*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!  (Αναγνώστηκε 5629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Gi@ θέλω κι εγώ να σου πω τη γνώμη μου για το ηθικό ζήτημα, δηλαδή αν θα αφήσεις τα παιδιά στη μέση της χρονιάς ή όχι. Παρ' όλο που και μένα θα μου ήταν δύσκολο και δεν είναι καθόλου του στυλ μου, θα το έκανα οπωσδήποτε γιατί πρώτα απ' όλα είναι πολύ σημαντικό για το μέλλον σου και δεύτερον επειδή μιλάμε για ιδιωτικό στο οποίο αν κάτι έστω και το παραμικρό δεν τους άρεσε σ' εσένα θα σε πετάγανε έξω στη μέση της χρονιάς χωρίς να τους απασχολήσει καθόλου η προσαρμογή των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
όσο για το ότι θα σε πετάγαν έξω αυτό να λέγεται! απλά αν σε πείσουν να παραμείνεις και να χάσεις τα μόρια θα πέσεις πολλές θέσεις στον πίνακα και την επόμενη χρονιά δε θα έχεις καμιά ελπίδα, οπότε δε θα χρειάζεται να ψάξουν για άλλη.
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Eναι πράγματι πολύ άσχημο να αφήσεις την τάξη στη μέση της χρονιάς, αλλά δεν είναι τραγική και η εκμετάλλευση των νηπιαγωγών τόσα χρόνια; Ή μήπως αν έβρισκαν μια δασκάλα δε θα έχανες εσύ τη δουλειά σου; Έζησα τα ιδιωτικά, σχολεία και παιδικούς, και θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις το μέλλον σου. Στα ιδιωτικά, ακόμα και με διοριστήριο, δεν υπάρχει καμμία σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ! Και γενικά το θέμα με τη μια ειδικότητα να μπαίνει στα χωράφια της άλλης κάτι μου κάνει. Εννοείται ότι όταν έχεις ανάγκη από δουλειά θα αρπάξεις όποια ευκαιρία σου δίνεται, αλλά συνήθως σου την έχουν στημένη στη γωνία.
 Μόλις δεις το sms αέρα στα πανιά σου και εξιλεώσου για το κακό σου κάρμα με υπερπροσφορά στα καινούρια σου παιδιά.
Άσε που θα ανοίξεις θέση για κάποιον άλλο στο ιδιωτικό, που θα σε μακαρίζει για το διορισμό σου. Γιατί στα ιδιωτικά business is business και επίσης business come first!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις καλές σας συμβουλές!!! Και επειδή έχω αναθεωρήσει κάποιες απόψεις μου, πάω να σβήσω τη λέξη τραγικό από τον τίτλο!!!

Αυτή τη στιγμή και αφαιρόντας όσους αναπληρωτές έχουν πάρει ήδη, βρίσκομαι γύρω στο 900. Τι λέτε θα πάρουν τόσους πολλούς μέχρι το τέλος τη σχολικής χρονιάς? Έτσι πως εξελίσσονται τα πράγματα...???
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 12:32:00 πμ »
αυτό εξαρτάται και από τις περιοχές που έχεις δηλώσει. αν έχεις δηλώσει αρκετούς νομούς είναι πολύ πιθανό. σκέψου ότι θα βγουν κενά και απ' τα ολοήμερα
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:07:45 μμ »
Έχω δηλώσει τα πάντα. Έβρο, νησιά, και φυσικά το κουτάκι.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος efi81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:13:06 μμ »
Γεια σας!!! ειμαι νηπιαγωγος και εγω σε θεση δασκαλας σε ιδιωτικο σχολειο.. η κατασταση ειναι πραγματικα τραγικη.. αν κ σχολαω θεωρητικα στις 2 δεν εχω φυγει ποτε πριν τις 5....ωστοσο πλησιαζει η σειρα μου στο πινακα ανπληρωτων.. γνωριζει κανεις αν θα εχω κυρωσεις φευγοντας απο το ιδιωτικο στη περιπτωση πουμε καλεσουν αναπληρωτρια; δεν νομιζω να αντεξω κ πολυ παντως αυτες τις συνθηκες.. ευχαριστω!!! :(

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 01:13:04 μμ »
εφόσον είσαι νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας, κατά πάσα πιθανότητα δεν καλύπτεσαι από την εγκύκλιο για παραμονή στο ιδιωτικό, οπότε αν παραμείνεις χάνεις τα μόρια μιας χρονιάς.
κυρώσεις από παραίτηση δεν έχεις ποτέ, παρά μόνο σε περίπτωση που καλύπτεσαι από την εγκύκλιο και θελήσεις να παραιτηθείς αφού σε καλέσουν, αλλα αυτό θα συνέβαινε αν ήσουν δασκάλα ή αν είχες θέση νηπιαγωγωγού.
ρώτα στην πρωτοβάθμια τι γίνεται σε πρίπτωση που σε καλέσουν και αν σου πουν ότι πρέπει να παραμείνεις στο ιδιωτικό όπως οι δάσκαλοι και δεν θέλεις, παραιτήσου πριν βγει η επόμενη φάση. αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό παραιτήσαι τη μέρα που θα σε καλέσουν και δε χάνεις ούτε μια μέρα μισθό και ένσημα
σε κάθε περίπτωση, για να πάρεις μόρια από ιδιωτικό πρέπει να έχεις διοριστηριο
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 01:22:30 μμ »
Αυτό που ίσχυε 5 χρόνια πριν (δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα) ήταν πως όταν σε καλέσει το δημόσιο (σε μόνιμη θέση ή αναπληρωτή), φεύγεις από το ιδιωτικό χωρίς κυρώσεις και συνέπειες. Απευθύνσου καλύτερα στην ΟΙΕΛΕ και θα σε ενημερώσουν έγκυρα.

Αποσυνδεδεμένος efi81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:09:30 μμ »
Ευχαριστώ πολυ! Περιμενω με αγωνια την Δ΄φαση αναπληρωτων! Αν παρουν αλλα 110 ατομα ειμαι μεσα!!!

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός σε θέση δασκάλας σε ιδιωτικό, χωρίς ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:24:07 μμ »
Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα!!! Και γι' αυτό το λόγο άνοιξα αυτό το θέμα. Η εγκύκλιος δεν μας πιάνει. 'Εχω ρωτήσει και στην πρωτοβάθμια και στην ΟΙΕΛΕ. Οπότε αν μας έρθει το περιβόητο μηνυματάκι, ΑΛΕΚΟΣΣΣΣΣΣΣΣ...
Και καλή μας τύχη!!!
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160417
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.