*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 115436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:26:33 μμ »
Xριστε μου,ας με διορισουν σε δημοτικο,σε παρακαλω εγω μια ταπεινη ξενογλωσση,γιατι δε θα μου μεινει τουφα από το πλουσιο μαλλι μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:23 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:31:38 μμ »
Τώρα δε μας συμφέρει που το λέω αλλά οι φιλόλογοι έχουν δίκιο. Είναι όπως διαμαρτυρόμαστε εμείς για όσους έχουν proficiency και τους δίνεται δικαίωμα κάνουν αίτηση για ΚΔΒΜ.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:34:37 μμ »
sorry δεν ηξερα οτι πρεπει να σου ζητησω και αδεια για να γραψω κατι! επισης δεν εχω κανεναν απολυτως σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. καλο ομως θα ηταν να διαβασεις ολο το κειμενο κι οχι μονο την πρωτη παραγραφο και οπως πολυ λογικα κατ'εμε θελετε να διδασκετε τα μαθηματα σας, ετσι και μεις δικαιως επιθυμουμε καποια στιγμη να παρει το υπουργειο σοβαρα και το δικο μας μαθημα, γιατι απο τη δευτερη παραγραφο κι επειτα η ουσια ηταν αυτη. δεν ειναι ωραιο να εκτοξευονται σχολιακια του στυλ "εχουν και τα μουτρα και διεκδικουν"!
φιλικα απο μια αγγλικου σε μια φιλολογου!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:38:28 μμ »
Δεν είναι αυτό το θεμα συναδερφε Foufoute,ειναι η ΕΠΙΘΕΣΗ και ΑΠΑΞΙΩΣΗ στους συναδερφους που ξεπερναει τα ορια.
 Σε σχολιο της η συγκεκριμενη φιλόλογος του alfavita μας ειπε ότι και 10 ωρες να είχαμε οι ξενογλωσσοι δεν θα καναμε δουλεια.Γιατι;Ξερει τα πτυχια ολων και τις περγαμινες μας;Αηθης επιθεση.
Δεν διεκδικείται με κατινιες και ξεκατινιασματα κατι που θεωρείται δικαιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:40:11 μμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:15:23 »

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:38:51 μμ »
Foufoutos, μπράβο για την άποψή σου.
Πραγματικά δίκαιος συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:40:12 μμ »
sorry δεν ηξερα οτι πρεπει να σου ζητησω και αδεια για να γραψω κατι! επισης δεν εχω κανεναν απολυτως σκοπο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. καλο ομως θα ηταν να διαβασεις ολο το κειμενο κι οχι μονο την πρωτη παραγραφο και οπως πολυ λογικα κατ'εμε θελετε να διδασκετε τα μαθηματα σας, ετσι και μεις δικαιως επιθυμουμε καποια στιγμη να παρει το υπουργειο σοβαρα και το δικο μας μαθημα, γιατι απο τη δευτερη παραγραφο κι επειτα η ουσια ηταν αυτη. δεν ειναι ωραιο να εκτοξευονται σχολιακια του στυλ "εχουν και τα μουτρα και διεκδικουν"!
φιλικα απο μια αγγλικου σε μια φιλολογου!
Δικαίωμα σας να διεκδικείτε ό,τι θέλετε που σχετίζεται με την ειδικότητά σας ,δεν αναφέρθηκα σε όλο το άρθρο, αλλά σε σχέση με το θράσος για την ιστρορία...και καμία σχέση μεταξύ ημών και υμών...Την άδεια να τη ζητάς όταν απαντάς στα μηνύματά μου που σε καμία περίπτωση δε θα τα απηύθυνα σε σένα.Και σκοπό έχεις να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί μου,γιατί απευθύνθηκες στο όνομά μου.Συμμαζέψε λοιπόν το υφάκι σου και μη κρίνεις το δικό μου.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:48:26 μμ »
Foufoutos, μπράβο για την άποψή σου.
Πραγματικά δίκαιος συνάδελφε!

Θα σε ευχαριστησω προσωπικα για το μηνυμα σου στο διορισμοι μονιμων....Παω τρεχοντας για τεστ νοημοσύνης.
 Μου ανοιξες τα ματια
 Εκτος από τον συναδερφο foufouto,εχουμε κι αλλοι εκφραστεί υπερ της διευρυνσης των ωρων των ξενογλωσσων και όχι της αναθεσης,αλλα εχετε παρει ολοι φορα κι οποιον παρει ο χαρος με τις απαξιώσεις.
 Πραγματικα ευχομαι να είμαι στο δημοτικο,γιατι δεν θελω να σπασει το στομαχι μου

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:53:03 μμ »
αυτο δε σου λεω και γω τοση ωρα? σχολιασες ολο το κειμενο με τον τροπο που σχολιασες. για την πρωτη παραγραφο συμφωνω και γω και οι υπολοιποι συναδελφοι οτι εχετε δικιο, απο κει και περα ομως υπαρχουν κι αλλα αιτηματα μεσα σ'αυτο το εγγραφο.

το αιτημα για την αδεια να το προωθω στο email σου η να στο στελνω με πμ?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 02:54:56 μμ »
Foufoutos, μπράβο για την άποψή σου.
Πραγματικά δίκαιος συνάδελφε!

Πραγματικά το πιστεύω ότι έχετε δίκιο. Εχω την αίσθηση όμως ότι η διεκδίκηση της Ιστορίας γίνεται γιατί έτσι κι αλλιώς υπάρχει ως Β ανάθεση και σε άλλους κλάδους οπότε τη ζητά(μ)/(ν)ε (?) με το σκεπτικό ότι γιατί όχι κι εμείς που την είχαμε στο πανεπιστήμιο και όσοι τελείωσαν Αθήνα ειδικά το πτυχίο λέει Ελληνικής και Αγγλικής Φιλολογίας για όσους δεν το ξέρουν. Αντικειμενικά όμως σαφώς έχετε δίκιο. Οφείλω επίσης να υπερασπιστώ τη Giota8 γιατί δε νομίζω ότι μίλησε ειρωνικά ή απαξιωτικά για κανέναν απλά τη γνώμη της είπε και δεν της αξίζει καμία επίθεση καθώς είναι κι από τα άτομα που βοηθούν με πληροφορίες όλους μας.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:01:03 μμ »
Τώρα δε μας συμφέρει που το λέω αλλά οι φιλόλογοι έχουν δίκιο. Είναι όπως διαμαρτυρόμαστε εμείς για όσους έχουν proficiency και τους δίνεται δικαίωμα κάνουν αίτηση για ΚΔΒΜ.

Κι εγω συμφωνώ. Η ιστορία ήταν μάθημα επιλογής μάλιστα κι οποιος ήθελε εκανε ιστορία, οποιος δεν ήθελε έκανε κατι άλλο. Επισης διδάσκονταν μονο σε ενα ή δυο εξάμηνα. Παρολο που το ειχα παρει ως μαθημα επιλογης, αν με βάλουν να διδάξω ιστορία μέσα σε τμήμα λυκειου κιολας, οκ ενα κομπλεξ θα το εχω. Μια αβεβαιότητα επισης θα την εχω. Και ενα διάβασμα πριν το μάθημα δε λεει τιποτα αν δεν κατέχεις το αντικείμενο που διδάσκεις καλά ωστε να μπορείς να λύσεις και απορίες αλλά και να κάνεις σύνθετες επεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:02:24 μμ »
Δίκιο έχεις. Είναι η τραγική ανεργία που μαστίζει τον κλάδο
και οι β αναθέσεις που δίνονται, ώστε να μη γίνονται απολύσεις
μονίμων και αν και ξέρουμε οι φιλόλογοι ότι έχουμε κενά, δεν
δουλεύουμε. Είναι δύσκολες οι καταστάσεις για την ειδικότητά
μας απλώς και πρέπει να υπερασπιστούμε τα επαγγελματικά
δικαιώματά μας. Πιστεύω ότι κανένας δεν έχει κακή διάθεση, ούτε
προδιάθεση για καβγάδες!

Αποσυνδεδεμένος Callio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:06:48 μμ »
Αντί να ασχοληθούμε με την επίθεση που δεχόμαστε οι εκπαιδευτικοί συνολικά, τσιμπάμε στα αγκίστρια της διχόνοιας. λες κι ο εκπαιδευτικός είναι 'ο,τι σπούδασε ή ό,τι έγραψε στο ΑΣΕΠ. Γιατί θέλω κι εγώ να συμμετέχω στην έχθρα και έχω πολλά να πω και για φιλολόγους και για ξενόγλωσσους. Αλλά δεν πρέπει. Αυτό που με παραξενεύει είναι το γιατί η επίθεση των φιλολόγων στρέφεται μόνο εναντίον των ξενόγλωσσων και όχι και εναντίον των άλλων ειδικοτήτων που έχουν την ιστορία β ανάθεση. Με παραξενεύει επίσης το γεγονός ότι πολλοί θεωρούν πως αν δεν είσαι φιλόλογος εν έχεις διάβασμα, προετοιμασία, διορθώσεις.... Είμαι ξενόγλωσση και προσπάθησα πολλές φορές να αποφύγω την ανάθεση ιστορίας με τσακωμούς με φιλολόγους σε 5-6 διαφορετικά σχολεία. Οι τσακωμοί αυτοί διήρκεσαν μέχρι να πιάσει και τους φιλολόγους ο τρόμος της αξιολόγησης και της απόλυσης, δηλαδή της μη συμπλήρωσης ωραρίου. Προτιμούσαν επίσης να μείνουν με 2 ώρες λιγότερες, παρά να πάνε στο διπλανό γυμνάσιο να συμπληρώσουν ιστορία, κι ας γνώριζαν ότι ο ξενόγλωσσος των 3-4 σχολείων προσπαθεί να αποφύγει την ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:11:15 μμ »
Αντί να ασχοληθούμε με την επίθεση που δεχόμαστε οι εκπαιδευτικοί συνολικά, τσιμπάμε στα αγκίστρια της διχόνοιας. λες κι ο εκπαιδευτικός είναι 'ο,τι σπούδασε ή ό,τι έγραψε στο ΑΣΕΠ. Γιατί θέλω κι εγώ να συμμετέχω στην έχθρα και έχω πολλά να πω και για φιλολόγους και για ξενόγλωσσους. Αλλά δεν πρέπει. Αυτό που με παραξενεύει είναι το γιατί η επίθεση των φιλολόγων στρέφεται μόνο εναντίον των ξενόγλωσσων και όχι και εναντίον των άλλων ειδικοτήτων που έχουν την ιστορία β ανάθεση. Με παραξενεύει επίσης το γεγονός ότι πολλοί θεωρούν πως αν δεν είσαι φιλόλογος εν έχεις διάβασμα, προετοιμασία, διορθώσεις.... Είμαι ξενόγλωσση και προσπάθησα πολλές φορές να αποφύγω την ανάθεση ιστορίας με τσακωμούς με φιλολόγους σε 5-6 διαφορετικά σχολεία. Οι τσακωμοί αυτοί διήρκεσαν μέχρι να πιάσει και τους φιλολόγους ο τρόμος της αξιολόγησης και της απόλυσης, δηλαδή της μη συμπλήρωσης ωραρίου. Προτιμούσαν επίσης να μείνουν με 2 ώρες λιγότερες, παρά να πάνε στο διπλανό γυμνάσιο να συμπληρώσουν ιστορία, κι ας γνώριζαν ότι ο ξενόγλωσσος των 3-4 σχολείων προσπαθεί να αποφύγει την ιστορία.

Νομίζω λατινικά και έκθεση μπορούμε να κάνουμε άνετα. Αλλά για ιστορία εχω επιφυλάξεις. Συμφωνώ οτι με τις έντονες διαφωνίες δε βγαίνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:14:30 μμ »
Εγώ πάλι νομίζω Λογοτεχνία (Κείμενα) μπορούμε να κάνουμε άνετα. Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα μας παρεξηγήσουν (μη θεωρηθεί ότι έχουμε κι άλλες απαιτήσεις)! Αυτό που είπε η Callio επίσης το έχω ακούσει ότι έτσι γινόταν. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι υποβιβάζουν την αξία όλων μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:16:33 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 894
Σύνολο: 900

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.