*

Αποστολέας Θέμα: Νέστωρ, τι ισχύει;;;  (Αναγνώστηκε 8300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 10, 2007, 09:06:07 πμ »
seisaxtheia αναρωτιέμαι το ιδιο!!! Βασικά στο σχολείο δεν κάνουμε και τίποτα σοβαρό, δεν μας χρειάζονται αλλά μπορεί και να σκεφτούνε να μας κρατήσουν μέχρι να ολοκληρωθούν οι Πανελλήνιες... Ωϊμεεεεεεεε αλοιμονό μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:12 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 10, 2007, 09:55:25 πμ »
Δυστυχώς, είναι ένα σενάριο (άντε να το πεις στους καθηγητές που μπορεί και στις 20 Ιουλίου να έχουν κανονίσει διακοπές, εισιτήρια, ξενοδοχεία κλπ, θα γίνει χαμός), αν και αφού το πρόβλημα έχει εντοπιστεί σε συγκεκριμένα γραπτά, θα πρέπει να δοθεί παράταση μόνο στις συγκεκριμένες περιοχές των γραπτών αυτών, τι φταίνει οι υπόλοιποι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2007, 09:57:01 πμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 10, 2007, 10:23:00 πμ »
Καλημέρα σε όλους...Στο σχολείο μου έχουμε μια μαθήτρια που έδωσε ειδικό μάθημα, αλλά Γερμανικά, ούτε καν Αγγλικά...Σήμερα, μου είπε ο Διευθυντής ότι κάτι άκουσε για παράταση ως τις 27!!! Του λέω δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ έχω κανονίσει διακοπές στις 24! Μουχαχά!!!Αχ, πέρα από την πλάκα, ελπίζω να μη χρειαστεί να μείνουμε μέρα παραπάνω... :'(! Καλό κουράγιο σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 12, 2007, 08:55:29 πμ »
Δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:12 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:45:05 πμ »
Σημερινό Δελτίο Τύπου του ΥΠΕΠΘ αναφέρει ότι:
"Η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών δελτίων, όπως ήδη έχει ανακοινωθεί, άρχισε τη Δευτέρα 9 Ιουλίου και λήγει την Παρασκευή 20 Ιουλίου 2007. Ειδικότερα όμως για όσους εξετάσθηκαν φέτος σε ειδικά μαθήματα, η ως άνω προθεσμία παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 27 Ιουλίου με σχετική Υπουργική Απόφαση."

Ίσως με μία καλή (τηλεφωνική) συνεννόηση σχολείων-υποψηφίων οι τελευταίοι να προσέλθουν στα σχολεία νωρίς για τα μηχανογραφικά για να μην μείνετε κι εσείς εκεί μέχρι τότε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 16, 2007, 10:07:07 πμ »
Καλημέρα...έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να  γίνει τώρα που άλλαξε η ημερομηνία παραμονής μας στο σχολείο? Δηλαδή, έχουμε τελειώσει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες, δεν έχουμε καν υποψήφιο που να έδωσε Αγγλικά και μας κρατάνε με υπουργική απόφαση χωρίς λόγο;;;Θα φρικάρω!!!!!!!!!!!!
Και μια τελευταία απελπισμένη ερώτηση: Αν πάρεις αναρρωτική 5 ημέρες από Νοσοκομείο, παραπέμπεσαι υποχρεωτικά στην Υγειονομική Επιτροπή, επειδή αυτό το χρονικό διάστημα παρεμβάλεται μεταξύ 2 αργιών; (δηλ. από Κυριακή σε Κυριακή, όπως αναφέρει ο νέος Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας αδειών)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2007, 11:31:03 πμ από seisaxtheia »

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 17, 2007, 11:55:15 πμ »
Και εγω έχω φρικάρει!!! Σκέφτηκα να πάρω αναρρωτική οπως εσυ seisaxtheia αλλά για 5 μέρες μάλλον θέλει απο Νοσοκομείο. Μόνο σε συννενόηση με τον διευθυντή ίσως γίνει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 17, 2007, 12:11:27 μμ »
Ναι Emmortal, θέλει από Νοσοκομείο και όπως έμαθα, παραπέμπεσαι και στην Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή, επειδή πάει από Κυριακή σε Κυριακή...γρρρ! Κάποια άκρη θα βρούμε! Αν είναι καλός ο Διευθυντής, ίσως γίνει κάτι, αλλά τί να πω; Χωρίς λόγο μας κρατάνε! Έρχομαι στο σχολείο και δεν ξέρω τί να κάνω! Κλαψ,κλαψ!

Αποσυνδεδεμένος clochard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 09:45:38 πμ »

Παράθεση

1 & 2: Ο υπεύθυνος εργαστηρίου Πληροφορικής δεν αναλαμβάνει καμία εξωδιδακτική εργασία πλην των εφημεριών: http://users.sch.gr/vandr/files/epilogi_sepehy.pdf
Αν έχεις οριστεί υπεύθυνος και έχεις πλήρες ωράριο, έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς τη μηχανογράφηση.Αν δεν έχεις συμπληρωμένο ωράριο, μπορείς να αναλάβεις τη μηχανογράφηση, αλλά μη δεχτείς τίποτα άλλο.

3. Η γραμματειακή δεν ορίζεται από το σχολείο, αλλά από τη β'θμια, εκείνη αποφασίζει αν θα έχεις γραμματειακή ή θα διατεθείς αλλού για συμπλήρωση ωραρίου.
Παράθεση

Η εγκυκλιος δεν αναφερει πουθενα για συμπληρωση ωραριου, λεει απλα οτι ο πληροφορικος αναλαμβανει μονο εφημεριες και το εργαστηριο!
Τι αποψη εχετε;

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 12:13:01 μμ »
Επειδή κι εγώ το ψάχνω γιατί δεν θέλω να αναλάβω επίσημα (δηλαδή να γραφτεί στο πρακτικό και να μείνω στο σχολείο και τον Ιούλιο) ότι είμαι υπεύθυνη του Νέστωρ, η εγκύκλιος που έστειλαν πέρυσι για τον υπέυθυνο σεπεηυ (που έδινε και τις 3 ώρες μείον) δεν ανέφερε τίποτα περί συμπλήρωσης ωραρίου. Είμαι σίγουρη όμως ότι παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ότι απαλλαγή από εξωδιδακτικές εργασίες έχεις μόνο εφόσον συμπληρώνεις ωράριο. Το θέμα είναι τι ισχύει από τα δύο;

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:00:02 μμ »
Αν δεν συμπληρώνεις ωράριο πχ έχεις 15 ώρες μαζί με τον Νέστωρ τις περισσότερες φορές δεν αποφασίζουν να σου δώσουν ώρες. Δεν μπορείς να αναλάβεις εξωδιδακτικές εργασίες το αναφέρει καθαρά η εγκύκλιος.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 06:47:17 μμ »
Επειδή κι εγώ το ψάχνω γιατί δεν θέλω να αναλάβω επίσημα (δηλαδή να γραφτεί στο πρακτικό και να μείνω στο σχολείο και τον Ιούλιο) ότι είμαι υπεύθυνη του Νέστωρ, η εγκύκλιος που έστειλαν πέρυσι για τον υπέυθυνο σεπεηυ (που έδινε και τις 3 ώρες μείον) δεν ανέφερε τίποτα περί συμπλήρωσης ωραρίου. Είμαι σίγουρη όμως ότι παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ότι απαλλαγή από εξωδιδακτικές εργασίες έχεις μόνο εφόσον συμπληρώνεις ωράριο. Το θέμα είναι τι ισχύει από τα δύο;


Ν.1566/1985, Αρθρο 13, παρ.8 (μιλάει για α'βάθμια, αλλά το Αρθρο 14 αναφέρει ότι ισχύει και στην α'βθμια)

Όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες μέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ ' του άρθρου 11. Από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσονται οι μητέρες παιδιών μέχρι δύο ετών.
Τα δύο τελευταία εδάφια της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και για τους δασκάλους.


Θεωρητικά, όλοι οι καθηγητές πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο 8:00-2:00 για εξωδιδακτικές εργασίες, ανεξάρτητα από τη συμπλήρωση ωραρίου. Η εγκύκλιος για ΣΕΠΕΗΥ όντως δεν αναφέρει τη συμπλήρωση ωραρίου, αλλά νομίζω ότι υποννοεί συμπληρωμένο ωράριο για να προστατευθεί ο Πληροφορικός πέρα από το ωράριό του. Αν δεν συμπληρώνεις ωράριο, το πρόβλημα είναι να βρεις τη σωστή ισορροπία μεταξύ των ωρών που σου λείπουν και των εργασιών που σου αναθέτουν (π.χ. αν νομίζετε ότι Νέστωρ, e-mail είναι υπεραρκετά για τη συμπλήρωση ωραρίου, ζητάτε να μην δακτυλογραφείτε κείμενα). Δεν πρέπει να καθόμαστε περισσότερες ώρες από τους υπόλοιπους καθηγητές.
Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι τις αναθέσεις εργασιών τις αποφασίζει (θεωρητικά πάλι) ο σύλλογος. Αν δε θέλει κάποιος να κάθεται και τον Ιούλιο, το δηλώνει στην αρχή και... συζητείται αναλόγως :-\

Αποσυνδεδεμένος seisaxtheia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 08:36:31 μμ »
Καλησπέρα...Αναφέρομαι σε όσους υπήρξαν φέτος Υπέυθυνοι Νέστωρ: Έχει πληρωθεί κανείς για τη μη χρήση θερινής άδειας; Και αν ναι, έχετε πληρωθεί και τα Σ/Κ ή μόνο τις εργάσιμες ημέρες; Διότι ο Διευθυντής, μου είπε ότι πέρισυ τους πλήρωσαν μόνο τις εργάσιμες. Είχαν στείλει αρχικά τη Βεβαίωση με τα Σ/Κ, τους την επέστρεψαν και στείλαν ξανά, μόνο με τις εργάσιμες! ???

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέστωρ, τι ισχύει;;;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 10:55:16 μμ »
Φέτος δεν εργάστηκα τον Ιούλιο, πέρυσι όμως που ήμουν μας πλήρωσαν μόνο τις εργάσιμες. Αυτό είναι και το λογικό. Πληρώνεσαι τις ημέρες που εργάζεσαι μόνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.