*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4361930 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4886 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:09:33 μμ »
Καλό θα είναι, όσοι είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις του Απριλίου, να ζητήσουν ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση από το υπουργείο σχετικά με την πιθανότητα ακύρωσης των μετατάξεων αλλά και το λόγο για τον οποίο θα ακυρωθούν. Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει επίσημα σε οποιδήποτε έγγραφο αίτημα πολίτη.

Ξέρω ότι θα ανακοινωθούν οι τυπικοί λόγοι αλλά καλό είναι να έχετε μια έγγραφη απάντηση στα χέρια σας, για την περίπτωση που τις ίδιες θέσεις για τις οποίες κάνατε αίτηση τις δώσουν κάπου αλλού στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον. ;)

Εσύ καλά τα λες. εγώ τώρα γιατί σκέφτομαι το "Οι έκτακτες ανάγκες που περνά η χώρα - αντίστοιχες με κατάσταση πολέμου - μας αναγκάζουν να πάμε σε πρωτογνωρες καταστάσεις. Καταστάσεις που είναι πέρα από την θέληση των συμφερόντων των συντεχνιών. Καταστάσεις που για να σωθεί η χώρα πρέπει να μας αναγκάσουν να αλλάξουμε νοοτροπίες". "Το χειρότερο είναι αυτό που εννοούν...."δεν φτάνει που σου κάνω την χάρη και δεν σε απολύω θα μου πεις και που θα σε στείλω και πως θα σε στείλω; εξάλλου εγώ σήμερα είμαι και άυριο σκασίλα μου για το χάος που θα αφήσω πίσω. σάμπως εγώ και τα παιδιά μου ασχολούμαστε με το Δημόσιο. Χ.... σας έχουμε..."

Σε καταστάσεις πολέμου έχουμε γ-ε-ν-ι-κ-ή επιστράτευση.Όλοι συμμετέχουν στον αγώνα ο καθένας ανάλογα με τις δυνάμεις του.Όχι μόνο οι εκπαιδευτικοί , ούτε μόνο οι Δ.Υ..

Σε κάθε πόλεμο την πληρώνουν κυρίως οι άμαχοι και τα φαντάρια. Οι στρατηγοί σπάνια...αλλά τώρα παραείμαστε εκτός topic με δικιά μου ευθύνη. Οπότε κλεινω την παρένθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:50 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4887 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:11:11 μμ »
δεν είναι εγκύκλιος...
Έτσι... Είναι ένα Δελτίο Τύπου, που βαφτίστηκε εγκύκλιος..
Για των 960 όντως υπήρχε εγκύκλιος..
Εάν θέλανε, μπορούσαν κάλλιστα να τροποποιήσουν εκείνη των 960 και να τη γενικεύσουν και γι αυτές...
Προφανώς όμως και δε θέλανε...

Λάσκαρης

αναφέρεται πουθενά;


είναι σύμβουλος [...]
αυτός τρέχει κυρίως το θέμα... πολύ μένος με τους εκπαιδευτικούς


συγκεκριμένα ένας συνάδελφος τον ρώτησε αν θα μπορούν όσοι είναι μακριά να κάνουν ταυτοπροσωπεία όπου θέλουν και είπε "στα αρχίδια μου ας πάνε στην οργανική τους"

η προϊσταμένη Π/θμια και Δ/θμιας δεν τον "αναγνωρίζει" ως συνομιλητή και δεν υπεγράφη το σχετικό κείμενο

γι αυτό δε βγήκε ποτέ εγκύκλιος από συγκεκριμένο τμήμα

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μιλάνε έτσι οι σύμβουλοι; Oh my God...
Ερώτηση Κρίσεως. Στην επιλογή συμβούλων οι αιρετοί έχουν άποψη ή΄όχι;

Αποσυνδεδεμένος Νάντια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4889 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:18:08 μμ »
Μήπως θα μπορούσε να δώσει κανείς τα τηλ.του υπουργείου που σχετίζονται με τις μετατάξεις..?
Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:50 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4890 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:18:45 μμ »

Αυτό το είδατε;

http://www.esos.gr/article/vouli/ypoyrgeio-paideias-kataggelies-plasmartikon-ektimhseon-yperarithmon
... Ο Υφυπουργός μεταβιβάζει τις ευθύνες στα ΠΥΣΔΕ και τα ΠΥΣΔΕ στον Υπουργό... Μα γιατί βρε παιδί μου (ο καθένας με τον τρόπο του) θέλει να το παίξει καλός?... Χρόνια τώρα η πολιτική χρησιμοποιεί την κυκλική φόρμα... σαν να γράφουν συμφωνικό έργο!!!

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4891 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:20:23 μμ »
@ kris_81
Από το δελτίο τύπου της Τρίτης 13 Αυγούστου

2103442120
2103442271
2103442124

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4892 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:22:12 μμ »
..kris_81
Τα τηλ. του Υπουργείου Παιδείας για μετατάξεις..
210 3442120
 210 3442124
  210 3442271

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4893 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:24:00 μμ »
@ kris_81
Από το δελτίο τύπου της Τρίτης 13 Αυγούστου

2103442120
2103442271
2103442124

Ευχαριστώ συνάδελφε..
Τώρα τα είδα κι εγώ...
Στο 2ο συνημμένο ήταν....

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4894 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:26:32 μμ »
@ kris_81
Από το δελτίο τύπου της Τρίτης 13 Αυγούστου

2103442120
2103442271
2103442124
... ελπίζω μόνον να μην μας θυμίσουν το... "σε είχα πάρει οχτώ φορές και δεν ήσουνα εκεί... -είχα πάει λαϊκή" ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4895 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:29:40 μμ »
Στη δικιά μου ΔΔΕ ούτε που σηκώνουν τα τηλέφωνα

Μπορεί να μην αρέσει η γνώμη μου αλλά πιστεύω ότι αυτή η ιστορία εξελίχθηκε ως εξής:

- Ολοκληρώθηκε η ανάλυση των δεδομένων της απογραφής και βγήκαν τα νούμερα.
- Τα νούμερα αποτυπώνουν τα κακώς κείμενα (όταν διορίστηκα με ΑΣΕΠ το 2005 με καλοσωρίσαν στο νησί οι συνάδελφοι του κλάδου μου με τη φράση "Κι άλλους στείλανε, τι θα σας κάνουν εσάς, εδώ εμείς δεν έχουμε οργανική" αλλά και την ιδιαίτερη ελληνική πραγματικότητα - μπορεί κάποιος να μη συμπληρώνει Σαντορίνη αλλά αν δεν αγοράσετε υδροπλάνο δεν μπορεί ο άνθρωπος να πάει Αμοργό για 3 ώρες, τι να κάνουμε.
-Η τρόικα κοιτάει μόνο νούμερα και τέλος.
- Αυτή η ιστορία με τις μετατάξεις είναι μια σπασμωδική, προχειρότατη και μάταιη μάλλον κίνηση για τα μάτια του κόσμου γιατί πιστεύω ότι είχε τεθεί μια και έξω διαθεσιμότητα για όλους τους πλεονάζοντες. Μη σας πω ότι στους από πάνω φαινόμαστε και αγνώμονες γιατί κάναν αυτή την ιστορία για να "σώσουν" όσους μπορούσαν. Δεν συμφωνώ με αυτούς αλλά πιστεύω ότι έτσι παίχτηκε.
- Αν είμασταν σοβαροί, θα είχαμε παραμερίσει τους βολεμένους συνδικαλιστές και θα είχαμε βγάλει τσακάλια δικηγόρους και ίσως και κανά διαφημιστή όπως έκανε η ΓΕΝΟΠ.
- Οι Έλληνες δεν θέλουν ούτε καθηγητές ούτε δασκάλους. Απλά μπειμπισίτερ που να τους διαβεβαιώνει ότι το καμάρι τους είναι εφυέστατο και να μην το ενοχλούμε πολύ πολύ. Όποιος ξεφύγει από αυτό θα μπλέκει με πειθαρχικά κ παύση μισθού.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4896 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:29:53 μμ »
Αυτα τα σου ειπα,μου ειπες μανταάκια,τα γραφω κανονικα εκει που ξερω.ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙς ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ.Αν τις ακυρωνουν,τον λογο που τις ακυρωνουν.Αυτα τα περι..τρεχει αλλη εγκυκλιος να τα πουν στη θειά μου.Δηλαδη την αλλη εγκυκλιο ποιος την εβγαλε;Ο μπαρμπας μου;
Ξαναλεω..πρεπει να κανουμε τα αδυνατα δυνατα να απαιτησουμε να βγαλουν επισημη ανακοινωση για τις εθελοντικες/.Το να ρωταμε απλως τι εγιναν,δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΞΙΑ.Δεν αναγνωριζεται πουθενα αυτο.
Και σωστα λεει και ο φιλος να ζητησουμε εγγραφως να αμς ενημερωσουν,μονο που δεν προλαβαινουμε μεχρι τις 23 να το κανουμε και να μας απαντησουμ.
Πρεπει ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΦΩΟΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙς 900 .ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΑΝ.
ΥΓ.Ρε παιδια ξερει κανεις να μου πει αν φετος με τις εθελοντικες μεταταξεις,εκεινη την περιοδο..μας εβγαλα τα μορια μας στις β/θμιες με την χρονια να υπολογιζεται στα 2,5 μορια;
Σαφως και ξερω τα μορια μου,απο την αιτηση μεταθεσης που εκανα φετος και απο την αιτηση μεταταξης στις εθελοντικες.,Ομως δεν ξερω αν ο τροπος προσδιορισμου των μοριων αλλαξε πριν κανουμε τις εθελοντικες αιτησεις μεταταξης η οχι.Ας μου απαντησει καποιος αν ξερει. :)

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4897 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:31:43 μμ »
..Δημήτρης Μπράτης... απο.. fb
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ,ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ,Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΑΚΟΜΗ.
ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΠΚΩΝ ΒΘΜΙΑΣ,ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΥΣΠΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ...ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4898 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:31:54 μμ »
Συνάδελφοι... χαλαρώστε μέχρι να βγουν επίσημες διευκρινήσεις με υπογραφή... αλλιώς μεταβιβάστε στους κατά τόπους προϊσταμένους το αίτημα για παράταση των δηλώσεων... εδώ ο Θεοχάρης το έκανε (που αφορά τα δημόσια έσοδα και καίγεται άμεσα η γούνα τους)... λέτε να μην μπορούν για τους εκπαιδευτικούς? Άλλωστε η Τρόϊκα ξαναεπιστρέφει Σεπτέμβρη... στην προσπάθεια τους να μην γίνουν ρόμπα στην Τρόϊκα θα γίνουν στα δικαστήρια?... Νομίζω το απεύχονται...

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4899 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:33:24 μμ »
Εγώ πάντως αν δε βγει διευκρινιστική, αίτηση δεν κάνω.
... Η αλήθεια είναι πως ο σοφός είναι πάντα πιο υπομονετικός... αλλά? Θα την βγάλουν την ρημάδα?... Κάτι μου λέει πως θα την βγάλουν και ελπίζω να δοθεί και παράταση... είναι το μόνον που μπορούν να κάνουν για να πάρουν μία μικρή άφεση αμαρτιών για την μαλ...(θακότητ)α που τους διακρίνει...
Φοβάμαι πως η διευκρινιστική θα είναι πιο ασαφής από το αρχικό ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161096
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.