*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό  (Αναγνώστηκε 48639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:23:06 μμ »
Οι εκπαιδευτικές άδειες για διδακτορικό έχουν καταργηθεί;

Εκπαιδευτικές άδειες δίνονται πλέον μόνο σε όσυς είναι υπότροφοι του ΙΚΥ


OYTE PLEON SE AYTOYS!!!πλεον μονο αδεια ανευ αποδοχων κ γι αυτους που εχουν ηδη εκπαιδευτικη αδεια κ στους μςλλοντικους υποτροφους!!


  Σύμφωνα με την  Φ.361.34/8/93177 /Δ1 10-08-2012 Ανανέωση αδειών υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποτρόφους του ΙΚΥ για το σχολικό έτος 2012-2013 επιτρέπονται ανανεώσεις (και όχι νέες χορηγήσεις) εκπαιδευτικών αδειών σε όσους εκπαιδευτικούς υπότροφους ΙΚΥ είχαν πάρει εκπ. άδεια έως και την 14-03-2012

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 10:48:06 μμ »
Παλια στο ΤΕΧΑS!!

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 11:10:01 μμ »
Οι αναπληρωτές δικαιούνται κάποιες μέρες άδεια λόγω διδακτορικού, για εκπαιδευτική επιμόρφωση; Αν ναι, πόσες μέρες ανα σχολικό έτος;

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 01:46:36 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας.

Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός εδώ και 5 χρόνια και εδώ και ένα μήνα βρίσκομαι σε διαδικασία εκπόνησης διδακτορικού. Ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτική άδεια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν καταφέρω να πάρω την άδεια , υποχρεούμαι να επιστρέψω στο ιδιωτικό σχολείο που εργάζομαι για το τριπλάσιο της αδείας όπως ισχύει για τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 02:55:35 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας.

Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός εδώ και 5 χρόνια και εδώ και ένα μήνα βρίσκομαι σε διαδικασία εκπόνησης διδακτορικού. Ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτική άδεια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν καταφέρω να πάρω την άδεια , υποχρεούμαι να επιστρέψω στο ιδιωτικό σχολείο που εργάζομαι για το τριπλάσιο της αδείας όπως ισχύει για τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου; Ευχαριστώ.
Εννοείς με αποδοχές; Γιατί με αποδοχές ούτε το δημόσιο δεν δίνει πια. Όσο για το ιδιωτικό, πιθανότερο το θεωρώ να σε απολύσουν και να σε επαναπροσλάβουν, εάν και εφόσον. Πάντως όχι, δεν νομίζω να υπάρχει κάποια δέσμευση για επιστροφή στο σχολείο που εργάζεσαι. Νομίζω επίσης ότι το καθεστώς εκπαιδευτικής αδειας δεν υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα, εκτός αν σε στείλει η ίδια η δουλειά σου για μετεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 05:49:55 μμ »
Στους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς δίνονται ακόμα άδειες με αποδοχές. Τουλάχιστον δόθηκαν πέρσι και δεν έχουν καμία σχέση με τις άδειες των εκπαιδευτικών του δημοσίου (τα χρήματα προέρχονται από τον ΕΛΙΓΕ).

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 01:29:05 πμ »
Είναι σίγουρο ότι δεν θα δοθούν ούτε την επόμενη χρονιά άδειες με αποδοχές για διδακτορικά; ΟΚ, το ξέρω ότι όσες αλλαγές γίνονται είναι προς το χειρότερο, αλλά μήπως έχει κανείς πληροφόρηση για το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 06:37:12 πμ »
προς bpetros

δικαιουμαστε 14 ημερες φοιτητικη αδεια ανα σχολικη χρονια οποως ακριβως κ για προπτυχιακο!!συνολικα ομως. οχι ξεχωριστα αν κανεις κ τα δυο!!
δικαιουμαστε κ για συνεδρια βραχυχρονιες αδειες χωρις περιορισμο ημερων!!!αυτες μπορει να σου το αρνθουν εκτος αν εχεις ανακοινωση ή poster στο συνεδριο!!εγω μεχρι σ\τιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ουτε για το διδακτορικο μου, ουτε για το προπτυχιακο που κανω 2,5 χρονια τωρα!!

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 09:35:00 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Το γνωρίζω για τις 14 μέρες (έχω βρει το σημείο στον νόμο) αλλά για οι βραχυχρόνιες για συνάντηση με επόπτη εντάσσονται σε αυτές τις 14 έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 10:05:53 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας.

Είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός εδώ και 5 χρόνια και εδώ και ένα μήνα βρίσκομαι σε διαδικασία εκπόνησης διδακτορικού. Ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτική άδεια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν καταφέρω να πάρω την άδεια , υποχρεούμαι να επιστρέψω στο ιδιωτικό σχολείο που εργάζομαι για το τριπλάσιο της αδείας όπως ισχύει για τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου; Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό και θέλω να πάρω του χρόνου άδεια για μεταπτυχιακό (ελπίζω να δοθούν και του χρόνου). Κάπου είχα διαβάσει ότι για να πάρει κανείς άδεια για μεταπτυχιακό πρέπει να εχει 2 χρόνια προυπηρεσίας στο ιδιωτικό (δηλαδή να είσαι αορίστου χρόνου) και να σου μένει μετά την άδεια χρόνος υπηρεσίας το τριπλάσιο της άδειας. Αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει ότι υποχρεωτικά πρέπει να μείνεις στο σχολείο που είσαι...Ίσως απλώς ο περιορισμός είναι τυπικός, δηλαδή να μην μπορείς να πάρεις άδεια αν π.χ. κοντεύεις να βγεις σε σύνταξη και δε σου μένουν μετά πολλά χρόνια υπηρεσίας.
Έμαθες κάτι για αυτό; Δηλαδή άμα πάρουμε άδεια και μετά διοριστούμε στο δημόσιο ή πάμε σε άλλο ιδιωτικό, δε θα μπορούμε να φύγουμε;

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 02:34:06 πμ »
oi synanthseis με τους καθηγητες σου ειναι μεσα στις 14 ημέρες!!
ο νομος λεει οτι η διευθυνση μπορει να σου αρνηθει την αδεια με την αιτιολογια οτι οι συναντησεις σας μπορουν να γινουν κ εκτος σχολικου ωραριου.....εγω μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 11:45:09 πμ »
Όσον αφορά τις συναντήσεις με τους καθηγητές, προφανώς και μπορούν να ορίζονται εκτός σχολικού ωραρίου. Δεν χρειάζεσαι άδεια και για αυτό..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 12:15:49 μμ »
Όσον αφορά τις συναντήσεις με τους καθηγητές, προφανώς και μπορούν να ορίζονται εκτός σχολικού ωραρίου. Δεν χρειάζεσαι άδεια και για αυτό..

Αν βρίσκεσαι στην ίδια πόλη με το πανεπιστήμιο.........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 12:20:30 μμ »
Προφανώς αν βρίσκεσαι στην ίδια πόλη. Αλλιώς βρίσκεις άλλες λύσεις (προσωρινά μέσω email, κάποιες σχολικές αργίες, Σάββατα), αρκεί να υπάρχει αλληλοκατανόηση και με τους επιβλέποντες. Η άδεια θα είναι η τελευταία λύση, γιατί μπορεί να χρειαστεί αλλού και δεν την χαραμίζεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160116
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.