*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17  (Αναγνώστηκε 276214 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #728 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 12:10:56 πμ »
Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να πιέζουν όπως μπορουν για νέες προσλήψεις στις κλασικές ειδικότητες  γιατί τα πράγματα δεν είναι ευοίωνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:19 »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #729 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 10:08:28 πμ »
Καλημερα, μια ερωτηση για το πως λειτουργειτε  το τμημα ενταξης. Παιρνετε συγκεκριμενες ωρες την καθε ομαδα;
Επισης παιρνετε παιδια μονο απο την ωρα του μαθηματος της ειδικοτητας σας ή και απο αλλα ασχετα μαθηματα?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #730 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 11:46:02 πμ »
Καλημερα, μια ερωτηση για το πως λειτουργειτε  το τμημα ενταξης. Παιρνετε συγκεκριμενες ωρες την καθε ομαδα;
Επισης παιρνετε παιδια μονο απο την ωρα του μαθηματος της ειδικοτητας σας ή και απο αλλα ασχετα μαθηματα?

κανονικά παίρνεις μόνο από το μάθημα το αντίστοιχο, τώρα θα ακούσεις κάποιες άλλες απόψεις που βασίζονται σε μοντέλα α/θμιας, είναι μεγάλη κουβέντα

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #731 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 12:13:42 μμ »
Και καλό θα ήταν να μην παίρνεις μαθητές από Μουσική, Καλλιτεχνικά και Γυμναστική.

Επίσης, καλό θα ήταν να έχεις κυλιόμενο πρόγραμμα (εναλλάξ ανά βδομάδα) ώστε να μην "χάνουν" την ίδια ώρα/μάθημα όλη τη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:19 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #732 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 12:45:54 μμ »
κανονικά παίρνεις μόνο από το μάθημα το αντίστοιχο, τώρα θα ακούσεις κάποιες άλλες απόψεις που βασίζονται σε μοντέλα α/θμιας, είναι μεγάλη κουβέντα
Το να παίρνεις από το αντίστοιχο μάθημα ΜΟΝΟ είναι πρακτικά αδύνατο. Όταν έχεις 5 παιδιά στο ΤΕ και τα 3 είναι από διαφορετικά τμήματα πώς να πετύχεις το αντίστοιχο μάθημα; Επίσης είναι πολύ πιθανό την ημέρα που είσαι στο σχολείο τα παιδιά να μην έχουν κανένα από τα μαθήματά σου στην τάξη.
Μέχρι τώρα μόνο με φιλολόγους έχω συναντήσει γκρίνια ότι τους παίρνω παιδιά και τους κάνω φυσική την ώρα της γλώσσας...

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #733 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 04:14:51 μμ »
Το να παίρνεις από το αντίστοιχο μάθημα ΜΟΝΟ είναι πρακτικά αδύνατο. Όταν έχεις 5 παιδιά στο ΤΕ και τα 3 είναι από διαφορετικά τμήματα πώς να πετύχεις το αντίστοιχο μάθημα; Επίσης είναι πολύ πιθανό την ημέρα που είσαι στο σχολείο τα παιδιά να μην έχουν κανένα από τα μαθήματά σου στην τάξη.
Μέχρι τώρα μόνο με φιλολόγους έχω συναντήσει γκρίνια ότι τους παίρνω παιδιά και τους κάνω φυσική την ώρα της γλώσσας...

Εχω δουλεψει σε αρκετα τμηματα ενταξης και ασχετως μοντελου , υπηρχε παντα fixed προγραμμα. Το νοημς του κυλιωμενου φανταζομαι ειναι αν δεν εχει αρκετες ωρες ο εκπαιδευτικος ειδικης στο σχολειο σε σχεση με τις αναγκες του σχολειου. Ομως ειμαι σε ενα σχολειο που υπαρχουν 2 φιλολογο ειδικης , και τρεις πε03 κ πε04 , ολοι πληρους. Οποτε για τον θετικων επιστημων, που ανηκω εγω, κ εφοσον δεν βγαινει να παρεις παιδια μονο απο το μαθημα σου, πρεπει να βγαινουν τς παιδια κ απο ασχετα μαθηματα ( και καλλιτεχνικα και γυμναστικη.. ) καμποσες ωρες τη βδομαδα..
 .εχω προβληματιστει παρα πολυ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #734 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 11:03:37 μμ »
Το να τα παίρνεις από Γυμναστική Καλιτεχνικά κλπ είναι μέγιστο σφάλμα... θα χάσετε τα παιδιά

Το να τα παίρνεις από βασικά μαθήματα π.χ. γλώσσα θα χάσετε τους συναδέλφους, τους γονείς και τα παιδιά

Οπότε οι συνάδελφοι φιλόλογοι έχουν δίκιο να γκρινιάζουν, το ότι δεν έχουν φτιάξει έτσι το πρόγραμμα για να μην σου βγαίνει τις ημέρες που είσαι εκεί είναι λάθος της δ/νσης του σχολείου και του προγραμματιστή που προφανώς δεν τους νοιάζει ή κανείς δεν τους είπε να το κάνουν.

Το κυλιόμενο για εμένα είναι μεγάλο μπέρδεμα και λάθος, βασίζεται σε νοοτροπία α/θμιας και υποστηρίζει μάθημα που θα έπρεπε να γίνει μετά το σχολείο. Κατά την γνώμη μου και άλλων συναδέλφων που έχω συνεργαστεί για χρόνια σε ΤΕ το καλύτερο για την Β/θμια είναι να το παίρνεις από την ώρα του αλλά όχι για όλες τις ώρες. Π.χ.  αν έχεις μαθηματικά από τις 4 να το πάρεις τις 3 μέγιστο ώστε να μπαίνει και 1 ώρα στην τάξη για να υπάρχει επαφή.

Από εκεί και πέρα από ότι έχω καταλάβει ο καθένας κάνει τα δικά του και επειδή ο καθένας είναι συνήθως αναπληρωτής έχουμε το φαινόμενο άλλα να γίνονται την μια χρονια στο σχολείο και άλλα την άλλη.

@myrt πόσα τμήματα έχετε κάνει στο σχολείο σου και πόσα παιδιά έχουν κατά μ.ο.  ;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #735 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 12:24:19 πμ »
Καλό είναι να γνωρίζουμε τη Νομοθεσία των ΤΕ, όπως έχει αναλυθεί σε ειδικό thread εδώ στο pde.

Για τη δημιουργία ομάδων μαθητών υπεύθυνοι είναι οι εκπαιδευτικοί των ΤΕ (και όχι οι δ/ντες), όπως και για τον καθορισμό του ωρολογίου προγράμματος με σκοπό το τί ωφελεί τους μαθητές.

Καλό είναι να διαβάσετε και αυτό:
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/ya-27922-g6-2007.html
όπου περιλαμβάνεται και αυτό:


Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #736 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 08:02:30 πμ »
Το να τα παίρνεις από Γυμναστική Καλιτεχνικά κλπ είναι μέγιστο σφάλμα... θα χάσετε τα παιδιά

Το να τα παίρνεις από βασικά μαθήματα π.χ. γλώσσα θα χάσετε τους συναδέλφους, τους γονείς και τα παιδιά

Οπότε οι συνάδελφοι φιλόλογοι έχουν δίκιο να γκρινιάζουν, το ότι δεν έχουν φτιάξει έτσι το πρόγραμμα για να μην σου βγαίνει τις ημέρες που είσαι εκεί είναι λάθος της δ/νσης του σχολείου και του προγραμματιστή που προφανώς δεν τους νοιάζει ή κανείς δεν τους είπε να το κάνουν.

Το κυλιόμενο για εμένα είναι μεγάλο μπέρδεμα και λάθος, βασίζεται σε νοοτροπία α/θμιας και υποστηρίζει μάθημα που θα έπρεπε να γίνει μετά το σχολείο. Κατά την γνώμη μου και άλλων συναδέλφων που έχω συνεργαστεί για χρόνια σε ΤΕ το καλύτερο για την Β/θμια είναι να το παίρνεις από την ώρα του αλλά όχι για όλες τις ώρες. Π.χ.  αν έχεις μαθηματικά από τις 4 να το πάρεις τις 3 μέγιστο ώστε να μπαίνει και 1 ώρα στην τάξη για να υπάρχει επαφή.

Από εκεί και πέρα από ότι έχω καταλάβει ο καθένας κάνει τα δικά του και επειδή ο καθένας είναι συνήθως αναπληρωτής έχουμε το φαινόμενο άλλα να γίνονται την μια χρονια στο σχολείο και άλλα την άλλη.

@myrt πόσα τμήματα έχετε κάνει στο σχολείο σου και πόσα παιδιά έχουν κατά μ.ο.  ;

Κι εγω το κυλιομενο το εχω στο μυαλο μου ως μοντελο της α'βαθμιας. Εχουμε γυρω στις 12-14 ομαδες (δεν τις εχω ολες) με 1-3παιδια θεωρητικα. Το βασικο προβλημα για μενα ειναι πως εξαρχης μου ειπαν πως για καθε τρεις ωρες ομαδας θα παιρνω τα παιδια δυο ωρες απο το μαθημα των μαθηματικων και μια απο ασχετο μαθημα. Με δεδομενο οτι δεν μου δινουν καν τμηματα του ενος μαθηματικου να πατησω σε συτον, καποιες ωρες μαθηματικων τις χανω ετσι κ αλλιως επειδη συμπιπτουν κι αρα παιρνω παιδια παραπανω ωρες απο αλλα μαθηματα. Και το ιδιο αναγκαζεται να κανει κ οιαλλοι συναδελφοι, οποτε εκτιμω οτι τα παιδια χρειαζεται βγαινουν  για το ΤΕ, κι αλλες 3-4 ωρες τη βδομαδα απο αγγλικα, καλλιτεχνικα κλπ... το οποιο ειναι φυσικα τραγικο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2016, 11:56:14 πμ από myrt »

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #737 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 11:01:50 πμ »
Καλημέρα! Χθες έμαθα ότι ήρθε έγγραφο σε γυμνάσιο της Αιτωλ/νίας, στο οποίο η διεύθυνση δ/θμιας καλεί τους μόνιμους να εργαστούν υπερωριακά(!!) σε προγράμματα της παράλληλης στήριξης. Γνωρίζετε κάτι για το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος vrouvy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #738 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 12:08:46 μμ »
Παιδιά πρέπει να επιμείνουμε να παίρνουμε τους μαθητές από όλα τα μαθήματα κι όχι  μόνο από το μάθημα της ειδικότητας μας πχ μόνο από τα μαθηματικά αν είμαστε μαθηματικοί...γιατί αν δε γίνει έτσι δε θα μπορούμε να υποστηρίξουμε επαρκώς τους μαθητές κι εμείς θα πρέπει να τρέχουμε σε 3 σχολεία για να συμπληρώσουμε πρόγραμμα...αυτό είναι το ηθικό. Δε γνωρίζω όμως αν είναι νόμιμο. Πάντως ο σχολικός συμβουλος μας έλεγε να παίρνουμε τους μαθητές από όλα τα μαθήματα εκτός από μονόωρα γυμναστική καλλιτεχνικά μουσική κλπ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #739 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 04:55:32 μμ »
Παιδιά πρέπει να επιμείνουμε να παίρνουμε τους μαθητές από όλα τα μαθήματα κι όχι  μόνο από το μάθημα της ειδικότητας μας πχ μόνο από τα μαθηματικά αν είμαστε μαθηματικοί...γιατί αν δε γίνει έτσι δε θα μπορούμε να υποστηρίξουμε επαρκώς τους μαθητές κι εμείς θα πρέπει να τρέχουμε σε 3 σχολεία για να συμπληρώσουμε πρόγραμμα...αυτό είναι το ηθικό. Δε γνωρίζω όμως αν είναι νόμιμο. Πάντως ο σχολικός συμβουλος μας έλεγε να παίρνουμε τους μαθητές από όλα τα μαθήματα εκτός από μονόωρα γυμναστική καλλιτεχνικά μουσική κλπ

Συγγνώμη καταλαβαίνεις τι λες; ότι για να έχεις την βολεψη σου είναι ηθικό να κάνεις μπάχαλο την εκπαίδευση των παιδιών παίρνοντας τους από όπου να'ναι. Ανήθικο είναι, για να είναι ξεκάθαρος. Άλλο να το κάνεις κατ'εξαίρεση για 1-2 ώρες γιατί δεν σε αφήνουν να κάνεις το πρόγραμμα όπως πρέπει και άλλο να είναι σύστημα όπως λες.
Ο σύμβουλος, υποθέτω ειδικής, μήπως είναι της αθμιας;

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #740 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 07:18:46 μμ »
Συγγνώμη καταλαβαίνεις τι λες; ότι για να έχεις την βολεψη σου είναι ηθικό να κάνεις μπάχαλο την εκπαίδευση των παιδιών παίρνοντας τους από όπου να'ναι. Ανήθικο είναι, για να είναι ξεκάθαρος. Άλλο να το κάνεις κατ'εξαίρεση για 1-2 ώρες γιατί δεν σε αφήνουν να κάνεις το πρόγραμμα όπως πρέπει και άλλο να είναι σύστημα όπως λες.
Ο σύμβουλος, υποθέτω ειδικής, μήπως είναι της αθμιας;
+++++++++++++++++++++++++++ Έχεις απόλυτο δίκιο!!!Εγώ μία χρονιά αναγκάστηκα  να κάνω κυλιόμενο κατόπιν πίεσης του συμβούλου ειδικής (εννοείται πρωτοβάθμιας as always) και ήταν η πιο παραγωγικά (για μένα) και παιδαγωγικά, μαθησιακά και γνωστικά (για τα παιδιά) ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ χρονιά που είχα ποτέ!!! Οι γονείς διαμαρτύρονταν και τελικά απέσυραν τα παιδιά τους από το ΤΕ επειδή έχαναν την μπάλα στα υπόλοιπα μαθήματα... οι μαθητές διαμαρτύρονταν επειδή καμιά φορά αναγκαζόμουν να τα πάρω από τη γυμναστική ή και από άλλα μαθήματα που πραγματικά τους ενδιέφεραν και τους άρεσαν... εγώ διαμαρτυρόμουν γιατί από τις 21 ώρες τη βδομάδα έκανα τις 10, γιατί ο ένας συνάδελφος μου ζητούσε να κρατήσει τα παιδιά μου στο μάθημά του γιατί έκανε επανάληψη, ο άλλος γιατί θα παρέδιδε κάτι πολύ σημαντικό, ο άλλος θα έκανε πείραμα... Μόνο ο Σύμβουλος ήταν ευχαριστημένος. Με τα παιδιά δεν γίναμε ποτέ ομάδα και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι είναι το μοναδικό σχολείο από το οποίο έχω περάσει τα τελευταία 8 χρόνια και δεν έχουμε κρατήσει επαφή με τους μαθητές μετά την απόλυσή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2016-17
« Απάντηση #741 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 08:59:59 μμ »
@smile02.50 περιέγραψες με τον καλύτερο τρόπο ότι έλεγα και εγώ παραπάνω, το μοντέλο αυτό δεν ειναι για Β/θμια, μιλάμε για έφηβους και μιλάμε για αντικείμενα που είναι συγκεκριμένα. Στην α/θμια υπάρχει ο δάσκαλος που τα κάνει όλα και ακόμα και εκεί το μοντέλο αυτό δεν το εφαρμόζουν όσοι ξέρουν.

Το είπα και παραπάνω θα χάσετε και τους μαθητές τους γονείς και τους συναδέλφους με αποτέλεσμα το ΤΕ να μικρύνει και να μην το θέλει κανείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.