*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 253672 φορές)

trust no one, Christianna, miguel101, vour4school, insanimus, techteach34! και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Galactica

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1176 στις: Μάιος 06, 2024, 11:52:00 μμ »
Χριστός Ανέστη!

Να ξεδιαλύνουμε μια συνήθη παρανόηση (με πρόλαβε κάπως ο neossos): το ότι οι νεοδιόριστοι την 1η χρονιά δεν λαμβάνουν οριστική τοποθέτηση, δεν σημαίνει ότι δεν διορίστηκαν σε (τυπικά) οργανικό κενό. Αλλιώς δεν θα μπορούσαν να διοριστούν (αρκετά παλιότερα έχουν γίνει διάφορα πάντως).
Δεν τους ξεχνάω. Όταν έκανα την ακτινογραφία του 2021-2022, είδες την επόμενη χρονιά 2022-2023 να προσληφθούν μόνο 30.000 Αναπληρωτές; Έτσι και το 2024-2025 δεν θα προσληφθούν μόνο 40.000 Αναπληρωτές, αλλά πάλι θα έχουμε έναν αριθμό 50.000+ Αναπληρωτών, καθώς αφενός οι διορισμοί του 2024 δεν πρόκειται να καλύψουν όλα τα εναπομείναντα μετά τις μεταθέσεις οργανικά κενά και αφετέρου υπάρχουν οργανικές θέσεις που δεν έχουν ακόμα συσταθεί.
Εκείνο που επισημαίνω είναι ότι, με το ισχύον πλαίσιο λειτουργίας, πάντα θα έχουμε ένα πολύ μεγάλο αριθμό Αναπληρωτών. Οπότε, υποσχέσεις που έχουν κατά καιρούς ακουστεί για μείωση του αριθμού Αναπληρωτών, χωρίς συγκεκριμένο πλάνο, είναι ανεδαφικές. Επίσης, τα αναφέρω αναλυτικά ανά κατηγορία/πηγή που "φουσκώνει" τον αριθμό των Αναπληρωτών, μπας και διαμορφωθεί θεσμικά κάποιο διεκδικητικό πλαίσιο για να μειωθούν οι πηγές αυτές. Ειδικά για τις θέσεις επί θητεία υπάρχει και είναι σε ισχύ η διάταξη της παραγράφου 5 του άρθρου 14 του Νόμου 1566/1985, που θα μπορούσε να βοηθήσει (αλλά δεν έχω δει να την αναφέρει κανένας).
"αυτά που θα προκύψουν από σύσταση νέων οργανικών" εννοώ οποτεδήποτε κι αν γίνει αυτή η σύσταση. Το μόνο συγκεκριμένο στοιχείο για σύσταση νέων οργανικών το 2024 είναι αυτό που αναφέρεται στη σελ.16 στο Ετήσιο Σχέδιο Δράσης 2024 του ΥΠΑΙΘΑ:
"Σύσταση οργανικών θέσεων ΕΕΠ και ΕΒΠ στα ΣΜΕΑΕ, καθώς και σύσταση οργανικών θέσεων ειδικοτήτων στις ΣΜΕΑΕ." το 4ο τρίμηνο του 2024.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και κάτι που δεν αναφέρεται στο Ετήσιο Σχέδιο Δράσης. Το θέμα αυτό έχει περάσει από 40 κύματα και αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν έχω κάτι πιο αισιόδοξο από ioannasol. Σε κάθε περίπτωση, το ίδιο το Υπουργείο δεν ανέμενε τη σύσταση του συνόλου των 3000+ προτάσεων οργανικών θέσεων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια, αλλά ενός αριθμού περίπου 1300 οργανικών θέσεων.
Η κατανομή κι αν ήταν στο περίπου. Όπως έχουν δείξει τα τελευταία χρόνια, η κατανομή αποφασίζεται τελευταία στιγμή από ελάχιστα άτομα της εκάστοτε ηγεσίας.
4ΧΧΧ

Αληθώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:39 »

Αποσυνδεδεμένος gr8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1177 στις: Μάιος 07, 2024, 12:37:02 πμ »
Να δω ποιος υπουργός θα καταφέρει να λύσει το θέμα με τη σύσταση οργανικών.

Συνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1178 στις: Μάιος 07, 2024, 12:50:32 πμ »
Αληθώς, Patreas!

Έγραψες: "Ειδικά για τις θέσεις επί θητεία υπάρχει και είναι σε ισχύ η διάταξη της παραγράφου 5 του άρθρου 14 του Νόμου 1566/1985, που θα μπορούσε να βοηθήσει (αλλά δεν έχω δει να την αναφέρει κανένας)."

Πώς θα μπορούσε να βοηθήσει η διάταξη αυτή; Από ό,τι ξέρω τα οργανικά κενά μεταθέσεων και διορισμών υπολογίζονται βάσει των εγκυκλίων προσδιορισμού κενών και πλεονασμάτων για τις μεταθέσεις. Σε ποιο σημείο του προσδιορισμού των κενών μπορεί να βοηθήσει η διάταξη που έγραψες;

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1179 στις: Μάιος 07, 2024, 01:25:35 πμ »
Αληθώς Ανέστη και ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις! Εδώ που φτάσαμε θα πω πως καλοδεχούμενο είναι και το 4ΧΧΧ, ειδικά αν το ψηφίο των εκατοντάδων δεν είναι 0 (που λογικά 0 θα είναι αν το αίτημα του ΥΠΑΙΘΑ ήταν ακριβώς όσο και ο αριθμός των αποχωρήσεων του Μάρτη).

Όσο για την κατανομή, μπορεί σίγουρα να είναι αποτέλεσμα πολιτικών επιλογών, αλλά πιστεύω πως όλο και κάποιες σκέψεις θα υπάρχουν στο υπουργείο αναφορικά με τις γενικές κατευθύνσεις αυτής. Να περιμένουμε μια αυστηρά λογιστική προσέγγιση (π.χ. κάλυψη του 100% της δευτεροβάθμιας γενικής λόγω περιορισμένων πιστώσεων κρατικού προϋπολογισμού για την πρόσληψη αναπληρωτών) ή οι αριθμοί εναπόκεινται αποκλειστικά στις προθέσεις αυτών των ελάχιστων ατόμων της ηγεσίας που αναφέρεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2024, 01:27:26 πμ από neossos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:39 »

Συνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1180 στις: Μάιος 07, 2024, 01:31:21 πμ »
Αληθώς Ανέστη και ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις! Εδώ που φτάσαμε θα πω πως καλοδεχούμενο είναι και το 4ΧΧΧ, ειδικά αν το ψηφίο των εκατοντάδων δεν είναι 0 (που λογικά 0 θα είναι αν το αίτημα του ΥΠΑΙΘΑ ήταν ακριβώς όσο και ο αριθμός των αποχωρήσεων του Μάρτη).

Όσο για την κατανομή, μπορεί σίγουρα να είναι αποτέλεσμα πολιτικών επιλογών, αλλά πιστεύω πως όλο και κάποιες σκέψεις θα υπάρχουν στο υπουργείο αναφορικά με τις γενικές κατευθύνσεις αυτής. Να περιμένουμε μια αυστηρά λογιστική προσέγγιση (π.χ. κάλυψη του 100% της δευτεροβάθμιας γενικής λόγω περιορισμένων πιστώσεων κρατικού προϋπολογισμού για την πρόσληψη αναπληρωτών) ή οι αριθμοί εναπόκεινται αποκλειστικά στις προθέσεις αυτών των ελάχιστων ατόμων της ηγεσίας που αναφέρεις;

Από πού  προκύπτουν οι περιορισμένες πιστώσεις κρατικού προϋπολογισμού για την πρόσληψη αναπληρωτών Βθμιας Γενικής; Επίσης και οι διορισμοί από κρατικό προϋπολογισμό δε γίνονται;

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1181 στις: Μάιος 07, 2024, 01:48:59 πμ »
Από πού  προκύπτουν οι περιορισμένες πιστώσεις κρατικού προϋπολογισμού για την πρόσληψη αναπληρωτών Βθμιας Γενικής; Επίσης και οι διορισμοί από κρατικό προϋπολογισμό δε γίνονται;

Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα μηνύματα του Patreas (π.χ. εδώ), θα δεις πως υπάρχει μια τάση μείωσης των πιστώσεων του κρατικού προϋπολογισμού για τις προσλήψεις αναπληρωτών (ενώ αντιθέτως το ΕΣΠΑ, τώρα ειδικά με το νέο πακέτο, έχει πάρει τα πάνω του).

Οπότε αφού οι διορισμοί γίνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό όπως πολύ σωστά γράφεις (αλλά οι κυβερνώντες δεν θέλουν να καταναλώνεται μεγάλο μέρος του για την εκπαίδευση), δεν θα ήταν λογικό να κοιτάνε πρωτίστως να καλύψουν όλες εκείνες τις θέσεις που αν έμεναν κενές θα απαιτούσαν πρόσθετα κονδύλια από αυτή την πηγή χρηματοδότησης;

Συνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1182 στις: Μάιος 07, 2024, 02:30:34 πμ »
Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα μηνύματα του Patreas (π.χ. εδώ), θα δεις πως υπάρχει μια τάση μείωσης των πιστώσεων του κρατικού προϋπολογισμού για τις προσλήψεις αναπληρωτών (ενώ αντιθέτως το ΕΣΠΑ, τώρα ειδικά με το νέο πακέτο, έχει πάρει τα πάνω του).

Οπότε αφού οι διορισμοί γίνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό όπως πολύ σωστά γράφεις (αλλά οι κυβερνώντες δεν θέλουν να καταναλώνεται μεγάλο μέρος του για την εκπαίδευση), δεν θα ήταν λογικό να κοιτάνε πρωτίστως να καλύψουν όλες εκείνες τις θέσεις που αν έμεναν κενές θα απαιτούσαν πρόσθετα κονδύλια από αυτή την πηγή χρηματοδότησης;

Δεν καταλαβαίνω σε τι ωφελεί τον κρατικό προϋπολογισμό το να δώσεις Χ πιστώσεις κρατικού προϋπολογισμού για διορισμούς σε σχέση με το να δώσεις Χ πιστώσεις κρατικού προϋπολογισμού για αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1183 στις: Μάιος 07, 2024, 09:04:13 πμ »
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι είναι 07/05 (σχεδόν 1 μήνας πριν τις ευρωεκλογές και 3 μήνες πριν το πρώτο 15ημερο του Αυγούστου που γίνονται συνήθως οι μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών) και δεν υπάρχει:
1. Ανακοίνωση από το υπουργείο για το πλήθος των διορισμών ούτε καν για επικοινωνιακούς λόγους.
2. Χρονοδιάγραμμα του τύπου (μέχρι τότε ο οριστικός πίνακας, μέχρι τότε η κατανομή, μέχρι τότε η πρόσκληση κλπ κλπ).

Όσο δεν υπαρχει αγώνας από τα κάτω, δεν κερδίζεται ποτέ τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος psomaki.el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1184 στις: Μάιος 07, 2024, 09:07:04 πμ »
Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα μηνύματα του Patreas (π.χ. εδώ), θα δεις πως υπάρχει μια τάση μείωσης των πιστώσεων του κρατικού προϋπολογισμού για τις προσλήψεις αναπληρωτών (ενώ αντιθέτως το ΕΣΠΑ, τώρα ειδικά με το νέο πακέτο, έχει πάρει τα πάνω του).

Οπότε αφού οι διορισμοί γίνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό όπως πολύ σωστά γράφεις (αλλά οι κυβερνώντες δεν θέλουν να καταναλώνεται μεγάλο μέρος του για την εκπαίδευση), δεν θα ήταν λογικό να κοιτάνε πρωτίστως να καλύψουν όλες εκείνες τις θέσεις που αν έμεναν κενές θα απαιτούσαν πρόσθετα κονδύλια από αυτή την πηγή χρηματοδότησης;

Μα αναπληρωτες ΕΣΠΑ ΔΕΝ ειναι μόνο δευτεροβάθμιας! Υπάρχουν άλλοι τόσοι και στην πρωτοβάθμια! Εγώ 6 συνεχόμενες χρονιές ΕΣΠΑ είμαι!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1185 στις: Μάιος 07, 2024, 10:06:48 πμ »
Αληθώς, Patreas!

Έγραψες: "Ειδικά για τις θέσεις επί θητεία υπάρχει και είναι σε ισχύ η διάταξη της παραγράφου 5 του άρθρου 14 του Νόμου 1566/1985, που θα μπορούσε να βοηθήσει (αλλά δεν έχω δει να την αναφέρει κανένας)."

Πώς θα μπορούσε να βοηθήσει η διάταξη αυτή; Από ό,τι ξέρω τα οργανικά κενά μεταθέσεων και διορισμών υπολογίζονται βάσει των εγκυκλίων προσδιορισμού κενών και πλεονασμάτων για τις μεταθέσεις. Σε ποιο σημείο του προσδιορισμού των κενών μπορεί να βοηθήσει η διάταξη που έγραψες;
Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο το μήνυμα. Τα οργανικά κενά για διορισμό θα είναι περισσότερα αν η εγκύκλιος δεν ζητά να υπολογιστούν οργανικά οι Σύμβουλοι και οι Διευθυντές σχολείων. Νομίζω ότι το έχω ξαναδιαβάσει κάπου στο pde. Πολύ καλή πρόταση Patreas, αλλά για να υλοποιηθεί πρέπει να διεκδικηθεί από τους εκπαιδευτικούς!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1186 στις: Μάιος 07, 2024, 10:51:12 πμ »
Και πώς θα μπορούσε αυτό να εφαρμοστεί στην πράξη; Δηλαδή σε μία περιοχή θα είχαμε 100 οργανικά κενά και θα προσθέταμε ακόμη 50. Σε ποιες ειδικότητες θα κάναμε την πρόσθεση; Και αν προσέξετε στον ίδιο νόμο παραπάνω υπάρχουν αναλυτικά νούμερα για κάθε ειδικότητα με σύνολο 50.376 (για βθμια). Προφανώς αυτό το νούμερο έχει αλλάξει αλλά σίγουρα υπάρχουν και επικαιροποιημένα νούμερα ανά ειδικότητα. Θα είχε ενδιαφέρον αν τα είχαμε όλα αυτά. Την εξέλιξη δηλαδή στον αριθμό των οργανικών θέσεων.
Κατά την άποψή μου, το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι ο αριθμός των υπηρετούντων σε θέσεις με θητεία (του 1566/85) να υπολογιστεί και να προστεθεί ως αριθμός στο σύνολο των οργανικών κενών (π.χ +4000). Αυτό όμως θα μας απασχολούσε αν ήθελε να καλύψει όλα τα οργανικά κενά οπότε σε αυτά να υπήρχε μια αύξηση λόγω των θέσεων με θητεία.
Συνεπώς, εφόσον δεν καλύπτονται τουλάχιστον όλα τα πραγματικά οργανικά κενά δεν έχει νόημα να συζητάμε για πρόσθεση σε αυτά και των θέσεων με θητεία.
Από την άλλη πλέον βλέπουμε ότι τα οργανικά κενά μειώνονται αντί να αυξάνονται, λόγω της μετατροπής Γυμνασίων και Λυκείων σε πειραματικά/πρότυπα!
 

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1187 στις: Μάιος 07, 2024, 11:33:10 πμ »
Καλημέρα, Χριστός Ανέστη με υγεία σε όλους. Εκτίμηση μου είναι ότι η κατανομή στην Πρωτοβάθμια θα είναι για πρώτη φορά μια μαχαιριά στις θέσεις των δασκάλων. Παρά τις 1200 συνταξιοδοτήσεις, θεωρώ ότι ταβάνι θα είναι το 900 και οι υπόλοιπες θέσεις θα δοθούν σε νηπιαγωγούς και ειδικότητες (κυρίως στους νηπιαγωγούς λόγω της δίχρονης). Επίσης, αυτό θα γίνει γιατί πλέον οι σύλλογοι των αναπληρωτών έχουν σιγήσει και δεν υπάρχει καμία πίεση προς την πολιτική ηγεσία σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Θυμάμαι σύλλογο δασκάλων να είναι πολύ ενεργός και να πιέζει και να καταφέρνει πολλές νίκες. Οπότε, μια εκτίμηση μου είναι αυτή. Θεωρώ ότι οι διορισμοί θα ανακοινωθούν αμέσως μετά την ανακοίνωση των μετατάξεων (κατανομή ανά ειδικότητα κτλ).
Δεύτερη εκτίμηση μου σχετικά με τους δασκάλους είναι ότι δεν θα δοθούν θέσεις πάλι στην Αττική. Αν κάποιος προθέσει τις θέσεις των μετατάξεων και αφαιρέσει από αυτές τις θέσεις στην Αττική μας μένει ένα 1400+, το οποίο και επαρκεί για να δοθούν αυτές οι θέσεις για διορισμούς. Θεωρώ ότι η λογική του Υπουργείου είναι η Αττική να δίνεται στις μεταθέσεις για να φεύγει ο κόσμος από νησιά και σταδιακά να πηγαίνει στον τόπο του. Εδώ βέβαια υπάρχει ο αντίλογος ότι κάποιες περιοχές (Δυτική Αττική, Ανατολική Αττική) καλύπτονται δύσκολα και από αναπληρωτές δασκάλους γενικής παιδείας. Άρα, ίσως το Υπουργείο έδινε κάποιες ελάχιστες θέσεις σε αυτές τις περιοχές.
Τέλος, ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι υπάρχει σκέψη στο Παιδείας οι αναπληρωτές να ανακοινώνονται στα μεσα του καλοκαιριού, αλλά η ανάληψη να ξεκινά από Σεπτέμβριο. Κάτι σαν το περσινό εξελάκι με τους διορισμένους του 2023 από τον Μάιο αλλά την ανάληψη υπηρεσίας τον Αύγουστο. Και απλά, το Υπουργείο θα πει να κάνουν μια αίτηση οι αναπληρωτές ότι αποδέχονται τη θέση και οσοι δεν αποδέχονται να τρέχει μια φάση αρχές Σεπτέμβρη, ώστε να μην υπάρχουν κενά στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1188 στις: Μάιος 07, 2024, 12:01:26 μμ »
Καλημέρα, Χριστός Ανέστη με υγεία σε όλους. Εκτίμηση μου είναι ότι η κατανομή στην Πρωτοβάθμια θα είναι για πρώτη φορά μια μαχαιριά στις θέσεις των δασκάλων. Παρά τις 1200 συνταξιοδοτήσεις, θεωρώ ότι ταβάνι θα είναι το 900 και οι υπόλοιπες θέσεις θα δοθούν σε νηπιαγωγούς και ειδικότητες (κυρίως στους νηπιαγωγούς λόγω της δίχρονης). Επίσης, αυτό θα γίνει γιατί πλέον οι σύλλογοι των αναπληρωτών έχουν σιγήσει και δεν υπάρχει καμία πίεση προς την πολιτική ηγεσία σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Θυμάμαι σύλλογο δασκάλων να είναι πολύ ενεργός και να πιέζει και να καταφέρνει πολλές νίκες. Οπότε, μια εκτίμηση μου είναι αυτή. Θεωρώ ότι οι διορισμοί θα ανακοινωθούν αμέσως μετά την ανακοίνωση των μετατάξεων (κατανομή ανά ειδικότητα κτλ).
Δεύτερη εκτίμηση μου σχετικά με τους δασκάλους είναι ότι δεν θα δοθούν θέσεις πάλι στην Αττική. Αν κάποιος προθέσει τις θέσεις των μετατάξεων και αφαιρέσει από αυτές τις θέσεις στην Αττική μας μένει ένα 1400+, το οποίο και επαρκεί για να δοθούν αυτές οι θέσεις για διορισμούς. Θεωρώ ότι η λογική του Υπουργείου είναι η Αττική να δίνεται στις μεταθέσεις για να φεύγει ο κόσμος από νησιά και σταδιακά να πηγαίνει στον τόπο του. Εδώ βέβαια υπάρχει ο αντίλογος ότι κάποιες περιοχές (Δυτική Αττική, Ανατολική Αττική) καλύπτονται δύσκολα και από αναπληρωτές δασκάλους γενικής παιδείας. Άρα, ίσως το Υπουργείο έδινε κάποιες ελάχιστες θέσεις σε αυτές τις περιοχές.
Τέλος, ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι υπάρχει σκέψη στο Παιδείας οι αναπληρωτές να ανακοινώνονται στα μεσα του καλοκαιριού, αλλά η ανάληψη να ξεκινά από Σεπτέμβριο. Κάτι σαν το περσινό εξελάκι με τους διορισμένους του 2023 από τον Μάιο αλλά την ανάληψη υπηρεσίας τον Αύγουστο. Και απλά, το Υπουργείο θα πει να κάνουν μια αίτηση οι αναπληρωτές ότι αποδέχονται τη θέση και οσοι δεν αποδέχονται να τρέχει μια φάση αρχές Σεπτέμβρη, ώστε να μην υπάρχουν κενά στα σχολεία.
Βλέπω ότι είσαι κοντά σε όσα παίζονται. Δεν θα πω τίποτα όμως παραπάνω. Αλλά θα προσθέσω πως υπάρχει πίεση να κοπούν θέσεις από Ειδική με τρόπο...συγχώνευσης. Κάτι που έγινε και φέτος. Μια εκπαιδευτικός για 2 παιδιά ή και παραπάνω. Πίεση υπάρχει και στα παραπεμπτικά για Ειδική. Έχω στείλει και γνωρίζω. Θέλουν να μειώσουν αναπληρωτές με πλάγιο τρόπο αλλά δεν τους βγαίνει. Και το χαίρομαι. Υπάρχουν περιπτώσεις που, από δικά μου βιώματα εντός τάξης πρωινού, θέλουν μια εκπαιδευτικό ειδικής και αλλη για δεύτερο παιδάκι. Αλλά προς το παρόν δεν μας τρέχουν ως Υπουργείο Παιδείας, περιμένετε...θα μας τρέξουν 2 χρόνια πριν τις εκλογές τα μέγιστα!!!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1189 στις: Μάιος 07, 2024, 12:14:08 μμ »
....
Τέλος, ένα πουλάκι μου σφύριξε ότι υπάρχει σκέψη στο Παιδείας οι αναπληρωτές να ανακοινώνονται στα μεσα του καλοκαιριού, αλλά η ανάληψη να ξεκινά από Σεπτέμβριο. Κάτι σαν το περσινό εξελάκι με τους διορισμένους του 2023 από τον Μάιο αλλά την ανάληψη υπηρεσίας τον Αύγουστο. Και απλά, το Υπουργείο θα πει να κάνουν μια αίτηση οι αναπληρωτές ότι αποδέχονται τη θέση και οσοι δεν αποδέχονται να τρέχει μια φάση αρχές Σεπτέμβρη, ώστε να μην υπάρχουν κενά στα σχολεία.
Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές σε όλες τις διευθύνσεις.
Χωρίς κάποιο πλαίσιο σχετικό το θεωρώ απίθανο σαν ενδεχόμενο.
Στην καλύτερη να πραγματοποιείται κάτι τέτοιο το δεύτερο δεκαήμερο του Αυγούστου.
Το γενικό μου σχόλιο είναι ότι η εκπαίδευση και ο,τι σχετίζεται με διορισμούς/προσλήψεις ενδιαφέρει μόνο τους εκπαιδευτικούς. Ούτε την κυβέρνηση ούτε τον κόσμο τον υπόλοιπο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160761
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.