*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1064 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:09:56 μμ »
5 dhmosioi upaliloi (se diafores thesis) syntaksiodotountai 1 diorizetai leei o almunia....(ti prepei na isxuei gia thn ellada)
mono kai mono ayto poioi monimoi, poia olohmera sxoleia....
ayksanontai kai t oria suntaksiodotiseis gia tis gunaikes???
kai ta eggonia mas me tous idious kathightes tha kanoun mathima....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1065 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:18:51 μμ »
 ;D ;D

ειχαν ομως πει οτι θα δωσουν βαση σε παιδεια και υγεια    :-\

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1066 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:19:20 μμ »
Nα μειώσουν το διορισμό των διοικητικό υπαλλήλων,όχι των καθηγητών!Στην υγεία και την παιδεία δεν μπορεί να μειώνονται οι διορισμοί,γιατί σε αυτούς τους τομείς χρειάζεται προσωπικό!Όσο για τον Αλμούνια,θεωρώ ότι αυτό αφορά γενικά το δημοσιοϋπαλληλίκι στην Ελλάδα και όχι μόνο τους εκπαιδευτικούς!Όπως και να έχει τα πράγματα θα είναι δύσκολα για την Ελλάδα και τους πολίτες της,καθώς βρίσκεται στο χείλος της χρεοκοπίας!Μακάρι να διαρκέσει λίγο και σύντομα να ανακάμψουμε!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1067 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 10:23:55 μμ »
συμφωνω !!!!  εξαλλου πως γινεται να αντικαθιστα 5 καθηγητες ενας?  αυτο ισχυει μονο για δημοσ.υπαλ.σε γραφεια πιστευω...το ιδιο και στην υγεια...τα νοσοκομεια δεν εχουν γιατρους και επιστημονες ειναι ανεργοι.δεν πρεπει να μειωνονται αυτες οι ειδικοτητες!!! εδιωξαν τοσους συμβασιουχους κ στειτζ! θα συνταξιοδοτηθουν και χιλαδες γυναικες τωρα...ας αυξησουν καθηγητες και προσωπικο νοσοκομειων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1068 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 03:45:22 μμ »


ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

«Να ανακαλέσει τα μέτρα η υπουργός Παιδείας»


Να ανακαλέσει τα μέτρα που εξήγγειλε κυρίως για την ανατροπή του συστήματος προσλήψεων ζητεί από την υπουργό Παιδείας η Διδασκαλική Ομοσπονδία προειδοποιώντας για κλιμάκωση στον δρόμο της οποίας βρίσκονται ήδη οι καθηγητές που ετοιμάζονται να δώσουν «δυναμική απάντηση» με τις αποφάσεις του έκτακτου Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, αύριο Τρίτη.

«Με λύπη μας διαπιστώσαμε ότι η υπουργός, αντί να ξεκινήσει διάλογο με την εκπαιδευτική κοινότητα, επέλεξε, στην πρώτη συνέντευξη Τύπου που έδωσε για θέματα Παιδείας, τις μονομερείς αποφάσεις και τη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών», τονίζεται στην ανακοίνωση που εκδόθηκε αμέσως μετά την έκτακτη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΔΟΕ χθες το απόγευμα, ενώ ειδικά για τις προσλήψεις (σ.σ. πλέον μόνον μέσω ΑΣΕΠ, δήλωσε η υπουργός) δηλώνουν αγωνιστική ετοιμότητα.

Οπως αναφέρουν χαρακτηριστικά, «οι προσλήψεις στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση γίνονται με απολύτως αντικειμενικά, μετρήσιμα και διαφανή κριτήρια. Γι' αυτό τον λόγο οποιαδήποτε σκέψη αλλαγής του συστήματος όχι μόνο μας βρίσκει κατηγορηματικά αντίθετους, αλλά θα μας βρει στην πρώτη γραμμή των αγώνων για την υπεράσπισή του». Οσο για τις υπόλοιπες εξαγγελίες, όπως για τις αποσπάσεις, κατηγορεί όλους τους υπουργούς Παιδείας που «διαχρονικά ρουσφετολογούσαν ασύστολα».

Οι επόμενες κινήσεις των δασκάλων θα προσδιοριστούν στις 27 Νοεμβρίου, οπότε και θα πραγματοποιηθεί η συνέλευση προέδρων. Αύριο Τρίτη, το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ συνεδριάζει ώστε να καθορίσει και αυτό την περαιτέρω στάση του, ενώ ανάλογες δράσεις προγραμματίζουν και τα συνδικαλιστικά όργανα των αναπληρωτών και των ωρομίσθιων.
 
ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Υ.Γ Ας παραδειγματιστουμε!!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1069 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 08:55:52 μμ »
Και εμεις ομως στελνουμε επιστολες κ πιεζουμε! το θεμα ειναι τι θα αποφασισει το υπουργειο! οπως και να το δεις ομως και παλι ειναι σε ποιο ευνοικη θεση απο εμας οι δασκαλοι.εχουν πολλα κενα σε καθε κουτσοχωρι, ο ασεπ τους ειναι πιο ευκολος,παιρνουν πολλους ,δεν χρειαζεται να γραψουν και κανενα 80% για να διοριστουν ...πιστευω  αυτοι απο 55 και πανω θα διοριζονται..

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΕΙΝΗ ΘΕΣΗ. ειμαστε απειροι,παιρνουν λιγους ,αυτο με τα ολοημερα ολο κ πιο χλωμο καθε μερα,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ,αποσπασμενοι....δεν υπαρχει μελλον! :'(

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1070 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:58:38 πμ »
Όπως το ειπες arlene δεν υπαρχει μελλον, ακομη και ασεπ να δωσεις μεχρι να συγκεντρωσει καποιος μορια θα περασουν αρκετα χρονια και παλι σιγουρος/η δεν θα ειναι.Λυπαμαι που το λεω, αλλα πλεον η εκπαιδευση ειναι απατηλο ονειρο.Οχι μονο δεν παιρνουν μετρα για την απορροφηση των καθηγητων, αλλα τα χειροτερευουν.Ακουσα σημερα την Διαμαντοπουλου στη νετ να λεει οτι δεν την ενδιαφερει εαν καποιος εχει πτυχιο με 20, την ενδιαφερει να εχει παιδαγωγικη επαρκεια και πως θα το διαπιστωσει αυτο?Μα φυσικα μεσα απο τον ΑΣΕΠ!Ειμαστε σοβαροι?Ειναι δυνατο μια εξεταση της κακιας ωρας να αποδεικνυει τι ειναι ο καθενας μας?Μπορει να εχω σπουδαιες γνωσεις, αλλα να μην εχω μεταδοτικοτητα και πολλα αλλα.Οτι να πουμε ειναι περιττο.Απλως κατα τη γνωμη μου κανενας μα κανενας δεν πρεπει να καταδεχτει να δωσει ΑΣΕΠ.Να δουμε τι θα κανουν τοτε!

Αποσυνδεδεμένος melina.an

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1071 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 11:16:30 πμ »
'Oλγα και το ΄98 έγιναν κάποιες αντιδράσεις με την κατάργηση της επετηρίδας.......ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΟΜΩΣ?
Έβαλαν τοτε και σχετικά ευκολα θέματα......και να που έγινε και σύστημα ΑΣΕΠ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ .....ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΛΟΝ ....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝΕ....................ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ
Και το ΄΄ευκολο ΄΄θύμα είναι οι εκπαιδευτικοί........Ο ευκολος στοχος τους!!!!

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1072 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 11:19:44 πμ »
Ναι αλλα αυτο που λες δεν συμβαινει με τους δασκαλους.Δεν γινεται να πηγαινουν τοσο κοντα τους καθηγητες και τους δασκαλους να τους εχουν σε τοσο ευνοικη θεση.Σημερα η Διαμαντοπουλου ελεγε οτι το επικεντρο ειναι η πρωτοβαθμια εκπαιδευση.Αναρωτιεμαι γιατι μονο αυτη?Αν ειναι να καταργηθει το γυμνασιο και το λυκειο.Σημερα Η Δ.Ο.Ε εχει συναντηση με την Υπουργο και θα δειτε συντομα οτι και παλι αυτοι θ' αποτελουν εξαιρεση, επειδη εχουν τον τροπο τους να διεκδικουν.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1073 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 02:03:08 μμ »
παλι τιποτα σημερα για τα ολοημερα ;

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1074 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 04:13:55 μμ »
Μία δεκαετία και παραπάνω υπάρχει ο ΑΣΕΠ από τότε που πήρα το πτυχίο μου.Δεν έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή για την επιλογή μου να μη δώσω στο διαγωνισμό.Με απωθούσε τόσο πολύ η ιδέα να μπω σε ένα κύκλωμα χρυσοπληρωμένων φροντιστήριων και περιορισμού του διαβάσματός μου σε μια ύλη που δεν οδηγούσε πουθενά τη σκέψη μου.Αντ αυτού επέλεξα να επιμορφώνομαι επιπλέον μέσα από το Πανεπιστήμιο σε ό,τι θα μπορούσε να μου χρειαστεί μέσα στην τάξη με βάση τους προβληματισμούς και τις παρατηρήσεις μου πάνω στο εκπαιδευτικό μου έργο.Στα τμήματα που εργάστηκα κυρίως ένταξης-στήριξης (σε δημόσιο σχολείο το μεσημέρι-απόγευμα) για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία και το ήξερα εξ αρχής. Όμως δεν αλλάζω τις εμπειρίες μου από την τάξη και τις προσωπικές μου οπτασίες με καμία προϋπηρεσία αναγνωρισμένη από ένα υπουργείο που δεν ξέρει τη δουλειά του και φυσικά με κανέναν ΑΣΕΠ.Και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να χάσω το χρόνο μου παρακαλώντας τον καθένα για ΠΔΣ.Φέτος μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ βέβαια στην πρόσθετη και χαίρομαι που έγινε χάρη στο μοναδικό αξιοκρατικό κριτήριο που υπήρξε ποτέ και όχι χάρη σε κάποιον μεσάζοντα.Τα τμήματα που δημιουργούνται για μαθητές που έχουν ανάγκη για επιπλέον υποστήριξη καθώς δεν μπορούν να τα "βγάλουν πέρα" μόνο με τα μαθήματα της πρωινής ζώνης είναι πραγματική ανάσα γι' αυτά.Θέλουν να συνεχίσουν το σχολείο τους και δυσκολεύονται αφάνταστα.Πολλές φορές το να το εγκαταλείψουν είναι μονόδρομος.Μέσα στις τάξεις υπάρχουν αυτοί οι μαθητές που κάθονται αμέτοχοι στο τελευταίο θρανίο, αλλά αν τους δοθεί η ευκαιρία για συστηματική στήριξη στα μαθήματά τους τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο και συνεχίζουν το σχολείο.Όχι όμως με τη λογική ότι φέτος γίνεται η στήριξη, του χρόνου σας αφήνουμε στο έλεος του θεού!Είναι πάρα πολλοί οι μαθητές λοιπόν που θα επωφεληθούν με το ολήμερο γυμνάσιο-λύκειο, γιατί είναι πολλοί όσοι βλέπουν το μεσημερινό/απογευματινό πρόγραμμα του σχολείου ως διέξοδο στην πρωινή απραξία-αμηχανία τους που τους φορτίζει απίστευτα πια.Το ολοήμερο γυμνάσιο-λύκειο μπορεί να σταματήσει τις πραγματικές αρρυθμίες από τις οποίες υποφέρουν οι μαθητές,αν όντως δεν τις θέλουμε βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1075 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 06:26:15 μμ »
Oλγα μου και να μην δωσουμε ασεπ τι να σου πω! θα καταστενοχωρηθουν ! ισα ισα αυτο θελουν !να μην διορισουν αλλους!

στενοχωριεμαι που βλεπω ποσο ρευστα ειναι ολα! την μια μερα μιλαμε για ολοημερα ,την αλλη για μειωση διορισμων ...και για ολα φταινε οι καθηγητες! γιατι εφτιαξαν τοσες καθηγητικες σχολες?γιατι πρεπει να περναμε απο 40.000 κυμματα που λεει κ η Ατζελα ( ;D) για να διοριστουμε?   ας δινουμε ασεπ αλλα να αυξησουν τις θεσεις τουλαχιστον ! αφου δεν ειναι διαγωνισμος επι ισοις οροις!Αλλιως να μας πουν και σε εμας που τελειωσαμε τωρα να αλλαξουμε επαγγελμα ..

διαβασατε αυτα απο συνεντευξη Διαμαντοπουλου?

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Θα μπούμε στο δεύτερο κεφάλαιο. Κοιτάξτε, δεν μπορώ να σας πω ότι το Σεπτέμβρη θα αισθανθούμε αλλαγές στην τάξη. Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι θα υπάρξει από το Σεπτέμβρη σε όλες τις περιοχές της χώρας ένας σημαντικός αριθμός σχολείων στους οποίους θα λειτουργεί πιλοτικό πρόγραμμα σε όλα τα επίπεδα. Δηλαδή και αναλυτικό πρόγραμμα, γιατί μου δόθηκε η δυνατότητα στην αντιπολίτευση που είχα την ευθύνη αυτή, επειδή έχεις χρόνο πάντα στην αντιπολίτευση…

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Ο στόχος μας είναι το 1 δις να πάει ως επένδυση στην παιδεία. Και στην ερώτηση αν έχετε σχέδιο θέλω να σας πω εδώ με επικεφαλίδα, ότι το σχέδιο θα ανακοινωθεί μέχρι το Δεκέμβριο. Θα πάμε σταδιακά και θα μπουν σε διαβούλευση όλα ώστε το Γενάρη να είμαστε έτοιμοι. Ξεκινάμε από τεράστια επένδυση στο χώρο της Πρωτοβάθμιας, δηλαδή Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο. Να τελειώσει αυτή η ιστορία ότι όλα ξεκινάνε από τις εξετάσεις και όλοι οι Υπουργοί Παιδείας έχουν ένα παιχνίδι να παίζουν. Είναι πολύ σημαντικό πράγμα βέβαια και οι εξετάσεις, το κοιτάμε παράλληλα, αλλά ξέρουμε όλοι πια ότι αν το Δημοτικό σχολείο δεν αλλάξει, αν αυτό που λένε πολύ απλά οι ίδιοι οι μαθητές: ότι η τσάντα μένει στο σπίτι. Αυτό σημαίνει μια ολόκληρη πολιτική. Αλλαγή εκπαιδευτικών αναλυτικών προγραμμάτων, που έχουν δεκαετίες να αλλάξουν στην ουσία. Αλλαγές στις μεθόδους διδασκαλίας, στον τρόπο διοίκησης των σχολείων. Αλλαγές στα ίδια τα σχολεία, δηλαδή στο κομμάτι το οικοδομικό, αισθητικό, αρχιτεκτονικό...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2009, 06:42:50 μμ από arlene »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1076 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 07:00:11 μμ »
Ξεκινάμε από τεράστια επένδυση στο χώρο της Πρωτοβάθμιας, δηλαδή Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο.

 Είναι πολύ σημαντικό πράγμα βέβαια και οι εξετάσεις, το κοιτάμε παράλληλα, αλλά ξέρουμε όλοι πια ότι αν το Δημοτικό σχολείο δεν αλλάξει, αν αυτό που λένε πολύ απλά οι ίδιοι οι μαθητές: ότι η τσάντα μένει στο σπίτι. Αυτό σημαίνει μια ολόκληρη πολιτική.

παλι παιζουμε με τις λεξεις...μια ολοημερα  μονο στο Δημοτικο ,μια και στο Γυμασιο...η αλλη μας εβγαλε πρωτοσελιδο το ολοημερο λυκειο(μετα απο συζητηση με την υπουργο οπως λεει) στο οποιο εδω η υπουργος δεν λεει λεξη...εγω δεν ξαναασχολουμαι...ας κανουν οτι θελουν....

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1077 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 07:43:57 μμ »
Αυτο που ξερω ειναι οτι με τα ηλιθια συστηματα τους εχουν προκαλεσει αγχος και ανασφαλεια σε χιλιαδες εκπαιδευτικους.Το χειροτερο ολων ειναι οτι δεν υπαρχει κοινη γραμμη απο τους καθηγητες, παρα μονο αντιπαραθεσεις και συγκρουσεις για τα μορια.Για να γινουν διορισμοι πρεπει ν'  ανοιξουν οι θεσεις, κανεις ομως δεν το θιγει, αλλα η εννοια τους ειναι ποτε θα γινει ο επομενος ΑΣΕΠ.Δεν εχουν καταλαβει οτι και να γινει οι ελπιδες ειναι μηδαμινες αφου οι θεσεις για διορισμο μειωνονται.Υπαρχουν προτασεις για απορροφηση οπως η προσληψη καθηγητων στις 2 τελευταιες ταξεις του δημοτικου και η επεκταση του ολοημερου σχολειου.Τετοιες λυσεις πρεπει να προτεινουμε και οχι να διαπραγματευομαστε για τον ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.