΑ θα πρέπει να κοινοποιήσουν την παρούσα εγκύκλιο στις Δ/νσεις Διοικητικού / Προσωπικού των Ν.Π.Δ.Δ. που εποπτεύουν καθώς και στα οικεία Υπηρεσιακά Συμβούλια καθώς επίσης και σης υπηρεσίες τους που τυχόν είναι αρμόδιες για το θεσμικό πλαίσιο που αφορά τη χορήγηση επαγγελματικών αδειών.
Τέλος, όλες οι παραπάνω υπηρεσίες παρακαλούνται για την εφαρμογή των ανωτέρω, προκειμένου να διασφαλιστεί αφενός μεν η νομιμότητα της χορήγησης άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή σε δημόσιους υπαλλήλους αφετέρου δε η προστασία των συμφερόντων διαφόρων επαγγελματικών ομάδων και η κατοχύρωση υγιούς ανταγωνισμού στην αγορά εργασίας.


Νομίζω ότι αυτό σε καλύπτει!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 02:53:34 μμ »

Νομίζω ότι αυτό σε καλύπτει!

Δυστυχώς όχι :( Εδώ δεν λέει εάν υπάρχει ανώτατο όριο σε κάτι. Νομίζω υπάρχει νόμος που ορίζει ανώτατο όριο στα έσοδα από ιδιωτικό έργο (να μην ξεπερνάνε τον βασικό μισθό), αλλά για ώρες απασχόλησης;

Για να εξηγηθώ καλύτερα (γιατί τα ρωτάω όλα αυτά). Έπεσε στην αντίληψή μου περίπτωση μόνιμου υπαλλήλου διοικητικού σε ΙΕΚ που  έχει πάρει ώρες ωρομισθίας τόσο στο ίδιο το ΙΕΚ όσο και σε άλλα δημόσια εκπαιδευτήρια (ΤΕΙ και τέτοια). Αναρωτιόμουν πόσο νόμιμο είναι αυτό. Μπορεί ένας δημόσιος  υπάλληλος να παίρνει το ανώτατο όριο ωρών ανά εκπαιδευτήριο, άσχετα με το πόσο ώρες απασχολείται ήδη εκτός του ωραρίου του;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 02:59:00 μμ »

Νομίζω ότι αυτό σε καλύπτει!

Δυστυχώς όχι :( Εδώ δεν λέει εάν υπάρχει ανώτατο όριο σε κάτι. Νομίζω υπάρχει νόμος που ορίζει ανώτατο όριο στα έσοδα από ιδιωτικό έργο (να μην ξεπερνάνε τον βασικό μισθό), αλλά για ώρες απασχόλησης;

Για να εξηγηθώ καλύτερα (γιατί τα ρωτάω όλα αυτά). Έπεσε στην αντίληψή μου περίπτωση μόνιμου υπαλλήλου διοικητικού σε ΙΕΚ που  έχει πάρει ώρες ωρομισθίας τόσο στο ίδιο το ΙΕΚ όσο και σε άλλα δημόσια εκπαιδευτήρια (ΤΕΙ και τέτοια). Αναρωτιόμουν πόσο νόμιμο είναι αυτό. Μπορεί ένας δημόσιος  υπάλληλος να παίρνει το ανώτατο όριο ωρών ανά εκπαιδευτήριο, άσχετα με το πόσο ώρες απασχολείται ήδη εκτός του ωραρίου του;

Παίζει ρόλο και το αν είναι πολυτεκνος.
Υπάρχει μια απόφαση για πολύτεκνη εκπαιδευτικό, γιατρό, που της δόθηκε άδεια για πλήρη εργασία σε ΙΚΑ (απογευματινό ωράριο περίπου 20 ωρών)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2010, 03:42:33 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελίες για παρανομίες - παρατυπίες στα ΙΕΚ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:04:19 μμ »
Μπορεί κάποιος να μας πει με ποια κριτήρια επιλέγουν εκπαιδευτές στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ...
Όταν κάποιος είναι άνεργος έχει προτεραιότητα??ή όχι γιατί συνήθως μόνιμους προσλαμβάνουν...
Από όσο θυμάμαι η ανεργία δεν μοριοδοτείται.
η ανεργία  μοριοδοτείται

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.