*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1784231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7140 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 03:48:28 μμ »
παντως απο νομο Ηλειας αποδεσμευτηκε ατομο και δουλευει ηδη στην πολη της πε 07

Από τις πρόσφατες αποσπάσεις ή τις πιο παλιές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΕΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7141 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:13:43 μμ »
απο τις καινουριες

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΕΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7142 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:14:25 μμ »
Παντως αυτο που συμβαινει φετος ειναι για να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Ειμαι ΠΕ19 και εχω ζητησει αποσπαση σε χ πολεις. δεν μου δινουν οταν επρεπε και τωρα που πηρα δεν με αποδεσμευει το πυσδε μου. και βλεπω και το αλλο....στις σημερινες προσληψεις αναπληρωτων εχουν παρει στισ πολεις που ζητουσα και εγω εννοειται δεν μπορω να παω...αυτα εκαναν στο υπουργειο φετος...10 χρονια διορισμενη να μενω στο νησι, 600 χιλιομετρα απο το σπιτι μου και αναπληρωτες να πηγαινουν στις πολεις μας!!!!!
τραγικο....

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7143 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:59:46 μμ »
Μια συνάδελφος που πήρε απόσπαση από το ΠΥΣΔΕ που υπηρετώ κι εγώ, στο ΠΥΣΔΕ της περιοχής της, πρότεινε να απευθυνθούμε προς την τοπική ΕΛΜΕ και να ζητήσουμε από τους συνδικαλιστές της να στείλουν έγγραφο προς το ΥΠΑΙΘ στο οποίο να ζητάνε την αποδέσμευσή των εκπαιδευτικών που πήραν απόσπαση και την ταυτόχρονη αναπλήρωση των θέσεων με αναπληρωτές, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία όλων φάσεων των αποσπάσεων(Σ.Σ. αυτή ήταν η Δ' φάση).

Ο Πρόεδρος της τοπικής ΕΛΜΕ ανταποκρίθηκε θετικά και σήμερα συνέταξε την επιστολή προς το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΑΙΘ. Μάλιστα οι ίδιοι δεσμεύονται να επικοινωνήσουν τόσο με την ΟΛΜΕ όσο και με τους αιρετούς του ΚΥΣΔΕ για να προσπαθήσουν να λύσουν το θέμα των αποδεσμεύσεων.

Μου είπε επίσης σε τηλ. επικοινωνία που είχα σήμερα μαζί του, ότι υπάρχουν πιστώσεις για αναπληρωτές στην Δθμια μέχρι το τέλος του έτους και σε καμία περίπτωση δεν έχουν εξαντληθεί αυτές ή είναι λίγες, όπως ακούγεται από διάφορες πηγές εδώ και καιρό.

Προτείνω επομένως όσοι έχετε πάρει απόσπαση στις υπόλοιπες περιοχές να έρθετε σε επικοινωνία μεταξύ σας και να αναλάβετε παρόμοια πρωτοβουλία συνεργαζόμενοι με συναδέλφους συνδικαλιστές που επιθυμούν να βοηθήσουν και όχι με αυτούς που γυρνάνε και λένε κάποιες ξεδιάντροπες κουβέντες του στυλ : "Σιγά μην στείλουν αναπληρωτές για να φύγεις εσύ" και διάφορα άλλα τέτοια αντισυναδελφικά και εμετικά, φανερώνοντας έλλειμα κοινωνικής παιδείας και ανθρωπιάς.

Ας μην ξεχνάνε ότι την θέση την οποία κατέχουν οι συνδικαλιστές την αποκτήσαν χάρη στις ψήφους των συναδέλφων και ότι μέλημά τους είναι η υπεράσπιση και προάσπιση των συμφερόντων και των δικαιωμάτων των συναδέλφων τους.
Κατά την γνώμη μου, η ιεραρχική συνεργασία η οποία ξεκινάει από το χαμηλό επίπεδο (ΕΛΜΕ και εκπαιδευτικοί) και φθάνει στα ψηλότερο επίπεδο (ΟΛΜΕ) είναι πιο οργανωμένη, πιο δυναμική και περισσότερες πιθανότητες να έχει θετικά αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2013, 05:03:18 μμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΕΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7144 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:32:45 μμ »
μπορεις να μου πει για ποιο πυσδε προκειται για να το δωσω ως παραδειγμα στον δικο μας προεδρο στα Δωδεκανησα;

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΕΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7145 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 05:48:49 μμ »
προς ενημερωση:μιλησα με Καλομοιρη και μου ειπε οτι υπαρχουν πιστωσεις και σκοπευουν να τις διαθεσουν και για αλλους αναπληρωτες-αυριο θα ξερει περισσοτερα να μου πει,για ο,τι μαθω θα ενημερωσω..οποτε ειμαστε οντως σε καλο δρομο!

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7146 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 06:48:29 μμ »
Συνάδελφε, σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση και ας ελπίσουμε αύριο να έχουμε καλά νέα.

Αποσυνδεδεμένος anemoessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7147 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:00:25 μμ »
προς ενημερωση:μιλησα με Καλομοιρη και μου ειπε οτι υπαρχουν πιστωσεις και σκοπευουν να τις διαθεσουν και για αλλους αναπληρωτες-αυριο θα ξερει περισσοτερα να μου πει,για ο,τι μαθω θα ενημερωσω..οποτε ειμαστε οντως σε καλο δρομο!

Aναφέρεστε συνάδελφε σε αναπληρωτές Δευτεροβάθμιας; Γιατί μεχρί στιγμής για τον κλάδο μου (ΠΕ08) μόνο μέσω ΕΣΠΑ έγιναν προσλήψεις και μόνο για τα ΕΑΕΠ. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με την αναπλήρωση των αποσπασθέντων:
έχει δικαίωμα μια Διεύθυνση να θεωρεί ως αντικαταστάτη μου συνάδελφο με άδεια άνευ αποδοχών, που ΠΙΘΑΝΟΝ να διακόψει την άδειά της σε 1-2 μήνες;; Χωρίς δηλαδή η Δ/νση να κάνει κάποια άλλη ενέργεια (να ζητήσει αναπληρωτή) ώστε να αντικατασταθώ εγώ που περιμένω αποδέσμευση;

Στο ΠΥΣΔΕ που ανήκω και από το οποίο πήρα μόλις απόσπαση, υπάρχει συνάδελφος της ίδιας ειδικότητας με μένα, για την οποία εχθές πληροφορήθηκα ότι λείπει με άδεια ανατροφής που λήγει Ιανουάριο του ΄14, ενώ σήμερα για την ίδια καθηγήτρια, μαθαίνω ότι δεν λήγει η άδειά της Γενάρη και δεν είναι ανατροφής, αλλά "άνευ αποδοχών" με ημερομηνία λήξης Αυγουστο ΄14. Και με ενδεχόμενη διακοπή το Γενάρη, λόγω του ότι τότε τελειώνει ένα Διδακτορικό που κάνει.
Μπορεί να βασίζεται το ΠΥΣΔΕ μου σε τέτοια ασάφεια, σε μια προφορική ίσως υπόσχεση της συναδέλφου μου, αντί να απευθυνθεί στην εν λόγω καθηγήτρια για να μάθει τελικά τί έχει αποφασίσει για την άδειά της; Γιατί έτσι πιθανό να χάσω μια άλλη ευκαιρία αναπλήρωσης (με διορισμό δηλαδή αναπληρωτή), περιμένοντας τη συγκεκριμένη συνάδελφο, αφού δεν ξέρω αν ποτέ θελήσει να διακόψει την άδειά της. Και αν υποθέσουμε ότι η συνάδελφός μου όντως σκοπεύει να τη διακόψει, πόσο καιρό νωρίτερα υποτίθεται πως πρέπει να αιτηθεί γι΄αυτό (ώστε να είναι σε θέση να το γνωρίζει σίγουρα η Δ/νση);
Θέλω να κάνω έγγραφο στη Δευτεροβάθμια που ανήκω αλλά δεν ξέρω πώς να θέσω το ζήτημα. Δεν έχω καλή εμπειρία όμως με το Δ/ντη από προηγούμενη επικοινωνία μαζί του. Τί γνωρίζετε για μια τέτοια περίπτωση; Σε τί βαθμό μπορεί να επέμβει η Δ/νση όσον αφορά τις άδειες αυτές;
Παρατήρηση: Από το 2010 που διορίστηκε η συνάδελφος μου το πολύ να υπηρέτησε μια χρονιά στο νησί, ενώ κολλάει τις άδειες τη μία πίσω απ΄την άλλη.
 

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7148 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:05:24 μμ »
προς ενημερωση:μιλησα με Καλομοιρη και μου ειπε οτι υπαρχουν πιστωσεις και σκοπευουν να τις διαθεσουν και για αλλους αναπληρωτες-αυριο θα ξερει περισσοτερα να μου πει,για ο,τι μαθω θα ενημερωσω..οποτε ειμαστε οντως σε καλο δρομο!

Μήπως όμως οι αναπληρωτές θα είναι ΠΕ02, 03 και 04; Γιατί φέτος το Υπουργείο σ' αυτές τις ειδικότητες δίνει έμφαση.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7149 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:30:18 μμ »
Kαι σε αυτές υπάρχουν αυξημένες ανάγκες στην επαρχία!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7150 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:41:27 μμ »
Kαι σε αυτές υπάρχουν αυξημένες ανάγκες στην επαρχία!  ;)

Δεν αντιλέγω και μακάρι να διοριστούν, απλά επισημαίνω τον κίνδυνο να μην προσληφθούν άλλες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος fmargaritis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/margaritis.filippos/photos_albums
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7151 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:46:30 μμ »
Καλησπέρα.
....μετά από επικοινωνία μου με τον Καλομοίρη , αύριο έχουν συνάντηση στο υπουργεία σχετικά με τις αποδεσμεύσεις και την πρόσληψη αναπληρωτών στην
Β/θμια ( για μένα φαντάζομαι καμία περίπτωση, ΠΕ11 γαρ)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7152 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:41:53 μμ »
Σήμερα έγινε τελικά ΚΥΣΔΕ για αποσπάσεις στις άλλες ειδικότητες (πέραν των ξενόγλωσσων)? Υπάρχει κάποια πληροφορία?
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7153 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 12:54:51 μμ »
Καλησπέρα.
....μετά από επικοινωνία μου με τον Καλομοίρη , αύριο έχουν συνάντηση στο υπουργεία σχετικά με τις αποδεσμεύσεις και την πρόσληψη αναπληρωτών στην
Β/θμια ( για μένα φαντάζομαι καμία περίπτωση, ΠΕ11 γαρ)

Καλημέρα. Ρε παιδιά, τι θα γίνει? Θα αποδεσμευτούμε καμιά φορά? Δε θέλω να πιστέψω οτι θα ξαναταξιδέψω από Δευτέρα πάλι? Περιμένουμε υπουργική απόφαση?
Just be real!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160358
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.