*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)  (Αναγνώστηκε 62758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 17, 2022, 05:44:39 μμ »
Ποια είναι τα βήματα να κάνουμε την αλλαγή από ΙΚΑ σε δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:22:21 μμ »
Το έχουμε πει 100 φορές εδώ. Ο τίτλος του νήματος είναι λάθος. ΟΠΑΔ ήταν ο φορέας ασφάλισης για υγεία για δημοσίους υπάλληλους. Τώρα δεν υπάρχει αυτό, υπάρχει μόνο εφκα για όλους. "Δικαίωμα" επιλογής έχουν μόνο όσοι έχουν απασχοληθεί στο Δημόσιο πριν την 1/1/2011 και μιλάμε ΜΟΝΟ ΓΙΑ την ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ. Πρακτικά δεν υπάρχει πλέον καμία διαφορά. Είναι απλώς διαφορετική αποτύπωση στα αρχεία του ΕΦΚΑ. Όσοι διοριστούν πρέπει να πάνε στον πλησιέστερο εφκα και να δηλώσουν ότι έγιναν μόνιμοι για να έχουν ασφάλεια για υγεία επ' αόριστο.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:23:34 μμ »
Ποια είναι τα βήματα να κάνουμε την αλλαγή από ΙΚΑ σε δημόσιο;
Καλησπέρα αν πας πίσω στο νήμα τα είχα γράψει αναλυτικά αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι ακριβώς. Επίσης κάθε κατάστημα μπορεί να ζητάει κάτι άλλο, καλό είναι να κάνεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις. Χοντρικά θυμάμαι ήθελε βεβαίωση από τι σχολείο το ΦΕΚ διορισμού κ μια μισθοδοσία. Επίσης σε κάποιους τα είχαν δεχτεί με mail ενώ σε κάποιους άλλους είχαν ζητήσει να τα καταθέσουν αυτοπροσώπως.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:25:30 μμ »
Καλημέρα, έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Επικοινωνείς με το μητρώο του ΙΚΑ που ανήκεις κ αν θυμάμαι καλά ζητούσαν αντίγραφο πρώτης μισθοδοσίας, πρωτόκολο ορκωμοσίας, βεβαίωση ανάλυψης καθηκόντων από το σχολείο.
Εγώ τα έστειλα με μειλ αλλά σε συνάδελφο σε άλλο ΙΚΑ δεν τα δέχτηκαν και ζήτησαν να τα καταθέσουν προσωπικά.
Ελπίζω να βοήθησα.
Το βρήκα αυτά μου είχαν ζητήσει εμένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 17, 2022, 08:23:54 μμ »
Το έχουμε πει 100 φορές εδώ. Ο τίτλος του νήματος είναι λάθος. ΟΠΑΔ ήταν ο φορέας ασφάλισης για υγεία για δημοσίους υπάλληλους. Τώρα δεν υπάρχει αυτό, υπάρχει μόνο εφκα για όλους. "Δικαίωμα" επιλογής έχουν μόνο όσοι έχουν απασχοληθεί στο Δημόσιο πριν την 1/1/2011 και μιλάμε ΜΟΝΟ ΓΙΑ την ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ. Πρακτικά δεν υπάρχει πλέον καμία διαφορά. Είναι απλώς διαφορετική αποτύπωση στα αρχεία του ΕΦΚΑ. Όσοι διοριστούν πρέπει να πάνε στον πλησιέστερο εφκα και να δηλώσουν ότι έγιναν μόνιμοι για να έχουν ασφάλεια για υγεία επ' αόριστο.
Εγω εχω εργαστεί στο Δημόσιο πριν το 2011 γι αυτο ρωταω. Ξερω οτι θα εχω δικαίωμα επιλογής. Αρα τελικα υπαρχει καποια διάφορα ως προς την κυρια συνταξη ή οχι; υοαρχει καποια διάφορα σε σχέση με κατι αλλο πχ το εφάπαξ;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 17, 2022, 09:27:11 μμ »
Το έχουμε πει 100 φορές εδώ. Ο τίτλος του νήματος είναι λάθος. ΟΠΑΔ ήταν ο φορέας ασφάλισης για υγεία για δημοσίους υπάλληλους. Τώρα δεν υπάρχει αυτό, υπάρχει μόνο εφκα για όλους. "Δικαίωμα" επιλογής έχουν μόνο όσοι έχουν απασχοληθεί στο Δημόσιο πριν την 1/1/2011 και μιλάμε ΜΟΝΟ ΓΙΑ την ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ. Πρακτικά δεν υπάρχει πλέον καμία διαφορά. Είναι απλώς διαφορετική αποτύπωση στα αρχεία του ΕΦΚΑ. Όσοι διοριστούν πρέπει να πάνε στον πλησιέστερο εφκα και να δηλώσουν ότι έγιναν μόνιμοι για να έχουν ασφάλεια για υγεία επ' αόριστο.

Πρέπει να πάνε στΟν ΕΦΚΑ ; Δεν γίνεται απο τις διευθύνσεις εκπαίδευσης η διαδικασία; Εμας πέρυσι μας ζήτησαν κάποια δικαιολογητικά από τη ΔΠΕ διορισμού σχετικά με την επολογή ασφάλισης και δεν κάναμε κάτι άλλο πέραν αυτού. Δεν πήγαμε εμείς στον ΕΦΚΑ .

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 17, 2022, 09:28:49 μμ »
Ποια είναι τα βήματα να κάνουμε την αλλαγή από ΙΚΑ σε δημόσιο;

Εμας πέρυσι μας είχαν δώσει κάποια έντυπα απο τη ΔΠΕ ,τα  οποία συμπληρώσαμε και τους τα στείλαμε. Δεν κάναμε κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 17, 2022, 09:42:50 μμ »
Kαι εγώ την διαδικασία την είχα κάνει μέσω email λόγω κορωνοϊού. Δεν αρκούν μόνο τα χαρτιά που θα συμπληρώσετε στην διεύθυνση, πρέπει να μιλήσετε με τον έφκα σας στο τμήμα μητρώου, θα σας πουν τι χαρτιά θέλουν εκείνοι και μετά από λίγες μέρες μπαίνετε στην ασφαλιστική σας ικανότητα και στον φορέα γράφει δημόσιο επ' αόριστο.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:06:08 μμ »
Kαι εγώ την διαδικασία την είχα κάνει μέσω email λόγω κορωνοϊού. Δεν αρκούν μόνο τα χαρτιά που θα συμπληρώσετε στην διεύθυνση, πρέπει να μιλήσετε με τον έφκα σας στο τμήμα μητρώου, θα σας πουν τι χαρτιά θέλουν εκείνοι και μετά από λίγες μέρες μπαίνετε στην ασφαλιστική σας ικανότητα και στον φορέα γράφει δημόσιο επ' αόριστο.
Ακριβώς αυτό!!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:06:49 μμ »
Εγω εχω εργαστεί στο Δημόσιο πριν το 2011 γι αυτο ρωταω. Ξερω οτι θα εχω δικαίωμα επιλογής. Αρα τελικα υπαρχει καποια διάφορα ως προς την κυρια συνταξη ή οχι; υοαρχει καποια διάφορα σε σχέση με κατι αλλο πχ το εφάπαξ;
Ναι μου είπαν ότι έχει διαφορά στο εφάπαξ.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:09:26 μμ »
Ποιο εφάπαξ ρε παιδιά; Θα ζούμε τότε; 😄😂🤣😁😎

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:11:21 μμ »
Πρέπει να πάνε στΟν ΕΦΚΑ ; Δεν γίνεται απο τις διευθύνσεις εκπαίδευσης η διαδικασία; Εμας πέρυσι μας ζήτησαν κάποια δικαιολογητικά από τη ΔΠΕ διορισμού σχετικά με την επολογή ασφάλισης και δεν κάναμε κάτι άλλο πέραν αυτού. Δεν πήγαμε εμείς στον ΕΦΚΑ .

Το έχουμε εξηγήσει. Στον ΕΦΚΑ για την υγειονομική περίθαλψη πρέπει να πας μόνη σου (και δεν το κάνει η ΔΠΕ/ΔΔΕ) γιατί μπορεί ενδεχομένως να θέλεις να ασφαλίσεις και το τέκνο σου. Δηλαδή την αίτηση την κάνει ο ενδιαφερόμενος.

Αν μπεις στον ΕΦΚΑ (https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml) και ΔΕΝ ΔΕΙΣ επ' αόριστο ΚΑΙ είσαι μόνιμη από πέρυσι, τότε θα πρέπει να το κάνεις έστω και τώρα. Γιατί θα πας μια μέρα να αγοράσεις φάρμακα και θα βγει το μήνυμα "ανασφάλιστη".

Η επιλογή "ΔΗΜΟΣΙΟ/ΙΚΑ" δεν έχει να κάνει με την υγειονομική περίθαλψη (100η φορά που το λέμε εδώ). Έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την κύρια σύνταξη και επιλέγουν μόνο όσοι έχουν προϋπηρεσία με οποιαδήποτε σχέση με το δημόσιο πριν την 1/1/2011. Πρακτικά δεν έχει σημασία (ίδιες κρατήσεις κλπ).


Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:15:17 μμ »
Αρα ούτε για τη σύνταξη εχει καμια ιδιαίτερη σημασία η επιλογή οπαδ ή ικα. Μονο για το εφαπαξ είναι ολη η φασαρία; αφου ολοι εχουν κρατήσεις για το εφαπαξ στο ετεαεπ. Παιζει αυτοι που ειναι στο.ικα να μην το παρουν; δεν νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1717
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή ασφάλειας (ΙΚΑ-ΟΠΑΔ)
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:18:47 μμ »
Η μόνη διαφορά που έχω βρει είναι ότι όσοι είναι στον e-EFKA (δηλαδή όσοι δεν μπορούν να επιλέξουν το ΔΗΜΟΣΙΟ) θα υποβάλουν ΜΟΝΟΙ τους ηλεκτρονικά την αίτηση για σύνταξη ενώ για όσους είναι "ΔΗΜΟΣΙΟ" αναλαμβάνει τη διεκπεραίωση η ΔΠΕ/ΔΔΕ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 684
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.