*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 22/4/2010;

Είμαι αναπληρωτής/ωρομίσθιος και συμμετείχα
91 (42.9%)
Είμαι αναπληρωτής/ωρομίσθιος και δεν συμμετείχα
31 (14.6%)
Είμαι μόνιμος και συμμετείχα
55 (25.9%)
Είμαι μόνιμος και δεν συμμετείχα
35 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 210

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 21, 2010, 10:34:14 πμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 22/4/2010  (Αναγνώστηκε 14759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2010, 12:47:44 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη οσων δεν απεργουν σημερα!! Συμφωνουν με τις εξελιξεις στην παιδεια? Η μηπως περιμενουν να βγαλουν αλλοι το φιδι απο την τρυπα μη τυχον και χασουν 40ευρω?? Εχουν οικονομικες δυσκολιες?? Μα και εγω εχω οικονομικη πιεση και ιδιαιτερτα αυτη τη περιοδο με γυναικα εγκυο!!! Και ομως θεωρω χρεος την απεργια!!  Μιλουσα με καποιους συναδελφους στην Κρητη και μου ειπαν οτι τα ποσοστα απεργων ειναι πολυ χαμηλα!! ποτε δηλαδη περιμενουν καποιοι να απεργησουν???  Οταν αρχισουν οι συγχωνευσεις και οι απολυσεις και στην παιδεια???

Καλά... μη μας δείρεις κιόλας!  ;D
οχι απλα θελω να ακουσω και καποιες αποψεις για πιο λογο δεν απεργει καποιος. Καποιοι υποστηριζουν οτι η απεργια ειναι δικαιωμα και οχι η απεργοσπασια. Εγω διαφωνω με αυτη την αποψη. Κανεις δε μπορει να επιβαλλει στον αλλο ΤΙΠΟΤΑ!!
Αλλα ρε παιδια εδω γινεται χαμος στη παιδεια και οχι μονο. Δεν θα πρεπει να αντιδρασουμε?? Συζητοντας με καποιους φιλους εκνευριστηκα πολυ με τη λογικη  του ωχαδερφισμου. και απο ατομα που δεν κανουν καμια απεργια και δεν εχουν και οικονομικο προβλημα!!
Οσο για την Κρητη δεν ισχυει ακριβως αυτο που γραφτηκε παραπανω μιας και ειμαι κρητικος και το ξερω απο πρωτο χερι. Απλα νομιζω οτι ζουν σε αλλο κοσμο. Μακρυα απο ανησυχιες και προβληματα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:09 »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:04:35 μμ »
Οσο για την Κρητη δεν ισχυει ακριβως αυτο που γραφτηκε παραπανω μιας και ειμαι κρητικος και το ξερω απο πρωτο χερι. Απλα νομιζω οτι ζουν σε αλλο κοσμο. Μακρυα απο ανησυχιες και προβληματα

δεν θελω να ξεκινησω αντιπαραθεση συνδερφε μιας και ζω στον λατρεμενο αυτο νησι εδω και 7 χρονια αλλα η αληθεια ειναι για να ζεις μακρια απο ανησυχιες και προβλήματα ,πρεπει να εχεις λυσεις το προβλημα της επιβιωσης . Η Κρητη ειναι ευλογημενος τοπος και παντα προσφερε στους κατοικους το πλεονεκτημα να νιωθουν αυταρκια, αυτονονομια και ανεξαρτησια.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:18:34 μμ »
Συνάδελφοι εγώ σήμερα απεργώ.Αυτό δεν σημαίνει ότι συμμετέχω άκριτα σε όλες τις κινητοποιήσεις,αλλά προσπαθώ να αποφασίσω κάθε φορά σύμφωνα με τις επιταγές της συνείδησής μου.Γι΄αυτό και δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να επιβάλω τη δική μου άποψη στον Αλλο χαρακτηρίζοντάς τον ή βρίζοντάς τον.Προτιμώ την ανταλλαγή επιχειρημάτων.

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ εξολοκλήρου π.χ. με το νέο νομοσχέδιο του υπουργείου.Κυρίως αντιδρώ στην επιβράβευση της αναξιοκρατίας κατά τη μεταβατική περίοδο,καθώς και με την αποκεντρωτική εκπ/ση με σημερινούς όρους.

Στην παρούσα συγκυρία θέλω να σταλεί ένα μήνυμα στο ΔΝΤ που βρίσκεται εδώ,ότι δεν δικαιούνται να καταπατούν ανενόχλητοι τα δικαιώματα των λαών,αφού έπονται νέα μέτρα.Γνωρίζω ότι το μόνο που φοβούνται στο εξωτερικό είναι η αντίδραση των λαών.Αυτό είναι και το πρώτο ερώτημα που θέτουν στους κυβερνητικούς αξιωματούχους κάθε φορά.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω και μια επιπλέον σκέψη,η οποία τελευταία συζητείται αρκετά.Πάντα απέφευγα τις θεωρίες συνωμοσίας.Ωστόσο μου προκαλούν μεγάλα ερωτηματικά τα παρακάτω γεγονότα:

α)Είναι αλήθεια ότι πρώην υπουργός εξωτερικών (εάν δεν κάνω λάθος) των ΗΠΑ  είπε ότι στην Ανατολική Μεσόγειο οι ΗΠΑ έχουν δικό τους άνθρωπο,τον George Papandreou;

β)Είναι αλήθεια ότι ο νυν Ελληνας πρωθυπουργός υπερθεμάτισε την πλεκτάνη Ανάν,πριν ακόμα προλάβουν να εκφραστούν τα ελληνοκυπριακά κόμματα;

γ)Είναι αλήθεια ότι ο παντελώς άγνωστος νυν Ελληνας υφυπουργός εξωτερικών έχει συμβάλλει στην κατάρτιση του Σχεδίου της πλεκτάνης Ανάν;

δ)Είναι αλήθεια ότι ο νυν πρωθυπουργός είπε συνειδητά ψέμματα στον ελληνικό λαό προεκλογικά και ενώ ήταν σίγουρη η εκλογή του;Μήπως επιθυμούσε την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά,η οποία θα νομιμοποιούσε την λήψη σκληρών μέτρων σε όλους τους τομείς;

ε)Είναι αλήθεια ότι ο τέως πρωθυπουργός, με δεδομένη την αχρηστία του (θεωρώ ότι πρέπει να διεκδικήσουμε και δικαστικά το δικαίωμα να ονομάζουμε πλέον μη χρήσιμους τους σύγχρονους πολιτικούς μας), αναγκάστηκε να παραδώσει άρον άρον την εξουσία και μάλιστα μετά από τόσο καιρό δεν έχει βγει να εκφράσει μια άποψη τουλάχιστον για τη διαχείριση της κρίσης;

Και κυρίως:

στ)Είναι αλήθεια αυτά που διαβάζουμε ότι έχει υπάρξει ήδη συμφωνία μετά την επίσκεψη Δρούτσα στην Αγκυρα για την έναρξη διερευνητικών επαφών,κάτι που θα επισημοποιηθεί με την άφιξη Ερντογάν στην Αθήνα τον Μάιο;Υπόψιν ότι μιλάμε ουσιαστικά για την πάγια τουρκική επιδίωξη συνδιαχείρισης του Αιγαίου.Επίσης ας θυμηθούμε ότι καμιά χώρα δεν θέτει την εδαφική της ακεραιότητα στην κρίση τρίτων,έστω και των αμερόληπτων ( ; ) δικαστών της Χάγης.

ζ)Είναι αλήθεια ότι επισπεύδεται η επίλυση της ονομασίας των Σκοπίων;

Και καλά κάνουν οι κυβερνώντες και επιθυμούν να προχωρήσουν στην επίλυση των παραπάνω προβλημάτων.Είναι αναγκαίο.
Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να προχωρήσουμε τώρα σε αυτήν την επίλυση,τη στιγμή που η οικονομική κρίση συρρικνώνει εκ των πραγμάτων τη διαπραγματευτική δύναμη της Ελλάδας και δεδομένης της κωλυσιεργίας τόσων ετών από τους γείτονές μας,όταν τα πράγματα στην ελληνική οικονομία ήταν καλύτερα.Δεν μπορούμε να περιμένουμε κι εμείς να περάσει η "κρίση";


Σίγουρα οι ευθύνες μας για τα σημερινά χάλια είναι τεράστιες και πρέπει να γίνει ένα νοικοκύρεμα στα οικονομικά αλλά και στην νοοτροπία.
Μήπως όμως μεγεθύνεται λίγο ή έστω ενθαρρύνεται η ανάγκη υποχωρήσεων του "άτακτου" ελληνικού λαού;
Μακάρι να έχω πέσει κι εγώ θύμα σε μια από τις θεωρίες συνωμοσίας και τίποτα από όλα αυτά να μην αληθεύουν.
Φοβάμαι όμως μην αρχίσουν κάποια στιγμή και μας σερβίρουν και υποχωρήσεις άλλου είδους ως "αναγκαίες" λόγω της κατάστασής μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 01:23:42 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:25:13 μμ »

 

... δυστυχώς, ηθοπτωχεύσαμε

ΘΕΟΔΟΣΗΣ Π. ΤΑΣΙΟΣ | Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010

Άλλα ήθελα να γράψω σήμερα. Ήθελα να αναφερθώ σε μιαν καινούργια επιδημία: Την τσαχπίνικη τραγουδιστή εκφορά του λόγου από πολλούς εκφωνητές του ραδιοφώνου, αλλά και εκφωνητές της τηλεόρασης όταν δεν φαίνονται στην οθόνη- ποτέ μην υποτιμάτε τη σημασία αυτών των δήθεν «λεπτομερειών», οι οποίες λεν πολλά. Συμβαίνει όμως κάτι άλλο πολύ σοβαρότερο ετούτον τον καιρό: Πληθύνονται μέρα με τη μέρα οι φωνές που διαπιστώνουν ότι (άκου να δεις) ΕΜΕΙΣ είμαστε, λέει, οι συγγραφείς του άθλιου βίου μας, εμείς είμαστε ένας λαός αμέριμνα αυτοχειριαζόμενος από κάτω έως απάνω (αφού το απάνω παράγεται εν πολλοίς και τροφοδοτείται απ' το κάτω).

Και υποπίπτω και πάλι (για εικοστή φορά) στο αμάρτημα της σωτήριας αυτομαστίγωσης, εμπνεόμενος κι από πρόσφατες τέτοιες απόψεις: Ο Θ. Δ. Παπαγγελής (Βήμα, 17.01.2010) εύστοχα σταχυολογεί πλήθος «ξένων» διαπιστώσεων για τα τερτίπια μας- ενώ εγώ προ δεκαετίας ακριβώς μιλούσα για «Μερικές επαίσχυντες πρωτιές-μας στην Ευρώπη» (02.07.2000).

Προ τριών εβδομάδων, πάλι στο Βήμα, ο Γ. Μαρίνος διαβλέπει το ευρύτερο έλλειμμα ήθους και γνώσεων, και προειδοποιεί ότι «δεν πρόκειται ποτέ η κοινωνία-μας να ανασυρθεί από το τέλμα, αν συνεχίσει να πάσχει ο τομέας της δημόσιας εκπαίδευσης». Όμως, οι εκατό χιλιάδες Δάσκαλοι (πάσης βαθμίδος) που συνευθυνόμαστε γι΄ αυτά τα πάθη της δημόσιας εκπαίδευσης, δεν έχομε τίποτε το ιδιαίτερο: Δικά σας παιδιά είμαστε- αναθρεμμένα κατά πλειονότητα με τα εθνικά μας ελαττώματα. Ιδού ο φαύλος κύκλος- και η βαράθρωση της ελπίδας. Άρα μόνον η «Επανά-Σταση» μας σώζει - ναι, αλλά ποια επανάσταση; Μήπως η νοσταλγία της σοβιετικής νομενκλατούρας; Αυτή κι αν είναι μια βαθύτατα αντιλαϊκή οπισθοδρόμηση. Μήπως πάλι η νεανική επανάσταση των περσινών δεκεμβριανών; Λοιπόν, ιδού άλλος ένας δείκτης της κατάντιας μας: Πλήθος Αναλυτών μιλούσαν πέρυσι για τα «μηνύματα» του Δεκεμβρίου. Ποια μηνύματα καλέη κατά παντός υπευθύνου «διαμαρτυρία» δεν περιέχει κανένα απολύτως μήνυμα, αλλ' είναι μια κοινότοπη ταυτολογία που αποπροσανατολίζει τον λαό- υποδεικνύοντάς του το κυνήγι των μαγισσών.

Ο «πολιτικός κονφουζιονισμός» (ένας όρος που τον γράφω εμμόνως, τριάντα χρόνια τώρα) ζεί και βασιλεύει. Γι΄ αυτό, αμέσως μετά τις τελευταίες εκλογές, έγραφα σ΄ αυτήν εδώ τη φιλόξενη στήλη: «Είμαστε (κατά μέγιστο ποσοστό, έστω) σε τέτοιο διαμορφωτικό και ηθολογικό χάλι, ώστε όλα τούτα τα πολιτικάντικα θέατρα που παίζονται σχεδόν επί τρεις δεκαετίες τώρα, ήσαν και είναι μαθηματικώς καταδικασμένα να είναι αλυσιτελή». Και, επιμένοντας στο «στραβή διάγνωση - αποτυχημένη θεραπεία», κατέληγα στο (θρασύ;) συμπέρασμα: « Τίποτα δεν θα γίνει. Έχομε δρόμο ακόμα μέχρι να πάψουν να μας δανείζουν ή μέχρι να μας διώξουν απ' τις καλές παρέες». (Και λέω «θρασύ» διότι γραφόταν εν μέσω παλλαϊκής ευφορίας ότι η... αλλαγή θα μας έσωζε, λέει). Και έχω τύψεις μήπως αυτά που έγραφα τον περασμένο Οκτώβριο, τα διαβάσανε αυτοί οι κακούργοι οι Ευρωπαίοι και, ω του κλαύματος, μας τηγανίζουν τώρα. Αλλ' η εθνική μας κακοχυμία είναι σαφώς παλαιότερη. Σ' ένα πρωτοχρονιάτικο σχόλιό μου που μεταδόθηκε απ' το Τρίτο Πρόγραμμα, έλεγα πως «ο Λαός μας όλο και περισσότερο θέλγεται από υπεραπλουστευτικές ερμηνείες και αντίστοιχα λεξιμαγικά αιτήματα- όλα απότοκα μιας ανεπαρκέστατης πολιτικής μόρφωσης». Ενώ οι λαϊκόφιλες (αλλ' αντιλαϊκίστικες) φωνές διαπίστωναν ότι «οι μυωπικές προτεραιότητες τις οποίες κραυγαλέως υπαγορεύομε στους πολιτικούς μας, εκδηλώνονται με σαφέστατα φαινόμενα υπανάπτυξης». (Το Βήμα, Φεβρ. 2009). Αλλά υπανάπτυξη και «ευμάρεια» σημαίνει μαθηματικώς «Δανεικά».

Και ποιος δεν ήξερε ότι ζούμε με δανεικά- δηλαδή ζούμε ως νταβατζήδες που εκμεταλλεύονται τα παιδιά και τ' αγγόνια-μας, αυτά που θα ξεπληρώσουν τα αναίσχυντα χρέη μας (διότι, λέει, αλλιώς θα χάσομε τα καταχτημένα μας!). Θαυμάσατε- σαν να μην υπήρχε προς τούτο ο δρόμος της αφιέρωσης, της καινοτομίας και της νοικοκυροσύνης.

Ιδέστε λοιπόν τώρα την καμπύλη εξέλιξης τού δημοσίου χρέους μέσα σε τρείς δεκαετίες, την οποία δημοσίευσε το Βήμα (10.01.10)- προσέξτε δε ποιος μας «κυβερνούσε» κάθε φορά που το φίδι του δανεισμού αγρίευε προς τα πάνω. Πολιτικό το θέμα; Όχι· είναι ηθοπολιτικό. Υποστηρίζω δηλαδή μαζί με τον Ν. Γ. Ξενάκην (Καθημερινή, 23.01.10) ότι «η κρίση δεν είναι μόνον οικονομική- είναι και πολιτική και ηθική »: Αυτή λοιπόν η καμπύλη (όπως θα ανέμενε κανείς) μοιάζει να είναι ακριβώς παράλληλη με την καμπύλη πτώσης των δεικτών παραγωγικότητας στη Χώρα, καθώς και της αύξησης της διαφθοράς μας.

Με συμπαθάτε που θα στεναχωρηθεί ο πάναγνος λαός-μας, αλλά όλο τούτο το τριακονταετές ρεζιλίκι, σαφέστατα υποδεικνύει τη μόνη εφικτή διάγνωση: «Δυστυχώς Ηθοπτωχεύαμε Σταδιακώς».

Εξ ού και μια απ' τις παλαιότερες φωνές εγρήγορσης έλεγε «Χρειάζεται να διδάξομε Μπέσα» (Βήμα, 07.10.2007), μέσω ενός 15-ετούς πλάνου Ηθοπαιδείας σε εθνική κλίμακα- ενός πλάνου κατεξοχήν πολιτικού (και δυσχερέστατου, φυσικά): Διότι δέν πρόκειται για εύκολη μετακένωση γνώσεων από καθέδρας, αλλά για απόκτηση πρακτικής ηθοπολιτικής δεξιότητας, μέσω μεθοδευμένης Μαθητείας και Συγχρωτισμού με το Παράδειγμα. Πάντα περιμένω το ραντεβού που ζήτησα προς τούτο απ΄ τον τότε πρόεδρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου...

Ο κ. Θεοδόσης Π. Τάσιος είναι ομότιμος καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Πηγή http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=122&artid=314068&dt=07/02/2010

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:09 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:54:36 μμ »
"Συνάδελφοι εγώ σήμερα απεργώ.Αυτό δεν σημαίνει ότι συμμετέχω άκριτα σε όλες τις κινητοποιήσεις,αλλά προσπαθώ να αποφασίσω κάθε φορά σύμφωνα με τις επιταγές της συνείδησής μου."

κ εγω ειμαι ωρομισθια στην κρητη κ απεργω σημερα. αποφασισα να απεργησω για να δειξω την αντιθεση μου σ'ολα αυτα που συμβαινουν γυρω μας κ κυριως εναντια στον εμπαιγμο τους προς εμας. απο το συλλογο μας νομιζω οτι απεργει ενα ακομη ατομο. (ειναι πολυ μικρος συλλογος).
αυτο ομως δε σημαινει οτι  διαφωνω με ολα τα σημεια του νομοσχεδιου. συμφωνω οτι ολοι οι διαγωνισμοι πρεπει να γινονται μεσω ασεπ γιατι αυτο θεωρω το πιο αξιοκρατικο μεσο. διαφωνω ομως με την υποτιθεμενη μεταβατικη περιοδο. αυτη ειναι μια περιοδος κοροιδια.
οπως κ να εχει με ασεπ ή χωρις ασεπ υπαρχουν χιλιαδες συναδελφοι που ετρεχαν τοσα χρονια στα κατσικοχωρια να μαζεψουν προυπηρεσια γιατι ηξεραν βασει νομου οτι θα διοριστουν. δε μπορει εν μια νυκτι να αλλαζουν το ισχυον συστημα κ να τους πετανε στο δρομο. να ισχυσει η μεταβατικη περιοδος για παραπανω διαστημα (πώς ειναι μεταβατικη περιοδος αφου οι πινακες προυπηρεσιας κλειδωνουν τον ιουνιο?) κ μετα οντως να γινονται οι προσληψεις μονο μεσω ασεπ για να αποφευχθουν καταστασεις οπου επικρατει η ευνοικρατια.


Υ.Γ. για να αποφυγω τυχον αντιδρασεις να πω πως ειμαι διοριστεα του ασεπ β φουρνια αρα δεν ενδιαφερομαι για την προυπηρεσια. απλα το θεωρω πολυ αδικο για αλλους συναδελφους που μπορει τον ιουνιο πχ να εχουν 20 μηνες προυπηρεσιας. τι θα απογινουν αυτοι?

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:04:28 μμ »
οπως καταλαβαινουμε ο στοχος της παρουσης κυβερνησης (και πολυ πιθανον και της επομενης) ειναι να διορισει ελαχιστους, ει δυνατον και κανεναν!! και αν μπορεσει να βρει τροπο με συμπτηξεις σχολειων να μειωσει οσο μπορει το προσωπικο της εκπαιδευσης!!
Και ακομα χειροτερα να πεταξει το μπαλακι στους δημους οπου με μειωμενα κρατικα κονδηλια και με τοπικους φορους να προσπαθουν να συντηρησουν τα σχολεια!! και να τοτε οι σπονσορες και οι περικοπες!!
Εδω αρχισαν οι συγχωνευσεις νοσοκομειων http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_2189.html
δε θα το κανουν σε σχολεια??
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 02:08:46 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:12:44 μμ »
Οσο για την Κρητη δεν ισχυει ακριβως αυτο που γραφτηκε παραπανω μιας και ειμαι κρητικος και το ξερω απο πρωτο χερι. Απλα νομιζω οτι ζουν σε αλλο κοσμο. Μακρυα απο ανησυχιες και προβληματα

δεν θελω να ξεκινησω αντιπαραθεση συνδερφε μιας και ζω στον λατρεμενο αυτο νησι εδω και 7 χρονια αλλα η αληθεια ειναι για να ζεις μακρια απο ανησυχιες και προβλήματα ,πρεπει να εχεις λυσεις το προβλημα της επιβιωσης . Η Κρητη ειναι ευλογημενος τοπος και παντα προσφερε στους κατοικους το πλεονεκτημα να νιωθουν αυταρκια, αυτονονομια και ανεξαρτησια.


Eιναι πολυ πιο απλος ο λογος που οι Κρητικοι εκπαιδευτικοι δεν απεργουν
Ειναι σπαγγοραμενοι.Τοσο απλα


ΥΓ.:Μπορει να εχουν αρκετα λεφτα στην τραπεζα κι ομως να μην βαζουν πλακακια στην κουζινα τους και να την αφηνουν με τσιμεντο στο δαπεδο (ενα παραδειγμα...) Ζουνε για να κανουν μασουρι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 02:15:12 μμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:19:44 μμ »
Eιναι πολυ πιο απλος ο λογος που οι Κρητικοι εκπαιδευτικοι δεν απεργουν
Ειναι σπαγγοραμενοι.Τοσο απλα


ΥΓ.:Μπορει να εχουν αρκετα λεφτα στην τραπεζα κι ομως να μην βαζουν πλακακια στην κουζινα τους και να την αφηνουν με τσιμεντο στο δαπεδο (ενα παραδειγμα...) Ζουνε για να κανουν μασουρι

 :o :o ;D ;D ;D ;D
παντως δεν ειναι σωστο να γενικευουμε γιατι ετσι οδηγουμαστε σε στερεοτυπα και εκτος topik στην συγκεκριμενη περιπτωση

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:20:15 μμ »
παντως ειμαι περιεργος να δω πραγματικα ποσοστα απεργιας στη κρητη(και γενικοτερα).Υπαρχει τροπος??
Καποιος αλλος παλι συναδελφος στο Ρεθυμνο μου ειπε οτι απεργουν αρκετοι στο σχολειο και στην ευρυτερη περιοχη.
Στο σχολειο μου παντως απεργει ενα ποσοστο ισως και πανω απο το 90%
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 02:22:07 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:22:43 μμ »
Παρακαλούμε να αποφεύγονται  τα εκτός θέματος μηνύματα.

Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:23:30 μμ »
και στην παλαιοχωρα χανιων, στο γυμνασιο η συμμετοχη ηταν μεγαλη σε συλλογο 18 ατομων δεν εκαναν απεργια μονο 2

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:24:21 μμ »
παντως ειμαι περιεργος να δω πραγματικα ποσοστα απεργιας στη κρητη(και γενικοτερα).Υπαρχει τροπος??

Καλέστε όσους περισσότερους μπορούν να ψηφίσουν εδώ. Όσο μεγαλύτερο το δείγμα, τόσο πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:26:46 μμ »
Παντως οι αναπληρωτες στα Χανια (μεσα στην πολη)και στο Ρεθυμνο ενω θελουν να απεργησουν (σε ολη τη διαρκεια της χρονιας) δεν το κανουν γιατι λενε οτι εδω δεν απεργουν οι μονιμοι θα απεργησουν οι ιδιοι??....
(μασουρ...you know  ;)  )

Αποσυνδεδεμένος el_greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 22/4/2010
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 22, 2010, 02:27:24 μμ »
Είμαι αναπληρωτής και συμμετείχα στην απεργία, μακάρι να συνεχιζόταν μέχρι να αρθεί το Νομοσχέδιο και να έρθει η Υπουργός σε Δημοκρατικό διάλογο, όχι μόνο με την ΟΛΜΕ-ΔΟΕ αλλά και με το συντονιστικό όργανο των ωρομισθίων – αναπληρωτών. Λυπάμαι όσους δεν έκαναν απεργία, αν και γνωρίζω πολλούς, που θα ήθελαν, όμως η οικονομική ανέχεια τους έχει φέρει μέχρι το σημείου, ώστε να μην διεκδικούν τα κεκτημένα τους. Είναι η πρώτη φορά, που συνάδελφοι από όλους τους χώρους θέλουν να απεργήσουν, αλλά δεν μπορούν λόγω της «φτώχιας» που μαστίζει τον κλάδο. Το πρόβλημα είναι βαθύ και όλοι το γνωρίζουμε, όμως πάντα πρέπει να αντιμετωπίζεται από τη ρίζα του, που αυτή την στιγμή ονομάζεται Διαμαντοπούλου Άννα. Από την πλευρά της Κυβέρνησης μια κίνηση καλής θέλησης θα ήταν η άμεση απομάκρυνση της εν λόγω Υπουργού, διότι είναι άσχετη και επικίνδυνη για την Εκπαίδευση.

ΘΕΜΑ: Αίτηση παραίτησης της Υπουργού Παιδείας κα Διαμαντοπούλου Άννας
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=18583.0
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2010, 02:29:02 μμ από el_greco »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161096
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.