*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 210501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1302 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 11:12:00 μμ »
Κακα τα ψεματα,το ολοημερο εξυπηρετει,το θεμα ειναι να γινεται και δουλεια στο ολοημερο.π.χ σε ο,τι αφορα στην β γλωσσα,ενω εχουμε μονο ενα 2ωρο σε πεμπτη και εκτη δημοτικου,οπου πιεζεσαι για να προλαβεις να κανεις πραγματα(ακομη και τα βασικα!),εγω προσωπικα αλλα και πολλοι συναδερφοι τρωμε τα διαλειμματα μας για να εξηγουμε στα παιδια,τα αγγλικα εχουν 3ωρο απο τριτη δημοτικου στο ημερησιο προγραμμα και στο ολοημερο.Αυτο δεν το κατανοω,ενταξει τα αγγλικα ειναι η πρωτη γλωσσα αλλα κι εμεις τι να πρωτοκανουμε με δυο 45 λεπτα και 25 παιδια τις περισσοτερες φορες στο τμημα;Τι δραστηριοτητες να πρωτοκανεις,σε ποιον μαθητη να πρωτοεξηγησεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:16 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1303 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 11:14:15 μμ »
Αν θελουμε να λεμε αληθειες το ολοημερο δημοτικο εξυπηρετει μονο γονεις, αφου αποτελει παρκινγκ σταθμευσης.Επιπλεον εαν ειχα παιδι δεν θα επιθυμουσα να φοιτα σε ολοημερο δημοτικο για διαφορους λογους.Θεωρω αντιπαιδαγωγικο ο μαθητης να βρισκεται ολημερα στο σχολειο.Ακομη χειροτερα αν ο θεσμος επεκταθει στο νηπιαγωγειο.Προτεινω στους γονεις που θα στειλουν εκει τα παιδια τους να τα αφησουν και μολις φτασουν στα 18 τοτε να πανε να συναντησουν τους γονεις τους. Ετσι θα καταντησουμε στο τελος. Οταν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να μεγαλωσεις ενα παιδι, πολυ απλα δεν το φερνεις στον κοσμο.Ειναι προτιμοτερο!

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ παιδαγωγικό και το ολοήμερο δημοτικό και το ολοήμερο νηπιαγωγείο, αρκεί όμως να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες (σωστή σίτηση, προγραμματισμός δράσεων, ξεκούραση).
Απόψεις είναι αυτές όμως :)

για αλλη μια φορα θα συμφωνησω με τον φυσικο μας.++++++++++++++++
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1304 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 01:19:23 πμ »
Αν θελουμε να λεμε αληθειες το ολοημερο δημοτικο εξυπηρετει μονο γονεις, αφου αποτελει παρκινγκ σταθμευσης.Επιπλεον εαν ειχα παιδι δεν θα επιθυμουσα να φοιτα σε ολοημερο δημοτικο για διαφορους λογους.Θεωρω αντιπαιδαγωγικο ο μαθητης να βρισκεται ολημερα στο σχολειο.Ακομη χειροτερα αν ο θεσμος επεκταθει στο νηπιαγωγειο.Προτεινω στους γονεις που θα στειλουν εκει τα παιδια τους να τα αφησουν και μολις φτασουν στα 18 τοτε να πανε να συναντησουν τους γονεις τους. Ετσι θα καταντησουμε στο τελος. Οταν δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να μεγαλωσεις ενα παιδι, πολυ απλα δεν το φερνεις στον κοσμο.Ειναι προτιμοτερο!
Σίγουρα δεν έχεις παιδιά για να μιλάς έτσι.Ανήκω στην κατηγορία των γονιών που λατρεύω τα παιδιά μου,όπως όλοι εξάλλου,που ξεκινάω μάθημα στις 14.00 (ΠΔΣ) και τελειώνω στις 15.45 καθημερινά.Έχω την κόρη μου σε ολοήμερο νηπιαγωγείο γιατί πρώτον δε μπορούσε να γίνει αλλιώς και δεύτερον γιατί το θεωρώ περισσότερο παιδαγωγικό αφού συναστρέφεται περισσότερη ώρα συνομίληκους της από το να την έχω στη μητέρα μου να βλέπει τηλεόραση.Εσύ τι θεωρείς περισσότερο παιδαγωγικό; μήπως έχεις την εντύπωση ότι οι γονείς που παίρνουν τα παιδιά τους στις 12.15 ασχολούνται εποικοδομητικά μαζί τους; σε πληροφορώ ότι ασχολούμαι πλύ περισσότερη ώρα με τα παιδιά μου από όλους αυτούς που τα παίρνουν στις 12.15,τα ταίζουν,τα κοιμίζουν και μετά τους βάζουν ταινίες να βλέπουν.
Είναι πολύ βαρύ να λές σε κάποιο γονιό ότι θα δει το παιδί του στα 18 και σου εύχομια ολόψυχα όταν με το καλό διοριστείς,αν όχι ακόμα,να έχεις το δικαίωμα να παίρνεις τα παιδιά σου μαζί σου στο μάθημα για να είσαι ιδανικός γονιός.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1305 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 01:30:38 πμ »

Σίγουρα δεν έχεις παιδιά για να μιλάς έτσι.Ανήκω στην κατηγορία των γονιών που λατρεύω τα παιδιά μου,όπως όλοι εξάλλου,που ξεκινάω μάθημα στις 14.00 (ΠΔΣ) και τελειώνω στις 15.45 καθημερινά.Έχω την κόρη μου σε ολοήμερο νηπιαγωγείο γιατί πρώτον δε μπορούσε να γίνει αλλιώς και δεύτερον γιατί το θεωρώ περισσότερο παιδαγωγικό αφού συναστρέφεται περισσότερη ώρα συνομίληκους της από το να την έχω στη μητέρα μου να βλέπει τηλεόραση.Εσύ τι θεωρείς περισσότερο παιδαγωγικό; μήπως έχεις την εντύπωση ότι οι γονείς που παίρνουν τα παιδιά τους στις 12.15 ασχολούνται εποικοδομητικά μαζί τους; σε πληροφορώ ότι ασχολούμαι πλύ περισσότερη ώρα με τα παιδιά μου από όλους αυτούς που τα παίρνουν στις 12.15,τα ταίζουν,τα κοιμίζουν και μετά τους βάζουν ταινίες να βλέπουν.
Είναι πολύ βαρύ να λές σε κάποιο γονιό ότι θα δει το παιδί του στα 18 και σου εύχομια ολόψυχα όταν με το καλό διοριστείς,αν όχι ακόμα,να έχεις το δικαίωμα να παίρνεις τα παιδιά σου μαζί σου στο μάθημα για να είσαι ιδανικός γονιός.
[/quote]+++++++ ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:16 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1306 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 03:01:11 μμ »
το σημαντικο ειναι οτι μας δουλεψαν κανονικοτατα!!!!! η διαμαντοπουλου ειπε σε 1 συνεντευξη οτι δεν φταινε αυτοι (του υπ.παιδειας) που καθε σχολη βγαζει κ καθηγητη!!! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1307 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 07:40:46 μμ »
μετα απο τα επισημα στοιχεια που δοθηκαν στην δημοσιοτητα για τους διορισμους εκπαιδευτικων οπως αυτα σταλθηκαν στις Βρυξελλες με το συμφωνο σταθεροτητας νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν να κλειδωθει το topic...μας δουλευουν που μας δουλευουν απο το υπουργειο ας μην δουλευομαστε τουλαχιστον μεταξυ μας...

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1308 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:45:49 μμ »
Εγω ηξερα οτι φιλολογοι βγαινουν απο 3 τμηματα φιλολογια, ιστορια-αρχαιολογια και φπψ.Οσα τμηματα περισσευουν να μπουν σε δευτερη φαση.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1309 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 11:04:31 μμ »
ας κλειδωθεί το θέμα ρε παιδιά....δουλευόμαστε???

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1310 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:29:48 πμ »

Για τα πιλοτικά σχολεία
Tα πρώτα «πιλοτικά» νηπιαγωγεία και δημοτικά ξεκινούν ήδη τον επόμενο Σεπτέμβρη και ακολουθούν σταδιακά τα γυμνάσια και τα λύκεια.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_1_10_0445.php

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1311 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:35:43 πμ »
keep walking....

Αποσυνδεδεμένος xasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1312 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 12:40:52 μμ »
Eμείς αγαπάμε την εκπαίδευση αλλά η εκπαίδευση δε μας αγαπά,τι να κάνουμε ;
Τώρα στα γεράματα σκέφτηκα η σοφή ποια τέχνη να μάθαινα μήπως του τσαγκάρη μήπως της μοδίστρας
να έραβα και κανένα ταγεράκι στην υπουργό μας.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1313 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:11:51 μμ »
Μπα... αυτή την κόβω να φοράει από Prada και πάνω. Δε νομίζω ότι έχεις ελπίδα! :D

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1314 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:34:00 μμ »
Μπα... αυτή την κόβω να φοράει από Prada και πάνω. Δε νομίζω ότι έχεις ελπίδα! :D

Μπουφάν και παπούτσια από δέρμα ωρομισθίων φοράει μάλλον....  >:( >:( >:(
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #1315 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:36:48 μμ »
Χμμμ, δεν έχεις κι άδικο! :( Και τα αξεσουάρ (τσάντα, ζώνη) είναι μάλλον από... αναπληρωτές! :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.