*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2678587 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7392 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 07:51:31 μμ »
Ναι, οποιος μονιμος εκπαιδευτικος νιωθει μειονεκτικά-ασχημα που βρισκεται στη θεση αυτη, ευχαρίστως να ανταλαξουμε, σαν άνεργη που ειμαι, εστω και για ενα μηνα.

 :D Ετσι ακριβώς απάντησα σε ένα διευθυντή δομής που είχε το θράσος να μου πει οτι βγάζω πιο πολλά από κείνον γιατί είμαι σε πολλές δομές. Ξεδιάντροποι  >:(!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 07:54:32 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:04 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7393 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:08:01 μμ »
:D Ετσι ακριβώς απάντησα σε ένα διευθυντή δομής που είχε το θράσος να μου πει οτι βγάζω πιο πολλά από κείνον γιατί είμαι σε πολλές δομές. Ξεδιάντροποι  >:(!

Πες τα, πες τα. Θα μας φανε εδω μεσα σε λιγο.
Το εχω ακουσει και εγω αυτο σαν αναπληρωτρια, οτι επερνα περισσότερα βρε. Και δουλευμα και 6 μηνες!!! Χαχαχαχαχ... Λες και τους υπολοιπους πληρωνομουν!!! Λες και θα με ξανακαλουσαν τον επομενο χρονο... Και σε 100 δομες να δουλευεις, τα εσοδα τους, την ασφαλεια τους, τα συνταξιμα τους δεν τα φτανεις ΠΟΤΕ. και φυσικα δεν θα τα φτασουμε ποτε. Δεν ειναι αυτος ο σκοπος μας. Θελουμε να δουλευουμε αξιοπρεπώς και μονο. Εχουμε τα προσοντα, το αξίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7394 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:13:29 μμ »
Ακριβώς! Για να μην παρεξηγηθούμε δε λέμε να μην παίρνουν καλό μισθό ή ότι δεν αξίζει να πληρώνονται καλά αλλά όχι να βγάζουν και το άσπρο μαύρο. Δηλαδή εμείς τί πρέπει να κάνουμε, να φουντάρουμε; Kλαίγονται σε μας που φυτοζωούμε...Ελεος!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7395 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:53:23 μμ »

(...)

Παρεπιπτόντως με κάλεσαν πριν λίγο από ΙΕΚ (που το έβαλα χωρίς σκοπό να πάω λογω απόστασης απλά το έβαλα μην τύχει να βρεθώ κατά κει στα μέσα της χρονιάς). Οπότε οι κλήσεις άρχισαν. Μου είπαν βέβαια ότι ακόμη δεν έχουν εντολή ανάθεσης απλά τηλεφωνούν διερευνητικά να δουν τις προθέσεις μας.

Ναι , ισχύει ότι Κατάλογοι αναθέσεων μαθημάτων - ωρών κλπ.  ΔΕΝ έχουν καταρτιστεί ακόμα .. μάλλον παντού , ακόμα και σε Δ.Ι.Ε.Κ. Πόλεων της "επαρχίας" , ..ακόμη και σε ειδικότητες που θα μπουν στο Γ' Εξάμηνο και οι Εκπαιδευτές είν' Μετρημένα Κουκιά , Ίδιοι με τους περσινούς , Χωρίς προσθαφαιρέσεις Νοματαίων...

Από την άλλη βέβαια , κάθε Διεύθυνση Δ.Ι.Ε.Κ. ξεκινά να κάνει τα κουμάντα της , με βάση κατατάξεις , μοριοδοτήσεις - "πιστοποιήσεις" και "μη" , εντολές μπαρμπα Φίληδων για αποσπάσεις από Β΄θμια κλπ , μα Πρώτιστα την όποια αντίληψη (ορθή ή εσφαλμένη , δίκαιη ή ..μοχθηρή) έχει σχηματίσει για Περσινούς , προπερσινούς ή χρόνια πίσω Εκπαιδευτές , που εργάστηκαν εις "έκαστον"...

Εγώ ξαναλέω:

Παλιοί και Νέοι Συνάδελφοι , ΜΗΝ περιμένετε Πότε και Εάν θα σας τηλεφωνήσουν...

Κάντε μια βολτίτσα - αυτές τις μέρες που οι Γραμματείες ΔΕΝ φορτωμένες-  πάρτε μαζί σας Την κατάταξή σας , την "πιστοποίηση" ή "μη" , τα πτυχία , μεταπτυχιακά , διδακτορικά , προϋπηρεσίες ή πραγματικές Ανεργίες , Μιλήστε με Αξιοπρέπεια , χωρίς γλυψ , πελατειακά ή τσαμπουκάδες με διευθυντές - υποδιευθυντές ...

ΟΚ , θα σας φάνε οι δρόμοι , αλλά ΔΕΝ θα χάσετε!..

Ούτε οι "παλιοί" , που πιθανόν να θεωρείτε ότι "δέσατε το 'γάϊδαρό' σας"  (νταξ' .. υπερβολικά το γράφω , αλλά ΔΕΝ ζει κανένας σε Κόσμο βεβαιοτήτων και σιγουράτζας..)


Ούτε οι Νέοι , Ιδίως Επιστήμονες , που για διάφορους λόγους  βγήκαν χαμηλά στις κατατάξεις.

Πηγαίντε , ΔΕΙΞΤΕ , ΠΕΙΣΤΕ για την Αξία σας..

Ενδεχομένως και χαμηλά στην κατάταξη , ως Επιστήμονες να γίνετε σεβαστοί και ..νταξ' ΜΗΝ περιμένετε βροχή ωρών , αλλά η πιθανότητα να σας αναθέσουν έστω και ελάχιστες ώρες είναι ισχυρή , όπως ισχυρή για το επόμενο εξάμηνο και επόμενες χρονιές είν' η δυνατότητα να πολλαπλασιάσετε ώρες..


..........

Προσωπικά , έτσι κάνω για 3ο , πλέον χρόνο εν όψει Ανάθεσης Ωρών..


Λέω για πολλοστή φορά:

Πρόπερσι , δεν έμεινα στην ασφάλεια της "κατάταξης" (πανύψηλη στην ειδικότητά μου..) 

Πέρασα , μίλησα , κατέθεσα .. ΔΕΝ παρακάλεσα!...

Πήρα Μόλις 4ωρο  ... ξέρω ότι εάν ΔΕΝ είχα περάσει ... 2ωρο και ΑΝ!..


Επόμενο Εξάμηνο , χωρίς "πελατείες" και λοιπές αναξιοπρέπειες , οι ώρες έγιναν έξη , ενώ με εισαγωγή νέου μαθήματος σε άλλη ειδικότητα , η Εξαιρετική και Σούπερ Υπεύθυνη (μπορώ να το πω τώρα , εφόσον φέτος Συνταξιοδοτήθηκε) στα άπειρα... ΥποΔιευθύντρια...


άσχετον;;...   (Ιδίως την θαύμασα , όταν Καλό Σπουδαστάκι στο Τμήμα μου μου δήλωσε στο μάθημα ότι ..κάτι "ταχυπαλμίες" .."καρδιακό"  , το άφησα για 3' στη φροντίδα Σπουδαστριών , κατέβηκα γραμματεία , διέκοψα από την ένταση της δουλειάς την κα Αν.  , ρωτώντας την εάν εκείνη την ώρα υπήρχε Εκπαιδευτής Γιατρός στο Δ.Ι.Ε.Κ. ...μα με τη Μία Διέκοψε το μάθημα Γιατρίνας , η οποία συνέβη να είναι Ψυχίατρος...  η Γιατρός με την Υποδιευθύντρια Φρόντισαν το Παλληκαράκι, το οποίο , απλά είχε μια μικροκρίση πανικού  & εν τέλει , όλα ΟΚ..  Ησυχάσαμε και το Μπαμπά του Παιδιού που κατέφτασε έντρομος..) 


..Συνεχίζω στο "επίδικον" , Μελέτησε τους φακέλλους Όλων των "εν δυνάμει" , είδε την αναλυτική μου βαθμολογία , άλλου Πτυχίου μου Καθηγητικής Σχολής ...και με Παρακάλεσε !!!.. παρακαλώ , να το αναλάβω εγώ!... 

Πολυλόγησα.

Και πέρσι και Φέτος , το ίδιο κάνω.

Η Αξιοπρεπής επίσκεψη , ΔΕΝ κάνει κακό!...

Τουναντίον!..


Αυτά.



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 08:57:42 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:04 »

Αποσυνδεδεμένος ritama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7396 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:05:19 μμ »
εγω εχω άλλη γνώμη....
αν ειναι να με καλέσουν θα με καλέσουν. τι κ αν παω απο εκει με το βιογραφικό μου; αυτό δεν υποτιθεται αξιολογήθηκε;ακόμα και αν υποθέσουμε ότι "πειθονται" με το μπλα μπλα, αν γινει ένσταση κ εμφανιστεί ο "σωστός" εκπαιδευτής;  ...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7397 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:28:38 μμ »
1. Τι λες Niteulf; Επαφή με την πραγματικότητα έχω. Και στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να αλλάζει κάθε χρόνο θέση ο υπάλληλος αλλά το word ξέρει να το χρησιμοποιεί. Προφανώς όταν αναφέρω το word, αναφέρω απλώς ένα παράδειγμα κακής λειτουργίας των ΙΕΚ. Μπορώ να σου αναφέρω και άλλα τέτοια. Δεν είναι μόνο οργανωτικό το θέμα. Με την ίδια οργάνωση στον ιδιωτικό τομέα, τούμπες θα έκανε (όχι μόνο word) ο κάθε ένας που τα ξύνει στο δημόσιο.

2. Για την μοριοδότηση της δευτεροβάθμιας τα είπαμε....άρα το προσπερνάω αφού το προσπερνάς.

3. Γενικά, είτε 5 ευρώ, είτε 2 ευρώ έίτε 152 ευρώ...αυτός που τα εισπράτει σε μόνιμη βάση είναι προνομιούχος σε σχέση με τον οποιοδήποτε παίρνει 0,5 ευρώ ή κανένα ευρώ. Εσύ τώρα προφανώς κάνεις διαβάθμιση αλλά παθαίνεις αμνησία για τις μόνιμες απολαβές. Δεν το θεωρείς προνόμιο κάποιος να πληρώνεται από το κράτος σταθερά και για πάντα κάθε 1 του μηνός και κάθε 15 του μηνός σε σχέση με όλους τους άλλους. Μπράβο! Εύγε!

4. Υπάρχουν ταμπέλες. Φυσικά και υπάρχουν! Θα ήθελα να καταλάβω που διαφωνείς στα 1,2 και 3 παραπάνω τώρα που έδωσα ελπίζω κάποιες διευκρινήσεις. Εμένα ο στόχος μου είναι να καταλάβω τι λες και όχι να σε κατηγορήσω. Π.χ. λες ότι δεν είναι σημαντικό προνόμιο το να πληρώνεται κάποιος σταθερά και για πάντα. Γιατί δεν είναι προνόμιο; Δεν το εξηγείς και κάνεις διαβάθμιση μπας και θολώσεις τα νερά. Δεν θεωρείς σημαντικό ότι υπάρχουν καθηγητές που δεν ξέρουν word και κάνουν γραμματειακή υποστήριξη στα ΙΕΚ. Υποστηρίζεις ότι είναι οργανωτικό το θέμα. Που να φανταστεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι στις μέρες μας δεν ξέρει ο άλλος word και έχει πτυχίο και τον πληρώνει το κράτος σταθερά και για πάντα. Αλλά είπαμε αυτό δεν είναι προνόμιο. Είναι δικαίωμα και εδώ θα συμφωνήσω. Αλλά έχει δικαίωμα να βρίσκεται σε μια θέση στην οποία δεν μπορεί να παρέχει υπηρεσίες; Τότε γιατί πληρώνεται;   

5. Δεν ξέρω καθηγητές που έχουν 23 ώρες σε ιδιωτικό τομέα εκπαίδευσης και κάνουν εξτρα ώρες αλλου (delivery ή άλλες δομές εκπαίδευσης). Θεωρώ δεδομένο ότι δεν δουλεύει σωστά, δηλαδή δεν προετοιμαζεται κλπ....Να τις κάνεις μπορείς αλλά να τις κάνεις σωστά όχι. Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά αλλά δεν με έπεισες.

Ο καθηγητής που δουλεύει στο δημόσιο σχολείο ΔΕΝ είναι τεμπέλης. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πάρα πολύ άξιοι καθηγητές στα σχολεία. Αλλά δεν πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν 30 ώρες σωστό μάθημα. Και οι 23 πολλές είναι. Άρα στα εξτραδάκια δεν κάνουν δουλειά.
Και φυσικά υπάρχουν πολλοί στον ιδιωτικό τομέα που κάνουν πολύ περισσότερο από 23 ώρες. 30-40 ώρες πολλοί.
Δεν σημαίνει ότι δεν αποδίδουν. Ατυχές παράδειγμα.

Νομίζω ότι αναλύθηκε αρκετά το θέμα. Δεν έχει νόημα να επανερχόμαστε στα ίδια. Ήδη το κουράσαμε.
Πάντως το να πληρώνεσαι τακτικά ΔΕΝ είναι προνόμιο. Μην αναφέρεις σαν προνόμια τα αυτονόητα.
Το ότι δεν έχει κάποιος κάποιος τα αυτονόητα δεν τα κάνει να βαφτίζονται ως προνόμια.
Είναι πολύ λάθος να βαπτίζεις προνόμιο το ότι κάποιος πληρώνεται στην ώρα του για τη δουλειά που κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 11:06:20 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7398 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 10:33:08 μμ »
To βλέπω του χρόνου να μην ισχύει κι αυτό...Θα βάλουν γρήγορα χέρι κι εκεί τώρα που τους βάλαμε την ιδέα όπως έγινε με τα ΣΔΕ...Αντε να τα πάρουν όλα να ηρεμήσουν και να χορτάσουν. Μια ώρα προσπαθούν να μας πείσουν ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι αξιολύπητοι σε σχέση με ατους εργαζομενους του ιδιωτικού τομέα.Χώρια το σύνδρομο mobbing που υφιστάμεθα αν τύχει και μας προσλάβουν πουθενά... Τί καθόμαστε και το συζητάμε απορω...

Ακριβώς! Για να μην παρεξηγηθούμε δε λέμε να μην παίρνουν καλό μισθό ή ότι δεν αξίζει να πληρώνονται καλά αλλά όχι να βγάζουν και το άσπρο μαύρο. Δηλαδή εμείς τί πρέπει να κάνουμε, να φουντάρουμε; Kλαίγονται σε μας που φυτοζωούμε...Ελεος!
Τα έχεις μπερδέψει.
Άλλοι κλαίγονται μόνιμα στα forums και προσπαθούν να περάσουν στερεότυπα.
Αυτοί είναι οι αξιολύπητοι. Αν την μισή από την ενέργεια που χαραμίζουν την έδιναν να αγωνιστούν προς τη σωστή κατεύθυνση θα ήταν καλύτερα για αυτούς τα πράγματα.

Προφανώς και δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι αξιολύπητοι.
Είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από πολλούς άλλους στη χώρα μας. Όλοι το γνωρίζουν αυτό.
Kανένας δεν σου κλάφτηκε. Μην παραποιείς τα πράγματα.

Στα 1000 μηνύματα εδώ τα 998 είναι εναντίον δημοσίων υπαλλήλων, από ανθρώπους που θέλουν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι!!!! Δεν είναι εντυπωσιακό? Από υποτιθέμενους συναδέλφους!!! Φαντάσου να είμασταν σε κανένα forum ταξιτζήδων!!!!

Αν αυτή η διαπίστωση είναι κλαψούρισμα, πάω πάσο. Go on.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 10:59:43 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7399 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 12:42:02 πμ »
Ειχα συναδελφο που ηταν αναπληρωτρια στον ΤΟΠΟ της, ηταν ωρομισθια στην ΕΠΑΣ και ειχε κ 2-3 τμηματα στα ΙΕΚ που ημουν εγω. Sorry για την εκφραση αλλα μετανιωνω που δεν την εφτυσα στα μουτρα. Επειδη ειχε την εκτιμηση της διευθυνσης απολαμβανε κ αλλα προνομια...οπως αναγνωριση μεταπτυχιακου που προφανως δεν ηταν αναγνωρισμενο κλπ. Απο τα 38 μορια φετος επεσε στα 22... Φανταστειτε τι παρανομιες γινονταν τοσα χρονια εις βαρος μας.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7400 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 12:46:27 πμ »
Α κ ηταν κ στα ΚΔΒΜ.
Πριν βεβαια ισχυσει το γνωστο "δεν απασχολουμαι σε αλλη δομη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ"

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7401 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 12:58:08 πμ »
Οσο για το κλαψουρισμα που λες..ευχομαι να μη βρεθεις ποτε στη θεση μας κ να σου μειωσουν τις ωρες που σου αναλογουν γιατι η εκαστοτε διευθυντρια αποφασιζει να αναθεσει ωρες στους αυλικους της.
Κ εδω θα πεις για τις ενστασεις...Μα εγω ημουν πρωτη στον πινακα κ η μονιμη πηρε περισσοτερες ωρες απο μενα . που να κανω ενσταση ...στον εαυτο μου;ή να εστελνα εξωδικο για διαφυγοντα κερδη τα οποια δε θα εισπραξω ποτε;;;
Και ναι ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ" που τα αρπαζε απο παντου με μαϊμου μεταπτυχιακο νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να την χαρακτηριζω ΑΝΗΘΙΚΗ. Σιγουρα κ εσεις εχετε συναντησει αναλογες περιπτωσεις. Εγω μιλαω για τη μειοψηφια αυτων τον συναδελφων, οχι για το συνολο.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7402 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 01:46:42 πμ »
Τα έχεις μπερδέψει.
Άλλοι κλαίγονται μόνιμα στα forums και προσπαθούν να περάσουν στερεότυπα.
Αυτοί είναι οι αξιολύπητοι. Αν την μισή από την ενέργεια που χαραμίζουν την έδιναν να αγωνιστούν προς τη σωστή κατεύθυνση θα ήταν καλύτερα για αυτούς τα πράγματα.

Προφανώς και δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι αξιολύπητοι.
Είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από πολλούς άλλους στη χώρα μας. Όλοι το γνωρίζουν αυτό.
Kανένας δεν σου κλάφτηκε. Μην παραποιείς τα πράγματα.

Στα 1000 μηνύματα εδώ τα 998 είναι εναντίον δημοσίων υπαλλήλων, από ανθρώπους που θέλουν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι!!!! Δεν είναι εντυπωσιακό? Από υποτιθέμενους συναδέλφους!!! Φαντάσου να είμασταν σε κανένα forum ταξιτζήδων!!!!

Αν αυτή η διαπίστωση είναι κλαψούρισμα, πάω πάσο. Go on.

Aν και δεν έχει νόημα όλο αυτό τελικά μην ανησυχείς καθόλου-φρόντισαν να μπορείτε να κάνετε πολλές δουλειές, να τα παίρνετε από παντού πριμοδοτώντας στη μοριοδότηση σε όσα σας βολεύουν, οπότε μη σκας τί θα πούμε εμείς, η δουλίτσα σας έγινε. Μόνο ο ΟΑΕΔ σας έμεινε, άντε με το καλό κι εκεί.

Εμείς πάλι δεν έχουμε όνειρο να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι αλλά να έχουμε δουλειά...κι επειδή γίναμε εκπαιδευτικοί ε λέμε αν δε σας πειράζει πέρα από όλα τα άλλα που κυνηγάμε να διδάξουμε και σε σχολείο, ΙΕΚ όπου μπορούμε έχοντας κάνει φυσικά την ανάλογη επένδυση από λεφτά που δε μας περίσσευαν με παμπολλες στερήσεις.

Αν νιώθεις καλύτερα να πιστεύεις οτι βρίζουμε τους δημοσίους υπαλλήλους ε οκ-αν νιώθεις καλύτερα κάντο. Εδώ ταιριάζει κουτί η θεωρία Παρέτο περί παραγώγων, καταλοίπων και πραγματικής κοινωνικής πράξης.

Οπως λέει και μια μεγάλη μορφή ζείτε δίπλα μου :-[ και ψάχνω απεγνωσμένα έξοδο κινδύνου...  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2015, 01:50:39 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7403 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 02:27:23 πμ »
Ρε παιδιά, να μαζευτούμε όλοι εμείς οι άνεργοι ή ήμι-ανεργοι να δώσουμε σε κάνα «ταλαίπωρο» δημόσιο υπάλληλο των 800-1000 ευρώ, ένα βοήθημα!!!Από το επίδομα που πολλοί από εμάς ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ γιατί μας λείπουν ΕΝΣΗΜΑ τα οποία ΙΣΩΣ και να είχαμε αν μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι δεν άρπαζαν από ΠΑΝΤΟΥ ότι μπορούν!!!Ακόμα και  ΔΥ με ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ λόγω συζύγου, οικογένειας  κλπ κυνηγάνε και αρπάζουν ΟΤΙ μπορούν!! ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ, ΚΕΚ κλπ.
* (μου αρέσει η απαξίωση που δείχνουν οι ΔΥ στα 800-1000 ευρώ σε μία χώρα που στον ιδιωτικό τομέα δουλεύουμε για 3 ευρώ την ώρα με μισά ένσημα και στο τέλος ΟΥΤΕ στο ταμείο δεν μπαίνουμε!!!)

Εγώ πάντως στην πόλη που μένω μόνιμους με διδακτορικά και επιμόρφωση ΔΕΝ έχουμε!!Οι 2-3 που είχαν φρόντισαν και έγιναν ή σχολική σύμβουλοι ή κάθε χρόνο βολεύονται με αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ κ σε άλλες δομές !!!

Η δύναμη των δημοσίων υπαλλήλων είναι ότι είναι συγκεκριμένη εκλογική δεξαμενή. Ίσως κάποια στιγμή θα πρέπει να δώσουμε στην «αριστερή» κυβέρνηση ότι πλέον ΠΕΙΝΑΜΕ και ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!!! Ότι η δεξιά θα ήταν πιο ευαίσθητη στο θέμα των ανέργων ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ!! ΕΛΕΟΣ ! Επιμορφώσεις, εξετάσεις, χιλιόμετρα για να μαζέψουμε μόριο μόριο!!ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!

Ας κάνουμε κάτι μέσω του συλλόγου , είμαστε κ εμείς πολλοί!!Αν αντιδράσουμε ίσως μας ακούσουν!!Οι δημόσιοι υπάλληλοι στις δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ πρέπει να μπαίνουν ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ του πίνακα από τη στιγμή που υπάρχουν άνεργοι /συμβασιούχοι/ ιδιωτικοί υπάλληλοι και δουλεύουν ΣΑΝ ΣΚΥΛΙΑ για 400-500Ε ή απλά είναι άνεργοι κ δεν έχουν να πληρώσουν τη ΔΕΗ.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7404 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:02:50 πμ »
Aν και δεν έχει νόημα όλο αυτό τελικά μην ανησυχείς καθόλου-φρόντισαν να μπορείτε να κάνετε πολλές δουλειές, να τα παίρνετε από παντού πριμοδοτώντας στη μοριοδότηση σε όσα σας βολεύουν, οπότε μη σκας τί θα πούμε εμείς, η δουλίτσα σας έγινε. Μόνο ο ΟΑΕΔ σας έμεινε, άντε με το καλό κι εκεί.

Εμείς πάλι δεν έχουμε όνειρο να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι αλλά να έχουμε δουλειά...κι επειδή γίναμε εκπαιδευτικοί ε λέμε αν δε σας πειράζει πέρα από όλα τα άλλα που κυνηγάμε να διδάξουμε και σε σχολείο, ΙΕΚ όπου μπορούμε έχοντας κάνει φυσικά την ανάλογη επένδυση από λεφτά που δε μας περίσσευαν με παμπολλες στερήσεις.

Αν νιώθεις καλύτερα να πιστεύεις οτι βρίζουμε τους δημοσίους υπαλλήλους ε οκ-αν νιώθεις καλύτερα κάντο. Εδώ ταιριάζει κουτί η θεωρία Παρέτο περί παραγώγων, καταλοίπων και πραγματικής κοινωνικής πράξης.

Οπως λέει και μια μεγάλη μορφή ζείτε δίπλα μου :-[ και ψάχνω απεγνωσμένα έξοδο κινδύνου...  :-X

Αμπελοφιλοσοφίας και ασυναρτησίας συνέχεια. Ταιριάζει σίγουρα και ο Παρέτο, αλλά ο Φρόυντ θα ταίριαζε ακόμη καλύτερα  :o

Εμείς-εσείς-αυτοί-εκείνοι και οι άλλοι.
Μόνιμο αλληλομαχαίρωμα και ξεκατίνιασμα και επικοί αγώνες από το ... πληκτρολόγιο.
Μιζέρια. Χάσιμο χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2015, 08:32:47 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7405 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:26:17 πμ »
Ειχα συναδελφο που ηταν αναπληρωτρια στον ΤΟΠΟ της, ηταν ωρομισθια στην ΕΠΑΣ και ειχε κ 2-3 τμηματα στα ΙΕΚ που ημουν εγω. Sorry για την εκφραση αλλα μετανιωνω που δεν την εφτυσα στα μουτρα. Επειδη ειχε την εκτιμηση της διευθυνσης απολαμβανε κ αλλα προνομια...οπως αναγνωριση μεταπτυχιακου που προφανως δεν ηταν αναγνωρισμενο κλπ. Απο τα 38 μορια φετος επεσε στα 22... Φανταστειτε τι παρανομιες γινονταν τοσα χρονια εις βαρος μας.
1.Δεν είναι δυνατό να ήταν αναπληρώτρια και συγχρόνως και ωρομίσθια σε ΕΠΑΣ του Υπουργείου Παιδείας.
2.Όσο για το μεταπτυχιακό γνωρίζεις οτι δεν της το υπολόγισαν φέτος; Αν ναι, πως ξέρεις οτι δεν κάνανε λάθος φέτος;
Σε κάθε περίπτωση με αυτά που λες επιβεβαιώνεται οτι το θέμα δεν είναι το αν είναι κάποιος μόνιμος εκπαιδευτικός και παίρνει και κάποιες ώρες στα ΙΕΚ αλλά γενικότερα αφορά όλους όταν γίνονται υπερβολές και μαγειρέματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.269 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.