*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 676886 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1442 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:40:51 μμ »
Δεν ήξερα ότι ειμαι υποχρεωμένος να διαβαζω τα posts σου προτού γράψω τη γνώμη μου.

Το τι μπάζο κυκλοφορεί στην εκπαίδευση, είτε στα σχολεια είτε στα γραφεια δεν είναι κρυφό.
Και το περίεργο είναι ότι όλα αυτά τα μπάζα και οι φελοί που κάνουνε τους εκπαιδευτικούς θα απογραφούν αυτες τις μέρες

Τόσα χρόνια οι μισοί εκπαιδεύουν τους άλλους μισους σ΄αυτη τη χώρα με σκοπο να γίνουν κι αυτοί εκπαιδευτικοί. Κι όταν γίνουν νομίζουν ξαφνικά ότι κάνουν τη σπουδαιότερη δουλεια στον κόσμο.
(Θεωρητικά είναι, αλλά στην ελλάδα μεταλλάχτηκε σε κακη φύλαξη παιδιών)

Εσύ που κριτικάρεις την κοπελια όπως λες, έκανες ποτε κριτική στον εαυτό σου, κάθε φορά που πηγαινες σχολειο για μια δυο ώρες τα έξυνες και μετά έφευγες? Κι άλλοτε δεν παταγες ποτε γιατί είχες πρόβλημα με το άρρωστο παιδί/παππου κλπ κλπ? Γενικά μιλάω, μην το παιρνεις προσωπικα.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1443 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:16:53 μμ »
Λοιπόν...επειδή αρκετή κακία έβγαλες αν και δν είμαι υπόλογη απέναντί σου(εσύ το έθεσες το θέμα σε προσωπική βάση) θα σου πω ότι δν πήγαινα στο Νηπ/γείο για 4 ώρες μόνο αλλά καθόμουν και 5 και 6 ώρες γιατί το Νηπ/γείο είναι μονοθέσιο και κλασσικό.Ανεβαίνω επάνω στα κατσάβραχα καθημερινά,το σχολείο είναι δυσ/σιτο,το χειμώνα ανεβαίνω με μισό μέτρο χιόνι,ο πάγος μας έχει βγάλει ουκ ολίγες φορές από τον δρόμο(από κάτω έχει γκρεμό),το σχολείο το κλείνουν σπάνια,μόνο όταν ο δρόμος είναι κλειστός,το χωριό έχει μόνο μουσουλμάνους κατοίκους,τα παιδάκια δεν μιλάνε γρι ελληνικά και στο τέλος της χρονιάς μπορούν να καταλάβουν σχεδόν τα πάντα!Εάν λοιπόν δν ήμουν καλή εκπαιδευτικός και εάν το έξυνα όλη ημέρα οι γονείς δν θα με παρακαλούσαν να μείνω ούτε θα απειλούσαν πως δν θα στέλνουν τα παιδιά τους του χρόνου στο σχολείο εάν φύγω ούτε ο Προϊστάμενός μου θα μου έλεγε χίλια ευχαριστώ που το χειμώνα πηγαίνω στη δουλειά μου μέσα στον πάγο και τα χιόνια και έτσι το νηπιαγωγείο παραμένει ανοιχτό.Φυσικά το ίδιο κάνουν και οι δάσκαλοι του δημοτικού όχι μόνο εγώ.Για την ιστορία έχω δύο χρόνια να πάρω άδεια!!!Για πες μου λοιπόν έχω ή δεν έχω το δικαίωμα να κρίνω την άλλη που δεν κάνει ούτε το αυτονόητο...?Αν έχεις τα αρχίδια δήλωσε και εσύ δάσκαλος-α ή καθηγητής-τρια ή ότι σκατά είσαι στο Μεγάλο Δέρειο και τότε τα λέμε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1444 στις: Ιούλιος 03, 2010, 04:16:55 πμ »
Το θέμα έχει ξεφύγει τελείως.........
Και οι αποσπασμένοι και οι δάσκαλοι που μπάινουν στην ταξη κανουν δουλεια. Και οι μεν και οι δε δουλευουν εξισου πολλές ωρες και υπηρετουν το ιδιο σκοπο : Η καλή μόρφωση  και η παιδεια των παιδιων στηρίζεται σε μια καλη διοικητική βαση.
Φυσικα υπάρχουν και εξαιρέσεις και στις δυο περιπτωσεις. Υπάρχουν αποσπασμενοι που το "ξινουν" στο γραφειο και δασκαλοι που το "ξινου" στο σχολειο. Αναφέροντας δυο- τρια τέτοια παραδείγματα απο καθε περιπτωση δεν σημαινει οτι ολοι οι αποσπασμενοι ή ολοι οι δάσκαλοι ειναι αχρηστοι.
Μαλώνουμε μεταξύ μας και δεν υπάρχει λόγος ...κατι τετοια βλεπει η "κυρια" Διαμαντω και μας υπονομευει συνεχεια με τις αποφάσεις , τις εγκυκλίου και τα "πολυνομοσχέδια" της .
Ηδη εχει "καταδικάσει" πολυ κόσμο γιατι έχει κόψει τις μεταθέσεις αλλα και τις αποσπάσεις και μεις αντι να κανουμε κατι γι αυτο, να βγουμε να φωναξουμε μαλώνουμε μεταξυ μας για το ποιος ειναι ο καλυτερος
Ελεος ξυπνήστε

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1445 στις: Ιούλιος 03, 2010, 09:24:00 πμ »
είναι άσχημο αυτό που γίνεται εδω μέσα. Πραγματικά τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Συμφωνώ πως οι περισσότεροι εδώ μέσα αν μπορούσαν θα έπαιρναν απόσπαση και για αυτό γκρινιάζουν.
Αν δεν εξυπηρετήστε από τον υπάλληλο του γραφείου που ειναι αποσπασμένος πηγαίνετε στον προϊστάμενο του και κάντε καταγγελία, εδώ και που τα λέμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
Υπάρχουν αποσπασμένοι που δουλεύουν όπως υπάρχουν και καθηγητές στα σχολεία που δεν έρχονται στην ώρα τους και δεν μπαίνουν στην τάξη τους. Βρίσκουν και τα κάνουν, τα ανεχόμαστε και τα κάνουν.
Πραγματικά ΄όταν ταλαιπωρήσε και εσύ και η οικογένειά σου τρελαίνεσαι με τέτοιες περιπτώσεις. Όλοι όμως ξέραμε πως αν διοριστούμε ή για να διοριστούμε θα χρειαστεί να ξενιτευτούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:55 »

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1446 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:05:03 πμ »
Επειδή έχω θυμώσει με την "πολιτική" του Υπουργείου, έκανα κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ: σύγκριση ανάμεσα στα ονόματα των διορισθέντων 2009 και στα ονόματα που εμφανίζονται στις νέες αποσπάσεις της Κ.Υ. Έτσι εντόπισα αρκετούς νεοδιορισθέντες του κλάδου μου (ΠΕ 05)  που αποσπώνται χωρίς κανένα πρόβλημα στην καρδιά αυτού του Υπουργείου. Μετά απ'όλες τις σχετικές δηλώσεις και εξαγγελίες της υπουργού, αυτού του είδους οι αποσπάσεις αποτελούν μέγα σκάνδαλο.  Να σημειώσω ότι δεν έχω κάνει αίτηση απόσπασης σε φορέα ή στην Κ.Υ. Περιμένω τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ οι οποίες απ'ότι κατάλαβα θα είναι εξαιρετικά μειωμένες.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1447 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:06:09 πμ »
    Πρέπει να έχει έρθει κανείς από τον Άρη για να μη γνωρίζει ότι το μεγαλύτερο μέρος των αποσπάσεων γίνεται βυσματικά. Βυσματικά όμως δε σημαίνει απαραίτητα κομματικά. Ειδικά φέτος, αν παρατηρήσετε τις αποσπάσεις στο υπουργείο θα δείτε ότι έγιναν 470 ανανεώσεις και μόλις 120 νέες. Αν το κριτήριο ήταν καθαρά κομματικό θα είχε διώξει όλους τους παλιούς ( εκτός και αν τα 6 χρόνια της ΝΔ ο Κωστάκης στελέχωνε το ΥΠΕΠΘ με κρυφοπασόκους που έμπαιναν incognito και περίμεναν ως Δούρειος Ίππος να ανατείλει ο ήλιος του ΠΑΣΟΚ για να φανερωθούν..;-). Άλλα κριτήρια, ή πολλές φορές κανένα κριτήριο, επικράτησαν..
Αν θέλετε τη γνώμη μου, οι αποσπάσεις πρέπει να καταργηθούν εντελώς. Όποιος εκπαιδευτικός επιθυμεί θέση σε γραφείο, να παίρνει μετάταξη.. απλά πράγματα.
Τώρα σέβομαι όσους δεν έβαλαν κανένα μέσο για την απόσπαση, σωστά θεωρούν ότι αδικήθηκαν και πρέπει να το ψάξουν. Όσοι όμως χρησιμοποίησαν κάποιο γνωστό και δεν πήραν παρόλα αυτά απόσπαση (και είναι ΠΑΡΑ πολλοί αυτοί) καλά θα κάνουν να μη βγαίνουν να ζητάνε επιτακτικά να μάθουν με ποια κοινωνικά κριτήρια έγιναν φέτος οι αποσπάσεις και να μη διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους.. Είναι απλή υποκρισία. Αν είχαν αποσπαστεί, τωρα θα έκαναν μόκο..
Όσο για εκείνους που θέλουν να καταγγείλουν συναδέλφους, εαν μεν είστε από εκείνους που δεν έβαλαν μέσο, τότε ξανά, καλώς να το κάνετε. Επειδή όμως και εδώ υπάρχουν πλείστοι που και μέσον έβαλαν και τώρα θέλουν να καρφώσουν εκείνους που πήραν απόσπαση, ας κοιτάξουν καλύτερα τον εαυτό τους στον καθρέφτη..

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1448 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:19:25 πμ »
Αν κατάλαβα καλά, με κατηγορείς εμμέσως πλην σαφώς ότι καρφώνω συναδέλφους με το μήνυμά μου; Θα ήθελα μια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1449 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:33:06 πμ »
Υποψιάζομαι ότι γράφαμε ταυτόχρονα τα post  μας Ken, γιατί όταν έγραψα το δικό μου δεν είχε δημοσιευτεί το δικό σου, οπότε μην το θεωρείς απάντηση, απλά έτυχε να συμπέσουν.
Μιλάω όμως με πολλούς συναδέλφους που έβαλαν μέσο και τώρα που δεν πήραν απόσπαση (σε γραφεία ή ΥΠΕΠΘ δεν έχει σημασία), βρίζουν εκείνους που πήραν και θέλουν να τους καταγγείλουν. Να το κάνει αυτό κάποιος που δεν έβαλε μέσον, το καταλαβαίνω. Όχι όμως κάποιος που έβαλε. Είναι υποκριτικό.
 

Αποσυνδεδεμένος digeo21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1450 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:41:01 πμ »
Πάντως κάθομαι και παρακολουθώ την αφέλεια ορισμένων ότι κάποια γραφεία θα δουλέψουν με 1 άτομο....Καλά σοβαρά μιλάμε τώρα? Απλά ως καινούρια υπουργός λέει κομμένα όλα...Όταν έρθει όμως εκείνη η ώρα...που δεν θα υπάρχει άνθρωπος να πληρώσει μισθοδοσίες...εκέι να την δω. Τα πράγματα για μένα είναι πολύ απλά. Η μέταταξη στο γραφείο και μια ζωή δουλειά καλοκαίρι κτλ...ή σχολείο και τελος. Δεν μπορεί να στήνεται ένα τέτοιο αλισβερίσι κάθε χρόνο με ανανέωση προσωπικού. Και εν τέλει αν πρέπει κάπως να απασχολούν δασκάλους ας σταματήσουν να βάζουν στα πανεπιστήμια τοσους πολλούς εισακτέους

Αποσυνδεδεμένος valanidas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1451 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:47:55 πμ »
περιμένετε λίγο ακόμη να βγουν και για ΠΥΣΔΕ τι έχει να γίνει,κανένας δεν πίστευε ότι θα κάνει της μισές αποσπάσεις,Τώρα όλοι οι μόνιμοι θυμήθηκαν ότι πρέπει να κάνουμε κάτι,σε καμιά απεργία δεν συμμετείχαν,έρχονται άσχημες μέρες θυμηθείτετο στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1452 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:50:22 πμ »
Πάντως κάθομαι και παρακολουθώ την αφέλεια ορισμένων ότι κάποια γραφεία θα δουλέψουν με 1 άτομο....Καλά σοβαρά μιλάμε τώρα? Απλά ως καινούρια υπουργός λέει κομμένα όλα...Όταν έρθει όμως εκείνη η ώρα...που δεν θα υπάρχει άνθρωπος να πληρώσει μισθοδοσίες...εκέι να την δω. Τα πράγματα για μένα είναι πολύ απλά. Η μέταταξη στο γραφείο και μια ζωή δουλειά καλοκαίρι κτλ...ή σχολείο και τελος. Δεν μπορεί να στήνεται ένα τέτοιο αλισβερίσι κάθε χρόνο με ανανέωση προσωπικού. Και εν τέλει αν πρέπει κάπως να απασχολούν δασκάλους ας σταματήσουν να βάζουν στα πανεπιστήμια τοσους πολλούς εισακτέους

Νομίζω ότι δεν υπάρχει αφέλεια από την πλευρά του Υπουργείου. Γνωρίζουν τις πραγματικές ανάγκες και απλά θέλουν να καλύψουν τις θέσεις με μετατάξεις από Σεπτέμβρη. (ή όποιον άλλο τρόπο βρουν  ;D)

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1453 στις: Ιούλιος 03, 2010, 10:55:26 πμ »
Ρε παιδιά παρακολουθώ τη συζήτηση και δεν βγάζω ακρη. Αποσπάσεις γίνονται επειδή δεν υπάρχουν διοικητικοί! Ωστόσο η διαδικασία των μετατάξεων έχει αρχίσει να κινείται και πιστεύω πως μέσα στη χρονιά θα ολοκληρωθεί. Μέχρι τότε όμως πρέπει κάποιοι να δουλεύουν στα γραφεία...και αυτοί οι κάποιοι δουλεύουν για μας. Για να μας πληρώσουν, για να μας δώσουν άδειες, για να μας κάνουν αιτήσεις μετάθεσης, για να μας απογράψουν κλπ... Εντάξει οι αποσπάσεις γίνανε βυσματικά αλλά έπρεπε να γίνουν! Έχετε δίκιο όσοι κράζετε τον τρόπο που γίνονται αλλά αυτό έτσι είναι χρόνια τώρα οπότε ας ελπίζουμε πως με τις μετατάξεις απλώς θα σταματήσουν όλες οι αποσπάσεις σε φορείς. Μέχρι τότε δεν είναι ωραίο να αλληλοβριζόμαστε γιατί δεν πιστεύω πως βγαίνει κάτι.
Σίγουρα υπάρχουν άχρηστοι στα γραφεία (σε όλο τον δημόσιο τομέα δυστυχώς) αλλά άχρηστοι υπάρχουν και στα σχολεία. Σίγουρα όμως κάποια στιγμή όλους μας έχει εξυπηρετήσει κάποιος σε ένα γραφείο και σίγουρα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δίνουν την ψυχή τους στην παραμεθώριο με δύσκολες συνθήκες.
Μακάρι να γινόταν οι αποσπάσεις σε φορείς με αξιοκρατικό τρόπο αλλά αφού δεν γίνονται ας ελπίσουμε πως η λύση θα έρθει με μετατάξεις. Άλλωστε όσο υπάρχει τρόπος να αποσπαστείς τόσο θα υπάρχουν κάποιοι που θα το κάνουν...και επειδή άνθρωποι είμαστε πολλοί θα το έκαναν αν μπορούσαν...γιατί ο καθένας τον προσωπικό λόγο που έχει τον θεωρεί σημαντικό έστω κι αν ο λόγος είναι απλά οτι του λείπει η μανούλα του!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1454 στις: Ιούλιος 03, 2010, 11:49:12 πμ »
Αντε βρε παιδια,να πανε οσοι πανε στα γραφεια,υπεραριθμοι,βυσματα,ικανοι κτλ,μπας και φεξει και για μας τους διοριστεους β φουρνιας και μας βαλουν καπου,σε σχολεια λεω, και ξεροσταλιαζουμε οι δυσμοιροι...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1455 στις: Ιούλιος 03, 2010, 11:51:25 πμ »

Χαριτολογωντας, το νημα προσλαμβανει ιδιαιτερη αξια και ως case study των ψυχoλογικων μεταπτωσεων των εκπαιδευτικων, εν συναρτησει με την εκβαση της αποσπασεως τους, αλλα και ως μελετη της διαδικασιας της εκλογικευσης, που στην ταξη της υπαρξιακης αναλυτικης του Sartre ονομαζεται "mauvaise fois"... 

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.