*

Αποστολέας Θέμα: Γνωστικό ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 8877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2008, 10:41:55 πμ »
Είμαι 2 φορές επιτυχούσα-μη διοριστέα μέσω ΑΣΕΠ και η προσωπική μου εμπειρία από το γνωστικό μας έχει ως εξής: είναι πολύ φλου!! Σαφώς και τα κείμενα για Proficiency βοηθάνε, φρεσκάρουν και ανανεώνουν το λεξιλόγιο, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο για την έκθεση που γράφουμε. Στο ΜΠΟΝΙΑ πήγα, αλλά δεν έκανα γνωστικό. Μία φίλη μου που παρακολούθησε και μου έδωσε ό,τι έκαναν, δε με βοήθησε και πολύ. Μου θύμιζε την προετοιμασία που κάναμε στα ιδιαίτερα (κείμενο, ερωτήσεις κατανόησης, έκθεση με θέμα σχετικό με το κείμενο, κλπ). Βέβαια δεν πήγαμε στο ΜΠΟΝΙΑ για τον τελευταίο ΑΣΕΠ, αλλά για τον προηγούμενο, του 2005. Τα θέματα που μου έδωσε, λοιπόν, η γνωστή μου δεν ήταν καθόλου παρόμοια μ'αυτά στα οποία διαγωνιστήκαμε. Το βιβλίο που λέτε δεν το έχω υπ'όψιν μου, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη σχετικά.. Γενικά το γνωστικό δεν ήταν το φόρτε μου σε κανέναν από τους 2 ΑΣΕΠ. Ξέρω πως το διάβασμα βοηθάει, αλλά ποιο διάβασμα?? Ξένος τύπος, κείμενα για Proficiency, τεστ ECPE? (Πολύ καλές ιδέες αυτές που διάβασα εδώ, μακάρι να τις είχα σκεφτεί όταν ήμουν υποψήφια, ίσως τα είχα πάει καλύτερα!)

Σαν άτομο, σαν χαρακτήρας -όπως θέλετε πείτε το- δε "μου κάνει" ο ΑΣΕΠ.. Έδωσα 2 φορές, θα έδινα και 3η αν δε διοριζόμουν στο μεταξύ, αλλά όχι επειδή πιστεύω στην αξιοκρατία του και τα λοιπά συναφή. Από αναγνώριση της αναγκαίοτητάς του συμμετείχα. Και ειλικρινά, μακάρι να πέρναγα!! Αλλά δεν τα κατάφερα αν και έφτασα πολύ κοντά και τις 2 φορές (για 2% απ'έξω την 1η φορά, για 3,5% τη 2η). Συγχωρέστε μου την άδικη ίσως επίθεση στο σύστημα αυτό, αλλά πόσο θετικά μπορώ ν'αντιμετωπίσω την ερώτηση "Αν το κείμενο είχε ακόμη μία παράγραφο, ποια λέξη θα περιμένατε να συναντήσετε'αυτήν??" (Ερώτηση γνωστικού του τελευταίου ΑΣΕΠ, όσοι συμμετείχατε θα τη θυμάστε ενδεχομένως...). Τελικά σε τι μας εξετάζουν?? Σε μία ουτοπία??? Σε μία φανταστική συνέχεια ενός κειμένου?? Έχω μπερδευτεί...

Καλή επιτυχία σ'όσους θα συμμετέχετε και σ'αυτόν τον ΑΣΕΠ, μακάρι να διοριστείτε όλοι από την πρώτη κιόλας χρονιά!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:24:24 μμ »
Αχ,irene.a,πρωτη φορα θα δωσεις ετσι;

Φαίνεται, ε;; Ουπς!!  :-[ :-[ :-[
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μ'αυτά που ακούω, σκέφτομαι σοβαρά να μη διαβάσω τίποτα για το γνωστικό, μόνο να ρίξω μια ματιά σ'αυτό το βιβλίο που πήρα. Δεν έχω και πολλές αντοχές, έχω και την εγκυμοσύνη μου (αν δώσουμε αρχές Φλεβάρη, μια ετοιμόγεννη που θα δείτε, εγώ θα'μαι!!) βαριέμαι κιόλας (από πάντα το έχω αυτό) κι ο Θεός βοηθός. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες όλους.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:57:42 μμ »
βρήκα στα βιβλιοπωλεία κ αυτό για το γνωστικό, φέτος είδα οτι κυκλοφόρησε. το έχει πάρει κανείς σας? αξίζει, τι λέτε? http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1799459&prid=1053693&deid=0

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 04:19:18 μμ »
να εισαι καλα για την πληροφορια. Αν καποιος το πήρε ας μας πει εντυπωσεις..... παντως εγω εχω σκοπο να το παρω ετσι και αλλιως πολυ καιρο εψαχνα κατι για το γνωστικο.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:23:06 μμ »
βρήκα στα βιβλιοπωλεία κ αυτό για το γνωστικό, φέτος είδα οτι κυκλοφόρησε. το έχει πάρει κανείς σας? αξίζει, τι λέτε? http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1799459&prid=1053693&deid=0

Εγω θα ηθελα να μαθω τι περιμενετε να διαβασετε απο τα υποτιθεμενα βιβλια του ΑΣΕΠ. Σας το λεω εκ του ασφαλους γιατι εγω ημουν στους 30 πρωτους διοριστεους στον προηγουμενο διαγωνισμο, κ ουτε καν διανοηθηκα να "διαβασω" αγγλικα. Αυτο που θα συνιστουσα (αυτο που κανω κατα βαση δηλ, ανεξαρτητως διαγωνισμου) ειναι να διαβαζετε κανενα περιοδικο στυλ new scientist, να διαβαζετε τα νεα στο ιντερνετ κ γενικως τα ματια ανοιχτα. Στον διαγωνισμο του 2005 ειχα ηδη χρησιμοποιησει το αρθρο που μπηκε για να κανω reading comprehension σε ενα μαθητη μου που εδινε λοουερ εκεινη τη χρονια. Περιττο να πω οτι ειχα γραψει παρα πολυ καλα γιατι ηξερα το κειμενο "νερακι". Επισης μην εμπιστευεστε ποτε τις απαντησεις των εφημεριδων γιατι απλα ειναι ασχετοι. Διαβασα τοσα μαργαριταρια (πχ την εκθεση που δημοσιευσαν τα Νεα !!! εκεινη τη χρονια, που ηταν παντελως εκτος θεματος). Αν δεν βγουν τα αποτελεσματα δεν ξερετε τι γραψατε κ μην το βαζετε κατω! Ακουω πολυ κοσμο να βριζει το ΑΣΕΠ, αλλα καλως η κακως δινει τη δυνατοτητα σε πολυ κοσμο να περασει κ να μπει κ λιγο νεο αιμα στην εκπαιδευση, γιατι αν περιμενουμε να περασουμε αναπληρωτες... ουτε σε 1000 χρονια δεν διοριζομαστε! (στα σχολεια πυ ειμαι φετος ολοι μου φερονται σαν το μωρο του σχολειου γιατι ειναι συνηθισμενοι σε καθηγητες 40+. Αλλη αισθηση believe me!)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:42:13 μμ »
από τα βιβλία του ασεπ που βγαίνουν με το σωρό, εγώ δεν περιμένω να διαβάσω κάτι αξιόλογο από την στιγμή που δεν ξέρω τι είναι κ αυτοί που τα γράφουν. όπως κ δεν εμπιστεύμαι κ τα φροντιστήρια απο την στιγμή που αυτόι που κάνουν μάθημα το πολύ να έχουν κπ μεταπτυχιακό. στον προηγούμενο ασεπ το δικό μου πρόβλημα ήταν το γνωστικό. φυσικά κ δεν πιστεύω να περιμένει κανεί να "διορθώσει" το όποιο προβλημά στο γνωστικό την τελευταία στιγμή λίγο πριν τον ασεπ. θέλει συνεχές διάβασμα βιβλίων, άρθρων κ εφημερίδων κ για πολύ καιρό. το βιβλίο που ρωτούσα έλεγα μπας κ το είδε κ κάνεις άλλος κ να ανταλλάξουμε απόψεις, γιατί θέλω κ ένα βιβλίο με όχι μόνο κείμενα αλλά κ ερωτήσεις κατανόησης. προς το παρρόν κάνω past papers του proficiency.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 10:54:21 πμ »
Υπάρχει κανείς που έχει αγοράσει το βιβλίο για το γνωστικό αγγλικής με τα 9 τεστ? (ένα πορτοκαλί). Αν ναι, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω αρχίσει να κάνω τα τεστ και μου φαίνονται αρκετά δύσκολα (σε σχέση με αυτά που έβαλαν στον ασεπ).
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Gelly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:31:24 μμ »
 :D Ennoeis auto apo ekdoseis meyheksis? an nai, eutuxos pou vrethike kapoios na to anaferei!exo kanei ta prota 4 kai niotho axristi.na s po tin alitheia to paratisa kai diavazo mono to leksilogio pou exei sto telos.Stin teliki den exei simasia posa tha piaseis sosta sta testakia-o theos na ta kanei!-alla na matheis leksilogio.me liga logia den paleuontai kai to xeirotero s rixnei k to ithiko!

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 05:21:33 μμ »
Ναι αυτο το βιβλίο εννοώ. Ενώ στο πρώτο τεστ τα πήγα οκ, στα επόμενα τρία τεστ απογοητεύτηκα εντελώς. Έκανα αρκετά λάθη και απορώ ακόμη. Πραγματικά σου ρίχνει το ηθικό. Έχει δύσκολο λεξιλόγιο, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά καλό που το έχει αναλυτικά πίσω. Τώρα νιώθω ανακούφιση που δεν είμαι η μόνη που δυσκολεύεται...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 08:25:48 μμ »
Ναι αυτο το βιβλίο εννοώ. Ενώ στο πρώτο τεστ τα πήγα οκ, στα επόμενα τρία τεστ απογοητεύτηκα εντελώς. Έκανα αρκετά λάθη και απορώ ακόμη. Πραγματικά σου ρίχνει το ηθικό. Έχει δύσκολο λεξιλόγιο, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά καλό που το έχει αναλυτικά πίσω. Τώρα νιώθω ανακούφιση που δεν είμαι η μόνη που δυσκολεύεται...
παιδια μπορειτε να μου γραψετε τον ακριβη τιτλο, το ονομα συγγραφεα και το κοστος?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 10:08:37 μμ »
Διαγωνισμός ΑΣΕΠ Αγγλικής Γλώσσας Εννέα Κεφάλαια Προετοιμασίας (Ευαγγελία Λίλιου, Εκδόσεις Μέθεξις) 16,72 ευρώ.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:51:37 πμ »
Διαγωνισμός ΑΣΕΠ Αγγλικής Γλώσσας Εννέα Κεφάλαια Προετοιμασίας (Ευαγγελία Λίλιου, Εκδόσεις Μέθεξις) 16,72 ευρώ.
thanks
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 12:28:09 μμ »
παιδιά στη Θεσσαλονικη από ποιό βιβλιοπωλείο μπορεί να το πάρει κανείς; καλή δύναμη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ΠΕ06
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 05:34:16 μμ »
'Εχετε Ελευθερουδάκη εκεί? Από αυτό το βιλβλιοπωλείο το πήρα.
ΠΕ06

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159963
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.