*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4339549 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4900 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:34:24 μμ »
@alexandr75math

Το μόνο που τους δεσμεύει είναι το έγγραφο που έστειλαν οι φωστήρες ως υπόμνημα ότι οι μετατάξεις θα έχουν ολοκληρωθεί εντός Αυγούστου... ;D ;D ;D ;D
Στο revision 3 νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4901 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:37:05 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγάλει σε διαθεσιμότητα τους 1.300 μέσα από αυτή τη διαδικασία των μετατάξεων. Στη χειρότερη να τους μετατάξει υποχρεωτικά σε άλλα μέρη της Ελλάδος που δε θα καλυφθούν οι θέσεις. Για οποιαδήποτε διαθεσιμότητα πρέπει να γίνει αξιολόγηση ολόκληρου του κλάδου με τα κριτήρια του Μητσοτάκη. Αυτό είναι ξεκάθαρο για εμένα.
μα είναι ξεκάθαρο :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4902 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:37:27 μμ »
 Το σίγουρο είναι οτι με τις ασάφειες προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, αλλά το ερώτημα είναι γιατί? Τους ενδιαφέρει ο χρονικός ορίζοντας της νέας σχολικής χρονιάς ή είναι κάτι πιό "μεγάλο" (π.χ. γερμανικές εκλογές)
  

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4903 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:38:38 μμ »
Αισθάνομαι απαίσια και μόνον αφουγκραζόμενος την αγωνία των συναδέλφων που τους αφορά... αλλά... η ζωή τι επιτάσσει?... όπως σε βλέπουν να τους αντιμετωπίζεις... και μην ξεχνάμε... όπως είχε πει και ο Γουάϊλντ... "το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος... αλλά η αδιαφορία"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:48 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4904 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:39:34 μμ »
Το σίγουρο είναι οτι με τις ασάφειες προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, αλλά το ερώτημα είναι γιατί? Τους ενδιαφέρει ο χρονικός ορίζοντας της νέας σχολικής χρονιάς ή είναι κάτι πιό "μεγάλο" (π.χ. γερμανικές εκλογές)

Μια πιθανή εξήγηση είναι να δουν πως "κυλάει". Και μετά πράττουν αναλόγως.
Εξάλλου ΔΕΝ αποκλείεται κάτι παρόμοιο να έγινε και με τις εθελοντικές.

ΥΓ. Μην αρχίσετε πάλι να μου λέτε ότι κάτι μπορεί να ξέρω...υποθέσεις κάνω όπως αρκετοί εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 03:41:22 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4905 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:40:49 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:38:34 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4906 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:41:15 μμ »
Αυτα τα σου ειπα,μου ειπες μανταάκια,τα γραφω κανονικα εκει που ξερω.ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙς ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ.Αν τις ακυρωνουν,τον λογο που τις ακυρωνουν.Αυτα τα περι..τρεχει αλλη εγκυκλιος να τα πουν στη θειά μου.Δηλαδη την αλλη εγκυκλιο ποιος την εβγαλε;Ο μπαρμπας μου;
Ξαναλεω..πρεπει να κανουμε τα αδυνατα δυνατα να απαιτησουμε να βγαλουν επισημη ανακοινωση για τις εθελοντικες/.Το να ρωταμε απλως τι εγιναν,δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΞΙΑ.Δεν αναγνωριζεται πουθενα αυτο.
Και σωστα λεει και ο φιλος να ζητησουμε εγγραφως να αμς ενημερωσουν,μονο που δεν προλαβαινουμε μεχρι τις 23 να το κανουμε και να μας απαντησουμ.
Πρεπει ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΦΩΟΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙς 900 .ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΑΝ.
ΥΓ.Ρε παιδια ξερει κανεις να μου πει αν φετος με τις εθελοντικες μεταταξεις,εκεινη την περιοδο..μας εβγαλα τα μορια μας στις β/θμιες με την χρονια να υπολογιζεται στα 2,5 μορια;
Σαφως και ξερω τα μορια μου,απο την αιτηση μεταθεσης που εκανα φετος και απο την αιτηση μεταταξης στις εθελοντικες.,Ομως δεν ξερω αν ο τροπος προσδιορισμου των μοριων αλλαξε πριν κανουμε τις εθελοντικες αιτησεις μεταταξης η οχι.Ας μου απαντησει καποιος αν ξερει. :)
Ο τρόπος υπολογισμού των μορίων είχε ήδη αλλάξει πριν υποβάλλουμε αίτηση για τις μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4907 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:47:51 μμ »
Πού είναι οι διευκρινίσεις, οέο;;;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4908 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:50:15 μμ »
Όσοι βλέπουμε κάποιο υποχθόνιο οργανωμένο σχέδιο πίσω από το αλαλούμ που επικρατεί απλά υπερτιμούμε πολλαπλά τις ικανότητες των υπευθύνων.

Η αιτία έχει να κάνει πολύ περισσότερο με την ανικανότητα, τη δειλία στη λήψη αποφάσεων, την ευθυνοφοβία, την άγνοια και την ασχετοσύνη παρά με τον όποιο υστερόβουλο σχεδιασμό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ακολουθούν κάποιους χοντρούς κανόνες (πχ συμφωνίες με Τρόικα), αλλά στις λεπτομέρειες, εκεί που μετράει δηλαδή οι άνθρωποι πελαγώνουν. (Για παράδειγμα, πόσο εύκολα θα μπορούσε να λυθεί το θέμα της ταυτοπροσωπίας χωρίς να ταλαιπωρηθούν οι συνάδελφοι. Είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν απαίτηση της Τρόικας...)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4909 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:51:34 μμ »
Σαφως και ξερω τα μορια μου,απο την αιτηση μεταθεσης που εκανα φετος και απο την αιτηση μεταταξης στις εθελοντικες.,Ομως δεν ξερω αν ο τροπος προσδιορισμου των μοριων αλλαξε πριν κανουμε τις εθελοντικες αιτησεις μεταταξης η οχι.Ας μου απαντησει καποιος αν ξερει. :)

Eπι συντελεστη 2,5 η συνολικη υπηρεσια, αλλα και παλι υπαρχει ασαφεια σε σχεση με τη μοριοδοτηση, αφου δεν διευκρινιζεται αν τα διδακτορικα / μεταπτυχιακα / 2ο πτυχιο συνυπολογιζονται μονο για τις διοικητικες θεσεις ή και για τις θεσεις εκπαιδευτικων της πρωτοβαθμιας.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4910 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:52:39 μμ »
2. Εχω μεγαλη ελλειψη δασκαλων, αρα
3. Επεκτεινω τα ΕΑΕΠ ολικα (πανω απο 2500), ομως

Νομίζουμε ότι οι δάσκαλοι το πιο ισχυρό λόμπι στην εκπαίδευση θα αφήσουν να δημιουργούνται θέσεις για καθηγητές ειδικοτήτων και όχι για τους ίδιους.
Μάλλον δεν έχετε εμπειρία από Πρωτοβάθμια και τι πόλεμο έχουμε φάει οι ειδικότητες που πήγαμε(Όχι βέβαια από μεμονωμένα άτομα όπου μπορώ να πω ότι πολλοι δάσκαλοι είναι εξαιρετικοί αλλά από την ιδέα της επέκτασης των ειδικοτήτων στο Δημοτικό. )
Δεν θέλω να κινδυνολογήσω γιατί στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκομαι με τους υπόλοιπους αλλά δεν μπορώ και να παραβλέψω ότι όλα είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων. Στο τέλος της θητείας τους θα αξιολογηθούν τα ΕΑΕΠ. Αν για παράδειιγμα κάνουν μια αναφορά οι Σχολικοί Σύμβουλοι ότι εμείς δεν έχουμε Παιδαγωγική επάρκεια, τελειώσαμε οι ειδικότητες και μάλιστα οι τεχνικές όπως είναι η δική μας Της Πληροφορικής. Το μάθημα θα μπορεί να υφίσταται αλλά θα το πάρουν οι δάσκαλοι. Δεν είναι δεδομένο ότι το μάθημα το έχουμε κατοχυρωμένο. Προσωπικές σκέψεις βέβαια που στηρίζονται όμως και στην εμπειρία μου από την Πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4911 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:52:54 μμ »
Τελικά είμαστε πάλι στο μηδέν. Ούτε με βεβαιότητα γνωρίζουμε αν οι προτιμήσεις είναι πανελλαδικά, ούτε αν η υποβολή αίτησης είναι υποχρεωτική ή εθελοντική. Το ότι μας το είπαν στο τηλέφωνο την Παρασκευή δεν σημαίνει τίποτα. Είπαν - Ξείπαν. Ποιος μας το διαβεβαιώνει αυτό; Πολύ περισσότερο βέβαια δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει με όσουν δεν καταθέσουν αίτηση και καταταχθούν τελευταίοι στη μοριοδότηση σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις. Απογοήτευση! Και ο χρόνος κυλά...

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4912 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:54:48 μμ »
Υποθέσεις κάνουμε (τι άλλο μπορούμε;):
Η μεγάλη πρεμούρα του Υπουργείου αυτή τη στιγμή είναι να "φτάνουν"  οι καθηγητές στις 11 Σεπ. Σε περίπτωση ελλειμμάτων κάθε χρονιά τη βγάζαν με αναπληρωτές. Φέτος η Τρόικα λέει μέχρι 2000 αναπληρωτές. Άρα φυσιολογικά (τι είναι φυσιολογικό βέβαια σήμερα...) η "εγκύκλιος" αυτή πρέπει να σχετίζεται με αυτό το στόχο. (π.χ. Στις διευθύνσεις παίρνουμε ΜΟΝΟ από ειδικότητες που πλεονάζουν. Βέβαια με αυτή τη λογική δε μπορώ να εξηγήσω επαρκώς τι γίνεται με την πρωτοβάθμια αλλά μου φαίνεται ότι κολλάει (αφού πρέπει να λειτουργήσουν τα ΕΑΑΠ ας στείλουμε μόνιμους που τους έχουμε πλεόνασμα). Έτσι δε θα κάνει καμία απόσπαση σε ΔΔΕ (τουλάχιστον μέχρι 11/9 και μετά βλέπουμε, αν έχει πλεόνασμα ΠΕ04, ή ΠΕ03 στέλνει από αυτούς).... Τι λέτε; έχει βάση.....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 04:00:23 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4913 στις: Αύγουστος 19, 2013, 03:59:21 μμ »
@ Ιγνάτιος

Θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο απλά αυτό. Μην ικανοποιώντας τις αιτήσεις αποσπάσεων σε φορείς όσων εκπαιδευτικών ανήκουν σε ειδικότητες που παρουσιάζουν κενά. Προς τι όλη αυτή η αναστάτωση; Και γιατί υποχρεωτικές μετατάξεις; Μακάρι να ήταν αυτός ο λόγος αλλά δεν νομίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160026
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.