*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #812 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:18:23 μμ »
[
Βασικά η Μπιρμπίλη δήλωσε (όπως διάβασα από διαδίκτυο τουλάχιστον) τα εξής:

«Απόσυρση τέλος. Δεν είχε περιβαλλοντικό όφελος και είχε υψηλό κόστος. Σε μια τόσο δύσκολη, δημοσιονομικά, εποχή, αυτά τα χρήματα θα προτιμούσαμε να τα δώσουμε για την Παιδεία»

Σκέφτομαι, λοιπόν, ότι το "θα προτιμούσαμε" απέχει άπειρη απόσταση από το "θα τα δώσουμε όντως"...

για την ακριβεια ειπε ''προτιμαμε να τα δωσουμε στο 1 δις ευρω'' ..ειναι το γνωστο 1 δις της Διαμαντοπουλου για τα ολοημερα δημοτικα και νηπιαγωγεια...μαλλον δεν βγαινουν τα κουκια και κοβουν απο παντου για να τα βρουν....ειναι που λεγανε για πρασινη αναπτυξη και καθαρο περιβαλλον μεσω της αποσυρσης των ρυπογονων αυτοκινητων..παει και αυτο το προεκλογικο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #813 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:24:41 πμ »
διαβασατε το αρθρο για το μπλογκ του Παναρετου στο οποιο λεει οτι του ζητουν οι εκπαιδευτικοι προσωπικες εξυπηρετησεις?? :o >:(

http://www.alfavita.gr/typos/t3_11_9_739.php

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #814 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 12:11:22 μμ »
διαβασατε το αρθρο για το μπλογκ του Παναρετου στο οποιο λεει οτι του ζητουν οι εκπαιδευτικοι προσωπικες εξυπηρετησεις?? :o >:(

http://www.alfavita.gr/typos/t3_11_9_739.php

τωρα δηλαδη τι θελει να μας πει ;οτι επεσε απο τα συννεφα η οτι ανακαλυψε την Αμερική ;δεν ξερει οτι πανω απο ολα ειναι το βολεμα ; >:(

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #815 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:09:04 μμ »
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς! εγω αναφερομαι στις "παρακλησεις " των εκπαιδευτικων να δωσει το υπουργειο λιγη σημασια και σε εμας! που ακριβως ειναι το βολεμα? ολο το ακουω αυτο το πραγμα και μου την δινει! βολεμα ειναι να εργαστεις σε αυτο που σπουδασες κ αγαπας? Οπως εχω ξαναπει βολεμα ειναι να θελει κανεις διακαως 1 οποιαδηποτε θεση σε δημοσιο τομεα.... μην τρελαθουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #816 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:23:07 μμ »
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς! εγω αναφερομαι στις "παρακλησεις " των εκπαιδευτικων να δωσει το υπουργειο λιγη σημασια και σε εμας! που ακριβως ειναι το βολεμα? ολο το ακουω αυτο το πραγμα και μου την δινει! βολεμα ειναι να εργαστεις σε αυτο που σπουδασες κ αγαπας? Οπως εχω ξαναπει βολεμα ειναι να θελει κανεις διακαως 1 οποιαδηποτε θεση σε δημοσιο τομεα.... μην τρελαθουμε...
η αληθεια είναι όμως οτι δεν ξέρουμε αν εννοούσε αυτό που λες.Εμένα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε... "ρουσφέτια" που θα του ζητούν.Δε νομίζω πως το δικό μας αίτημα συγκαταλέγεται σε "βόλεμα", δε ζητάμε κάτι τέτοιο, οπότε μη τα μπερδέυουμε και άλλο τα πράγματα

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #817 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:31:54 μμ »
Συμφωνούμε στην επέκταση των ολοήμερων στις υπόλοιπες βαθμίδες ;
Συμφωνούμε στην ίδρυση συλλόγου;
Αν ναι,τότε οι επιστολές στην Διαμαντοπούλου και στον Πανάρετο και .... πρέπει να έχουν ομαδικό χαρακτήρα (ομάδα εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που στηρίζει τα ολοήμερα Γυμνάσια ή Λύκεια ή υπο ίδρυση Συλλόγου .....

Πόσα μέλη είμαστε ;

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #818 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 01:48:40 μμ »
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς! εγω αναφερομαι στις "παρακλησεις " των εκπαιδευτικων να δωσει το υπουργειο λιγη σημασια και σε εμας! που ακριβως ειναι το βολεμα? ολο το ακουω αυτο το πραγμα και μου την δινει! βολεμα ειναι να εργαστεις σε αυτο που σπουδασες κ αγαπας? Οπως εχω ξαναπει βολεμα ειναι να θελει κανεις διακαως 1 οποιαδηποτε θεση σε δημοσιο τομεα.... μην τρελαθουμε...
η αληθεια είναι όμως οτι δεν ξέρουμε αν εννοούσε αυτό που λες.Εμένα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε... "ρουσφέτια" που θα του ζητούν.Δε νομίζω πως το δικό μας αίτημα συγκαταλέγεται σε "βόλεμα", δε ζητάμε κάτι τέτοιο, οπότε μη τα μπερδέυουμε και άλλο τα πράγματα

ναι ,δεν ξερουμε αν εννοουσε αυτο ακριβως,αλλα κρινω απο τα posts των εκπαιδευτικων στο μπλογκ του...κανενας δεν ζητα ρουσφετι..τωρα αν το κανουν αλλοι και δεν τα εχει δημοσιευσει ...μπορει να ειναι κ αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #819 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 02:03:59 μμ »
Χρήματα για την υγεία και για την παιδεία πρέπει πάντα να υπάρχουν.Είναι κοινωνικά αγαθά και τα δύο.Τόσοι υπάλληλοι στις δημόσιες υπηρεσίες τι χρειάζονται;Ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες που καλύπτουν;Τα χρήματα για την παιδεία και την υγεία πρέπει να διατίθενται ασυζητητί.Στους διορισμούς σ'αυτούς τους δυο τομείς κανείς από τους πολίτες δεν αντέδρασε ποτέ.Τον γιατρό και τον εκπαιδευτικό πάντα θα τον χρειαζόμαστε.Τον πρώτο για το ζην και τον δεύτερο γαι το ευ ζην.Εμείς ως εκπαιδευτικοί χρειάζεται πάντα να απαιτούμε για την παιδεία και να παλεύουμε πιο πολύ όταν βλέπουμε κλάδους να είναι εκτός σχολείων τη στιγμή που θα έπερεπε να είναι στις τάξεις και να καλύπτουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #820 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 02:32:30 μμ »
Για να γίνουνε ολοήμερα γυμνάσια-λύκεια θα πρέπει να διορθωθούνε κάποιες άλλες καταστάσεις. Όπως για παράδειγμα αύξηση του ποσοστού του ΑΕΠ που καταβάλλεται στην παιδεία. Με την προυπόθεση ότι αυτά τα λεφτά δεν θα πάνε για την αύξηση των μισθών των εκπαιδευτικών. Και είναι κάτι που παραδέχομαι τους δασκάλους γιατί δεν στέκονται τόσο στα μισθολογικά. Οι καθηγητές που συνεχώς φωνάζουνε για τα μισθολογικά, κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά και τελικά χάνουνε και το κύρος τους στην κοινωνία. Γιατί είναι σκανδαλώδες να ζητάνε αυξήσεις, απο τη στιγμή που άλλες κατηγορίες συνανθρώπων ζούνε με 700 ευρώ, δουλεύουνε σαν σκυλιά, και όλα αυτά εν μέσω κρίσης. Όσο οι δάσκαλοι θα ζητάνε λεφτά για τα δημοτικά, το κράτος θα τους δίνει και θα κόβει τα λεφτά απο τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γιατί επί της ουσίας οι καθηγητές δε ζητάνε τίποτα αξιόλογο για την ίδια την παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #821 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 02:37:55 μμ »
λαθος! την προηγουμενη σχολικη χρονια ζητουσαν αυξηση μισθων οι δασκαλοι!!ηθελαν κατωτατο μισθο 1400 ευρω... αν ειναι δυνατον! πολυ προκλητικο για την εποχη που ζουμε και την οικονομικη κριση!

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #822 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 02:48:47 μμ »
Συγγνώμη δεν το ήξερα! Πέρσι ήμουν φαντάρος και δεν παρακολουθούσα!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #823 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 03:00:04 μμ »
λαθος! την προηγουμενη σχολικη χρονια ζητουσαν αυξηση μισθων οι δασκαλοι!!ηθελαν κατωτατο μισθο 1400 ευρω... αν ειναι δυνατον! πολυ προκλητικο για την εποχη που ζουμε και την οικονομικη κριση!

Προκλητικό τα 1400 ευρώ;;;;; Και λίγα είναι!
Προκλητικό είναι να παίρνουν οι.. βολευτές 6500 + έξτρα (συνολικά 9000 τουλάχιστον δηλαδή).
Προκλητικό είναι να μην φορολογούνται όπως πρέπει οι βιομήχανοι και λοιπά "φτωχά λαϊκά στρώματα".
Προκλητικό είναι να ξοδεύονται εκατομύρια σε show και φανφάρες.
Προκλητικό είναι να σκύβεις το κεφάλι και να ευχαριστείς που παίρνεις 500-700 ευρώ.
Να συνεχίσω τη λίστα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #824 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 03:01:28 μμ »
Οι φιλόλογοι άνετα μαζεύουμε αρκετές χιλιάδες ευρώ τόσες χιλιάδες που είμαστε πια.Εφόσον είμαστε εκτός εκπαίδευσης να αφήσουμε και εμείς την πινελιά μας στην παιδεία.Και ένας μαθητής να έχει όφελος καλό θα είναι.Τι λέτε;Μια δυο υποτροφίες μπορούμε να βγάλουμε για κάποιον μαθητή-φοιτητή.
Ξέρουμε πως τα ολοήμερα είναι το θέμα μας αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει τι άλλο καλό μπορεί να προκύψει

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #825 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 03:38:53 μμ »
Παιδιά καλησπέρα και επό μενα.Landau συγνώμη για το η!! 8)Εκανε μια ερώτηση η/o xasa και την προσπεράσατε!!!Τι κάνουμε τελικά??Ποσοι ειμαστε θα το προχωρήσουμε το θέμα του συλλόγου και των ομαδικών επιστολών???τι καθόμαστε ???οσον αφορα το οικονομικό μη σπεύδετετε να το προεξοφλήσετε καποιοι!στο χέρι το δικό μας είναι και από την πίεση που θα ασκήσουμε εμείς εξαρτάται το ''προτιμούμε να διαθέσουμε τα λεφτα της απόσυρσης στην παιδεία'' που είπε η Μπιρμπίλη  να το μετατρέψουμε στο ''θα τα διαθέσουμε στην παιδεία''.
Αν συνεχίσουμε να αδρανούμε ουτε σε 200 χρονια δε θα τρέξει τι θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.