*

Αποστολέας Θέμα: άνεργοι νηπιαγωγοί  (Αναγνώστηκε 18080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:57:53 πμ »
έχετε δίκιο κορίτσια............. και δυστυχώς, εγώ την Ελλαδίτσα δεν μπορώ να την αφήσω για πολλούς και διαφόρους λόγους :-\ :-\
 πάντως σας εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα ......... όπου και αν είναι αυτά (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 10:52:05 μμ »
Καλό κουράγιο σε όλες μας. Έτσι κι αλλιώς δε χανόμαστε, εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:41:10 μμ »
Και η Αμερική είναι μια πολύ καλή επιλογή....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:48:20 μμ »
Έχεις υπόψιν σου τίποτα;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 07:20:19 πμ »
καλημέρα. λίγο μακριά δεν είναι η αμερική. θέλω να πω βρε κορίτσια αν ειναι να ξενιτευτούμε για πενταροδεκάρες (διότι σαν νηπιαγωγοί θα δουλέψουμε όχι σαν καθηγητές πανεπιστημίου) ... ε ας είμαστε λίγο πιο κοντά στο σπίτι μας!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:02:35 μμ »
Εγώ για Αμερική δεν έχω ακούσει τίποτα πουθενά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 02:47:56 μμ »
Υπάρχουν σχολεία που μπορείς να δουλέψεις, ελληνικά εννοείται, το είχα ψάξει πιο παλιά γιατι με ενδιέφερε.  Είχα μιλήσει και με κάποιο σύλλογο εκπαιδευτικών εκεί πέρα για λεπτομέρειες. Αν ο άντρας  μου δεν είχε δουλειά το πιο πιθανό ήταν να φεύγαμε καθώς στην Αμερική ( έχω μείνει  3 μήνες) η ποιότητα ζωής είναι πολύ πιο καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος s0n1a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:53:02 μμ »
Υπάρχουν σχολεία που μπορείς να δουλέψεις, ελληνικά εννοείται, το είχα ψάξει πιο παλιά γιατι με ενδιέφερε.  Είχα μιλήσει και με κάποιο σύλλογο εκπαιδευτικών εκεί πέρα για λεπτομέρειες. Αν ο άντρας  μου δεν είχε δουλειά το πιο πιθανό ήταν να φεύγαμε καθώς στην Αμερική ( έχω μείνει  3 μήνες) η ποιότητα ζωής είναι πολύ πιο καλύτερη.

Για ποιά πολιτεία μιλάς? Δώσε μας και άλλες info. Πώς να κινηθούμε;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 07:33:04 μμ »
Τα ελληνικά αυτά σχολεία όμως δεν ανήκουν στο ελληνικό κράτος; Ή μας προσλαμβάνουν εμάς ανεξάρτητα;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 12:10:52 πμ »
Αν είσαι μόνιμη μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και να σε στείλει το υπουργείο σε ελληνικό σχολείο εκεί πέρα,το καλο της υπόθεσης είναι οτι πληρώνεσαι και απο το υπουργείο και απο το σχολείο στην Αμερική. Στη περίπτωση που δεν είσαι μόνιμη η τοποθέτηση σε ελληνικό σχολείο γίνεται μέσω της εκκλησίας της ελληνικής κοινότητας στην Αμερική, ο μισθός όμως είναι διαφορετικός,πιο χαμηλός,δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο . Αν κάποια πάρει την απόφαση να μεταναστεύσει θα πρέπει να επικοινωνήσει με το σύλλογο των εκπαιδευτικών στην Αμερική για να της δώσουν όσες πληροφορίες χρειάζεται. Υπάρχουν 3 κοινότητες εκπαιδευτικών στην Αμερική ,σε διαφορετικές πολιτείες. Τα τηλέφωνα τα βρίσκεις απο το υπουργείο παιδείας.
Πέρα όμως απο το θέμα δουλειάςομως η Αμερική είναι πολύ πιο καλύτερη και απο άποψη ποιότητας ζωής. Όταν είχα πρώτο πάει η αλήθεια είναι οτι είχα πάθει πολιτισμικό σοκ, εκεί οι άνθρωποι ζουν μια χαρά,περπατάς στους δρόμους και οι άνθρωποι σου λένε καλημέρα,είναι χαμογελαστοί,εξυπηρετήσε άμεσα στις δημόσιες υπηρεσίες....τέλος πάντων δεν θέλω να βγω εκτός θέματος,είναι μεγάλη κουβέντα εξάλλου

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 01, 2014, 07:45:30 μμ »
νομίζω ότι πλέον δεν ισχύει αυτό με τους δύο μισθούς. παίρνεις το μισθό της μία χώρας.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:38:44 μμ »
νομίζω ότι πλέον δεν ισχύει αυτό με τους δύο μισθούς. παίρνεις το μισθό της μία χώρας.
Ναι, κι αυτός είναι ο ελληνικός που είναι γύρω στα 800 ευρώ (ανάλογα την προϋπηρεσία) γι' αυτό πλέον δε θέλει να πάει κανένας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος zetach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 07, 2014, 02:32:28 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι, έχω να δηλωσω οτι ως ανεργη νηπιαγωγος εδω και δυο χρονια, εχοντας δωσει ασεπ και με μια προυπηρεσια τα προηγουμενα ετη τα προβληματα ειναι πολλα στις θεσεις εργασιας μας διοτι συνεχως το πτυχιο μας υποβαθμιζεται και αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορουμε να βρουμε στην ελλαδα δουλεια. εχοντας μονο μια ταξη στην δημοσια εκπαιδευση και κατακλισμένες απο τον ιδιωτικο τομεα και τους δημους καταλαμβανοντας τις θεσεις μας αποφοιτοι απο αλλες παρεμφερεις ειδικοτητες δεν προκειται να μπορουμε να διεκδικησουμε μια θεση εργασιας μονο στο δημοσιο. σκεφτειτε το. ενα εχω να δηλωσω οτι αυτο το κρατος δικαιου προσλαμβανει ακομα και στους δημους ανθρωπους χωρις καμια παιδαγωγικη επαρκεια να αναλαμβανει ταξη και αυτο ειναι γεγονος που βιωσα. δυστυχως εχω να πω δεν ειμαστε πολυ μαχητικες στο θεμα των δικαιωματων μας και αυτο ειναι το τιμημα μας. Η ΑΝΕΡΓΙΑ..... !!!!!! εχουμε καταντησει ντανταδες πολυτελειας για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε και βαζοντας το πτυχιο μας στο περιθωριο. Το προβλημα μας δεν ειναι μονο ο μονιμος διορισμος στο δημοσιο ή μια θεση ως αναπληρωτη οπως απασχολει τους συναδελφους μας στο δημοσιο. για οσους συναδελφους δεν εχουν δωσει ασεπ και προσπαθουν για μια θεση εργασιας εχω να τους πω οτι παρολο που δεν εδωσαν ασεπ θα επρεπε να εχουν το δικαιωμα να βρουν μια θεση εργασιας αλλου αλλα και αυτο δεν ειναι εφικτο γιατι προτιμουνται ατομα με λιγοτερο κοστος......

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 08, 2014, 03:52:47 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σας.. Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για το επάγγελμά μας. Όσοι δεν δώσαμε ασεπ δεν είχαμε καν την ευκαιρία. Τώρα όσο για τα ιδιωτικά. εκεί για να μπεις είναι πολύ δύσκολο καθώς ζητάνε σίγουρα πάνω από 2 χρόνια προϋπηρεσία και πέρα απ΄το βασικό τίτλο σπουδών επιπλέον προσόντα και ικανότητες. Το θέμα είναι ότι αυτά τα επιπλέον πως θα τα αποκτήσουμε απ τη στιγμή που χρειάζονται χρήματα και δεν έχουμε λόγω ανεργίας; Μαύρη μαυρίλα και δυστυχώς λίγοι θα ναι τυχεροί!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 815
Σύνολο: 816

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.