*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1232 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 04:04:43 μμ »
Πνιγμένη στα χρέη η Παιδεία
 
Της ΜΑΡΙΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
 
Η Αννα Διαμαντοπούλου θεωρείται εκ των τυχερών υπουργών: Εν μέσω γενικών περικοπών, το υπουργείο Παιδείας προικοδοτήθηκε με ένα δισ. ευρώ!
 
Πώς αισθάνεται η ίδια; Οχι τόσο καλά. Τα χρήματα αυτά ούτε ως σταγόνα στον ωκεανό των χρεών του υπουργείου δεν μπορούν να εκληφθούν.
 
 ::) ::) ::)

http://www.alfavita.gr/typos/t06_12_9_952.php
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1233 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 04:10:00 μμ »
Σύμφωνα με τον κ. Τσοπάνογλου της Ιταλικής του ΑΠΘ, τα ιταλικά ενδέχεται να μπουν στα δημοτικά το 2012..
Επίσης, τόνισε την τραγική έλλειψη, ανυπαρξία μάλλον, επικοινωνίας του ΥΠΕΠΘ, scusatemi, του ΥΠΔΒΜκΘ  :P , με τις επιμέρους δευτεροβάθμιες σε όλη την Ελλάδα.. Ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει με άλλα λόγια.. Αλή σε εμάς.. :-\
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1234 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:35:26 μμ »
Δηλαδή την προεκλογική χρονιά ωραία ... εγώ δεν ψηφίζω έτσι.
Τι εννοεί ο ποιητής 2012 θα ξεκινήσει πιλοτικό ή 2009 -2012 θα γίνει πιλοτικό και 2012 θα ξεκινήσει κανονικά ιδού η απορία.
2012 πιλοτικό σημαίνει 2015 κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:38:05 μμ από kyrdim »

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1235 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 08:57:48 πμ »
με το sait του συλλόγου αλήθεια τι γίνεται, προχωρά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1236 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 08:39:26 πμ »
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=46&ct=37&artid=4548662&enthDate=30112009

Σύμφωνα με άρθρο της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ της 30/11/2009 θα γίνει ΑΣΕΠ για διάφορες ειδικότητες με αναπηρία 67% και πάνω μέσα σε αυτές και ΠΕ34.

Οι καθηγητές με αναπηρία 67% και πάνω με 12μηνη τουλάχιστον πραγματική προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου θα πρέπει να υποβάλουν αιτήσεις στις Δευτεροβάθμιες έως τις 11/12/2009.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2009, 12:21:05 μμ από kyrdim »

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1237 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:26:22 πμ »


       υπάρχει κανείς που μπορεί να ασχοληθεί με το site του συλλόγου?


             τελικά μπηκε στη διαβουλευση το θεμα των δημοτικων? εγω δεν το ειδα!

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1238 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:05:35 πμ »


          παιδια, εχετε μπει στη σελιδα των γαλλων να δειτε τι γινεται?  μεχρι και ξεχωριστο θεμα για τα ιταλικα και τα ισπανικα στα δημοτικα ξεκινησαν.σκεφτειτε την εννοια τους και τον πανικο τους γι αυτο.αφηστε που εξαπολυουν κατηγοριες κρινοντας προφανως εξ ιδιων.

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1239 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 04:50:01 μμ »
Το αντίστοιχο θέμα των γερμανών είναι σαφώς καλύτερο, οι Γάλλοι  (μερικοί απο αυτούς) γράφουν εντελώς αντισυναδελφικά, οι Γερμανοί είναι πολύ ανώτεροι σε αυτά τα θέματα.
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13788.0, το πρώτο σχόλιο ήταν για φάπες αλλά τον / την κράξανε οι συνάδελφοι του.

Το θέμα της πρωτοβάθμιας υπάρχει μόνο στην σελίδα 167 σε έγγραφο με τις επίσημες θέσεις των συλλόγων Ισπανικής λίγο πολύ είναι κοινό αίτημα και το γνωρίζουν στο ΥΠΕΠΘ.
http://www.opengov.gr/ypepth/?p=11&cp=167#comments
Έτσι και αλλιώς ως αίτημα έχει τεθεί πολλές φορές απο τον Σύλλογο στο ΥΠΕΠΘ (κατευθείαν στους αρμόδιους) πιστεύω το έχουν εμπεδώσει...να σου πω δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα διαβάσουν τα σχόλια της διαβούλευσης, είναι ώραίο ως επικοινωνιακό τρικ.

Τέθηκε σε αρκετές σελίδες το πρόβλημα που έχουμε με τις δηλώσεις και με τις ανήθικες παρεμβάσεις στην βούληση των μαθητών, μάλιστα τα συγκεκριμένα post είχαν υψηλή αποδοχή, γι' αυτό το θέμα κινούμαστε και αλλιώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 05:41:08 μμ από kyrdim »

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1240 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 08:35:49 μμ »


  συμφωνω απολυτα. τωρα εκτος απο την επεκταση μας στα γυμνασια και τον μεγαλο αριθμο αναπληρωτων θα πρεπει ο στοχος μας να ειναι τα δημοτικα.φυσικα το πιλοτικο να ξεκινησει πολυ πριν το '12 που αναφερθηκε.για να δουμε.. ::)

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1241 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 05:28:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Προχθές με κάλεσαν για ωρομίσθια και στο Αιγάλεω. Δυστυχώς δεν μπορούσα να δεχθώ γιατί έχω πρωϊνή δουλειά σε εταιρία - ήδη μου έκαναν τη χάρη να φεύγω δύο μέρες την εβδομάδα για 3 ώρες για να πηγαίνω στα Σεπόλια- πάντως ακόμα καλούν όπως φαίνεται.
Σε συζήτηση με την υποδιευθύντρια του σχολείου μου είπε ότι είχαν ζητήσει καθηγητή Ιταλικής πολύ νωρίς και πέρασε πολύς καιρός μέχρι να πάω εγώ - δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η αργοπορία.
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τη διαθεματικότητα? Σε ερώτησή μου στο διευθυντή αν μπορώ να συνεργαστώ με την καθηγήτρια της πληροφορικής μου είπε όχι. Εσείς το έχετε κάνει?
Eυχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1242 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:53:18 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Προχθές με κάλεσαν για ωρομίσθια και στο Αιγάλεω. Δυστυχώς δεν μπορούσα να δεχθώ γιατί έχω πρωϊνή δουλειά σε εταιρία - ήδη μου έκαναν τη χάρη να φεύγω δύο μέρες την εβδομάδα για 3 ώρες για να πηγαίνω στα Σεπόλια- πάντως ακόμα καλούν όπως φαίνεται.
Σε συζήτηση με την υποδιευθύντρια του σχολείου μου είπε ότι είχαν ζητήσει καθηγητή Ιταλικής πολύ νωρίς και πέρασε πολύς καιρός μέχρι να πάω εγώ - δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η αργοπορία.
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τη διαθεματικότητα? Σε ερώτησή μου στο διευθυντή αν μπορώ να συνεργαστώ με την καθηγήτρια της πληροφορικής μου είπε όχι. Εσείς το έχετε κάνει?
Eυχαριστώ

Kαλημέρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σου επιτρέψει να συνεργαστείς με την άλλη καθηγήτρια.Η διαθεματικότητα είναι μέσα στα αναλυτικά προγράμματα του Παιδαγωγικού Ιστιτούτου! Τόσο διάβασμα κάναμε για τον ΑΣΕΠ πάνω στα διαθεματικά σχέδια εργασίας, έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! ??? Εγω θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: τι γίνεται με την ύλη στην 3η γυμνασίου, δηλ αν εγώ φτάσω μέχρι το 6 percorso di Rete και δεν το έχω τελειώσει, θα συνεχίσουμε με το ίδιο βιβλίο την επόμενη χρονιά; Έχω το αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα!!!!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1243 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 07:24:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Προχθές με κάλεσαν για ωρομίσθια και στο Αιγάλεω. Δυστυχώς δεν μπορούσα να δεχθώ γιατί έχω πρωϊνή δουλειά σε εταιρία - ήδη μου έκαναν τη χάρη να φεύγω δύο μέρες την εβδομάδα για 3 ώρες για να πηγαίνω στα Σεπόλια- πάντως ακόμα καλούν όπως φαίνεται.
Σε συζήτηση με την υποδιευθύντρια του σχολείου μου είπε ότι είχαν ζητήσει καθηγητή Ιταλικής πολύ νωρίς και πέρασε πολύς καιρός μέχρι να πάω εγώ - δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η αργοπορία.
Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για τη διαθεματικότητα? Σε ερώτησή μου στο διευθυντή αν μπορώ να συνεργαστώ με την καθηγήτρια της πληροφορικής μου είπε όχι. Εσείς το έχετε κάνει?
Eυχαριστώ

Kαλημέρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σου επιτρέψει να συνεργαστείς με την άλλη καθηγήτρια.Η διαθεματικότητα είναι μέσα στα αναλυτικά προγράμματα του Παιδαγωγικού Ιστιτούτου! Τόσο διάβασμα κάναμε για τον ΑΣΕΠ πάνω στα διαθεματικά σχέδια εργασίας, έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! ??? Εγω θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: τι γίνεται με την ύλη στην 3η γυμνασίου, δηλ αν εγώ φτάσω μέχρι το 6 percorso di Rete και δεν το έχω τελειώσει, θα συνεχίσουμε με το ίδιο βιβλίο την επόμενη χρονιά; Έχω το αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα!!!!

Zanzara συνεχιζουμε με το  Rete ΙΙ

Αποσυνδεδεμένος Navona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1244 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 10:20:45 πμ »


           συνεχζουμε με το rete 2, αλλα αφου εχουμε τελειωσει το junior, ετσι δεν ειναι? δηλαδη θελω να πω οτι π.χ. αν μας μεινουν οι δυο τελευταιες ενοτητες για την Γ' Γυμνασιου, θα τις τελειωσουμε και μετα θα παμε στο rete2. καλα τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1245 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 05:43:51 μμ »


           συνεχζουμε με το rete 2, αλλα αφου εχουμε τελειωσει το junior, ετσι δεν ειναι? δηλαδη θελω να πω οτι π.χ. αν μας μεινουν οι δυο τελευταιες ενοτητες για την Γ' Γυμνασιου, θα τις τελειωσουμε και μετα θα παμε στο rete2. καλα τα λεω?

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Μετά απο το Rete Junior parte A προχωράμε στο  Rete Junior parte B.
la vita e' bella

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160655
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 701
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.