*

Αποστολέας Θέμα: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;  (Αναγνώστηκε 1848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« στις: Μάρτιος 26, 2016, 01:39:25 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι. Θα ήθελα τη γνώμη σας, μια και λείπω περίπου 1,5 χρόνο από την Ελλάδα και ίσως έχω χάσει κάποια επεισόδια. Απευθύνω την ερώτηση κυρίως σε συναδέλφους ιδιοκτήτες ή εργαζόμενους φροντιστηρίων αλλά φυσικά και όποιος άλλος θέλει να προσθέσει τη γνώμη του είναι ευπρόσδεκτος.
Πώς πάει γενικά ο κλάδος των φροντιστηρίων στην Ελλάδα; Πριν φύγω (τέλη 2014) δεν υπήρχαν ιδιαίτερες διαρροές αλλά σημαντικές καθυστερήσεις στις πληρωμές. Μιλάω για μικρή επαρχία με έντονο ωστόσο ανταγωνισμό. Έχω 2 ειδικότητες, φιλόλογος και αγγλικών, και σκέφτομαι να επιστρέψω και να κάνω κάτι δικό μου. Έχω την εντύπωση ότι πιο σταθερό είναι το ξενόγλωσσο γιατί απευθύνεται σε ευρύτερη ηλικιακή γκάμα απ' ό,τι το Μέσης εκπαίδευσης. Ποια είναι η γνώμη σας;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:34 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:26:04 μμ »
Αν και παίζει ρόλο η περιοχή νομίζω,γιατί λες ότι είσαι σε επαρχία,θα σου πω για την δική μου εμπειρία ως εργαζόμενη σε ΚΞΓ σε μέση ως προς το βιοτικό επίπεδο περιοχή της Αθήνας.Τα πράγματα είναι απογοητευτικά.Οι καθυστερήσεις πληρωμών είναι νόμος,όπως και τα παζάρια,τα φέσια σαφώς και θα υπάρχουν(αν και δεν το ξέρω με λεπτομέρεις),οι δεύτερες ξένες γλώσσες δεν υπάρχουν ούτε για αστείο(εγώ κάνω Αγγλικά παρόλο που έχω τελειώσει Γαλλική Φιλολογία).Φαντάσου ότι στο ένα ΚΞΓ που δουλεύω έχουν πάρει και δάνειο για να το ανοίξουν γιατί άνοιξε πρόσφατα,και η εργοδότρια είναι συνέχεια μέσα στο άγχος,και αν και δε μου λέει λεπτομέρειες,μια μέρα μου είπε "έτσι μου έρχεται να το κλείσω".Επίσης, έχουμε πολλά παιδιά που έρχονται με πρόγραμμα του δήμου,δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό,νομίζω ότι δεν πληρώνουν τίποτα ή δίνουν ένα συμβολικό ποσό,όποτε το θυμηθούν(εντάξει αυτό πες ότι είναι βλακεία του ιδιοκτήτη,αλλα έχουμε λίγα παιδιά,φαντάσου όμως ότι πολλά εξ αυτών είναι με πρόγραμμα,δίνει μια εικόνα για την κατάσταση όλο αυτό).Οι γονείς είναι απαιτητικότατοι έως και αγενείς συν τοις άλλοις.Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα επένδυση σε τέτοια εποχή που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει,εκτός κι αν είχα δικό μου χώρο και φυσικά δεν θα έμπλεκα ποτέ με franchise.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2016, 12:45:28 πμ »
Βασικά, αυτό που λέει η Μαρκέλλα. Αν δεν έχεις δικό σου χώρο και αρκετά χρήματα για πέταμα, δεν θα σου συνέστηνα να ανοίξεις ΚΞΓ. Στα ΜΕ δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση, φαντάζομαι μια από τα ίδια. Εκτός αν ξέρεις πολύ καλά την αγορά και είσαι σίγουρη πως υπάρχει ζήτηση στην περιοχή σου, αλλά και τότε θα σε συμβούλευα να μην ανοιχτείς πολύ.

Ακόμα καλύτερα, θα έλεγα να μείνεις εκεί που βρίσκεσαι. Δεν είναι εποχή για επενδύσεις στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2016, 11:56:27 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Isla ο χώρος υπάρχει, το χρήμα δεν υπάρχει. Σκεφτόμουν για κάτι πολύ συντηρητικό για αρχή. Απ' ότι διάβαζα σε άλλο θέμα, Isla, το είχες χαρακτηρίσει οικονομική αυτοκτονία...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:24:34 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2016, 12:38:32 μμ »
Όντως, το είχα πει. Και μακάρι να μπορούσα τώρα να πω ότι έχω αλλάξει γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2016, 07:17:18 πμ »
Υποθέτω ότι εγγραφές υπάρχουν αλλά το πρόβλημα είναι με τις πληρωμές, όπως είπε και η Μαρκέλλα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέσης εκπαίδευσης ή ξένων γλωσσών;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:03:28 πμ »
Το πρόβλημα είναι και με τις εγγραφές. Ειδικά φέτος που έσκασε η βόμβα του ΦΠΑ μες το καλοκαίρι, οι εγγραφές πήραν την κάτω βόλτα.

Το πρόβλημα είναι με τις εγγραφές, με τις πληρωμές, με τη φορολογία, με τα αυξανόμενα κόστη γενικώς και με την κρίση γενικότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 675

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.