*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών  (Αναγνώστηκε 31887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 09, 2012, 04:12:14 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 213-1313394 και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν ισχύει για τα δύο μεταπτυχιακά. Το στέλνουν και εγγράφως στις υπηρεσίες που το ζητούν... :'( :'(

να τους πιεσουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2012, 04:38:38 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 213-1313394 και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν ισχύει για τα δύο μεταπτυχιακά. Το στέλνουν και εγγράφως στις υπηρεσίες που το ζητούν... :'( :'(

να τους πιεσουμε

Συνάδελφε, μαζί σου είμαι.... μην ανησυχείς ! Όποιος μπορεί να πιέσει να αλλάξει κάτι ας το κάνει

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 09, 2012, 04:47:02 μμ »
παιδια, οσοι εχουμε προσβαση... πρεπει να βαλουμε λιτους και δεμενους...
ειναι σιγουρα αντισυνταγματικο και κανει διακριση...
δεν πρεπει να ερθουμε σε αντιπαραθεση με οσους ευνοουνται
απλα πρεπει να στηριχτουμε στο αθροιστικα

στη συζητηση στη βουλη, νομιζω ο Ροβλιας ηταν (την εχω στη δουλεια τη συζητηση) κινηθηκε εναντιον των αποφοιτων ΕΣΔΔ, λεγοντας πως συμφωνα με το σκεπτικο τους τοτε μπορει καποιος να παρει 17 1/2  χρονια μπονους!!!
διδακτορικο+2 μεταπτυχιακα+ΕΣΔΔ...
οποτε θελει σωστη και εμπεριστατωμενη εκθεση
ηδη το γραφειο του βουλευτη που εκανε ερωτηση για το 6+1 ειναι ενημερο και θα κινηθει καταλληλως..

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:00:42 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 213-1313394 και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν ισχύει για τα δύο μεταπτυχιακά. Το στέλνουν και εγγράφως στις υπηρεσίες που το ζητούν... :'( :'(

να τους πιεσουμε

Συνάδελφε, μαζί σου είμαι.... μην ανησυχείς ! Όποιος μπορεί να πιέσει να αλλάξει κάτι ας το κάνει
Συνάδελφε η γενιά που νομοθετει - διοικεί είναι αυτή του δευτερου πτυχίου και όχι του δευτερου μεταπτυχιακού....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:09:01 μμ »
Συνάδελφε η γενιά που νομοθετει - διοικεί είναι αυτή του δευτερου πτυχίου και όχι του δευτερου μεταπτυχιακού....
Αμφιβαλλω αν εχουν κι ενα πτυχιο... και αν εχουν, απο που και πως...
τεσπα
το θεμα ειναι να βγαλουμε ακρη

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:24:59 μμ »
Συνάδελφοι, πολύ καλά κάνετε και κινείστε και ακόμη καλύτερο είναι να γίνουν συντονισμένες δράσεις από όλους τους ενδιαφερόμενους, αλλά δεν πρέπει στο μεταξύ να μας διαφεύγει τι γίνεται με τα ΜΚ. Ενώ πήραν πίσω τη διάταξη που έκλεβε τον πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό, τώρα φαίνεται ότι έχουν παγώσει τη χορήγηση των ΜΚ. Και αυτό αποτελεί κατάφωρη παραβίαση της ίσης αντιμετώπισης των υπαλλήλων. Ενώ η προυπηρεσία όσων άλλαζαν ΜΚ πριν το τέλος Οκτωβρίου προσμετράται κανονικά, όσοι αλλάζουν μετά πρέπει να περιμένουν. Δε βλέπω να αναφέρεται το θέμα αυτό.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος danesto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 12, 2012, 05:05:19 μμ »
Αν και δεν είμαι εκπαιδευτικός (υπηρετώ σε Νομαρχία), είχα το ίδιο θέμα με τα 2 μεταπτυχιακά. Τα μεταπτυχιακά είναι αναγνωρισμένα πολλά χρόνια τώρα. Το Διοικητικό είχε στείλει γραπτό ερώτημα. Μετά μίλησε τηλεφωνικά με το Υπουργείο Ηλ.Διακυβέρνησης και τους είπαν να προχωρήσουν θετικά. Έτσι, μου αναγνώρισαν 2+1 χρόνια για τα δύο master.

Σήμερα έφτασε γραπτή απάντηση από το Υπουργείο που λέει ότι η διάταξη αναφέρεται σε διακριτούς μεταξύ τους τίτλους, όπου "διακριτοί", όπως το ορίζεουν, είναι οι τίτλοι που είναι διαφορετικού επιπέδου (δηλ. διδακτορικό ή ΕΣΔΔ ή master). Ζητάει δε από το Διοικτητικό να αναγνωρίσει μόνο 2 χρόνια.

Το Διοικητικό θα προχωρήσει σε αλλαγή της κατάταξής μου (-1 χρόνο).

Μου είπαν ότι η ερμηνεία "διακριτό" που δίνει το Υπουργείο Ηλ.Διακυβέρνησης είναι προβληματική, αφού πουθενά δεν ορίζεται κάτι τέτοιο και αποτελεί αυθαίρετη ερμηνεία ότι το "επόμενο" που αναφέρει ο νόμος, θεωρείται ως "επόμενο κατώτερο" = "διακριτό", και να υποβάλω γραπτώς τις απόψεις μου απευθείας στο Υπουργείο.

Το δικό μου βασικό επιχείρημα ήταν ότι με τον τρόπο αυτό ένας άνθρωπος που έχει 2 διδακτορικά θα κερδίσει 6 χρόνια (6+0), ενώ ένας άλλος με κατώτερες σπουδές (διδακτορικό + μεταπτυχακό) θα κερδίσει 7, κάτι που αποδεικνύει το λάθος της ερμηνείας.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 12, 2012, 05:28:56 μμ »
Διακριτοί είναι και δύο τίτλοι μάστερ που έχουν διαφορετικό αντικείμενο. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό ένα μεταπτυχιακό πάνω στο γνωστικό αντικείμενο και ένα άλλο στα παιδαγωγικά - είναι διαφορετική κατάρτιση.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:54:11 πμ »
Αν και δεν είμαι εκπαιδευτικός (υπηρετώ σε Νομαρχία), είχα το ίδιο θέμα με τα 2 μεταπτυχιακά. Τα μεταπτυχιακά είναι αναγνωρισμένα πολλά χρόνια τώρα. Το Διοικητικό είχε στείλει γραπτό ερώτημα. Μετά μίλησε τηλεφωνικά με το Υπουργείο Ηλ.Διακυβέρνησης και τους είπαν να προχωρήσουν θετικά. Έτσι, μου αναγνώρισαν 2+1 χρόνια για τα δύο master.

Σήμερα έφτασε γραπτή απάντηση από το Υπουργείο που λέει ότι η διάταξη αναφέρεται σε διακριτούς μεταξύ τους τίτλους, όπου "διακριτοί", όπως το ορίζεουν, είναι οι τίτλοι που είναι διαφορετικού επιπέδου (δηλ. διδακτορικό ή ΕΣΔΔ ή master). Ζητάει δε από το Διοικτητικό να αναγνωρίσει μόνο 2 χρόνια.

Το Διοικητικό θα προχωρήσει σε αλλαγή της κατάταξής μου (-1 χρόνο).

Μου είπαν ότι η ερμηνεία "διακριτό" που δίνει το Υπουργείο Ηλ.Διακυβέρνησης είναι προβληματική, αφού πουθενά δεν ορίζεται κάτι τέτοιο και αποτελεί αυθαίρετη ερμηνεία ότι το "επόμενο" που αναφέρει ο νόμος, θεωρείται ως "επόμενο κατώτερο" = "διακριτό", και να υποβάλω γραπτώς τις απόψεις μου απευθείας στο Υπουργείο.

Το δικό μου βασικό επιχείρημα ήταν ότι με τον τρόπο αυτό ένας άνθρωπος που έχει 2 διδακτορικά θα κερδίσει 6 χρόνια (6+0), ενώ ένας άλλος με κατώτερες σπουδές (διδακτορικό + μεταπτυχακό) θα κερδίσει 7, κάτι που αποδεικνύει το λάθος της ερμηνείας.
πολύ σωστη η τοποθετηση σου
ειδικα το επιχειρημα: Το δικό μου βασικό επιχείρημα ήταν ότι με τον τρόπο αυτό ένας άνθρωπος που έχει 2 διδακτορικά θα κερδίσει 6 χρόνια (6+0), ενώ ένας άλλος με κατώτερες σπουδές (διδακτορικό + μεταπτυχακό) θα κερδίσει 7, κάτι που αποδεικνύει το λάθος της ερμηνείας.

σιγουρα ειναι θεμα ερμηνειας
και φυσικα στην Ελλαδα ενος νομου επονται 3-4 εγκυκλιοι και αλλες τοσες ΥΑ και ΚΥΑ...
αχρηστοι ανθρωποι..
δεν ξερουν τι νομοθετουν...
ελπιζω να δικαιωθουμε...

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 13, 2012, 01:03:20 πμ »
Γεια συναδελφοι,προτιθεμαι να αποκτηχω  δευτερο μεταπτυχιακο τιτλο και πιστευω οτι θα πρεπει να αγωνιστουμε για την προσμετρηση (βαθμολογικη-μισθολογικη) και του δευτερου μεταπτυχιακου τιτλου.Γνωριζω οτι στο δημοσιο γενικα ισχυει η ποσοστωση του δευτερου μεταπτυχιακου σε ποσοστο 60% του πρωτου.Αυτο θεσμοθετηθηκε πριν περιπου δυο χρονια μεσω του opengov.Αν γνωριζει κανεις κατι διαφορετικο ας το παραθεσει,αλαλ η ουσια ειναι οτι θα πρεπει να το διεκδκησουμε.Ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 13, 2012, 03:18:00 μμ »
.Γνωριζω οτι στο δημοσιο γενικα ισχυει η ποσοστωση του δευτερου μεταπτυχιακου σε ποσοστο 60% του πρωτου.Αυτο θεσμοθετηθηκε πριν περιπου δυο χρονια μεσω του opengov.Αν γνωριζει κανεις κατι διαφορετικο ας το παραθεσει,αλαλ η ουσια ειναι οτι θα πρεπει να το διεκδκησουμε.Ευχαριστω
Υπάρχει αυτό κάπου γραμμένο ώστε να μπορούμε να το επικαλεστούμε;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 13, 2012, 08:57:28 μμ »
Εμένα σήμερα μου απάντησαν εγγράφως από το ΠΥΣΔΕ πως το 2ο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται ως προς τη συνάφεια, αλλά σύμφωνα με το νόμο 3848 δεν αναγνωρίζεται για βαθμολογική εξέλιξη (ούτε επίδομα φυσικά). Στην εύλογη ερώτηση που θέτει ο συνάδελφος πιο πάνω (αυτός που έχει 2 διδακτορικά 6+0, ενώ αυτός που έχει διδακτορικό συν μεταπτυχιακό 6+1) που έκανα σε αιρετό, η απάντηση ήταν πως κάποιος με τόσα προσόντα τι δουλειά έχει στη δευτεροβάθμια! Πάντως οι αιρετοί λένε πως είναι σε αναμονή διευκρίνησης από το υπουργείο (την οποία δε βλέπω σύντομα).

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:56:10 μμ »
Εμένα σήμερα μου απάντησαν εγγράφως από το ΠΥΣΔΕ πως το 2ο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται ως προς τη συνάφεια, αλλά σύμφωνα με το νόμο 3848 δεν αναγνωρίζεται για βαθμολογική εξέλιξη (ούτε επίδομα φυσικά). Στην εύλογη ερώτηση που θέτει ο συνάδελφος πιο πάνω (αυτός που έχει 2 διδακτορικά 6+0, ενώ αυτός που έχει διδακτορικό συν μεταπτυχιακό 6+1) που έκανα σε αιρετό, η απάντηση ήταν πως κάποιος με τόσα προσόντα τι δουλειά έχει στη δευτεροβάθμια! Πάντως οι αιρετοί λένε πως είναι σε αναμονή διευκρίνησης από το υπουργείο (την οποία δε βλέπω σύντομα).
Καταπληκτικό το επιχείρημα του αιρετού... Θυμίζω ότι οι περισσότεροι αιρετοί δε μιλάνε ούτε για την αδικία που υφίστανται οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι έχουν καταθέσει μεταπτυχιακούς τίτλους μετά την 1η Νοεμβρίου και δεν τους έχει αναγνωριστεί η προσαύξηση των δύο ετών, παρόλο που ο νόμος ισχύει κανονικά.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 13, 2012, 10:25:09 μμ »
η απάντηση ήταν πως κάποιος με τόσα προσόντα τι δουλειά έχει στη δευτεροβάθμια!
αυτη τη σαχλαμαρα την ακουω συβεχεια...
αλλα απαιτουμε δημοσια παιδεια και δημοσια υγεια υψηλης εξειδικευσης!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.