*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1064 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:01:00 μμ »
 Μήπως μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει το τελευταίο χωρίο της διευκρινιστικής εγκυκλίου αναφορικά με την αναγνώριση προ'υ'πηρεσίας;Τελικά οι φετινοί νεοδιόριστοι θα την συνυπολογίσουμε ή όχι;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1065 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:01:55 μμ »
Φυσικά και μπορείς Λιζάκι! Απλώς δε λέγεται μετάθεση, αλλά βελτίωση θέσης. Συμπληρώνεις την αίτηση των μεταθέσεων και στη δεξιά γωνία γράφεις με κόκκινο Βελτίωση θέσης! Κάποια στιγμή προς τον Ιούνιο η ΔΔΕ Πειραιά θα δώσει τα κενά και αν σου αρέσει κάποιο κάνεις αίτηση, αν όχι, δεν κάνεις η δηλώνεις ό,τι σου αρέσει και αν υπάρξει κενό, αλλάζεις την οργανική σου!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος ΛΙΖΑΚΙ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1066 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:11:21 μμ »
Εννοείς οτι κάνω την αίτηση κι αν δε μου αρέσει κάποιο κενό παραμένω στην οργανική που έχω σήμερα;Κι αν δηλώσω σχολεία που τελικά δε βγάλουν κενό παραμένω στην οργανική μου ή την χάνω; Συγγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις, απλώς είμαι νέα στο χώρο και πολλά δεν τα γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1067 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:16:52 μμ »
Μήπως μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει το τελευταίο χωρίο της διευκρινιστικής εγκυκλίου αναφορικά με την αναγνώριση προ'υ'πηρεσίας;Τελικά οι φετινοί νεοδιόριστοι θα την συνυπολογίσουμε ή όχι;;;;;

Ναι βρε παιδια ας απαντησει καποιος. Τι θα γινει με εμας τους ερμους τους νεοδιοριστους; Θα αναγνωριστει η δικη μας προυπηρεσια; Τι θελει να πει ο ποιητης στη διευκρινιστικη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1068 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:18:44 μμ »
ΟΛΜΕ: Σχετικά με την εγκύκλιο μεταθέσεων σχολικού έτους 2012-2013

http://www.pde.gr/index.php?page=6016


Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1071 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:33:37 μμ »
Σημαίνει ότι δεν έχει σχέση η βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη με τη μοριοδότηση για μεταθέσεις. Θα είχε σημασία αν κάποια προϋπηρεσία πρέπει πρώτα να αναγνωρισθεί μισθολογικά και μετά στις μεταθέσεις (πρέπει να είναι σπάνιες περιπτώσεις).
Για τους νεοδιόριστους του 2012 λοιπόν αναγνωρίζεται κανονικά ο χρόνος υπηρεσίας ως αναπληρωτής κ.λ.π. στη μοριοδότηση των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1072 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:42:17 μμ »
Σημαίνει ότι δεν έχει σχέση η βαθμολογική-μισθολογική εξέλιξη με τη μοριοδότηση για μεταθέσεις. Θα είχε σημασία αν κάποια προϋπηρεσία πρέπει πρώτα να αναγνωρισθεί μισθολογικά και μετά στις μεταθέσεις (πρέπει να είναι σπάνιες περιπτώσεις).
Για τους νεοδιόριστους του 2012 λοιπόν αναγνωρίζεται κανονικά ο χρόνος υπηρεσίας ως αναπληρωτής κ.λ.π. στη μοριοδότηση των μεταθέσεων.

Να 'σαι καλα για τα καλα σου νεα! :)

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1073 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:57:40 μμ »
Για όποιον σίγουρα γνωρίζει. Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων , στην παράγραφο για τα μουσικά σχολεία αναφέρει ως προαπαιτούμενο την διδακτική εμπειρία 5 ετών. Διορίστηκα 15 Σεπτέμβρη του 2008. Την 31η Αυγούστου του 2013 θα συμπληρώνω 5 έτη παρά 15 μέρες ή η 15 Σεπτέμβρη ισοδυναμεί με 1 Σεπτέμβρη;
Επίσης διδακτική εμπειρία σημαίνει ότι αφαιρώ τους 2 καλοκαιρινούς μήνες; Δηλαδή κάθε σχολική χρονιά η διδακτική προϋπηρεσία είναι 10 μήνες οπότε για 5 χρόνια διδακτικής χρειάζομαι 6 χρόνια εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1074 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:13:18 μμ »
Για όποιον σίγουρα γνωρίζει. Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων , στην παράγραφο για τα μουσικά σχολεία αναφέρει ως προαπαιτούμενο την διδακτική εμπειρία 5 ετών. Διορίστηκα 15 Σεπτέμβρη του 2008. Την 31η Αυγούστου του 2013 θα συμπληρώνω 5 έτη παρά 15 μέρες ή η 15 Σεπτέμβρη ισοδυναμεί με 1 Σεπτέμβρη;
Επίσης διδακτική εμπειρία σημαίνει ότι αφαιρώ τους 2 καλοκαιρινούς μήνες; Δηλαδή κάθε σχολική χρονιά η διδακτική προϋπηρεσία είναι 10 μήνες οπότε για 5 χρόνια διδακτικής χρειάζομαι 6 χρόνια εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας;

Οπωσδήποτε δεν αφαιρείς τους καλοκαιρινούς μήνες. Για τις 15 μέρες δεν ξέρω, αλλά σίγουρα αν έχεις αναγνωρισμένη προυπηρεσία αναπληρωτή ωρομίσθιου πριν διοριστείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν έχεις, δεν ξέρω. Πάντως το τηλέφωνο για τις μεταθέσεις σε μουσικά είναι 2103442235.Ελπίζω να σε βοήθησα... :)
Έχει ο Θεός.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1075 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:42:01 μμ »
Για όποιον σίγουρα γνωρίζει. Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων , στην παράγραφο για τα μουσικά σχολεία αναφέρει ως προαπαιτούμενο την διδακτική εμπειρία 5 ετών. Διορίστηκα 15 Σεπτέμβρη του 2008. Την 31η Αυγούστου του 2013 θα συμπληρώνω 5 έτη παρά 15 μέρες ή η 15 Σεπτέμβρη ισοδυναμεί με 1 Σεπτέμβρη;
Επίσης διδακτική εμπειρία σημαίνει ότι αφαιρώ τους 2 καλοκαιρινούς μήνες; Δηλαδή κάθε σχολική χρονιά η διδακτική προϋπηρεσία είναι 10 μήνες οπότε για 5 χρόνια διδακτικής χρειάζομαι 6 χρόνια εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας;

Οπωσδήποτε δεν αφαιρείς τους καλοκαιρινούς μήνες. Για τις 15 μέρες δεν ξέρω, αλλά σίγουρα αν έχεις αναγνωρισμένη προυπηρεσία αναπληρωτή ωρομίσθιου πριν διοριστείς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν έχεις, δεν ξέρω. Πάντως το τηλέφωνο για τις μεταθέσεις σε μουσικά είναι 2103442235.Ελπίζω να σε βοήθησα... :)


Στις σελ.5-6 της εγκυκλίου για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης αναφέρει : "β) Το χρόνο που προσμετράται από 1η Σεπτεμβρίου για όσους εκπαιδευτικούς διορίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία το μήνα Σεπτέμβριο καθώς και το χρόνο που προκύπτει από συνυπολογισμό σωρευτικά υπηρεσίας που έχει διανυθεί τμηματικά κατά τη διάρκεια διδακτικού έτους. (παρ. 3 του άρθρου 8 του Π.Δ. 50/1996 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/97). Δεν προσμετράται ο χρόνος που προκύπτει από το άθροισμα των καλοκαιρινών διμήνων κατά τα οποία οι αποσπώμενοι εκπαιδευτικοί επανέρχονται στο σχολείο της οργανικής τους θέσης (Γνωμοδότηση 864/1989)."

Για τα Ειδικά Σχολεία (παρόμοιας κατηγορίας) στη σελ.32 στο 5γ "ημειώνεται ότι, ως ημερομηνία έναρξης του διδακτικού έτους στις μονάδες Ειδικής Αγωγής θεωρείται η 1η Σεπτεμβρίου, με λήξη την 30η Ιουνίου του επόμενου έτους."

Η η διδακτική προϋπηρεσία είναι 10 μήνες, συνεπώς 5*10 έχεις δικαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1076 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:45:04 μμ »
Συμπληρωματική εγκύκλιος μεταθέσεων:
http://www.pde.gr/index.php?page=6018

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1077 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 07:41:36 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει? Αν πάρω μετάθεση (λέμε τώρα) δεν θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για μετάθεση του χρόνου μέχρι να ξεχρεώσω την οργανική μου για ένα χρόνο, σωστά? Για απόσπαση όμως θα μπορώ να κάνω? Είμαι προβληματισμένη γιατί ανήκω στη Λέρο και φέτος είμαι με απόσπαση Αθήνα. Έχω γύρω στα 45 μόρια (ΠΕ02) και σκέφτομαι αν πρέπει να βάλω περιοχές εκτός Αττικής. Λογικά με τις αποσπάσεις δε θα αλλάξει κάτι, έτσι? Οπότε θα μπορώ να παίρνω λογικά. Αν όμως δεν μπορώ να πάρω, να μη δηλώσω εκτός Αττικής. Με τόσα μόρια ποιές περιοχές λέτε να ανοίξουν ? Ενδιαφέρομαι για στεριά και κοντινά σχετικά στην Αττική για να απομακρυνθώ από τα Δωδεκάνησα που είναι πολύ δύσκολα στη μετακίνηση και δεν έχει ούτε γιατρούς ούτε σταθμούς για το μωρό. Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.