*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3144601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2758 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:42:47 μμ »
552.... Μάθημα "Οδύσσεια"

Μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω. Δηλώνω στο προηγούμενο τετράμηνο το συγκεκριμένο μάθημα. Το δήλωσα καθυστερημένα σε αντικατάσταση της διπλωματικής, που είδα ότι δεν έβγαινε σε 4 μήνες , παρόλες τις διαβεβαιώσεις των ακαδημαϊκών συμβούλων  . πάω να δώσω εξετάσεις χωρίς ο καθηγητής να μας έχει δώσει ανατροφοδοτηση σε καμία εργασία. (Να σημειώσω ότι παρόλα τα παράπονά μας ο καθηγητής μας έστελνε κάποια γενικά σχόλια και οι 2 ακαδημαϊκοί σύμβουλοι μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να του κάνουν υποδείξεις στη δουλειά του).
Στην εξεταστική (παρόλες τις δεσμεύσεις του καθηγητή) μας έβαλε παπαγαλία, μεγάλα κομμάτια ύλης που περιείχαν πολλούς τεχνικούς όρους- πλήρη αποστήθιση. Με κόβει στο μάθημα με βαθμό 49 και μου στέλνει μια αστεία ανατροφοδότηση. Σε email μου του ζητώ εξηγήσεις και που απαντά ότι τα γραπτά μας είναι στο πανεπιστήμιο και δε μπορεί να κάνει κάτι. Με λίγα λόγια έχασα ένα τετράμηνο για ένα μάθημα.
Έρχεται λοιπόν η ώρα να ξαναδώσω μάθημα στις 12/9/2014 , του στέλνω ερώτηση να μου πει περίπου πως θα είναι τα θέματα και μου απαντάει ότι θα είναι ανάπτυξης και κριτικά. Καμία άλλη βοήθεια.
Πριν λίγες μέρες δείχνω τις εργασίες μου σε δύο καθηγητές  πανεπιστημίου της Ελλάδας. Φυσικά μου είπαν ότι οι παρατηρήσεις του και οι βαθμοί μου δεν ανταποκρίνονται στην εργασία του. Το ζήτημά μου είναι ότι μάλλον ο συγκεκριμένος καθηγητής μας εμπαίζει και δεν σέβεται τον κόπο μας και τα χρήματά μας.
Ήδη έχω ενημερώσει και τις δύο συμβούλους και τον κοσμήτορα της σχολής για το πρόβλημά μου , που το μόνο που μου λένε είναι ότι δεν μπορούν να παρέμβουν. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συμβουλευτώ Νομικό.
Δε θέλω να περάσω το μάθημα χωρίς διάβασμα αλλά θέλω να είναι δίκαιοι και συνεπείς όπως εγώ.

ΥΓ. Έχω παπαγαλήσει όλες τις ενότητες, αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει με κάτι πιο συγκεκριμένο θα του έχω υποχρέωση. Με δυσκολεύει πολύ που δεν έχω πρόσβαση και στη πλατφόρμα αυτού του τετραμήνου στο 552.
 ΜΑΚΡΥΑ από το 552  Και επειδή ακούω και άλλους συναδέλφους να έχουν δυσκολίες με το συγκεκριμένο διδασκοντα, κάντε μια αναφορά στις συμβούλους. Καλή επιτυχία μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @sonia@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2759 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 09:52:20 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω μια ερώτηση: μήπως θυμάται κανείς θέματα που έπεσαν σε προηγούμενα εξάμηνα στο 504 Συγκριτική Παιδαγωγική; Η έστω πως ήταν οι εξετάσεις. Πόσα θέματα είχε, αν ήταν επιλεγόμενα κάποια η όλα υποχρεωτικά κλπ; Δεν μας ανέφερε τπτ για τις εξετάσεις η καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος ste_tria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2760 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:06:05 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Γνωρίζει κανείς τον καθηγητή κύριο Πίττα?για το μάθημα της Δυσλεξίας??
Ευχαριστώ

Είναι πολύ απαιτητική, αλλά πολύ καλή! Να την επιλέξεις!
Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο, Τόλμη, Τύχη.
:) <3

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2761 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:20:22 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!άλλαξα το 522.. έκανα drop σε προηγούμενο μάθημα που είχα επιλέξει και τώρα είναι κλειστό: Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες. Το είχα επιλέξει στις αχές της ηλεκτρονικής προεγγραφής. Ξέρετε αν υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει και άλλο τμήμα στο συγκεκεριμένο μάθημα? ΕΥχαριστώ!!
to 529 ennoeis?? καλά άφησες αυτό ... και πήρες το 552???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2762 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:25:21 μμ »
552.... Μάθημα "Οδύσσεια"

Μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω. Δηλώνω στο προηγούμενο τετράμηνο το συγκεκριμένο μάθημα. Το δήλωσα καθυστερημένα σε αντικατάσταση της διπλωματικής, που είδα ότι δεν έβγαινε σε 4 μήνες , παρόλες τις διαβεβαιώσεις των ακαδημαϊκών συμβούλων  . πάω να δώσω εξετάσεις χωρίς ο καθηγητής να μας έχει δώσει ανατροφοδοτηση σε καμία εργασία. (Να σημειώσω ότι παρόλα τα παράπονά μας ο καθηγητής μας έστελνε κάποια γενικά σχόλια και οι 2 ακαδημαϊκοί σύμβουλοι μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να του κάνουν υποδείξεις στη δουλειά του).
Στην εξεταστική (παρόλες τις δεσμεύσεις του καθηγητή) μας έβαλε παπαγαλία, μεγάλα κομμάτια ύλης που περιείχαν πολλούς τεχνικούς όρους- πλήρη αποστήθιση. Με κόβει στο μάθημα με βαθμό 49 και μου στέλνει μια αστεία ανατροφοδότηση. Σε email μου του ζητώ εξηγήσεις και που απαντά ότι τα γραπτά μας είναι στο πανεπιστήμιο και δε μπορεί να κάνει κάτι. Με λίγα λόγια έχασα ένα τετράμηνο για ένα μάθημα.
Έρχεται λοιπόν η ώρα να ξαναδώσω μάθημα στις 12/9/2014 , του στέλνω ερώτηση να μου πει περίπου πως θα είναι τα θέματα και μου απαντάει ότι θα είναι ανάπτυξης και κριτικά. Καμία άλλη βοήθεια.
Πριν λίγες μέρες δείχνω τις εργασίες μου σε δύο καθηγητές  πανεπιστημίου της Ελλάδας. Φυσικά μου είπαν ότι οι παρατηρήσεις του και οι βαθμοί μου δεν ανταποκρίνονται στην εργασία του. Το ζήτημά μου είναι ότι μάλλον ο συγκεκριμένος καθηγητής μας εμπαίζει και δεν σέβεται τον κόπο μας και τα χρήματά μας.
Ήδη έχω ενημερώσει και τις δύο συμβούλους και τον κοσμήτορα της σχολής για το πρόβλημά μου , που το μόνο που μου λένε είναι ότι δεν μπορούν να παρέμβουν. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συμβουλευτώ Νομικό.
Δε θέλω να περάσω το μάθημα χωρίς διάβασμα αλλά θέλω να είναι δίκαιοι και συνεπείς όπως εγώ.

ΥΓ. Έχω παπαγαλήσει όλες τις ενότητες, αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει με κάτι πιο συγκεκριμένο θα του έχω υποχρέωση. Με δυσκολεύει πολύ που δεν έχω πρόσβαση και στη πλατφόρμα αυτού του τετραμήνου στο 552.
 ΜΑΚΡΥΑ από το 552  Και επειδή ακούω και άλλους συναδέλφους να έχουν δυσκολίες με το συγκεκριμένο διδασκοντα, κάντε μια αναφορά στις συμβούλους. Καλή επιτυχία μας

Το δίνω και εγώ.......το επέλεξα γιατί είμαι καθηγητής πληροφορικής... και έλεγα....έλεγα... πως θα με βοηθήσει....στην 1η εργασία ... μου έβαλε 60 στα 100.. ενώ στην ανατροφοδότηση μου είχε πει πολύ καλά σχόλια .....και μετά απο mail μου λέει sorry στο κάνω 65 .. ήμουν αυστηρός.. επίπεδο καθηγητή... εγώ το δηλώνω δεν μπορώ να μάθω τόσους όρους απέξω.. Φίλε μου φέτος όλα γίνανε οδύσσεια.......το 610 που ήταν γελοίο...όλοι έχουν την απορία θα το περάσουμε ή όχι..
Εύχομαι ότι καλύτερο..

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2763 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:31:00 μμ »
το 610 έδωσα !η αλήθεια είναι οτι περίμενα να είναι πιο εύκολα!!!!αλλλά πιστλευω πως δεν θα έχουμε θέμα με την βαθμολογία!
όντως πολύ χάλια επιλογή θεμάτων....δείκτης δυσκολίας 0,1 ......τι να πω

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2764 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:48:57 μμ »
Αν και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο βαθμός περίμενα με το 38 στα 40 που είχα στην εργασία και στις δημοσιεύσεις... να πιάσω άνετα το Α ή το Α-... Και τώρα περιμένω αν θα το περάσω ή όχι... Είχε και πολλά από το 5ο Κεφ. που και καλά ήταν εκτός.. Φαίνεται βαλτοί είναι να αφήσουν κάποια άτομα..

Πώς ξέρεις ότι έχεις 38 στα 40; Εκτός από τη βαθμολογία της εργασίας και τα τεστ, που ξέρεις πως τα πήγες, σου έχει δώσει ο καθηγητής βαθμό και για τις αναρτήσεις στο φόρουμ. Ποιον καθηγητή έχεις; Πάντως έχεις δίκιο για τα θέματα όταν δύσκολα και εγώ εκνευρίστηκα πολύ την ώρα της εξέταση. Με αυτή την εγκυρότητα βασισμένη σε κριτήριο μας έπρηξαν....

Αποσυνδεδεμένος geliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2765 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:09:27 μμ »
διαβάζω για το 610 και τα παίζω. το επέλεξα στο επόμενο υποθέτοντας ότι ήταν εύκολο. Εδωσα δυσλεξία .... αν είναι δυνατόν έκαναν έλεγχο στο βιβλίο σχεδόν σελέδα σελίδα. Αν υπήρχε σημείωση ή την έσβηνες ή σου έπαιρναν το βιβλίο. Αν ήταν με στυλό για να κρατήσεις το βιβλίο σου έσκιζαν τις σελίδες. Και η συνάδελφος δέχτηκε να σχίσουν το βιβλίο. Τα θέματα απαράδεκτα. Εκτός ενός υποερωτήματος, εκτός του συγκεκριμένου βιβλίου και ένα εκτός ύλης. Θα κόψουν πολλούς ειναι βέβαιο για να καλύψουν την έκπτωση που έκαναν στα δίδακτρα. Για το 521 δεν το συζητώ. Σφαγή. Για την αναγνώριση, δύο απόφοιτοι του εαρινού που γνωρίζω από εκπαιδευτική ηγεσία, δεν είχαν κανένα θεμα με ΔΟΑΤΑΠ. Κάτι όμως υπάρχει παιδιά και θα το ψάξω μέσω του σχολείου μου. Ο,τι νεώτερο θα σας το μεταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2766 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:34:21 μμ »
Πώς ξέρεις ότι έχεις 38 στα 40; Εκτός από τη βαθμολογία της εργασίας και τα τεστ, που ξέρεις πως τα πήγες, σου έχει δώσει ο καθηγητής βαθμό και για τις αναρτήσεις στο φόρουμ. Ποιον καθηγητή έχεις; Πάντως έχεις δίκιο για τα θέματα όταν δύσκολα και εγώ εκνευρίστηκα πολύ την ώρα της εξέταση. Με αυτή την εγκυρότητα βασισμένη σε κριτήριο μας έπρηξαν....
Μας είπε ότι ο μέσος όρος των αναρτήσεων στο φόρουμ είναι 8 με 9.. έτσι το ξέρω... Τον Παναγίδη έχω..

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2767 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 11:37:42 μμ »
διαβάζω για το 610 και τα παίζω. το επέλεξα στο επόμενο υποθέτοντας ότι ήταν εύκολο. Εδωσα δυσλεξία .... αν είναι δυνατόν έκαναν έλεγχο στο βιβλίο σχεδόν σελέδα σελίδα. Αν υπήρχε σημείωση ή την έσβηνες ή σου έπαιρναν το βιβλίο. Αν ήταν με στυλό για να κρατήσεις το βιβλίο σου έσκιζαν τις σελίδες. Και η συνάδελφος δέχτηκε να σχίσουν το βιβλίο. Τα θέματα απαράδεκτα. Εκτός ενός υποερωτήματος, εκτός του συγκεκριμένου βιβλίου και ένα εκτός ύλης. Θα κόψουν πολλούς ειναι βέβαιο για να καλύψουν την έκπτωση που έκαναν στα δίδακτρα. Για το 521 δεν το συζητώ. Σφαγή. Για την αναγνώριση, δύο απόφοιτοι του εαρινού που γνωρίζω από εκπαιδευτική ηγεσία, δεν είχαν κανένα θεμα με ΔΟΑΤΑΠ. Κάτι όμως υπάρχει παιδιά και θα το ψάξω μέσω του σχολείου μου. Ο,τι νεώτερο θα σας το μεταφέρω.
Αυτό με το σκίσιμο των βιβλίων;;;; έλεος... τους πείραζαν τα πνευματικά δικαιώματα... και το σκίσιμο δεν είναι αντιπαιδαγωγικό και δεν καθηλώνει το κύρος του Πανεπιστημίου...;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:06:31 πμ από geonipap »

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2768 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:07:48 πμ »
Έχω εκπλαγεί με αυτά που γίνονται γέτος.... Έσκισαν σελίδες από το βιβλίο;;; Ότι χειρότερο έχω ακούσει. Είμαι στο τελευταίο τετράμηνο και είχα επιλέξει το μάθημα της δυσλεξίας το χειμερινό τετράμηνο που μας πέρασε και εκτός ότι μας επέτρεπαν τότε σημειώσεις, ο Στασινός στην τηλεδιάσκεψη μας είχε πει ότι μπορούμε να φέρουμε μαζί μας όσα βιβλία έχτρα θέλουμε. Θυμάμαι μας πει "Αν θέλετε φέρτε και ένα κοντέινερ βιβλία". Επίσης, στο εαρινό τετράμηνο που μας πέρασε έδωσα το Μορφές και δεν μας επέτρεψαν να βγάλουμε άλλες σημειώσεις, αλλά τουλάχιστον στο βιβλίο μέσα επιτρεπόταν να γράψει ότι θέλεις. Κάθε τετράμηνο και χειρότερα...

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2769 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:18:37 πμ »
πραγματικα απαραδεκτο αυτο που εγινε με τα βιβλια..τα ελεγχαν σελιδα-σελιδα και αμα εβρισκαν να εχουν σημειωσεις εσκιζαν την σελιδα...!!

Αποσυνδεδεμένος ekpaideusi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2770 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:22:21 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα.θα συμφωνησω πως στο 610 τα θέματα ηταν δύσκολα σε σημείο να αγχωνομαι για το αν θα το περάσω. Κρίμα γτ γενικότερα ο Παναγιδης ηταν κάλος σαν καθηγητής. Μήπως θυμάται κανεις π έχει δώσει το 501 Να μ πει τι ήθελε η μελέτη περίπτωσης και γενικότερα τι να προσεξω?

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2771 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:24:00 πμ »
Μα καλά πόση ώρα κάνατε για να ξεκινήσετε να γράφετε; Πότε έψαξαν τόσα βιβλία;;; Και αυτό για τα πνευματικά δικαιώματα με τα βιβλία σε φωτοτυπίες πόσο άκυρο είναι.... αυτοί οι ίδιοι σε κάποια μαθήματα έχουν σκαναρισμένες σελίδες από άλλα βιβλία για να τα διαβάσουμε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.