*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154648 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7602 στις: Μάιος 23, 2016, 05:55:48 μμ »
Βρε παιδία, τι να διαβάσω για συμπερίληψη?
Τι θέματα βάζουν περίπου?
Ο Αγγελίδης είπε στις τηλεδιασκέψεις ότι τα θέματα δεν έχουν ξαναμπεί, δε θα βρούμε πουθενά τις απαντήσεις τους και φυσικά δε θα βάλει τίποτα από το βιβλίο και τις σημειώσεις. Όσα βιβλία και σημειώσεις πάρουμε μαζί μας πάλι δε θα υπάρχει η απάντηση.
Στην προηγούμενη εξεταστική έβαλαν, όπως είπε, ένα κείμενο και ρώτησαν τι σχέση έχει με το μάθημα. Σε άλλη εξεταστική έβαλαν μια εικόνα.
Είμαι περίεργη πώς θα απαντήσω, αν δε βάλει τίποτα σχετικό με αυτά που διδάσκει. Δηλαδή για να καταλάβω θα βγάλω δικές μου θεωρίες; Έχω και κακό βαθμό στην εργασία. Για να περάσω πρέπει να γράψω καλά.
Όσοι έχουν δώσει το μάθημα σε προηγούμενο τετράμηνο μπορούν να μας πουν, αν στις απαντήσεις που έδωσαν τους βοήθησαν το βιβλίο και οι σημειώσεις που είχαν μαζί τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7603 στις: Μάιος 23, 2016, 05:59:07 μμ »
πρέπει να επιλέξουμε Δύο μαθήματα από τον Κύκλο Α σωστα;;;;
Κύκλος Α: ‘Ερευνα και Αξιολόγηση
EDUC-510DL    Εκπαιδευτική Έρευνα: Αρχές και Μεθόδοι Ποιοτικής και Ποσοτικής Έρευνας    9
EDUC-511DL    Ποιοτική Έρευνα    9
EDUC-512DL    Ποσοτική Έρευνα και Εκπαιδευτική Στατιστική    9
EDUC-610DL    Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση    9
EDUC-611DL    Προκεχωρημένες Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας    9
EDUC-612DL    Ανώτερες Μορφές Στατιστικής Ανάλυσης

εχω πάρει το 511, ποιο άλλο προτείνετε για το καλοκαιρι;
δεν θελω να έχει μαθηματικα!!!
Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω πως στο θερινό εξάμηνο πλέον μπορείς να επιλέξεις μόνο 1 μάθημα και 2 σεμινάρια.
Θα πρότεινα το 610 με Παναγίδη. Θεωρώ πως είναι λιγότερο απαιτητικό από το 510 και 511.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2016, 06:03:52 μμ από ria19 »

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7604 στις: Μάιος 23, 2016, 06:02:07 μμ »
Καλησπέρα στο καλοκαιρινό εξάμηνο πήρα 510 Γιασεμή, στο σεμινάριο 2 Αγγελιδου και στο σεμινάριο 3 Τελεβαντου. Μήπως τους είχε κάποιος να μας πει πως ηταν;
Η Αγγελίδου σχετικά καλή ήταν.
Την Τελεβάντου την έχω τώρα. Δεν έχουμε πάρει ακόμα βαθμούς στην εργασία, για να σου πω πώς βαθμολογεί. Στην τηλεδιάσκεψη ήταν κατανοητή.

Αποσυνδεδεμένος ankar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7605 στις: Μάιος 23, 2016, 06:02:33 μμ »
Θα ήθελα επειγόντως την βοήθεια κάποιου που έχει το 504 με Μάγο. Μπορεί να μου στείλει σε μήνυμα λινκ των τηλεδιασκεψεων; Παρακολουθω ξανα τις τηλεδιασκεψεις με την καθηγήτρια μου και είναι χάλια ρε παιδιά οι περισσότερες προτάσεις της δεν κάνουν καν νόημα δεν καταλαβαίνω τπτ όπως και την πρώτη φορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7606 στις: Μάιος 23, 2016, 06:27:44 μμ »
Στην ψυχομετρια στιε τηλεδιασκεψεις αφησαν να εννοηθει οτι πρεπει να δωσουμε σημασια στις εβδομαδες 10 και μετα για την αναπτυξης...εγω τουλαχιστον αυτη την αισθηση εχω και εκει εστιασα περισσοτερο


Στην ψυχομετρία στα webex μήπως σας είπαν που να εστιάσουμε για το θέμα ανάπτυξης?
Επίσης σε όλα τα τμήματα (εγώ το έχω με Νίκο Ηλία) τα webex ήταν το πολύ 1 ώρα? Εμάς δεν μας εξηγούσε τίποτα και έκανε απλά ανάγνωση τις σημειώσεις....
Μπορεί κανένας να βοηθήσει?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7607 στις: Μάιος 23, 2016, 06:42:58 μμ »
Στην ψυχομετρια στιε τηλεδιασκεψεις αφησαν να εννοηθει οτι πρεπει να δωσουμε σημασια στις εβδομαδες 10 και μετα για την αναπτυξης...εγω τουλαχιστον αυτη την αισθηση εχω και εκει εστιασα περισσοτερο
Μήπως μπορείς να μου στείλεις τα λινκ από τις τηλεδιασκέψεις, μπας και βγάλω καμία άκρη?

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7608 στις: Μάιος 23, 2016, 07:02:39 μμ »
Ο Αγγελίδης είπε στις τηλεδιασκέψεις ότι τα θέματα δεν έχουν ξαναμπεί, δε θα βρούμε πουθενά τις απαντήσεις τους και φυσικά δε θα βάλει τίποτα από το βιβλίο και τις σημειώσεις. Όσα βιβλία και σημειώσεις πάρουμε μαζί μας πάλι δε θα υπάρχει η απάντηση.
Στην προηγούμενη εξεταστική έβαλαν, όπως είπε, ένα κείμενο και ρώτησαν τι σχέση έχει με το μάθημα. Σε άλλη εξεταστική έβαλαν μια εικόνα.
Είμαι περίεργη πώς θα απαντήσω, αν δε βάλει τίποτα σχετικό με αυτά που διδάσκει. Δηλαδή για να καταλάβω θα βγάλω δικές μου θεωρίες; Έχω και κακό βαθμό στην εργασία. Για να περάσω πρέπει να γράψω καλά.
Όσοι έχουν δώσει το μάθημα σε προηγούμενο τετράμηνο μπορούν να μας πουν, αν στις απαντήσεις που έδωσαν τους βοήθησαν το βιβλίο και οι σημειώσεις που είχαν μαζί τους;

οι ερωτήσεις είναι απλές, πχ αν ήσουν δ/ντης και είχες το συγκεκριμένο θέμα πως θα το αντιμετώπιζες αν είχες στην τάξη ένα συγκεκριμένο τύπο παιδιού... γνωρίζεις τι λεει το βιβλίο μαζί με τους ορισμούς, αν θυμάσαι και τα βασικά συμπεράσματα από τις έρευνες που έχει παραθέσει και απαντάς

για την εικόνα μπορείς να δεις παλιότερη ανάρτηση στο  φορουμ

γράφεις σας να είχες μια μικρή εργασία-δραστηριότητα με αρχή μέση τέλος(συμπεράσματα - επίλογο) κάποιο ορισμό και σε έκταση 2-3 σελίδες ανα μισή ερώτηση για να προλάβεις να τις απαντήσεις όλες...

προφανώς και ξέρεις τι υπαρχουν στις σημειώσεις για να μην χάνεις χρόνο στο ψάξιμο


ΚΑΙ καλή τύχη
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7609 στις: Μάιος 23, 2016, 07:49:39 μμ »
Το καλό της είναι ότι απαντούσε σύντομα σε όλες τις απορίες.....που ήταν πάρα πολλές, σε ό,τι αφορούσε την εργασία.
Το webex της δεν μου πολυάρεσε....Δεν με βοήθησε να καταλάβω τι γίνεται στο μάθημα....

Σε ευχαριστώ demy4!Δεν με βλέπω καλά... :-(

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7610 στις: Μάιος 23, 2016, 08:33:28 μμ »
Καλησπέρα!

Μήπως θυμάται κανείς παλαιότερα θέματα για το 504- Συκριτική Παιδαγωγική;
Με δεδομένο ότι οι εξετάσεις είναι με κλειστά τα βιβλία γνωρίζετε αν χρειάζεται αποστήθιση;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7611 στις: Μάιος 23, 2016, 09:44:29 μμ »
Καλησπέρα!

Μήπως θυμάται κανείς παλαιότερα θέματα για το 504- Συκριτική Παιδαγωγική;
Με δεδομένο ότι οι εξετάσεις είναι με κλειστά τα βιβλία γνωρίζετε αν χρειάζεται αποστήθιση;

Δίνω κι εγώ τώρα liaaa.Μήπως έχεις Μάγο;Διάβασε για την αναγκαιότητα της συγκριτικής εκπαίδευσης-συγκριτικό επιχείρημα, εξευρωπαισμό, και διαπολιτισμικά ικανό εκπαιδευτικό-ηγέτη. Δεν νομίζω να χρειάζεται αποστήθιση.Ίσως κάποια πολύ βασικά πράγματα.Καλό διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7612 στις: Μάιος 23, 2016, 10:03:29 μμ »
Δίνω κι εγώ τώρα liaaa.Μήπως έχεις Μάγο;Διάβασε για την αναγκαιότητα της συγκριτικής εκπαίδευσης-συγκριτικό επιχείρημα, εξευρωπαισμό, και διαπολιτισμικά ικανό εκπαιδευτικό-ηγέτη. Δεν νομίζω να χρειάζεται αποστήθιση.Ίσως κάποια πολύ βασικά πράγματα.Καλό διάβασμα!

Όχι, τη Χατζησωτηρίου έχω. Αυτά τα θέματα σας είπε ο καθηγητής να τα προσέξετε; Διαβάζεις από το βιβλίο ή κυρίως από τις διαφάνειες;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7613 στις: Μάιος 23, 2016, 10:32:28 μμ »
Χατζησωτηρίου έχω κι εγώ.Οι διαφάνειες νομίζω πως έχουν ότι και το βιβλίο, απλά πιο συνοπτικά.Ορισμένα κομμάτια του βιβλίου είναι καλό να τα περάσουμε μια γρήγορη ανάγνωση.Σου είπα να προσέξεις τα κεφάλαια που (εγώ) θεωρώ πιο σημαντικά.Η Χατζησωτηρίου για τα θέματα έχει πει μόνο πως θα είναι κριτικά.

Αποσυνδεδεμένος kostis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7614 στις: Μάιος 24, 2016, 12:19:37 πμ »
Για το 504 μάθετε απ' έξω τις σημειώσεις. Το βιβλίο δεν έχει νόημα να το διαβάσετε για τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7615 στις: Μάιος 24, 2016, 01:01:06 πμ »
οι ερωτήσεις είναι απλές, πχ αν ήσουν δ/ντης και είχες το συγκεκριμένο θέμα πως θα το αντιμετώπιζες αν είχες στην τάξη ένα συγκεκριμένο τύπο παιδιού... γνωρίζεις τι λεει το βιβλίο μαζί με τους ορισμούς, αν θυμάσαι και τα βασικά συμπεράσματα από τις έρευνες που έχει παραθέσει και απαντάς

για την εικόνα μπορείς να δεις παλιότερη ανάρτηση στο  φορουμ

γράφεις σας να είχες μια μικρή εργασία-δραστηριότητα με αρχή μέση τέλος(συμπεράσματα - επίλογο) κάποιο ορισμό και σε έκταση 2-3 σελίδες ανα μισή ερώτηση για να προλάβεις να τις απαντήσεις όλες...

προφανώς και ξέρεις τι υπαρχουν στις σημειώσεις για να μην χάνεις χρόνο στο ψάξιμο


ΚΑΙ καλή τύχη
Ευχαριστώ Σωκράτη για την απάντηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 978
Σύνολο: 988

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.16 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.