*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154660 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2338 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:44:31 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα.

Η ερώτηση μου μπορει να είναι λίγο χαζή αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο τίτλος του μεταπτυχιακού που σου απονέμεται στο τέλος των σπουδών αναφέρει τον γενικό τιτλο "Επιστήμες της Αγωγής" ή με βάση την κατευθυνση που έχει επιλέξει ο καθένας δλδ "ειδική αγωγή" κλπ.

Σας ευχαριστώ!
Καθόλου χαζή ερώτηση, την είχα κι εγώ και πολλοί άλλοι με το που ξεκινούσαμε. Το μεταπτυχιακό έχει τίτλο "Εισαγωγή στις επιστήμες της αγωγής" η κατεύθυνση θα φαίνεται μόνο στην αναλυτική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kgeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2339 στις: Ιούνιος 28, 2014, 12:01:56 πμ »
Aναφορικά με το σεμινάριο ιι καλό θα είναι να ρωτάτε τους καθηγητές σας πώς θέλουν την εργασία. Το λέω γιατί στο προηγούμενο εξάμηνο κάθε καθηγητής έδωσε εντελώς διαφορετικές οδηγίες και είχε άλλες απαιτήσεις. Για παράδειγμα η δική μου καθηγήτρια δεν ήθελε συσχετισμό της ανάλυσης της θεματικής με τη βιβλιογραφία. Εγώ παρέδωσα 35 σελίδες και πήρα 80/80.

Αποσυνδεδεμένος zetov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2340 στις: Ιούνιος 28, 2014, 12:51:50 μμ »
Καταρχήν ευχαριστω για την απαντηση. Κατι ακομα. Μπορω να παρακολουθησω το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο με μερθκη φοιτηση και αν ναι τι αλλαζει ως προς την αναγνωριση του απο τον δοαταπ;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2341 στις: Ιούνιος 28, 2014, 01:23:36 μμ »
Φυσικά μπορείς να το παρακολουθήσεις με μερική φοίτηση. Δεν αλλάζει τίποτα στην αναγνώριση αφού στο τέλος αυτό που μετράει για το ΔΟΑΤΑΠ είναι οι πιστωτικές μονάδες που έχεις συλλέξει και όχι ο χρόνος διεκπεραίωσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2342 στις: Ιούνιος 28, 2014, 09:24:26 μμ »
Στη Χατζηχαραλάμπους αναφέρεσαι; Μήπως μπερδεύτηκες με τη Μαυροπούλου που λέγαμε τις προάλλες ότι βάζει όλο C και D;

Για τη Χατζηχαραλάμπους λέω. Κάποιο άτομο που έχει όλους τους άλλους βαθμούς του Α μου είπε ότι πήρε C ενώ πίστευε ότι τα είχε πάει πολύ καλά. Ξέρεις κάτι διαφορετικό; Μακάρι να είναι λάθος γιατί την έχω και το 523 και στο 526.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2343 στις: Ιούνιος 28, 2014, 11:51:52 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς στο σεμινάριο 1 στο 4.4 της εργασίας λέει "Κάποιες αναφορές θα ήταν χρήσιμες για την τεκμηρίωση των απόψεων που θα διατυπώσεις". Τι εννοεί; Τι χρειάζεται;; Μας είπε ότι δε χρειάζεται βιβλιογραφία...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2344 στις: Ιούνιος 29, 2014, 11:20:12 πμ »
Για τη Χατζηχαραλάμπους λέω. Κάποιο άτομο που έχει όλους τους άλλους βαθμούς του Α μου είπε ότι πήρε C ενώ πίστευε ότι τα είχε πάει πολύ καλά. Ξέρεις κάτι διαφορετικό; Μακάρι να είναι λάθος γιατί την έχω και το 523 και στο 526.

Εννοεις στα 623 και 626. Αν ειναι ετσι, καηκαμε! Ειναι δυνατον να εχει καποιος Α στα μαθηματα κορμου και τα υποχρεωτικα κατευθυνσης (οπως εγω) και να παιρνει χειροτερους βαθμους στα επιλογης; (κι εμενα η Μαυροπουλου μου εβαλε Β, αλλα σε αποφοιτες της Ειδικης Αγωγης που την ειχαν καθηγητρια στο Πανεπιστημιο του Βολου κι ηξεραν τι ζητουσε εβαλε Α...)

Και πρεπει να εχεις δικιο για την Χ, γιατι μολις το ακουσα κι εγω απο αλλου... Αφου δεν επιλεξαμε το 526 που δινει σιγουρο βαθμο, καλα να παθουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2014, 12:50:11 μμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2345 στις: Ιούνιος 29, 2014, 02:21:06 μμ »
Γεια σας! Μπορείς να με βοήθησεις κάποιος;; Στο σεμινάριο 1 στην αξιολόγηση μελέτηςς στο κομμάτι 4.4 "Κάποιες αναφορές θα ήταν χρήσιμες για την τεκμηρίωση των απόψεων που θα διατυπώσεις".

Mήπως ξέρετε αν χρειάζεται να αιτιολογήσουμε και με άλλους συγγραφείς;;  γιατί μας είπε ότι δε χρειάζεται βιβλιογραφία...αλλά θέλει αναφορές....Τις βάζουμε σε παρένθεση στο κείμενο αλλά δεν τις παραθέτουμε στο τέλος;;;

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2346 στις: Ιούνιος 29, 2014, 04:39:06 μμ »
αναφορές αππο τη μελέτη που έχεις για αξιολογηση μπορείς να βαλείς μέσα στο κείμενο σε εισαγωγικά και δεν τις βάζεις στο τέλος μετά..οχι βιβλιογραφια..δηλ..λες οτι η μελέτη έχει ορθογραφικά λάθη και γραφεις ενα παραδειγμα..αυτο εννοει

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2347 στις: Ιούνιος 29, 2014, 05:07:09 μμ »
αναφορές αππο τη μελέτη που έχεις για αξιολογηση μπορείς να βαλείς μέσα στο κείμενο σε εισαγωγικά και δεν τις βάζεις στο τέλος μετά..οχι βιβλιογραφια..δηλ..λες οτι η μελέτη έχει ορθογραφικά λάθη και γραφεις ενα παραδειγμα..αυτο εννοει
oυφ! σε ευχαριστώ πολύ! γιατί έχουμε μπερδευτεί λίγο!

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2348 στις: Ιούνιος 29, 2014, 05:09:44 μμ »
Εννοεις στα 623 και 626. Αν ειναι ετσι, καηκαμε! Ειναι δυνατον να εχει καποιος Α στα μαθηματα κορμου και τα υποχρεωτικα κατευθυνσης (οπως εγω) και να παιρνει χειροτερους βαθμους στα επιλογης; (κι εμενα η Μαυροπουλου μου εβαλε Β, αλλα σε αποφοιτες της Ειδικης Αγωγης που την ειχαν καθηγητρια στο Πανεπιστημιο του Βολου κι ηξεραν τι ζητουσε εβαλε Α...)

Και πρεπει να εχεις δικιο για την Χ, γιατι μολις το ακουσα κι εγω απο αλλου... Αφου δεν επιλεξαμε το 526 που δινει σιγουρο βαθμο, καλα να παθουμε.
Έχεις δίκιο. 623 και 626....  Εσύ ποιο έχεις;
Σε ποιο μάθημα είναι η Μαυροπούλου; Δεν την είχα. Στο 526 ποιοι διδάσκουν και βάζουν καλούς βαθμούς;
Βέβαια εμένα δεν με ενδιέφερε. Στην προσχολική δεν έχει νόημα ούτε το 526 ούτε το 624 που θεωρούνται πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2349 στις: Ιούνιος 30, 2014, 12:16:17 μμ »
Πω πω στενοχωρήθηκα τώρα που μου είπατε για τη Χατζηχαραλάμπους. Εγώ άφησα το Νοητική Υστέρηση - Αυτισμός με τη Μαυροπούλου επειδή μου είπαν ότι και αυτή βάζει χάλια βαθμούς, για να πάρω την Ψυχοπαθολογία με τη Χατζηχαλάμπους, ελπίζοντας σε μια καλύτερη τύχη από άποψη βαθμού. Ετσι κι αλλιώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές στα επιλεγόμενα τρίτου κύκλου, έχω ήδη πάρει το 526 με τον Σαλβαρά και τη Δυσλεξία. Δεν έμεινε και τίποτα άλλο..... Να σας ρωτήσω η Χατζηχαραλάμπους μήπως βάζει C σε όσους επιλέγουν να κάνουν την εύκολη εργασία δηλαδή βιβλιογραφική ανασκόπηση ή μελέτη περίπτωσης; Αν είναι έτσι να πάρω την δύσκολη εργασία που είναι portofolio μήπως και γλιτώσω το C.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2350 στις: Ιούνιος 30, 2014, 02:09:44 μμ »
Πείτε μας εντυπώσεις για το 526, η εργασία δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2351 στις: Ιούνιος 30, 2014, 03:21:53 μμ »
Για το 526 Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες: Ακόμα δεν έχω εικόνα για το τι παίζει με την εργασία μιας και θα την παραδώσουμε Σεπτέμβρη και ως τώρα δεν μας έχουν δοθεί οδηγίες. Είδα μόνο ένα προσχέδιο και διαπίστωσα ότι είναι αρκετά μεγάλη. Ωστόσο, μου έχουν πει ότι είναι πολύ εύκολη. Αναφορικά με το μάθημα γενικότερα έχω διαβάσει κάποια κεφάλαια του βιβλίου και διαπίστωσα ότι είναι πολύ πυκνογραμμένο, περιεκτικό και πολύ χρήσιμο ταυτόχρονα, ειδικά για δασκάλους όπως εγώ. Εχει όμως μέσα πληροφορίες από παιδαγωγικά και διδακτική που εγώ ήδη γνώριζα από το προπτυχιακό και για αυτό το λόγο μου φαίνεται εύκολο και κατανοητό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δεν θα δυσκολέψει κάποιον που δεν έχει κάνει στη σχολή του πριν διδακτική και παιδαγωγικά. Οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες είναι πανεύκολες και ίδιες με του βιβλίου όπου υπάρχουν και οι απαντήσεις. Ο Σαλβαράς στην τηλεδιάσκεψη πολύ καλός και ευγενικός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 937
Σύνολο: 944

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.