*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 921881 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #546 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:19:05 πμ »
τετελεσται, ολοι οι ...ανοιχτοματηδες βουλευτες το ψηφισαν,καληνυχτα σε ολους μας,και η νυχτα θα διαρκεσει για δεκαετιες
επισης εκεινο το...η ελλαδα ποτε δεν πεθαινει, δεν ισχυει πια, παει πεθανε
+1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #547 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:51:11 πμ »
Εγώ θα θεωρούσα άδικο αν διορίζονταν οι επιτυχόντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ, με το 60%. Σύμφωνα με την λογική της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ, οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ δεν είναι "άξιοι" όσο οι διοριστέοι. Όπως δεν ήταν "άξιοι" και οι επιτυχόντες των παλιότερων ΑΣΕΠ, οι οποίοι πήγαν αναπληρωτές και τώρα βρίσκονται στο 40% (και αντιμετωπίζονται τώρα σαν βύσματα).
Νομίζω ότι το 40% αντιπροσωπεύει πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, που ομαδοποιήθηκαν καλώς ή κακώς. Μπορούν να βρεθούν αρκετά δίκαια με λίγη κατανόηση σε κάθε περίπτωση. Όμως το 40% είναι άνθρωποι που δουλεύουν ήδη στα σχολεία, και δεν νομίζω ότι πρέπει να φύγουν αυτοί για να πάρουν την θέση τους οι νεότεροι "άξιοι".
Οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ μπορούν να πάνε αναπληρωτές, μέχρι να γράψουν πραγματικά καλά στους επόμενους ΑΣΕΠ και να διοριστούν "επάξια".
θέλεις να πεις δηλαδή ότι εκείνος που έγραψε π.χ.76,5 (περίπου-βαριέμαι να το ψάξω ακριβώς) και είχε σειρά κατάταξης 230 ενώ η προκήρυξη αφορούσε 228 διοριστέους, δεν είναι άξιος να είναι στους επιλαχόντες; :o Τί λογική είναι αυτή;  :o Αφού δε σώζω το σπίτι μου να καεί και του γείτονα;
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #548 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:45:57 πμ »
Ήταν η τυφλή λογική του ΑΣΕΠ.
Καλύτερα θα ταίριαζε το ο θανατός σου η ζωή μου.
Δεν συμφωνω με κανένα από τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος sophi_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #549 στις: Ιούνιος 30, 2011, 10:00:30 πμ »
400 και πολλοι ειναι Lara μου.  Μην ειναι λιγοτεροι τωρα με το μεσοπροθεσμο. Εδω τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ  πλεον μπορει νατους απορροφησει μεχρι το 15 Πως θα λειτουργησει με τοσα κενα? Μονο με αναπληρωτες Απλα πραγματα

Ο "εφαρμοστικός" νόμος του μεσοπρόθεσμου λέει:

Άρθρο 37 - Ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν. 3833/2010, αντικαθίσταται ως εξής :
«3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού προσωπικού του ΑΣΕΠ και των φορέων, για τους οποίους έχουν εκδοθεί οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων μετά την 1-1-2009, πραγματοποιείται σταδιακά βάσει σειράς επιτυχίας μέχρι την 31-12-2015.»


Οι Ασεπίτες έχουμε γραπτή βεβαίωση του Υπουργείου εσωτερικών ότι οι εκπαιδευτικοί δεν περιλαμβανόμαστε σε αυτή την παράγραφο, η οποία αφορούσε μόνο όσους πάγωνε ο Ν.3833/10. Επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί παράταση του ΦΕΚ μας αυτή η "τροποποίηση".


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:06 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #550 στις: Ιούνιος 30, 2011, 10:42:18 πμ »
400 και πολλοι ειναι Lara μου.  Μην ειναι λιγοτεροι τωρα με το μεσοπροθεσμο. Εδω τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ  πλεον μπορει νατους απορροφησει μεχρι το 15 Πως θα λειτουργησει με τοσα κενα? Μονο με αναπληρωτες Απλα πραγματα

Δείτε εδώ τη συζήτηση. Πληροφορίες λένε για 100-110 Φιλολόγους για φέτος:

http://www.pde.gr/index.php?topic=23173.msg448483;topicseen#new

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #551 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:39:45 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #552 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:56:43 μμ »
Έχετε σκεφτεί ότι η εγκύκλιος διορισμών μπορεί να είναι διαφορετική φέτος δηλ. του τύπου "Καλούνται οι τάδε και τάδε από το ΦΕΚ να καταθέσουν αίτηση-δήλωση για διορισμό. Και όλοι οι άλλοι που κατοχύρωσαν δικαίωμα διορισμού διορίζονται ως το 2015; Έτσι και νέους πίνακες κάνει και νέο ΑΣΕΠ ενδεχομένως-διότι δεν γίνεται να έχουμε τους κλειδωμένους πίνακες μέχρι το 2015...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2011, 01:57:06 πμ από dimisfl »

Αποσυνδεδεμένος B F

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #553 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:58:48 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?
Πολυ καλα τα λες.Εγω βεβαια πιστευω οτι θα πρεπει να εξαντλησει μονο τους 24μηνιτες φετος γιατι εχουν κανει αρκετη υπομονη.Οι ασεπιτες μπορουν να περιμενουν εως το...2015.Τι λες εσυ?

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #554 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:04:04 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?
Πολυ καλα τα λες.Εγω βεβαια πιστευω οτι θα πρεπει να εξαντλησει μονο τους 24μηνιτες φετος γιατι εχουν κανει αρκετη υπομονη.Οι ασεπιτες μπορουν να περιμενουν εως το...2015.Τι λες εσυ?
αμα δεν το λες ειρωνικα......ελπιζω τα παιδια μου να μην εχουν εκπαιδευτικους με τοσο "αξιοκρατικες" αντιληψεις οπως οι δικες σου!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #555 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:08:35 μμ »
εγω λέω να περιμένουμε και να αφήσουμε τις παραφιλολογιες καλοκαιριάτικα....

Αποσυνδεδεμένος B F

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #556 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:10:28 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?
Πολυ καλα τα λες.Εγω βεβαια πιστευω οτι θα πρεπει να εξαντλησει μονο τους 24μηνιτες φετος γιατι εχουν κανει αρκετη υπομονη.Οι ασεπιτες μπορουν να περιμενουν εως το...2015.Τι λες εσυ?
αμα δεν το λες ειρωνικα......ελπιζω τα παιδια μου να μην εχουν εκπαιδευτικους με τοσο "αξιοκρατικες" αντιληψεις οπως οι δικες σου!
Γιατι το λες αυτο συναδερφε?Δικαιοσυνη ειναι να παρουν ενα μερος απο καθε κατηγορια.Δεν βλεπεις τι γραφουν?Ετσι δεν εγινε και περισυ?Το ιδιο ελπιζουν και φετος.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #557 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:12:57 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?
Πολυ καλα τα λες.Εγω βεβαια πιστευω οτι θα πρεπει να εξαντλησει μονο τους 24μηνιτες φετος γιατι εχουν κανει αρκετη υπομονη.Οι ασεπιτες μπορουν να περιμενουν εως το...2015.Τι λες εσυ?

Αν θες την δική μου γνώμη, ήμουν σίγουρη οτι οι Ασεπίτες θα διορίζονταν φέτος (μαλιστα επέμενα σε άλλη συζήτηση ότι η παραταση μεχρι το 2015 αφορά άλλα Υπουργεία!). Αλλα μετα απο τις πληροφορίες του μέλους αμφιβάλλω!

Αλλο τι θέλουμε, αλλο τι νομιζουμε, αλλο τι πιστεύουμε και αλλο τι θα γινει!

Μακαρι να διοριστούν ολοι οι ασεπιτες φέτος αλλά δεν θα δοθεί παράταση στην μεταβατική διοτι θα υπάρχει νομικο κωλυμα (δεν μπορεί να πάρει απο Επιτυχόντες Ασεπ - δεν την καλύπτει ο νομος!).

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #558 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:17:09 μμ »
Αν δοθεί παράταση στη μεταβατική μάλλον θα αναγκαστεί να διορίζει ποσοστά απο κάθε κατηγορία. Δηλ. αν για παράδειγμα διορίσει φέτος 110 φιλολόγους (σύμφωνα με πληροφορίες μέλους του φόρουμ) από αυτούς θα είναι ενα ποσοστό απο τους εναπομείναντες ασεπιτες, ενα ποσοστο του 40%, ενα ποσοστο απο 24μηνο και ενα ποσοστο ειδικες κατηγορίες.

Εσείς τι λέτε?
Πολυ καλα τα λες.Εγω βεβαια πιστευω οτι θα πρεπει να εξαντλησει μονο τους 24μηνιτες φετος γιατι εχουν κανει αρκετη υπομονη.Οι ασεπιτες μπορουν να περιμενουν εως το...2015.Τι λες εσυ?

Αν θες την δική μου γνώμη, ήμουν σίγουρη οτι οι Ασεπίτες θα διορίζονταν φέτος (μαλιστα επέμενα σε άλλη συζήτηση ότι η παραταση μεχρι το 2015 αφορά άλλα Υπουργεία!). Αλλα μετα απο τις πληροφορίες του μέλους αμφιβάλλω!

Αλλο τι θέλουμε, αλλο τι νομιζουμε, αλλο τι πιστεύουμε και αλλο τι θα γινει!

Μακαρι να διοριστούν ολοι οι ασεπιτες φέτος αλλά δεν θα δοθεί παράταση στην μεταβατική διοτι θα υπάρχει νομικο κωλυμα (δεν μπορεί να πάρει απο Επιτυχόντες Ασεπ - δεν την καλύπτει ο νομος!).

Οι νόμοι και οι υπουργικές αποφάσεις, φτιάχνονται σε μια μέρα, αν χρειαστεί  ;)
(αν και δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο στόχος τους έτσι κι αλλιώς...)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #559 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:19:35 μμ »
εγω λέω να περιμένουμε και να αφήσουμε τις παραφιλολογιες καλοκαιριάτικα....

συμφωνω και γω μαζι σου. μεχρι να βγει η εγκυκλιος ολα αυτα ειναι εικασιες...
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.