*

Ψηφοφορία

Απεργία στις πανελλαδικές

υπερ
κατά

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές  (Αναγνώστηκε 65316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #308 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:32:19 μμ »

Μηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???


xmm..μπα αυτό είναι ίσως το μοναδικό για το οποίο δε φταις εσύ  :D :D :D :D ;D
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #309 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:34:21 μμ »
με κατι τετοια αρχιζω και μετανιωνω που ψηφισα κατα >:( >:(..οι ιδιοι καθηγητες ειναι και στα φροντιστηρια απλα εκει τους πληρωνεις βρε ηλιθιε.. >:( >:(

Να χαρώ εγώ επίπεδο. Λες λοιπόν πως πλήθος εκπαιδευτικών δημοσίων σχολείων παρανομεί δουλεύοντας στα φροντιστήρια αλλά και σε ιδιαίτερα. Να υποθέσω επιπλέον πως πολλοί από εμάς έχουμε "μαύρα" αφορολόγητα εισοδήματα. Το όργιο της παρανομίας από τον εκπαιδευτικό, ο οποίος ταυτόχρονα ζητά κοινωνική αποδοχή. Φυσικά, παίρνει ακριβώς αυτό που του αξίζει, πλέον. Τον χλευασμό και την απαξίωση... Αυτό αξίζουμε...


ισως εχεις δικιο "συναδελφε"αξιζεις τον χλευασμο και την απαξιωση.. ;D ;D δλδ εσυ δεν εκανες ποτε σου ιδιαιτερα ; αν πληρωναν τοσο ωστε να μπορει να ζησει ο καθηγητης που ειναι στην ωρομισθια,δεν θα χρειαζοταν να κανει και ιδιαιτερα.Αλλα με τετοια ψιχουλα τα οποια παιρνει μια φορα το χρονο ουτε τα βασικα δεν μπορει να πληρωσει... και ναι αν μας θεωρεις παρανομους εε ναι τοτε ειμαστε...ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετο..ας ξεκινησουμε απο τους πολιτικους μας την καθαρση ομως.. ;)

Είναι ακριβώς αυτή η λογική που μας έχει φτάσει εκεί που είμαστε ως χώρα. Ασύλληπτος ωχαδερφισμός, κοντόφθαλμη συντεχνιακή λογική, φόβος να κοιτάξουμε πέρα από τη μύτη μας. Θα συμφωνήσω βεβαίως μαζί σου πως και βέβαια αξίζω αυτά που προαναφέρεις, στο μέτρο που αποτελώ κομμάτι της σαπίλας. Το να υποκρίνομαι το αθώο θύμα που είναι αντικείμενο εκμετάλευσης θα μου ήταν πολύ εύκολο. Εσύ για παράδειγμα, θα μπορούσες πολύ εύκολα να πάρεις τον ρόλο, στο παραμύθι αυτό. Τον κακό τον λύκο τον ξέρουμε, είναι το κράτος που δε μας σίνει τόσα όσα θα θέλαμε, την άδολη και απονήρευτη κοκκινοσκουφίτσα την ξέρουμε, άρα είμαστε έτοιμοι. Ας προσποιηθούμε λοιπόν πως για το έγκλημα δεν ξέρουμε τίποτα και ας τα δώσουμε όλα για να βρούμε τους ενόχους οπουδήποτε εκτός από το μαγαζάκι μας.
Όσο για το αν μας θεωρώ εγώ παράνομους, αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως η κοινωνία γνωρίζει, όπως γνωρίζουμε και εμείς. Αν τώρα θέλεις να βαφτίσεις το κρέας ψάρι, κανένα πρόβλημα. Ό,τι και να κάνεις όμως, ακόμα και όλοι οι άλλοι να σε πιστέψουν, εσύ πάντα θα γνωρίζεις. Με την ίδια λογική, όποιος θεωρεί πως δεν ανταμοίβεται όπως ο ίδιος πιστεύει πως θα έπρεπε, να κάνει ακριβώς το ίδιο. Να παρανομεί, ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται.
Όσο για τον καθηγητή που πηγαίνει στην ωρομισθία, την επιλέγει και όλοι ξέρουμε τους λόγους (αγάπη για την εκπαίδευση, διάθεση για προσφορά, αγάπη για τους μαθητές, κλπ). Με τα ίδια κίνητρα δηλαδή που χιλιάδες εκπαιδευτικοί "αγάπησαν" τα παιδιά με μαθησικές και συρρέουν στα ανά την Ελλάδα σεμινάρια Ειδικής Αγωγής. Γιατί είμαι σίγουρος πως αν η πολιτεία μοριοδοτούσε ικανοποιητικά μια προϋπηρεσία σε ελληνικά σχολεία στην Αλβανία, η Κακαβιά θα γέμιζε από εκπαιδευτικούς που θα αγαπούσαν την Αλβανία και με τον τρόπο αυτό θα εκδήλωναν την αποστροφή τους στον ρατσισμό και στην ξενοφοβία;
Εγώ λέω το εξής: Για να βελτιωθούμε και να ανταποκριθούμε στον πραγματικό κοινωνικό μας ρόλο, πρέπει πρώτα από όλα να παραδεχτούμε τα λάθη μας...


Δεν μπορεί εγω να φταίω για την κατάντια της χώρας μας...Το γεγονός οτι βγάζω 20 ή  300 € το μήνα δεν νομιζω οτι ειναι αρκετό για να οδηγήσει την χώρα στο ΔΝΤ.Μίζες δεν πήρα ποτε μου,γιατι αλλωστε; ;Dεγω μια απλή πτυχιούχος ειμαι ,βαση των όσων είπε η υπουργος σας.Οικόπεδα και βίλες επίσης δεν εχω αποκτήσει απο τα μαυρα χρήματα των ιδιαιτερων.Να σου πω λοιπον τι εχω κανει τα χρήματα που εχω βγάλει απο τα ιδιαίτερα;; τα εχω εξαργυρώσει σε πανες γαλατα και γιαουρτακια για το παιδί μου α! και σε κατι παγιες υποχρεωσεις ,αν θες αναλυτικα να σου στειλω τα εσοδα και τα εξοδα αναλυτικα. ;DΤραγικο το λαθος μου ετσι;; Θα επρεπε να ντρεπομαι που δεν μπορω να ζησω το παιδι μου με τα 300 που μου δινει το κρατος και αυτα όποτε θυμηθει...Και στο τελος τελος τωρα φωναζουν και μας κανουν μαθηματα νομιμοτητας αυτοι(δεν αναφερομαι σε σενα) που μας εφτασαν μεχρι εδω,αυτοι που εβγαιναν στα μπαλκονια και το μονο που δεν ειχαν ταξει στον λαο ηταν οτι θα τους εδινε και την μανα του ακομα προκειμενου να τον ψηφίσουν.Πριν προλαβεις να πεις οτι εχω και εγω μεριδιο ευθυνης, να σου πω οτι ΠΟΤΕ ουτε εγω ουτε κανενας απο την οικογενεια μου δεν εχουμε περασει το κατωφλι βουλευτικου γραφειου ,ζητώντας καποιου είδους διευκολυνση ή το κοινως λεγομενο ρουσφετι..Εμαθα να περπαταω με το κεφαλι ψηλα ,συναδελφε,και να στηρίζομαι στα δικα μου χερια ή οπως ειναι τωρα της μόδας..στην δικη μου πλάτη ;)
Εσυ δηλαδη δεν θεωρεις οτι το ίδιο το κρατος μας κλέβει;; Οταν μου ζηταει,προκειμενου να ειμαι νομιμη ,να δίνω στο ΤΕΒΕ 400 το διμηνο "βρεξει χιὁνίσει ,δεν με κλεβει;; με ρωτας αν βγαζω καθε μηνα τόσα;; τα ιδιαιτερα ειναι δυστυχως τετοια που σημερα εχεις και αυριο οχι..Και πιστεψε με δεν ανηκω σ αυτους τους συναδελφους που βγαζουν κατι χιλιαδες το χρονο..Δεν θέλησα ποτε τα πολλα ,μου αρκουν αυτα που βγαζω ωστε να μπορω να ζω αξιοπρεπως χωρις να σκεφτομαι τον καφε ή το ποτο..ειναι τοσο κακο αυτο δηλαδη;; οσα εχω βγαλει εγω ολη μου την ζωη ειναι μια μιζα σε εναν βουλευτη,μπα τωρα που το ξανασκεφτομαι πολυ λιγοτερα ;D
Και κατι τελευταιο,γιατι δεν συνηθιζω να γραφω πολλα ,Δεν εχτισα εγω και συ το σημερα που βιώνουμε αλλα αλλοι.Εμεις απλα παιζουμε με τους κανονες τους. ;)

Αν τωρα εσυ θες να βλεπεις τον κοσμο παραμυθενια με δρακους ,κοκκινοσκουφίτσες και κακους λύκους τοτε μη σε δυσαρεστήσω,θα περιμενω να δω το happy end των παραμυθιων.. :)
Ως προς την τελευταια φραση σου θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου.Την αυτοκριτικη μας την κανουμε ,οταν ομως στα χαρτια οι αριθμοι σε πιέζουν,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο παρα να υπακούσεις στο ενστικτο της επιβίωσης..

Συγγνωμη αν σας κουρασα ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που εγραψα τοσα πολλα.. :-[

Ελα βρε Αναστασία, εκεί στο πασοκ είπαν σε κάποιους εδώ μέσα να λένε στους πολίτες "Εσείς φταίτε για τη κρίση", και αυτοί το λένε.
Είμαστε αμαρτωλοί. Γιατί μπήκαμε στο πανεπιστήμιο? Δε μπορούσαμε να προβλέψουμε οτι δε θα διοριστούμε? Δε γνωρίζαμε ποιές είναι οι ανάγκες των σχολείων σε όλη την Ελλάδα? Αν δε φταίμε εμείς, ποιός φταίει? Μήπως το υπουργείο? Πώς είναι δυνατόν να ζητάμε από το υπουργείο την ευθύνη να ξέρει πόσους καθηγητές θα χρειάζεται για να βάζει ανάλογο αριθμό στα πανεπιστήμια?
Εμείς φταίμε και για το 24μηνο. Φυσικά, είναι δυνατόν οι βουλευτές να είναι υπεύθυνοι για τους νόμους που ψηφίζονται? Ο κακούργος ο πολίτης φταίει για όλα. Κι εσύ, από την απληστία σου κάνεις ιδιαίτερα. Πού ξανακούστηκε να θέλεις να πληρώνεις τα πάγεια έξοδά σου? Πού ξανακούστηκε να θέλεις να τρώει κάθε μέρα το παιδί σου? Ξέρεις πού έχει πάει η παιδική παχυσαρκία? 

συγγνωμη φταιω για ολα εγω συγγνωμη,μη σου πω και για την καταντια του περιβαλλοντος οχι επειδη ανακυκλωνω,αλλα επειδη αγοραζω και επειδη μετακινουμαι με μμμ και οχι με ΙΧ επειδη απλα δεν εχω...ντροπη μου και παλι;D ;D ;DΜηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???

ΒΕΒΑΙΩΣ και δεν έπρεπε να γεννηθούμε. Και απ' ό,τι βλέπω γεννηθήκαμε και οι δυο στη σκοτεινή εποχή της "Δεξάς" (γείτσες αφού ακούγεται σα να φταρνίστηκε κάποιος). Το δίχος άλλο ήταν βυσματικές οι γεννήσεις μας. Τέλοσπάντων, η "δημοκρατική" κυβέρνησή μας μέσα στη μεγαλοψυχία της θα παραβλέψει αυτό το έγκλημά μας, αρκεί να αναφωνήσουμε τρείς φορές:
"Ζήτω το ΔΝΤ"
http://www.youtube.com/watch?v=6zpWiRHjgcI
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #310 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:36:01 μμ »

Μηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???


xmm..μπα αυτό είναι ίσως το μοναδικό για το οποίο δε φταις εσύ  :D :D :D :D ;D

Καθαρίσανε για δεύτερη φορά τη γενιά των 40ρηδων!

Τρομερή ... αξιοκρατία ...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #311 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:36:45 μμ »

Μηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???


xmm..μπα αυτό είναι ίσως το μοναδικό για το οποίο δε φταις εσύ  :D :D :D :D ;D

κατα το ημισυ φταιω βρε κρατηθηκα καλα απο την μητρα της μανας μου ;D ;D

― Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
― Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
― Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
― Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα
δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα.
Βαρναλης Κ.


@ Γιαννη, ;D ;D κεφακια βλεπω εεε...σου παει η ευρωπη ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2010, 05:31:38 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:42:51 μμ »
Σε έναν τοίχο είδα χτες-προχτές το εξής σύνθημα των φίλων με το Α σε κύκλο:
"ΓΑΠ, ΔΝΤ... ΓΤΠ!"
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #313 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:45:38 μμ »

Μηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???


xmm..μπα αυτό είναι ίσως το μοναδικό για το οποίο δε φταις εσύ  :D :D :D :D ;D

Καθαρίσανε για δεύτερη φορά τη γενιά των 40ρηδων!

Τρομερή ... αξιοκρατία ...

Δε θα λέμε "καθαρίσανε τη γενιά των σαραντάρηδων". Θα λέμε "εξάγνισαν στη πυρά τη βρωμερή γενιά των σαραντάρηδων".


Μηπως τελικα δεν επρεπε να γεννηθουμε κιολας ??? ???


xmm..μπα αυτό είναι ίσως το μοναδικό για το οποίο δε φταις εσύ  :D :D :D :D ;D

κατα το ημισυ φταιω βρε κρατηθηκα καλα απο την μητρα της μανας μου ;D ;D

@ Γιαννη, ;D ;D κεφακια βλεπω εεε...σου παει η ευρωπη ;D ;D ;D

Τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι πράγματα που δε πίστευα ποτέ μου οτι θα σκεφτόμουν....

Σε έναν τοίχο είδα χτες-προχτές το εξής σύνθημα των φίλων με το Α σε κύκλο:
"ΓΑΠ, ΔΝΤ... ΓΤΠ!"
Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο ΔυΝαΤο (Λαζόπουλος).
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #314 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:54:05 μμ »
Το κουλό τώρα είναι να μας βγάλει το Μέγκα κανένα γκάλοπ και να

δείχνει το ΠΑΣΟΚ καμμία 20αριά μονάδες μπροστά...

Θα ... πηδηχτώ απ΄το παράθυρο...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #315 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:57:01 μμ »
Παρακαλώ να επανέλθετε στο θέμα. Δεν μπορούμε να συζητάμε τις εξελίξεις στην οικονομία σε ΟΛΑ τα θέματα ενός εκπαιδευτικού φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #316 στις: Απρίλιος 24, 2010, 05:03:26 μμ »
Το κουλό τώρα είναι να μας βγάλει το Μέγκα κανένα γκάλοπ και να

δείχνει το ΠΑΣΟΚ καμμία 20αριά μονάδες μπροστά...

Θα ... πηδηχτώ απ΄το παράθυρο...
;D ;D ;D
Ε, οχι, ήδη βγήκε ένα που τους δείχνει να πέφτουν (κάπου 0.000001 μονάδες, οπότε φαντάσου πόσο είναι κανονικά).
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #317 στις: Απρίλιος 24, 2010, 05:06:13 μμ »
Το κουλό τώρα είναι να μας βγάλει το Μέγκα κανένα γκάλοπ και να

δείχνει το ΠΑΣΟΚ καμμία 20αριά μονάδες μπροστά...

Θα ... πηδηχτώ απ΄το παράθυρο...
;D ;D ;D
Ε, οχι, ήδη βγήκε ένα που τους δείχνει να πέφτουν (κάπου 0.000001 μονάδες, οπότε φαντάσου πόσο είναι κανονικά).

Ε, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ... Λόγω ΔΝΤ δεν είναι ... τίποτα σοβαρό...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #318 στις: Απρίλιος 24, 2010, 05:06:49 μμ »
μα ολα τα θεματα γυρω απο τα οικονομικα  και την ποιοτητα περιστρευονται ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος iason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #319 στις: Απρίλιος 25, 2010, 08:17:35 πμ »
[Δεν μπορεί εγω να φταίω για την κατάντια της χώρας μας...Το γεγονός οτι βγάζω 20 ή  300 € το μήνα δεν νομιζω οτι ειναι αρκετό για να οδηγήσει την χώρα στο ΔΝΤ.Μίζες δεν πήρα ποτε μου,γιατι αλλωστε; ;Dεγω μια απλή πτυχιούχος ειμαι ,βαση των όσων είπε η υπουργος σας.Οικόπεδα και βίλες επίσης δεν εχω αποκτήσει απο τα μαυρα χρήματα των ιδιαιτερων.Να σου πω λοιπον τι εχω κανει τα χρήματα που εχω βγάλει απο τα ιδιαίτερα;; τα εχω εξαργυρώσει σε πανες γαλατα και γιαουρτακια για το παιδί μου α! και σε κατι παγιες υποχρεωσεις ,αν θες αναλυτικα να σου στειλω τα εσοδα και τα εξοδα αναλυτικα. ;DΤραγικο το λαθος μου ετσι;; Θα επρεπε να ντρεπομαι που δεν μπορω να ζησω το παιδι μου με τα 300 που μου δινει το κρατος και αυτα όποτε θυμηθει...Και στο τελος τελος τωρα φωναζουν και μας κανουν μαθηματα νομιμοτητας αυτοι(δεν αναφερομαι σε σενα) που μας εφτασαν μεχρι εδω,αυτοι που εβγαιναν στα μπαλκονια και το μονο που δεν ειχαν ταξει στον λαο ηταν οτι θα τους εδινε και την μανα του ακομα προκειμενου να τον ψηφίσουν.Πριν προλαβεις να πεις οτι εχω και εγω μεριδιο ευθυνης, να σου πω οτι ΠΟΤΕ ουτε εγω ουτε κανενας απο την οικογενεια μου δεν εχουμε περασει το κατωφλι βουλευτικου γραφειου ,ζητώντας καποιου είδους διευκολυνση ή το κοινως λεγομενο ρουσφετι..Εμαθα να περπαταω με το κεφαλι ψηλα ,συναδελφε,και να στηρίζομαι στα δικα μου χερια ή οπως ειναι τωρα της μόδας..στην δικη μου πλάτη ;)
Εσυ δηλαδη δεν θεωρεις οτι το ίδιο το κρατος μας κλέβει;; Οταν μου ζηταει,προκειμενου να ειμαι νομιμη ,να δίνω στο ΤΕΒΕ 400 το διμηνο "βρεξει χιὁνίσει ,δεν με κλεβει;; με ρωτας αν βγαζω καθε μηνα τόσα;; τα ιδιαιτερα ειναι δυστυχως τετοια που σημερα εχεις και αυριο οχι..Και πιστεψε με δεν ανηκω σ αυτους τους συναδελφους που βγαζουν κατι χιλιαδες το χρονο..Δεν θέλησα ποτε τα πολλα ,μου αρκουν αυτα που βγαζω ωστε να μπορω να ζω αξιοπρεπως χωρις να σκεφτομαι τον καφε ή το ποτο..ειναι τοσο κακο αυτο δηλαδη;; οσα εχω βγαλει εγω ολη μου την ζωη ειναι μια μιζα σε εναν βουλευτη,μπα τωρα που το ξανασκεφτομαι πολυ λιγοτερα ;D
Και κατι τελευταιο,γιατι δεν συνηθιζω να γραφω πολλα ,Δεν εχτισα εγω και συ το σημερα που βιώνουμε αλλα αλλοι.Εμεις απλα παιζουμε με τους κανονες τους. ;)

Αν τωρα εσυ θες να βλεπεις τον κοσμο παραμυθενια με δρακους ,κοκκινοσκουφίτσες και κακους λύκους τοτε μη σε δυσαρεστήσω,θα περιμενω να δω το happy end των παραμυθιων.. :)
Ως προς την τελευταια φραση σου θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου.Την αυτοκριτικη μας την κανουμε ,οταν ομως στα χαρτια οι αριθμοι σε πιέζουν,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο παρα να υπακούσεις στο ενστικτο της επιβίωσης..

Συγγνωμη αν σας κουρασα ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που εγραψα τοσα πολλα.. :-[

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα μαζί σου. Το κράτος όχι απλά μας κλέβει αλλά θα τολμούσα να πω, πως μας εξαθλιώνει ηθικά αλλά και σε αρκετές περιπτώσεις βιοποριστικά. Αυτό που θα διαφωνήσω μαζί σου είναι η αναφορά σου "Εμεις απλα παιζουμε με τους κανονες τους". Εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να το κάνουμε αυτό. Οι κανόνες είναι σάποιοι, τους έχουν δημιουργήσει άθλιες πολιτικές, απαράδακτες συντεχνιακές λογικές στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και ο χώρος μας και για κάποιο λόγο, συνεχίζουμε να στηρίζουμε όλη αυτή την αθλιότητα δεκαετίες τώρα.
Θεωρώ αδιέξοδη μια συζήτηση για το αν η κοινωνία διαμορφώνει την πολιτική ή το αντίστροφο αν και εγώ θεωρώ πως το πρώτο είναι πιθανότερο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, το γεγονός πως επιλέγουμε μία τη Σκύλλα και μία τη Χάρυβδη διαιωνίζοντας την κατάσταση αυτή, σημαίνει είτε πως τα αξιολογικά μας κριτήρια είναι τέτοια που αποδέχονται, άρα νομιμοποιούν την αθλιότητα, είτε πως προσβλέπουμε στο σύστημα αυτό μέσω των γνωστών οδών. Θεωρώ πως αυτό είναι το πρόβλημα. Οι κανόνες στους οποίος αναφάρεσαι πρέπει να αλλάξουν. Στα παιδιά μας, πρέπει να δώσουμε κάτι νέο, καλύτερο και υγιέστερο. Αυτό δεν σημαίνει πως θεωρώ τη νέα πρόταση νόμου ως κάτι τέτοιο. Η λογική μας, νομίζω, πρέπει να ξεφύγει από τα στενά, καθαρά συντεχνιακά. Πρέπει να δούμε ολόκληρη την εικόνα της ελληνικής κοινωνίας και να αναζητήσουμε κάτι διαφορετικό, το οποίο ίσως μας "ματώσει" στην αρχή αλλά ίσως δώσει την λύση μακροπρόθεσμα. Αυτή πρέπει να είναι η απάντησή μας και όχι παίζω με τους κανόνες που μου βάζουν και ενίοτε τους παραβιάζω κιόλας επειδή τους θεωρώ άδικους. Αυτή η λογική μπορεί να είναι "λειτουργική" σε ατομικό επίπεδο για κάποιους αλλά σίγουρα δεν είναι η λύση. Όλοι μας σχεδόν, εννοώ όλη η ελληνική κοινωνία, διέπεται από τέτοιες λογικές και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Εγώ πιστεύω πως φταίω τόσο όσο και οι πολιτικές τις οποίες έχω επιλέξει, τόσο όσο οι πολιτικοί τους οποίους έχω αναδείξει, τόσο όσο τα συνδικαλιστικά όργανα τα οποία έχω εκλέξει. Φταίω, τέλος, επειδή έχω ενσωματωθεί με την αθλιότητα τόσο ώστε να μην την ξεχωρίζω παρά μόνο όταν μου πειράξει τα "κεκτημένα"...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.