*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #994 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:02:57 μμ »
στο πιστοποιητικό του Δήμου Πατρέων θα αναγράφεται "από μεταδημότευση" ως τροπος αποκτησης της Δημοτικότητας.Κανονικά θα πρέπει να αναγράφονται και τα στοιχεία του προηγούμενου Δήμου.
Αν δεν αναγράφονται, τότε ναι, θα πρέπει να προσκομισθεί και πιστοποιητικό απο τον Δήμο Καλβρύτων  ( ή όποιον νέο Καλλικρατικό Δήμο προέκυψε).
Σαφώς και γίνεται αυτό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #995 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:03:29 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Διαβάζοντας την εγκύκλιο των μεταθέσεων του 2013 παρατήρησα ότι:

α) δεν υπάρχει σαφής αναφορά στη διαδικασία υποβολής αίτησης βελτίωσης θέσης εντός ΠΥΣΔΕ και,
β) ούτε γίνεται κάποια σαφής αναφορά στα δικαιολογητικά που χρειάζονται σ' αυτή την περίπτωση.

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει διευκρινίσεις επ' αυτού;
Ευχαριστώ  :-\
 

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #996 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:05:24 μμ »
Επαναλαμβανω χωρις να γινομαι βαρετος.
Απο τη στιγμη που καποιος παιρνει μεταθεση οφειλει,υποχρεουται,η οπως θελετε πειτε το, η ΔΔΕ να εχει κενες οργανικες θεσεις ωστε να περισσευει και για τον μετατιθεμενο το προβλεπει ο νομος αυτο η οχι;.Ξεκαθαρα πραγματα ναι η οχι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #997 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:07:36 μμ »
θεωρητικά ναι,
πρακτικά δεν γίνεται!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:36 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #998 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:09:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Διαβάζοντας την εγκύκλιο των μεταθέσεων του 2013 παρατήρησα ότι:

α) δεν υπάρχει σαφής αναφορά στη διαδικασία υποβολής αίτησης βελτίωσης θέσης εντός ΠΥΣΔΕ και,
β) ούτε γίνεται κάποια σαφής αναφορά στα δικαιολογητικά που χρειάζονται σ' αυτή την περίπτωση.

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει διευκρινίσεις επ' αυτού;
Ευχαριστώ  :-\

η διαδικασία, οι προθεσμίες και τα δικαιολογητικά ειναι ακριβώς ίδιος με αυτόν των μεταθέσεων.
Η βελτιωση δεν ειναι παρά μετάθεση εντός της ίδιας περιοχής. Η διαφορά ειναι πως αυτη κρίνεται απο το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο (ΠΥΣΔΕ) ενώ οι μετάθεση σε άλλη περιοχή κρίνεται κεντρικά από το ΚΥΣΔΕ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #999 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:56:40 μμ »
Ας ρωτησω κατι πολυ βασικο.Αυτοι που εχουν οργανικη θεση θα κανουν αιτηση μεταθεσης ετσι απλα χωρις ΦΟΒΟ?

πέρισυ που έγραφα προσέχτε τις οργανικές σας και φροντίστε να σιγουρευτείτε όσο μπορειτε οτι αν μετατεθειτε θα καβατζάρετε οργανική, κάποιοι εδώ μεσα μου ειπαν ότι "τρομοκρατώ τους εκπαιδευτικούς". Τότε λοιπόν, έσβησα όλα μου τα προηγούμενα μηνύματα επί του θέματος και δεν ξαναπόσταρα ώσπου να τελειώσει η προθεσμία υποβολής δηλώσεων. Ως εκ τούτου, δεν επιθυμώ να γράψω κάτι για το θέμα αυτό και φέτος. Ο νοών νοείτω και ο καθένας να το χειριστεί όπως θέλει. Δεν συνηθίζω να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός αλλά δε θα την ακούσω κιόλας επειδή κάποιοι έχουν κολλήματα...

Κολλήματα μπορεί να έχουν πολλοί αλλά δεν μπορείς να κατηγορείς αυτούς που δικαιώθηκαν. Εκτός αν έχει απολυθεί κάποιος εκπαιδευτικός επειδή δεν είχε οργανική και δεν το ξέρω.
Ασφαλώς και ο καθένας θα το χειριστεί όπως θέλει.
προφανώς δεν κατηγορώ τον εαυτό μου. Μπορεί να μην απολύθηκε ως τώρα αυτος που δεν έχει οργανική αλλά αυτός που ειναι στην Διάθεση, τώρα με τις συνενώσεις των περιοχών μετάθεσης, είναι ή όχι σε δυσμενέστερη μοίρα απο αυτόν που έχει οργανική; 
Ποτέ δεν υπέδειξα σε κανέναν πέρισυ - ή φέτος - να κάνει αυτό ή εκείνο. Είπα απλά "προσέξτε και όσο μπορείτε καλυφτείτε" από εκει και πέρα ο καθένας δρα κατά βούληση. Αλλά όχι και να κατηγορούμαι για κάτι που δεν έκανα απο άτομα που ποστάρουν αποκλειστικά και μόνο για να μου "την πουν".
Δεν εννοούσα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου, αυτούς που είχαν δίκιο εννοούσα. Δεν ξέρω ποιους εννοείς ότι "ποστάρουν αποκλειστικά και μόνο για να σου την πουν", αφού όμως καυχιέσαι ότι δεν χαϊδεύεις αυτιά, εσύ γιατί δεν το ανέχεσαι; Ακόμα και το πρώτο μήνυμα να γράφει κάποιος, φαντάζομαι ότι έχει το δικαίωμα να γράφει την άποψη του.
Επί της ουσίας τώρα και μια και επανέφερες το θέμα που είναι πολύ σοβαρό για αρκετούς και ίσως κάποιοι νέοι συνάδελφοι να επηρεάζονται απ`αυτά που γράφονται εδώ, εγώ απλά εξηγούσα ότι δεν μπορούν να γίνουν απολύσεις εκπαιδευτικών αδιακρίτως, επειδή για οποιονδήποτε λόγο βρέθηκαν χωρίς οργανική θέση. Υπάρχει κώλυμα σύμφωνα με το νομικό καθεστώς που ίσχυε και ισχύει και σήμερα, για πολλούς λόγους, πώς να το κάνουμε;
Ποτέ όμως δεν ήμουν κατηγορηματικός γιατί την τελική απόφαση θα την πάρει ο καθένας μας προσωπικά.
Σε δυσμενέστερη μοίρα είναι όλοι, αν και το θέμα των συγχωνεύσεων είναι άλλο.
Το θέμα των συνενώσεων των περιοχών μετάθεσης είναι όμως σχετικό και πιστεύω ότι θέλουν τον εκπαιδευτικό να γίνεται "λάστιχο" ακριβώς γιατί δεν μπορούν να απολύσουν.
Φανταστείτε να μοιράζουν αφειδώς μεταθέσεις για να αφήσουν πολλούς χωρίς οργανική για να τους απολύσουν. Γίνεται; 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1000 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:12:06 μμ »
Στην ελλάδα του σήμερα έχει αποδειχθεί πως όλα γίνονται .Αμφιβάλλει κανείς γι ' αυτό πλέον;
Αρκεί μία πράξη νομοθετικού περιεχομενου !

Τζάκο εγώ δέχομαι την διαφωνία, και δέχομαι και το δικαιωμα του άλλου να έχει διαφορετική άποψη και να την διατυπώνει. Και το να έχω εκφράσει μια άποψη διαφορετική απο κάποιον άλλον δε σημάινει οτι αν αυτός ο άλλος γράψει κάποια άλλη στιγμή κάτι άσχετο θα μπω και θα τον "στολίσω" με ωραιότατους χαρακτηρισμούς.
Επιπροσθετα, δεν έβρισα κανέναν εδώ μέσα ποτέ, ενώ αντίθετα έχω γινει πλειστάκις αποδέκτης διάφορων χαρακτηρισμών και σχολίων από κάποιους που δεν τους αρέσουν οι απόψεις μου.

Στο δε περσινό περιστατικό στο οποιο αναφέρθηκα κατηγορήθηκα ότι "τρομοκρατώ" τους συναδέλφους σου εκπαιδευτικούς μόνο που αυτός που το έγραψε αυτό δεν έχει μπει ούτε μία φορά στο νήμα των μεταθέσεων να προσφέρει τις γνώσεις του δεδομένου ότι εκείνος έχει σαφέστατα αγαθότερες προθέσεις της δικιάς μου.... Αντίθετα εγώ έχω απαντησει σε ένα σωρό ερωτήματα - το βλέπετε όλοι σας εξάλλου, και δεν το κάνω ούτε για να ακουσω το μπράβο , ούτε για να πάρω τα εύσημα ( εξάλλου ελάχιστοι εδώ μέσα γνωρίζουν την πραγματική μου ταυτότητα).

Αντίθετα, επειδή αγαπώ τον μάχιμο εκπαιδευτικό θέλω αυτός να αναδεικνύεται και όσο μπορώ και με τον τρόπο που μπορώ τον βοηθάω. Δε νομίζω ότι κάνω κάτι κακό...ωστοσο δε σημαίνει αυτο ότι πρέπει να μη στηλιτεύω κιόλας τα κακώς κειμενα.

Επί της ουσίας τώρα, δεν πρόκειται να σχολιάσω τίποτα. Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, τα λεγόμενά μου παρεξηγήθηκαν άπαξ επομένως δε θα μπω καν στη διαδικασία αυτή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1001 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:25:33 μμ »
Ερώτηση... διοικητικού περιεχομένου  ;)
Θέλω να στείλω στη Διεύθυνση τις τελευταίες πράξεις ανάληψης, άρα χρειάζομαι επικυρωμένα φωτοαντίγραφα.
Αυτή την επικύρωση μπορεί να την κάνει η διευθύντρια του σχολείου μου; Ή πρέπει να τρέχω σε ΚΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1002 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:26:09 μμ »
προφανώς η διευθύντρια του σχολείου σου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1003 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:28:41 μμ »
Εννοώ να μου επικυρώσει και αντίγραφο πράξης από άλλο σχολείο (Ιουνίου και Σεπτεμβρίου).

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1004 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:31:15 μμ »
Bitch  συγγνωμη κ με ολο το θαρρος "ξεκολλα" μακαρι να μπορουσαν καποιοι περυσι  να καταλαβουν ποσο σημαντικο ηταν αυτο που ελεγες που στο κατω κατω θα επρεπε να το ξερουν. Αλλα επειδη οι περισσοτεροι θελουν να μαθαινουν μονο για οτι τους αγγιζει φτασαμε εδω που φτασαμε. Ο σκοπος ειναι να φιλτραρουμε τα οσα διαβαζουμε κ να σκεπτομαστε οχι να κακολογουμε συναδελφους.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1005 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:32:53 μμ »
ααααα όχι, αυτο όχι, πώς θα κάνει επικύρωση απο το πρωτότυπο όταν το πρωτότυπο δεν το έχει; Και προφανώς δεν μπορει να κάνει επικύρωση της επικύρωσης ( αν έχεις επικυρωμένο αντίγραφο εσύ )
Μπορείς να κανεις το εξής:
να πεις στα σχολεία να σου στείλουν με φαξ φωτοτυπία των πράξεων ανάληψης. Να το στειλουν όμως στο σχολείο που βρισκεσαι τώρα.

Φάξ απο υπηρεσία σε υπηρεσία θεωρείται έγκυρο.

corsair05 σ ευχαριστώ πολύ.  :-*
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1006 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:40:00 μμ »
Το ΚΕΠ όμως κάνει επικύρωση της επικύρωσης.
Τα προηγούμενα χρόνια είχα επικυρωμένα από τους διευθυντές των σχολείων αντίγραφα των πράξεων και το ΚΕΠ μου τα επικύρωνε.
(Και η Διεύθυνση τα δεχόταν...)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1007 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:45:36 μμ »
Το βρήκα τώρα.
Το κεπ έκανε την επικύρωση γιατί το αντίγραφο που είχα εγώ το είχε εκδώσει η αρχή (το σχολείο) που εξέδωσε και το πρωτότυπο.
Άρα ορθώς γινόταν αυτό.
Bitch, για διοικητικό πώς με βλέπεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.