*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών  (Αναγνώστηκε 31886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 10:10:22 μμ »
Το σχετικό τμήμα του νόμου 4024 (με την προσθήκη του 4038) έχει ως εξής:
"Για την κατάταξη των υπαλλήλων, που κατέχουν διδακτορικό δίπλωμα κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην παράγραφο 4 του άρθρου 6 του παρόντος νόμου, καθώς και για τους αποφοίτους της ΕΣΔΔ, αφαιρούνται από τον απαιτούμενο χρόνο για την τελική κατάταξη έξι έτη. Για τους κατόχους αναγνωρισμένου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στο εδάφιο δεύτερο της παραγράφου 4 του άρθρου 6, αφαιρούνται δύο έτη.
Στην περίπτωση που συντρέχουν στο ίδιο πρόσωπο περισσότερες από μία από τις παραπάνω ρυθμίσεις, εφαρμόζεται η ευνοϊκότερη ρύθμιση, καθώς και η μισή χρονική ρύθμιση της επόμενης ευνοϊκότερης ρύθμισης. Η ισχύς της παρούσας παραγράφου ανατρέχει στο χρόνο έναρξης ισχύος του ν. 4024/2011"

Συνάδελφος που ρώτησε τηλεφωνικά στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης πήρε την απάντηση ότι ο νόμος αναφέρεται προσθετικά χωρίς να κάνει διάκριση και ισχύει πχ. και για κάποιον που έχει δύο διδακτορικά ή δύο μεταπτυχιακά. Πρέπει όλοι να πιέσουμε τις Δευτεροβάθμιες να κάνουν τις σχετικές επανακατατάξεις και να αφήσουν τις μ@λ@κίες! Βέβαια είναι απολύτως λογικό να απαιτείται αναγνώριση της συνάφειας του δεύτερου μεταπτυχιακού από το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο.

Θα δοκιμάσω και εγώ να μιλήσω με το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Φυσικά όμως θα χρειαστεί έγγραφο για να πείσω το ΠΥΣΔΕ. Μου έχει πάντως αναγνωρίσει και την συνάφεια του δεύτερου μεταπτυχιακού...

Σε ευχαριστώ συνάδελφε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 10:16:05 μμ »
Η συνάφεια του 2ου μεταπτυχιακού πότε έχει αναγνωριστεί; Πριν τις 31/10/2011 ή μετά; Αν είναι μετά, χλωμό σε βλέπω  8)
Αν είναι πιο πριν, τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:35:20 πμ »
Επειδή με ενδιαφέρει άμμεσα...
1. το  Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης γιατί μπερδευεται στο όλο θέμα??δεν είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας??

2. Αν με το διορισμό μου, ο οποίος έγινε πριν το το νέο μισθολόγιο, είχα καταθέσει και τα 2 μεταπτυχιακά, αυτό σημαίνει ότι έχουν αναγνωριστεί και τα 2 απο τη ΔΙΔΕ που ανήκω??

3. Σε άλλη περίπτωση που ξέρω, το δεύτερο μεταπτυχιακό κατατέθηκε μετά την έναρξη του ενιαίου μισθολογίου. Εκεί δε γίνεται τίποτα???

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:45:28 πμ »
Επειδή με ενδιαφέρει άμμεσα...
1. το  Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης γιατί μπερδευεται στο όλο θέμα??δεν είναι αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας??

2. Αν με το διορισμό μου, ο οποίος έγινε πριν το το νέο μισθολόγιο, είχα καταθέσει και τα 2 μεταπτυχιακά, αυτό σημαίνει ότι έχουν αναγνωριστεί και τα 2 απο τη ΔΙΔΕ που ανήκω??

3. Σε άλλη περίπτωση που ξέρω, το δεύτερο μεταπτυχιακό κατατέθηκε μετά την έναρξη του ενιαίου μισθολογίου. Εκεί δε γίνεται τίποτα???

Ευχαριστώ!
Το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης μπερδεύεται, επειδή οι ρυθμίσεις αφορούν όλους τους δημ. υπαλλήλους.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2012, 08:12:34 πμ »
Kαλημερα...
ειμαι κι εγω στην ιδια κατηγορια.
Αφου ταλαιπωρηθηκα πολυ για να βρω τηλεφωνα και αρμοδια γραφεια (καθως το γραφειο προσωπικου ερμηνευει το νομο μονο για διδακτορικο+μεταπτυχιακό, δηλ. 6+1=7 ή ΕΣΔΔ)
σηκωσαν επιτελους το τηλεφωνο στο υπουργειο (δεν ξερω αν μπορω να γραψω δημοσιως το νουμερο και το ονομα στο οποιο με παρεπεμψαν - το βρηκα απο εγκυκλιο στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ), τους εξεθεσα το προβλημα και μου ειπαν οτι δεν ισχυει για τα δυο μεταπτυχιακα, καθως ειναι ομοτιμοι τιτλοι και δεν υπαρχει η αμεσως επόμενη ευνοϊκότερη ρυθμιση. Βεβαια, το ευνοϊκότερη δεν ξερω που παει... στο διαδακτορικό και κατα φθινουσα σειρα στο μεταπτυχιακό; ή στο μεταπτυχιακό και μετα στο πτυχίο. Γιατι συμφωνα με το δευτερο σκεπτικο τοτε πρεπει να ισχυει αθροιστικα;

εσεις εχετε καποια διαφορετικη ενημερωση; υπαρχει καποιο εγγραφο ή εγκυκλιος, καθως δε βρισκω τιποτα;
φοβαμαι να το πω στο τμημα προσωπικου, πριν βγαλω μονη μου οριστικα ακρη, γιατι θα βαλουν την αιτηση απλα στο αρχειο.

αν τους δωσω το τηλεφωνο με το οποιο τηλεφωνησα, θα τους στειλουν απλα το εγγραφο για να μη το προσμετρησουν... και ξερετε μετα αν τελικα ισχυει το 2+1, τι χρειαζεται... αιτησεις θεραπειας... κ.λπ, κ.λπ.

ωστοσο, ψαχνοντας στο ιντερνετ βασικα (καθως δε γνωριζω αλλους συναδελφους με 2 μεταπτυχιακα για να μου πουν τι τους ειπαν) βρηκα οτι σε καποιους συναδελφους στα τηλεφωνα απαντησαν οτι ισχυει και για τα 2 μεταπτυχιακα...

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπαρχει εγκυρη και επισημη ενημερωση απο το ΥΠΔΜΗΔ
μαλλον ουτε και αυτοι ειναι σιγουροι...

ενημερωστε με σας παρακαλω πολυ αν ξερετε κατι

σας ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2012, 09:49:25 πμ »
Εδώ έχουμε πλέον το κλασικό: ερμηνεία του νόμου κατά το δοκούν από κάθε υπαλληλίσκο. Ό, τι έχουν να πουν θα πρέπει να τους αναγκάσουμε να το πουν γραπτώς. Υπάρχουν και ακόμη πιο σύνθετες περιπτώσεις, λχ δύο πτυχία - με αναγνωρισμένη δεύτερη ειδικότητα από το ΑΠΥΣΔΕ- και δύο μεταπτυχιακά, το δεύτερο στη δεύτερη ειδικότητα.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:27:54 πμ »
νομιζω πως πρεπει να κινηθουμε και πιο δραστικα
να απαιτησουμε να εκδοθει εγκυκλιος που να προβλέπει ολα αυτα...που ο νομος αφηνει ασαφη...
παντως σε αλλα φορουμ καποιοι συναδελφοι επιμενουν οτι ισχυει για 2 μεταπτυχιακά
εγκυρη πληροφορηση απο κάπου;

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:29:10 πμ »
νομιζω πως πρεπει να κινηθουμε και πιο δραστικα
να απαιτησουμε να εκδοθει εγκυκλιος που να προβλέπει ολα αυτα...που ο νομος αφηνει ασαφη...
παντως σε αλλα φορουμ καποιοι συναδελφοι επιμενουν οτι ισχυει για 2 μεταπτυχιακά
εγκυρη πληροφορηση απο κάπου;

Σε ποιά forum ;

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2012, 12:16:38 μμ »
στο metataxeis.gr

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 09, 2012, 12:41:44 μμ »
σίγουρα θα υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις με δύο μεταπτυχιακά...ξέρω τη δικιά μου και άλλη μια. Το θέμα είναι να βγάλουμε εμείς την άκρη, γιατί αν περιμένουμε τη ΔΙΔΕ, τουλαχιστον με τη δικιά μου..φέξε μου και γλίστρησα...
Ας μην το αφήσουμε έτσι το θέμα...είναι οι κόποι μας και δεν τους χαρίζουμε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:06:48 μμ »
ετσι πρεπει να κανουμε
αν και δεν ξερω αν επιτρεπετε δημοσιως να αναφερθουμε σε κινησεις που ηδη κανουμε
αφου το συστημα χωλαινει και η μονη λυση ειναι να γινει ερωτηση στη βουλη επι του θεματος, πρεπει αναγκαστικα να βαλουμε οσους βουλευτες εχουμε προσβαση να κανουν ερωτηση, ωστε να δοθουν διευκρινησεις...

καποιος που πηρε στο Υπουργειο Δικοικητικης Μεταρρυθμισης και ειχε θετική απαντηση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:33:45 μμ »
σίγουρα θα υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις με δύο μεταπτυχιακά...ξέρω τη δικιά μου και άλλη μια. Το θέμα είναι να βγάλουμε εμείς την άκρη, γιατί αν περιμένουμε τη ΔΙΔΕ, τουλαχιστον με τη δικιά μου..φέξε μου και γλίστρησα...
Ας μην το αφήσουμε έτσι το θέμα...είναι οι κόποι μας και δεν τους χαρίζουμε τίποτα.

Προσθέστε άλλη μία.... 2 μεταπτυχιακά σε διαφορετικούς τομείς της εκπαίδευσης
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:43:00 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 213-1313394 και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν ισχύει για τα δύο μεταπτυχιακά. Το στέλνουν και εγγράφως στις υπηρεσίες που το ζητούν... :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 09, 2012, 02:00:22 μμ »
αυτο μου ειπαν και σε μενα εχθες
απο το ιδιο τηλεφωνο
ελπιζω να μην επιβεβαιωθουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160331
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.