*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 859205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2254 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:47:47 μμ »
Αν κάποιος κάνει συμπληρωματική αίτηση για τα δυσπρόσιτα, ποια από τις 2 προηγείται; Η συμπληρωματική;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:20 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2255 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:55:43 μμ »
Αν κάποιος κάνει συμπληρωματική αίτηση για τα δυσπρόσιτα, ποια από τις 2 προηγείται; Η συμπληρωματική;

Απ' ότι έχω καταλάβει -και με μεγάλη επιφύλαξη- η συμπληρωματική αίτηση θα ληφθεί υπόψη εάν η θέση του δυσπρόσιτου δεν καλυφθεί από τις φάσεις που θα προηγηθούν.

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2256 στις: Αύγουστος 25, 2014, 03:59:33 μμ »
Αν κάποιος κάνει συμπληρωματική αίτηση για τα δυσπρόσιτα, ποια από τις 2 προηγείται; Η συμπληρωματική;

προφανώς η τελευταία χρονικά, η οποία και συμπληρώνει - τροποποιεί την αρχική αίτηση - δήλωση βούλησης. ...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2257 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:02:45 μμ »
Απ' ότι έχω καταλάβει -και με μεγάλη επιφύλαξη- η συμπληρωματική αίτηση θα ληφθεί υπόψη εάν η θέση του δυσπρόσιτου δεν καλυφθεί από τις φάσεις που θα προηγηθούν.
Άρα αυτοί που είναι ψηλά στον πίνακα και τους παίρνουν α φάση δεν έχει νόημα να κάνουν συπμληρωματική.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:20 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2258 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:08:40 μμ »
προφανώς η τελευταία χρονικά, η οποία και συμπληρώνει - τροποποιεί την αρχική αίτηση - δήλωση βούλησης. ...
Δηλώνω 2 σχολεία στη συμπληρωματική (αν τα δηλώσουμε ονομαστικά) αλλά τα πιάνουν άλλοι που προηγούνται στον πίνακα, μετά θα εξεταστεί η αρχική μου δήλωση;
Ελπίζω να έχει διευκρινίσεις η εγκύκλιος όταν βγει, μην κάνουμε στα τυφλά τις αιτήσεις.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2259 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:09:11 μμ »
Άρα αυτοί που είναι ψηλά στον πίνακα και τους παίρνουν α φάση δεν έχει νόημα να κάνουν συπμληρωματική.

Τι να σου πω, δεν το ξέρω...Καταρχήν, άλλο πράγμα η δυνατότητα τροποποίησης της δήλωσης και άλλο πράγμα ή ύπαρξη παράλληλης λίστας μόνο για τα δυσπρόσιτα. Αν απλά δώσουν τη δυνατότητα σε όλους να τροποποιήσουν τις δηλώσεις τους, πρακτικά δεν αλλάζουν και πολλά. Αν υπάρχει και παράλληλη λίστα για τα δυσπρόσιτα μόνο, τότε αφού κληθούν οι 2-3 φάσεις αναπληρωτών, εφόσον έχουν αρνηθεί όσοι έχουν τοποθετηθεί στο δυσπρόσιτο να καλύψουν το κενό, τότε θα επιλεγούν αναπληρωτές από την παράλληλη λίστα. Αυτό έχω καταλάβει εγώ, αλλά προφανώς πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις. Ουσιαστικά όποιος θέλει να δουλέψει, υποχρεώνεται να πάει οπουδήποτε τοποθετηθεί, ειδικά τώρα που μπαίνει και στη μέση ο ΑΣΕΠ και προσμετρώνται τα μόρια από την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2260 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:15:46 μμ »
Δηλώνω 2 σχολεία στη συμπληρωματική (αν τα δηλώσουμε ονομαστικά) αλλά τα πιάνουν άλλοι που προηγούνται στον πίνακα, μετά θα εξεταστεί η αρχική μου δήλωση;
Ελπίζω να έχει διευκρινίσεις η εγκύκλιος όταν βγει, μην κάνουμε στα τυφλά τις αιτήσεις.

Δεν ξέρω αν θα είναι ονομαστικά, μπορεί να δηλώνεις περιοχή (π.χ. Κυκλάδες) ή γενικά να ζητάς να τοποθετηθείς σε κενά δυσπροσίτων. Ωστόσο, θεωρώ απίθανο πριν κληθούν οι "κλασικές" φάσεις αναπληρωτών, να εξετάζεται παράλληλα και η λίστα των δυσπροσίτων. Σε μια τέτοια περίπτωση θα καταργείτο τελείως η σειρά των πινάκων. Ξαναλέω όμως ότι θα πρέπει να περιμένουμε διευκρινήσεις. Ίσως να μην υπάρχει συμπληρωματική λίστα, απλά να δοθεί η δυνατότητα σε όποιον θέλει να δηλώσει ψηλά περιοχές που περιλαμβάνουν δυσπρόσιτα. (Με τέτοιο ανακάτεμα, είμαι περίεργος να δω πως θα προλάβουν στις 5 Σεπτέμβρη να ανακοινωθούν οι προσλήψεις των αναπληρωτών...).

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2261 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:48:26 μμ »
Ο αρχικός σχεδιασμός για τα δυσπρόσιτα, από όσα είχα καταλάβει, ήταν ο εξής:
Γίνονται συμπληρωματικές αιτήσεις μόνο για τα δυσπρόσιτα και άσχετες από τις αρχικές αιτήσεις αναπληρωτών. Όταν γίνουν οι κλήσεις αναπληρωτών, καλούν κανονικά από τον πίνακα των αναπληρωτών και για τα δυσπρόσιτα. Αν ο υποψήφιος αρνηθεί, καλούν από τα ονόματα των συμπληρωματικών αιτήσεων, αλλά με βάση της σειρά που θα έχουν οι συγκεκριμένοι υποψήφιοι στον πίνακα των αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2014, 04:51:51 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Μαριάνθη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.04 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2262 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:51:47 μμ »
Να ρωτησω κατι ασχετο.... μαζι με τους πινακες αναπληρωτων καθε χρονο δεν ανακοινωνονται και οι πινακες των ωρομισθιων? Ή εγω δεν τους βλεπω?

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2263 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:05:04 μμ »
Οι πίνακες των ωρομισθίων συνήθως αναρτώνται λίγο αργότερα

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2264 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:06:26 μμ »
Ο αρχικός σχεδιασμός για τα δυσπρόσιτα, από όσα είχα καταλάβει, ήταν ο εξής:
Γίνονται συμπληρωματικές αιτήσεις μόνο για τα δυσπρόσιτα και άσχετες από τις αρχικές αιτήσεις αναπληρωτών. Όταν γίνουν οι κλήσεις αναπληρωτών, καλούν κανονικά από τον πίνακα των αναπληρωτών και για τα δυσπρόσιτα. Αν ο υποψήφιος αρνηθεί, καλούν από τα ονόματα των συμπληρωματικών αιτήσεων, αλλά με βάση της σειρά που θα έχουν οι συγκεκριμένοι υποψήφιοι στον πίνακα των αναπληρωτών.

Κάπως έτσι το είχα αντιληφθεί κι εγώ. Εδώ βέβαια υπάρχει ένα ερωτηματικό: πότε καλέις από τον πίνακα των δυσπροσίτων; Μετά την α', τη β', τη γ' φάση; Γενικά με αυτή τη λογική ελλοχεύει ο κίνδυνος να υπάρξει μαζική παραβίαση της σειράς των πινάκων. Παράδειγμα: έστω ότι υπάρχει κενό φιλολόγου στο Γυμνάσιο Αγαθονησίου. Καλείται λοιπόν ο εκπαιδευτικός (δε μας ενδιαφέρει η ειδικότητα) στη Δ' Δωδεκανήσου, τοποθετείται στο Αγαθονήσι, αλλά αρνείται να παρουσιαστεί. Δεν πρέπει να γίνει και β' φάση -σύντομα φυσικά- ώστε να καλυφθεί το κενό βάσει σειράς πίνακα; Μην ξεχνάμε ότι κάποιος μπορεί να μην έχει ως προτεραιότητα το να δουλέψει σε δυσπρόσιτο, αλλά να μην έχει σκοπό να αρνηθεί αν κληθεί. Γιατί λοιπόν να τον προσπεράσει κάποιος που μπορεί να είναι και πολύ χαμηλότερα στον πίνακα αναπληρωτών λόγω αυτού του παράλληλου πίνακα; Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης παράλληλης λίστας. Αν οι φάσεις για την κάλυψη των κενών έχουν μικρή χρονική απόσταση μεταξύ τους, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2265 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:10:10 μμ »
Καλείς αν και όταν αρνηθεί ο πρώτος υποψήφιος, που είχες καλέσει από τον γενικό πίνακα αναπληρωτών. Με αυτό τον τρόπο και τηρείς τη σειρά του πίνακα μέχρι ένα σημείο και δεν αφήνεις το κενό στο δυσπρόσιτο να εκκρεμεί για μήνες λόγω αλλεπάλληλων αρνήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Μαριάνθη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.04 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2266 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:12:58 μμ »
Οι πίνακες των ωρομισθίων συνήθως αναρτώνται λίγο αργότερα


Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #2267 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:17:08 μμ »
Καλείς αν και όταν αρνηθεί ο πρώτος υποψήφιος, που είχες καλέσει από τον γενικό πίνακα αναπληρωτών. Με αυτό τον τρόπο και τηρείς τη σειρά του πίνακα μέχρι ένα σημείο και δεν αφήνεις το κενό στο δυσπρόσιτο να εκκρεμεί για μήνες λόγω αλλεπάλληλων αρνήσεων.

Και πάλι, αυτό είναι σχετικό. Μπορεί δηλαδή αυτός που βρίσκεται π.χ. στη θέση 250 να ήλπιζε σε μια καλύτερη τοποθέτηση και να μην έκανε συμπληρωματική αίτηση. Και ο πρώτος που έχει κάνει τέτοια αίτηση να βρίσκεται στη θέση 350. Παραβιάζονται ή δεν παραβιάζονται οι πίνακες; Ίσως βέβαια να προχώρησαν σε αυτή την ενέργεια-σε συνδυασμό με τη συζήτηση περί ΑΣΕΠ- ακριβώς για να μειώσουν τις πιθανότητες άρνησης της τοποθέτησης. Όπως και να έχει όμως, ένα ΠΥΣΔΕ ξέρει τα κενά του. Είχα 10 κενά, μου έστειλαν 8, ανέλαβαν όλοι, άρα έχω 2. Ε, πόσος χρόνος απαιτείται για να φτάσουν αυτοί οι αριθμοί μέχρι το ΚΥΣΔΕ και να πραγματοποιηθεί νέα φάση αναπληρωτών; 2 μέρες, 3; Σε μια εβδομάδα μπορείς να καλέσεις καινούρια φάση, ειδικά αν έχεις εξασφαλίσει τόσες χιλιάδες πιστώσεις, όπως διατείνεται το υπουργείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.