*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #630 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 07:14:43 μμ »
Ο Υφυπουργός Παιδείας για τις νέες περιοχές μετάθεσης
Δήλωση του Υφυπουργού Παιδείας κ. Θ.Π. Παπαθεοδώρου στην τηλεόραση της ΝΕΤ απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου, σχετικά με δημοσιεύματα που αφορούν στις νέες περιοχές μετάθεσης των εκπαιδευτικών.
Ο επανακαθορισμός των περιοχών μετάθεσης των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης κρίθηκε αναγκαίος για σημαντικούς λόγους μεταξύ των οποίων οι εξής:
Ο χάρτης μεταθέσεων που προϋπήρχε ήταν προηγούμενων δεκαετιών...
Η συνέχεια εδώ: http://www.pde.gr/index.php?page=5960
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2013, 08:22:31 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #631 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 08:25:53 μμ »
οσοι εισαστε στους συμπληρωματικους διορισμους του 2012 αρχιστε τα τηλεφωνα στο τμημα μεταθεσεων ωστε στην εγκυκλιο να γινει οτι και παλαιοτερα, να εξαιρεθουμε και να συμμετεχουμε στις μεταθεσεις-αποσπασεις, μετα την ψηφιση του νομου σε λιγες μερες(για μετατροπη της διετιας σε ετος)
οποιος ενδιαφερεται ας παρει στο 2103442250 τον κυριο μειμαρη τριανταφυλλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #632 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:10:57 μμ »
ψάξτο λίγο παραπάνω αυτό!! Για να θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης πρέπει - αν ψηφιστεί τελικά η κατάργηση της διετίας - να χεις υπηρετήσει ένα έτος. Εσείς των συμπληρωματικών διορισμών επ ουδενί δεν φτάνετε το έτος ως τέλος αυγούστου!!!

πέρισυ που είχαμε παρόμοια περίπτωση με μετάταξη σε άλλο κλάδο πάντως, δεν θεμελιώνε δικαίωμα και έτσι δεν έκανε αίτηση ούτε καν για οριστική!!
Ο Μεϊμάρης τι σου είπε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #633 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:18:14 μμ »
Νομίζω σε τέτοιες περιπτώσεις το θέμα πάει στο ΚΥΣΔΕ το οποίο λέει ότι δεν υπάρχει δικαίωμα μετάθεσης. Αν θυμάμαι καλά το ίδιο είχε γίνει και με αυτούς που διορίσθηκαν το Νοέμβριο του 2009.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #634 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:20:15 μμ »
στο ΚΥΣΔΕ στέλνουμε τις αμφισβητούμενες περιπτώσεις. Εδώ πού ειναι η αμφισβήτηση; Από Δεκέμβριο ( η τελευταία φάση φετινών συμπληρωματικών διορισμών) ως τέλη Αυγούστου είναι 8μιση μηνες!! not even close...

όχι ότι δεν μπορεί να γίνει η ανατροπή βέβαια - δε διαφωνώ σε αυτό που λες - αλλά με ποιό πάτημα;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #635 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:33:17 μμ »
physikos13 με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως σε παρελθούσες περιπτώσεις συμπληρωματικών διορισμών οι διορισθέντες θεμελίωσαν δικαίωμα μετάθεσης γιατί είχαν αναλάβει υπηρεσία εντός του Σεπτεμβρίου. Νομίζα πως πέραν του Σεπτεμβρίου δε θεωρείται ότι κάποιος έχει υπηρετήσει ένα χρόνο όσο κι αν η καθυστέρηση έγινε με υπαιτιότητα του υπουργείου. Εύχομαι ειλικρινά να κάνω λάθος και να με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα από εμένα... :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #636 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:40:49 μμ »
Δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης έχουν όσοι διορίσθηκαν μέχρι 31/12 (είμαι 99% σίγουρος)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #637 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:42:30 μμ »
Εγώ που διορίστηκα στις 16 Νοεμβρίου 2009, λόγω καθυστέρησης των αποτελεσμάτων του ΑΣΕΠ και των εκλογών, δεν είχα δικαίωμα αίτησης μετάθεσης τον πρώτο χρόνο. Τώρα δε ξέρω αν μπορείτε να κάνετε κάτι γιατί όλα είναι ρευστά τελικά. Εκτός αν θέλουν να βολέψουν κάποιον δικό τους, τότε κάτι μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #638 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 09:44:51 μμ »
Ακριβώς έτσι, όπως πάντα δυστυχώς.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #639 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:14:33 μμ »
ξερω μονο οτι εχει ξαναγινει κατα καιρους, το οριο ειναι η 31/12 μου ειπαν και μενα,αλλα αλλο να μου το χει πει καποιος και αλλο να το δω γραπτως η να μαθω εγκυρα απο το υπουργειο τι ισχυει, αρα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα, οταν μαθω θα το γραψω, μη γινουμε και ραδιο αρβυλα

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #640 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:26:28 μμ »
Συνάδελφοι όποιος διορίζεται μετά τον Σεπτέμβριο, ΔΕΝ δικαιούται να κάνει αίτηση μετάθεσης ( έως 31/08 του επόμενου έτους, δεν συμπληρώνει ετήσια υπηρέτηση οργανικής).
Το απαγορεύει ο νόμος ( απλά καμιά φορά το θέμα παραπέμπεται στο ΚΥΣΔΕ μόνο και μόνο για να "γνωμοδοτήσει" ότι δυνάμει του.... δεν επιτρέπεται....κ.τ.λ.. Και αυτό τελείως τυπικά, μια και δεν θα μπορούσε να πει και κάτι άλλο από την στιγμή που το απαγορεύει ο νόμος. Έτσι, "γλιτώνουν" την γκρίνια).
Σχετικά με το ότι "είναι ευθύνη του Υπουργείου το ότι διόρισε μετά τον σεπτέμβριο", ΔΕΝ ισχύει ( δυστυχώς ειδικά στην συγκυρία που διανύουμε, η οποία είναι πολύ δύσκολη για όλους, και ακόμα περισσότερο για τους νεοδιόριστους) μια και το Υπουργείο δεν ανέλαβε ποτέ την υποχρέωση να διορίσει κάποιον εντός του Σεπτεμβρίου ή του Αυγούστου. Υποτίθεται ότι κάνει τις προσλήψεις "κατά τις ανάγκες και το συμφέρον τς υπηρεσίας".
Συνεπώς, καμία "ευθύνη" δεν έχει για το ότι σε κάποιες περιπτώσεις έκανε πρόσληψη μετά τον Σεπτέμβριο ( πρακτική που παλαιότερα- μιλώ για δεκαετία '80 με βάση τα ΦΕΚ διορισμού των "παλιών" - ήταν εξόχως συνηθισμένη).
Κοινώς: Οι προσλήψεις γίνονται, όποτε κρίνεται ότι "εξυπηρετούνται έτσι οι ανάγκες της υπηρεσίας".

Υ.Γ. Δεν είναι κακό που διατυπώνετε το ερώτημα (και επίσημα προς την υπηρεσία) , απλά σας λέω ότι δεν θα μπορέσει να γίνει κάτι στο πλαίσιο των νόμων που ισχύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2013, 11:32:09 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #641 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:32:04 μμ »
εχει γινει μεσα στη δεκαετια την τελευταια, σε συμπληρωματικους διορισμους, που σιγουρα ειναι πολυ μετα την 1η σεπτεμβρη

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #642 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:34:14 μμ »
Το όριο δεν είναι η 1η Σεπτεμβρίου συνάδελφε physikos13.
Είναι η 1η Οκτωβρίου.
Κάθε πρόσληψη που γίνεται οποτεδήποτε εντός Σεπτεμβρίου, θεωρείται σαν να έγινε την 1η Σεπτεμβρίου, ώστε να "κλείνει" η ετήσια υπηρέτηση οργανικής έως 31/08 του επομένου έτους.
Είναι σαφέστατα διατυπωμένο στην νομοθεσία.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #643 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:37:51 μμ »
σιγουρα κατι παραπανω θα ξερεις, αλλωστε εγω μια τριετια θα την εχω για πλακα εδω, αρα δεν εχω αγχος ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.